Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Tower Plaza yıkılıyor
« önceki   1234 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 3
Cem Telgeren
13 yıl önce - Cum 09 Mar 2007, 11:31

Alıntı:
Bence yıkılırsa Bursa'ya büyük bir hizmet yapmış olurlar.

Yıkılsın yıkılmasına da nasıl?Bulunduğu bölgedeki en büyük yapı olan Tower Plaza'nın yıkılması nasıl gerçekleşecek.Bu büyüklükte bir yapımnın kazma kürekle yıkılması pek mümkün değil.Ayrıca yapı yıkılırken çevreye verebileceği zararların da göz önünde tutulması gerekmektedir.

Aslında Tower Plaza,bu binayı yapanların ve yapılmasına göz yumanların Bursa'ya sapladıkları bir hançerdir.Ve bu hançer öylesine saplanmıştır ki şehrimizin böğrüne,şimdi çıkarabilmek mümkün olamamaktadır.Bence bu hançeri Bursa'ya saplayanların ve buna göz yuman zamanın yerel yöneticilerinin şimdi Bursa'ya hesap vermeleri gerekmektedir.

turker ustun

13 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 12:42

Tower plaza nın en son 4 katının kaçak olduğudur. Bütün bina yıkılmayacaktır. Hatta bu bina 9.5 depremine dayanacak güçte yapılmıştır. Yıkmak kolaydır. Ama yapılmış bir kere benceen iyi şekilde bursalıarın kullanımına sunulursa daha iyi olur. derim... Saygılarımla...

hasan1981
13 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 12:01

gerek biraz batıdan tophaneye bakıldığında gerekse tophaneden ovaya bakıldığında bu yapının güzel şehrimizin genel görünümünü bozduğu ortadadır.ben yapıldığı gibi yıkılması taraftarıyım

ridone
13 yıl önce - Çrş 28 Mar 2007, 17:23

bende yıkılmasını istiyorum , Altıparmak'ta oturuyorum,yapılırken mücadele ettik ama başaramadık,yıkılırsa Bursa'mıza iyilik yapılmış olur

ersindonmez

13 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 14:46

Bu büyük ve değerli yapının yıkılması Bursa mıza ne kazandıracak ki.Orası yıklmayıp işler hale getirilmeli.Bence oraya yapılacak en uygun olay 5yıldızlı bir otele çevrilmesi.Geçen günlerde Bursa da otel sıkıntısından bahsetmiştik;İşte burası sıkıntıyı azaltabilecek bir güce sahip diye düşünüyorum.Bursa lı veya yabancı bir işadamı burayı değerlendirmek istemez mi?Şahsen benim param olsa o bina Üstüne güzel bir otel yapıp hem ben kazanırım hem de Bursa nın kazanmasını sağlarım.

emre özbey
13 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 16:28

Bursa'yı seven bir insan o binayı nasıl savunabilir anlamak zor.Bu tartışma böylece sürüp gider çünkü ülkemizde şehircilik bilinci oluşturulmamıştır.Ve "bu binalar yıkılmasın" diyenler seslerini bu derece yükseltebildikçe bu bina yıkılmayacağı gibi Bursa'mıza bu türden yeni çirkinlik abideleri kazandırılacaktır (Gökdelen meraklıları sevinebilir).
Bursa gibi tarihi zenginliği ve doğasının güzelliği  ile ün salmış (üstelik deprem mıntıkası olan) bir şehri
Amerikan şehirlerine özenerek yüksek binalarla döşemeye çalışmak tarihe ve doğaya yani Bursa'nın gerçek kimkiğine vurulacak en büyük darbedir.
Bursa'yı New York gibi kentlere değil Prag gibi kentlere benzetmeye çalışalım.
Sonradan görme gökdelen kentlerine öykünmek yerine asıl değerlerimizi ortaya çıkartalım.

minne
13 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 16:59

emre demiş ki:
Bursa'yı seven bir insan o binayı nasıl savunabilir anlamak zor.Bu tartışma böylece sürüp gider çünkü ülkemizde şehircilik bilinci oluşturulmamıştır.Ve "bu binalar yıkılmasın" diyenler seslerini bu derece yükseltebildikçe bu bina yıkılmayacağı gibi Bursa'mıza bu türden yeni çirkinlik abideleri kazandırılacaktır (Gökdelen meraklıları sevinebilir).

Ben Bursa'yı çok seven biriyim ama bu binan yıkılmamasını savunuyorum.
Biz zaten hep yapıp yapıp yıkıyoruz, sonra yatırımlarımız nerde diyoruz.
Bina bir kere yapılmış şu anda kullanılmamasından daha kötü birşey olamaz.
Beş yıldızlı otel olabilir, her katı büro olarak kullanılabilir, Ankaradaki Atakule gibi Bursaya doyarak bakmamız icin en üst katından yararlanılabilir. Kullanılmak istence bir çok şekilde değerlendirilebilinir diye düşünüyorum.
Hem bu buyutlarda bir binayı yıkmak kolaymıdır? Bursanın en işlek caddesinde bulunuyorsa hele.

Hem şehirleşmenin önüne geçmek çok zordur. Nufus arttıkca, yaşama alanları daraldıkca, konutlara ihtiyaçlar fazlalaştıkca bu tarz binalardan çok göreceğiz. Bizim toplumumuz cabuk ve kolay tüketir.
Bu binalara ihtiyacımız var ama binaları uygun yerlere şehrimizin güzelliğini ve tarihini bozmadan yapmalıyız.

emre yine demiş ki:
Bursa'mıza bu türden yeni çirkinlik abideleri kazandırılacaktır

Güzellik ve çirkinlik görecelidir. Ben yüksek aynalı, janjanlı yapıları seviyorum  
Ama doğanın tarihin yerinide ayrı tutuyorum. Çünkü ; İkisinin yeri çok ayrı

Borabaris
13 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 18:06

Arkadaşın yorumuna katılıyorum. Bende binanın kullanıma geçmesinden yanayım. - eğer dere yatağına yakın inşa edilmesi herhangi bir risk doğurmuyorsa-

Kişisel fikrim, bu binanın bursanın görüntüsünü de bozmadığı yönünde. Bu bir bakış açısı, benim fikrimce aralarına serpiştirilmiş ağaçların içinde dağa yaslanmış iş içe geçmiş az katlı evlerin oluşturduğu görünüm de büyük bir köy manzarasından farksız. Ya da şehir girişlerindeki ota sanayi sitesini andıran eski iki üç katlı yapıların sıralanması...

emre özbey
13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 14:34

Mesela  Salzburg'da , Prag'da rüşvet ve çıkar çarkları işlesin ; birileri kalkıp yüksek binalar kondursun sonra da bazıları "bunlar yapıldı bir kere , yıkmak doğru olmaz ,şehrin bu görüntüsüne alışalım "desin. Olurmu böyle şey ? Olmaz .Ne çıkar sağlayan ne bina yapan ne de  (olur da yapılırsa) yapılanı savunan çatlak sesler çıkar.Çünkü kent bilinci henüz ilk okullarda oluşturulur.
Bizde bu sürecin neden böyle işlemediği malum. Gene de İstanbul gibi büyük kentlerimizde Park Oteller , Gökkafes’ler bir hayli muhalefetle karşılaşıyor. Çatlak sesler ancak o binaların dikilmesinde menfaati olanlarla sınırlı kalabiliyor onlar da neticede kozlarını sadece mahkemelerde paylaşmak zorunda kalıyorlar.( Siz hiç İstanbul’da bu tarz binaların savunulduğunu duydunuz mu?)
Ancak Bursa’mız ne yazık ki böyle bir bilinçten  uzak. Bu bina yapıldığı günden beri tartışmalı ve mahkemelik.Bu binaya izin verenler bile sahiplenmeyip topu birbirine atıyor. Binadan nemalananlar dahi savunamazken birileri çıkıp “böyle binalar benim hoşuma gider” gibi haklı(!) gerekçelerle yapılan işi savunabiliyor.
Savundukları şeyin aslında çarpık kentleşmenin , çıkar ilişkilerinin, kar ve rant hesaplarının, şehrimizi peşkeş çekmelerin ve (en önemlisi)bu oyunların bundan böylede sürüp gitmesininin savunusu olduğunu bilemeyecek düzeyde olan bilinçsiz kent severlerle polemiğe girmek değil niyetimiz..
Bu yaşananlar karşısında (aslında kabullenmedikleri halde) sessiz kalanlara çağrımız. Niye İstanbul’da güçlü bir kamuoyu oluşuyor da Bursa’mız  bu derece sessiz kalabiliyor.
Ne yazık ki sağlıksız ilişkilerden uzak bir medyamızın olmayışı Bursa’nın talihsizliği.
Ancak bu durumda sessiz kesime daha büyük iş düşmekte, yoksa sadece “janjan” sevenlerin  sesleri duyulabiliyor.
Bursa’yı sevmek lafta kalmamalı pratiğe yansımalı.
Çok geç olmadan...

Borabaris
13 yıl önce - Prş 19 Nis 2007, 13:17

Bahsettiğiniz şehirlerde, hemen hemen avrupanın bütün şehirlerinde, "eski şehir" olarak anılan şehir merkezi ve mimari kimliği korunmuştur. Ancak, stadyumun karşısının bursa'nın tarihi merkezi olduğunu düşünmüyorum. Üstelik şehir manzarasını bozma noktasına da katılmıyorum. Gecekonduyu andıran üst üste binmiş evlerin dağların eteklerine dayanması ya da ovaya doğru yayılmasındansa, yüksek yapıları görmek bana daha mantıklı geliyor.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet