Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 01:12
[İST-G2.20] - wowTURKEY, OSMANGAZİ Feribotu'nun Açılış Törenine KatıldıwowTURKEY-ULAŞIM GRUBU,
DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK FERİBOTU OLAN
OSMANGAZİ”NİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI


Bugün, wowTURKEY Forumları’nın İstanbul ve Bursa ULAŞIM gruplarından oluşan karma bir ekiple; Avustralya’nın Austal Ship Tezgâhları'nda inşa edilen, dünyanın ikinci büyük Feribotu olan; OSMANGAZİnin açılış törenine katılındı.

(+)

(+)


(+)


(+)


Tören için, 1 hafta evvelinden wowTURKEY’e “İBB-Protokol Dairesi”nden gelen davetiye üzerine, site içinde 15 kişilik karma bir ekip oluşturuldu ve saat tam 11:30’da Yenikapı İDO Merkez Terminalleri önünde buluşuldu. Saat 12:30’da tören, İstiklâl Marşı’mızın okunmasıyla resmen başladı.(+)


(+)


Törende, sırasıyla; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ, Austal Ship firma üstdüzey yetkilisi ve ardından da Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN birer konuşma yaptılar. Kardeşi olan ORHANGAZİ Feribotu’nun da inşasının devam etmekte olduğu ve Haziran sonu Temmuz başı İstanbul’da olacağı kaydedildi. Daha sonra Yenikapı’da bağlayan Feribotlar ve deniz otobüslerinin aynı anda çaldıkları düdükler eşliğinde açılış kurdelâsı yetkililer tarafından kesilerek, OSMANGAZİ saat tam 13:15’de hizmete girdi.

 (+)

 (+)

 


WowTURKEY ekibi olarak OSMANGAZİ’ye geçildi. Tam 13:30’da Feribot, içinde Belediye Başkanı ve İDO genel müdürü ile diğer davetliler olduğu halde sirenler eşliğinde ilk seferine başladı (Tayyip ERDOĞAN ise helikopterle bizden evvel Bursa’ya geçerek, Feribot Güzelyalı’ya ulaşana kadar birkaç açılış gerçekleştirdi).

(+)

(+)

 (+)


Feribot’un Yenikapı’dan ayrılması ise, gerçekten çok güzel görüntülere sahne oldu. İDO tarafından tören alanına tahsis edilen Hızlı Feribotlar, yeni hizmete giren 2 Deniz Otobüsü, Gayrettepe araba vapuru ve Fenerbahçe Şehirhatları Vapuru, bayraklar ve flamalarla süslenmiş halde yarım daire oluşturdular. Ortalarına da OSMANGAZİ’yi alarak hareket ettiler. Kavuniçi renkli Söndüren gemileri de, sürekli olarak denizden çektikleri suyu havaya doğru yoğun bir şekilde püskürterek kortejin en dış halkasını oluşturdular ve görüntüye renk kattılar. Bu şekilde saat 13:45’e kadar deniz üzerinde yoğun bir eşlik başladı.

 (+)

 (+)

(+)


(+)


(+)


(+)


Diğer deniz taşıtlarının eskortluğu altında 15 dakika boyunca deniz üzerinde hep birlikte, hilâl biçimli bir açılımda ilerlendikten sonra, refakat eden bu Vapurlar ve Deniz Otobüsleriyle Feribotlar, yavaşça iki yana açılarak OSMANGAZİ’ye yol verdiler ve içinde bulunduğumuz dünyanın ikinci büyük Denizjeti, sirenler çalıp hızını artırarak Yenikapı’ya veda etti. 75 dakikalık yolculuğuna başladı.


(+)


Feribot içinde misafirler için açık büfeler oluşturulmuştu. Türlü çeşit sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler, öğlen vakti bir taraftan dışarıyı seyrederken, diğer yandan da güzel bir ziyafetin çekilmesine vesile oldu.

Adalar açıklarında yer yer, maksimum hız olan 36 knots’a çıkıldı (67-68 km/s). Armutlu Yarımadası’nın en batıdaki çıkıntısı olan Bozburun geçildikten sonra hız yavaş yavaş kesildi. Karşı kıyıda Güzelyalı sahilleri ve Uludağ bütün haşmetiyle göründü. İskeleye yaklaşıldığında 2 adet Sahil Güvenlik Botu, OSMANGAZİ’nin yanına gelerek refakat etmeye başladılar. İskele ile Feribot arasında bir kilometre kadar mesafe kalmasıyla birlikte OSMANGAZİ kesintisiz olarak düdüğünü öttürerek kıyıya yaklaşmaya başladı. Sahil güvenlik botları da sirenler çalmaya başladılar. Bu arada İskele’de biriken yoğun kalabalığın bu görüntü karşısında iyice coştuğu görüldü.(+)


(+)

 (+)


İskelenin önüne gelindiğinde sahil güvenlikler iki yana ayrıldılar ve OSMANGAZİ’ye yol verdiler. Yoğun bir tezahürat ve alkış seli içinde Güzelyalı İskelesi’ne kapak atıldı ve sahilden büyük bir alkış koptu. Bu arada Güzelyalı sahillerinin Türk bayrakları sallayan binlerce kişi tarafından hıncahınç doldurulduğu ve tören çok yoğun bir katılımın gerçekleştiği izlendi.

Kapağın rıhtıma atılmasıyla protokol ve davetlilerin bir kısmı tören alanına inerlerken, bir kısmının Feribot’un kıç bölümündeki taraçalara toplanarak töreni buradan seyrettiği görüldü. Tören alanında bir süre beklendikten sonra Tayyip ERDOĞAN yeniden helikopterle tören alanına geldi ve buradaki konuşmaların ardından Başbakan en son açılış konuşmasını yaparak yeniden kurdelâ kesildi ve yine sirenler eşliğinde Güzelyalı İskelesi’nin açılışı gerçekleştirildi.


(+)


Saat tam; 17:30’da Güzelyalı’dan ayrılındı. 17:45’de Bozburun, 18:08’de ise Yassıada ve Sivriada önünden geçildi. 18:21-18:25 arasında tekmil Adalar'ın açıklarından geçildikten sonra, saat tam 18:45’de Yenikapı İskelesi’ne ulaşıldı ve öngörüldüğü gibi tam 75 dakikada Bursa, denizyoluyla İstanbul’a bağlanmış oldu.

Katamaran gövdeli “OSMANGAZİ FERİBOTU”nun özellikleri ise şöyle:

Temel Özellikleri

 • Toplam Uzunluğu: 87.8 metre
 • Sukesimi Uzunluğu: 77.4 metre
 • Maksimum Eni: 24.0 metre
 • Hull Depth Moulded: 8.25 metre
 • Draft (Maksimum): 3.7 metre
 • Boş Ağırlığı (Maksimum): 470 ton
 • Yolcu Kapasitesi: 1200 kişi
 • Araç Adedi: 225 otomobil
 • Akaryakıt Kapasitesi: 160.000 litre

Makinaları ve Gücü

 • Main engines: 4 x MTU 20V 8000 M70R
 • 4 x 7,200 kW
 • Propulsion: 4 x Lips 120E
 • Gearboxes: 4 x Reintjes VLJ 6831
 • Service Hızı: 36 knots, 90% MCR, 470 ton


OSMANGAZİ ve ORHANGAZİ, İDO’nun şu ana kadar filosundaki en büyük feribotları olan 1998 yapımı; “Adnan Menderes” ve “Turgut Özal” feribotlarından yolcu kapasitesi olarak %50 daha fazla (Üstteki isimlerdeki feribotların yolcu kapasiteleri 800’er kişidir). Araç adedi olarak da %12.5 daha fazla (İlk ikisinin araç kapasitesi 200 otomobildir).

Feribotta; cam bölmeli çocuk oyun alanları, bebek bakım odaları, kafeler, karşılıklı oturma grupları, geniş ve ferah camlar, VIP odaları mevcut...

GÜZELYALI İSKELESİ

Bursa'nın denizle buluştuğu kesimde bulunan Güzelyalı'da inşa edilen iskele 12 milyon dolara malolmuş olup, 53 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Bünyesinde 370 metrelik bir rıhtım, 10 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda bir iskele, 1380 metrekarelik bir terminal binası, 560 metrekarelik bir ikmal binası ile 200 araçlık bir otopark mevcuttur. Terminal binası 400 yolcu kapasiteli olup, içinde bekleme salonu, kafeterya, satış üniteleri, bilet gişeleri, güvenlik odası, ofisler ve V.I.P. salonu yer almaktadır. Wireless internet erişiminin sağlandığı ve yolcuların güvenliğine yönelik yangın emniyet sisteminin de kurulduğu, akıllı bir bina modeli oluşturulmuştur.

 (+)

 (+)


OSMANGAZİ Feribotu’nun açılış törenine ve ilk seferine sitemizi davet etmek nezaketini gösteren İDO’ya ve kurumda görevli olan tüm yetkili dostlarımıza, sitemiz adına en içten teşekkürlerimizi sunarız.wowTURKEY İstanbul ve Bursa-ULAŞIM Grupları Adına,

Elgan BAŞDOĞAN
Cem TELGEREN
Serkan BATUR
Yılmaz BÜKTEL
Serhat KÜÇÜKÖZLER
Arda ALKAYA
Rifat BEHAR
Mustafa NOYAN
Sabahattin KAYIŞ
Faruk ÖNCAN
Gözde YAMAN
Kemal SÖYLEMEZ
Kemal DÖNERTAŞ
Simon Alen ÖZCENGİZ
İbrahim Akın KURTOĞLU


NOT: Bugün gerçekleştirilen katılım, resmî kurum ve kuruluşlar tarafından wowTURKEY Forumları'na yapılan 20. davet olarak da ayrı bir önem taşımaktadır.


                                          wowTURKEY Forumları
                                                © Nisan, 2007


Faruk Öncan

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 01:27(+) 

(+) 

(+)

(+) 

(+) 

(+)


1/8000 enstantene ile bile net çekemedim.
 

(+)


simon

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 01:27

Osmangazi 1 Feribotunun hizmete girişi dolayısıyla, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hem tören alanında canlı olarak, hemde Feribot'ta televizyondan izledik.


(+)(+)


Faruk Öncan

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 01:59(+)


 


(+) 

(+)


Başbakana Osmangazi feribotunun maketi hediye edildi.
 

(+)


Wowturkey ekibine engel yok.


(+)
(+) 

(+)


Başbakan Güzelyalıya helikopter ile geldi


(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


simon

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 02:11(+)(+)(+)(+)
Süha
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 02:34

WowTURKEY İstanbul ve Bursa-ULAŞIM grubunda açılışa katılan arkadaşlarımı ve abilerimi canı gönülden kutlarım.Çok güzel bir açılış olmuş bende televizyondan takip ettim.Gerçektende görkemli bir açılış oldu.Feribotlarım mükkemmel ve parmak ısırtıyorlar.İstanbula Ve Bursaya hayırlı uğurlu olsun.

Televizyondan 2 tane görüntü yakaladım anı diye ekliyorum :
 


Arda Alkaya
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 03:53(+) Yolcu Salonundan Bir Kare

 

(+) Kemal Söylemez&Serhat Küçüközler

 

(+) Bizi uğurlamaya ağır konuklarımız da gelmişti: Fenerbahçe

 

(+) Adnan Menderes Hızlı Feribotu ve arkada yeni deniz otobüslerimiz Burak Reis ve Salih Reis

 

(+) En yakındaki Yalova'ya ek sefer yapan Sarıca Bey deniz otobüsü. Diğerleri malum... (Adnan Menderes Hızlı Feribotu ve arkada yeni deniz otobüslerimiz Burak Reis ve Salih Reis)(+) Adnan Menderes'in bizi uğurlaması(+) Yeni deniz otobüslerimizin bizi uğurlamasıRevir Odası


(+) Ayrı bir oda olarak hazırlanan çocuk bahçesi(+) Köpükler dalgalar...(+) Akın Kurtoğlu&Rifat Behar&Bayrak(+) Can Simidi(+) Cansal Detayı(+) Bence estetik açıdqn başarısız baca çıkışları(+) Sevinçten! iki cigara birden yakan denetçi(+) Meraklı denetçi(+) Üst kat çıkış merdiveni detayı(+) Üst kat çıkış merdiveni detayı(+) Merdivenin üstünde bulunan ışıklandırmaSalonun köşesinde bulunan güvenlik kamerası. Bir çok noktada mevcutlar.


Güvenlik kamerasının genel görünümü


(+) Uludağ(+) Manevra sırasında jetlerden çıkan su(+) Güzelyalı iskelesi ve bizleri bekleyen kalabalık(+) İskele dışında feribotu bekleyen halk(+)Feribottan inen kalabalık (Akın ve Yılmaz Beyleri görebiliyor musunuz? Dikkatli bakın!!  (+)(+) Cem Telgeren&Mustafa Noyan&Akın Kurtoğlu&Serkan Batur(+)

(+) Dönüş için parası kalmayan ve Güzelyalı'da mendil açan denetçi ve yardım eden Wowturkey ulaşım ekibi(+) İstanbul'dan uzak sürgün hayatı yaşayan Tuzla vapuruZodiac bot detayı


(+) Araç güvertesindeki hareketli rampa(+) Araç güvertesindeki hareketli rampanın üstten görünüşü(+) İskelede töreni bekleyen Wowturkey grubu(+) Yolcu salonun araba güvertesinden görünüşüAraba güvertesi havandırma detayı


Araç rampalarının hareketini sağlayan hidrolik basınç kutusu


Araç Güvertesinde Uyarı Yazısı


(+) Halat mahallinden düşme tehlikesi atlatarak çektiğim pruva künyesiAvustralyalı ekibin kullandığı araç


(+) Yolcu salonu(+)Pruva isim künyesi ve Tören Kalabalığı  Asansör detayı


Kampana ve seyrüsefer cihazları


(+) Ara araç güvertesiYangın alarmı detayı(+) Business Class(+) Çan(+) Evcil hayvan taşıma kutuları

Yangın söndürme fıskiyesi (paslı olması dikkat çekici)


(+) Yorgunluktan mayışan denetçi(+) Gemi terk planı(+) Dönüş yolunda uyuyan ekip(+) Dönüş yolunda çalışan ekip(+) Yenikapı iskelesinde yolcu taşıyan golf arabasından uzun, otobüsten kısa oturgaçlı götürgeç (Akın Kurtoğlu'nun özel isteği üzerine eklenmiştir.)
eyupmus

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 09:50

Ulaşım gurubunu yaptıkları bu olağanüstü çalışmadan dolayı canı gönülden tebrik ediyorum.

erolc
15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 11:33

Yukarıdaki aracın (BMW) üzerindeki bayrak Avusturya bayrağı değil. (Klavye sürçmesi olmuş sanırım).Düzeltimesi için gereğinin yapılması.
[ -Düzeltildi teşekkürler Faruk Öncan - Pzr 22 Nis 2007, 11:44 ]
Silinecek


burakerkıral

15 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 12:23

Bende katılmak isterim demekten kendimi alamadım inşallah bir dahaki sefere... Ayrıca yeni deniz otobüslerimiz İstanbul'a hayırlı olsun,oraya gemiyi terk planı konulmuş inşallah o plana uyulacak bir durum oluşmaz...  sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM