Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
HASAN SARI
7 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 16:40
Türkiye'de yabancı olarak okumak

merhaba ben almanyada yasiyorum ve alman vatandasiyim
ben burda 3 sene icinde okulu bitireceyim
ve düsündümde türkiyde okumak nasil olur diye.
ben kücüklükten beri tip okumak istedim ve belki türkiyede okumak isterim cünkü
arkrabalarim orda.
ama ben ne yapmam gerektiyini bilmiyorum sadece yabancilarin yös sinavina girmesi gerektigini biliyorum.

bu sinavlarin ve yabanci olararak türkiyde okumak nasil oluyor?

bilgisi olan varmi

cok tesekürler

gokselturhal
7 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 20:53
türkiyede yabanci olarak okumak

arkadaşım ben cerrahpaşa'da tıp okuyorum. Ben de Almanya'da doğdum ancak 6 yaşında Türkiye'ye döndüm ve T.C. vatandaşıyım. Biz ÖSS'ye girdik ve bildiğim kadarıyla çifte vatandaş olanlar da ÖSS'ye giriyor. Ancak yabancı ülkelerin vatandaşları YÖS sınavına giriyorlar ve tercihlerine göre yerleştiriliyorlar.
Daha ayrıntılı bilgi için bence http://www.yok.gov.tr/yabanci/kendi_imkanlariyla.htm sitesine bir bakın ve en yakınınızdaki T.C.konsolosluğuyla iletişime geçin.

H.ANIL

7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 21:40

YOSe kasmaya gerek yok :
Gir almanyada bir universiteye ,ilk sene direk erasmus basvuru dosyani ver ,ondan sonrada 2. sene gel turkiyede hangi universiteye istiyosan (bogazici olur,galatasaray olur,cerrahpasa olur hangisini istersen yada hangisyle universitenin anlasmasi varsa) kaydini yaptir ustelik burslu oku.Ondan sonrada ben burayi cok sevdim burda bitirmek istiyom dersin notlarin iyise tamam derler hic kasmazlar.Hem Turkiyede uyum sorunu yasarsan yine Almanyaya donersin ortada kalmazsin.
Ha simdi boyle oluyomu dersen ,"evet oluyo" benim cok arkadasim var bu yontemle Turkiyede istedigi universiteyi kazanamayip once Fransaya gelip sonrada Galatasaraya erasmusla gidip orada kalan.Hemde bunlar turk yani universite yabanci olduktan sonra bakmiyolar turkmusun yabancimi.
Daha fazla bilgi icin ya almanyada bi universitenin yabanci ogrenciler sekreterligiyle konus ,yada git konsolosluga egitim atesesinden bilgi al.
Valla bu kadar kiyak yaptim artik gerisini kendiniz arastirin ,kasmayin oyle yok ossmis yok yosmus ,gozunuz acik olsun biraz

gokselturhal
7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 22:20

yalnız bunun için o üniversitenin ilgili fakültesinin yatay geçiş için kontenjan açmış olması gerekir bildiğim
kadarıyla.

ersannn
7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 22:22

Erasmus programı yatay geçişten çok farklı, Avrupa birliği'nin öğrenci değişim projesi  Bu programa katılan her bölümün belli üniversitelere ayırdığı belli kontenjanlar var. Mesela benim bölümümden 3 arkadaşım Almanya'dalar şu anda, ve bölümümüzden bir çok öğrenci İtalya, İspanya,Portekiz,Yunanistan gibi ülkelerde bu programla okumaktalar

gokselturhal
7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 23:01

tabiki biliyorum ama erasmusla gelen biri mesela bizim okulda kalıcı öğrenci olarak devam edip bizim okuldan mezun olmak istiyorsa bizim okulun yatay geçiş için kadro açmış olması gerekir ve erasmustan ayrı değerlendirilir bunu demek istemiştim  

Engin

7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 23:14

buna güvenerek Erasmusla yaparım denilmez... Erasmus maksimim bir sene değşiim olanağı sağlar.
-o gün geldiğinde Almanya'daki okulunuz Türkiye'de kaç üniversite ile anlaşma yapmış olur?
-okulunuzdan Türkiye'de beğendiğiniz okula gitmek için yaptığınız başvuruda sizin seçilme olasılığınız ne olur?
-geldiğiniz okula ben burada kalıp mezun olmak istiyorum, bu zamana kadar Almanya'da aldığım dersleri de saymanızı istiyorum desen Türkiye'de kaç okul bunu değerlendirir? Kaç ders bizdeki programa göre denklik alır?

bunların hiç birisi kesin değil!

bu dönem İTÜ'de Erasmus ile gelen 50 kişi okuyor yurt dışından, büyük çoğunluk Almanya ve Belçika'dan ve gelenler de genelde Türk. "Hele bi bakalım memlekette okullar, öğrenciler, hayat nasılmış" demek için epey ideal erasmus. Bir sene yahut bir dönem yapar gelirsin. Türkiye için 330 euro aylık bursu var, 4/5 ini peşin alıp 1/5ini dönüşte alırsın. Ben İstanbul'da yurt dahil 330 Eurodan az harcardım  

Derslerin sayılması hususnda mesela ben Danimarka Teknik'teyim, İTÜ ile programın ilgisi alakası yok. Aldığım bir çok ders sayılmayacak biliyorum. Ya da iki döneme bedel olmasına rağmen konu içeriği burada aldığım dersin, DTU'ya güvenmeyip sadece o dersin bir dönemlik hali yerine sayılan derslerim var  

Yani diyeceğim, illa canın Türkiye görmek karşılaştırmak isterse Erasmus, yoksa "tezkere bırakmayı ummak" gibi gelip, okul değiştiririm temelli diyorsan ben tavsiye etmem, güvenmem. Türk bürokrasisinin çarklarında ezilirsin animallah

Yabancıların ÖSS'si konusunda ne yazıkki bilgim yok.

burakerkıral

7 yıl önce - Cum 27 Nis 2007, 13:34

Galatasaray'da okuyan yabancılar yani çoğunluklar Fransızlar olma üzere bence bizden daha iyi okuyor yani daha rahat durumdalar

HASAN SARI
7 yıl önce - Cum 13 Tem 2007, 01:25

ben kesinikle tip okumak istiyorum ve olursa ankarada ama olmasada nerde olursa olsun cünkü benim bir bu hayalim var ve bu icin almanyada en az 4 sene beklemem lazim okulu bitirdikden sonra ama ben okadar beklemek istemiyorum ve türkiyede okumak gibi bir sansim varsa bunu deyerlindirmek istiyorum.

bu durumdada ben yani yös sinavina girmem gerekecek.

benim sorum ben simdi bu sene türkiyeye tatile gidince nasil bu konuda informatin toplayabilirim ve yös sinavina calismak icin kitaplar bulabilirmiyi ankarada.

bana yardimci olursaniz cok sevinirim cünkü tip okumak benim tek hayalim ve bunu gerceklistirmek  istyorum.

cok tesekürler

HASAN SARI
7 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 00:12

ben suan türk vatandasiyim ama alman vatandaslina gececeyim simdi ben anem ve babam hala türk vatandasi ama ben alman girebiliyorumu yöse ben yabanci ama anem babam türk olursa lütfe yardimci olun simdi ben ankaraya gidince 3 sene sonra girmek istedigim  yös sinavlar icin calissma kitaplari alayimi bu sene ankarada ve bu yös icin calisma kitaplarini her kitap evinde bulabilirmiyim ?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET