Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Sinan Doğan

12 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 01:17
Ertuğrul Tekke Camii ve Şeyh Zafir Türbesi - Beşiktaş


Ertuğrul Tekke Camii ve Şeyh Zafir Türbesi aynı yerde bulunan iki önemli eser.

Ertuğrul Tekke Camii: 2.Abdülhamid tarafından 1887 yılında yaptırılmıştır..

Şeyh Zafir Türbesi:Şaziliyye şeyhlerinden Libyalı Şeyh Zafir 1870 lerde İstanbul'a gelmiş. Abdülhamid'in hürmet ve muhabbetini kazanmış. 1902 de vefat etimiş. Türbesini dönemim ünlü mimarı Vallaury inşa etmiş. Aynı yıllarda Batı kentlerinde görülen Mason tapınaklarının şaşırtıcı bir benzeri durumundadır.

Not: Boyut Yayın grubunun yayınladığı Türkiye'de herkesin bilmediği olağanüstü yerler adlı Kitapda Şeyh Zafir Türbesinden övgü ile bahsedilmiş. Gerçektende görülmesi gereken muazzam bir yapı..


 

(+)
Türbe genel görünüm


 

(+)
Türbe içinden bir detay


 

(+)
Cami minaresi


 

(+)
Caminin ön tarafı


En son Sinan Doğan tarafından Pts 23 Nis 2007, 01:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Murat Yigit

12 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 01:35

Öncelikle Tekke Şazeli Tarikatı ve Mimarı ile ilgili kısa bir bilgi  
 Beşiktaş'da, Serencebey Yokuşu üzerinde II.Abdulhamid Han tarafından Şazeli Tarikatı  Medeni kolu Şeyh Muhammed Zafir Efendi için yaptırılmıştır. Mimarı Raimondo D'Aronco'dur.(***) tarikatın kurucusunun Tunuslu Ebu-l Hasan Şazeli isminde bir zat olduğunu, bu tarikatın daha çok Kuzey Afrika'da yayıldığını, istanbul'a ise II. Abdulhamit döneminde girdiğini görüyoruz. Oysa Şeyh Hacı Ali Efendi'nin II. Abdulhamit döneminden çok önce yaşadığı düşünülürse, onun Sunguroğlu'nun ileri sürdüğü gibi "Şazeli" tarikatına mensubiyeti oldukça ilgi çekicidir.
      Şeyh Hacı Ali Efendi Akçakiraz'a döndükten sonra halkı irşat et¬meye başlar. Bu arada kendi çocukları üzerinde de durarak onların tahsi¬li ile yakından ilgilenir. Oğlu İshak Efendi'yi istanbul'a yollayarak Fatih medreselerinde eğitim gördürür, tshak Efendi daha sonra Süleymaniye ve Beyazıt medreselerinde müderrislik yapar. O, kadılık görevinde de bulunduktan sonra Sultan Abdulhamit in sarayına ka¬dar uzanarak onun huzur hocası olur. Bu zatın aynca birçok konuda eserleri vardır. Kendisi bir ara memlekete döndükten sonra tekrar istanbul'a giderek orada vefat eder. Mezan Fatih Camii bahçesindedir.

  *** İtalyan Mimar Raimondo D’Aroncu’nun İstanbula 1894 yılındaki  büyük İstanbul depreminden sonra 2.Abdülhamit tarafından getirilmiş olup İstanbuldaki Eserleri şunlardır
Şazeli Tarikatı’nın şeyhi, II. Abdülhamit’in manevi rehberi Beşiktaş’taki Şeyh Zafir Külliyesi’nin tasarımı, Kapalıçarşı restorasyonu, Serasker Rıza Paşa Konağı, II. Abdülhamit’in terzisi Hollandalı Botter için yapılan Botter Apartmanı ve sultanın askerî danışmanı Mehmed Şakir için dövme demirden yapılan Fatih Camii haziresindeki mezar da D’Aronco’nun imzasını taşıyor. Botter Apartmanı, İstanbul’da Art Nouveau etkisi taşıyan ilk eser. Arnavutköy’de Memduh Paşa Yalısı, Şişli Hamidiye Hastanesi saat kulesi, Kireçburnu’nda Cemil Bey evi, Tarabya’da İtalyan Büyükelçiliği binası, Tarabya’daki İtalyan Büyükelçiliği, Nişantaşı’nda karakol binası, Taksim, Pera, Pangaltı ve Galata kadastro röleveleri çalışmaları en çok bilinen eserleri arasında. Son dönemlerinde bademcik iltihabına iyi gelecek bir iklim arayışı içinde Sanremo’ya taşınan mimar  1932’de burada ölmüştür


 

(+) 
 

(+)


  Tekke'nin Bahçesinden Allah Lafzı Celal'ini simgeleyen LALE
 

(+) 

(+)
Bora Arasan
12 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 13:32

Uzun yolculuğumuzun duraklarından birisi daha burası oldu.

İstanbulun gerek görsel gerek manevi hazinelerinden birisi daha.Hergün defalarca önünden geçilen ama pekte dikkat çekmeyen bir yapı.

Güzel bir kubbesi var...

 

(+)
Murat Yigit

12 yıl önce - Pts 23 Nis 2007, 14:09

Tekke ve Caminin Çizimlerinden bir kaç örnek 


ali-yavuz
10 yıl önce - Prş 07 Ağu 2008, 20:21
Şeyh Muhammed Zafir Türbesi ve Ertuğrul Tekke Camii


Şeyh Muhammed Zafir Türbesi

(+)
(+)
Şeyh Muhammed Zafir Tekkesi (Ertuğrul Tekke Camii)

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL