Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sakarya - Hendek
123 ... 323334   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
arif solak

11 yıl önce - Prş 19 Nis 2007, 12:28
Sakarya - Hendek
(+)


 

(+) 

(+)


İlçe, eski E-5 yeni adı ile D-100 karayolu üzerinde İstanbul’a 170 km, Ankara’ya 275 km, Adapazarı’na 30 km mesafede kurulmuş, tabiatı ile meşhur şirin bir beldedir. Deniz seviyesinden yüksekliği 175 metredir. 6300 hektar alana yayılan ilçemizin bu günkü nüfusu 30 binlere dayanmaktadır. Dikmen-Balkaya mevkiinden getirilen memba sularına sahiptir. Ayrıca ülkemizde söz sahibi olan Aytaç su, Kardelen su, Flora su kaynakları ve fabrikaları ilçemizde olmasının yanı sıra ilçemiz sınırlarında bulunan Uludere mevkiinden de içme suyu elde edilmektedir.

       İlçenin etrafı zengin ormanlarla çevrilmiş olup zümrüt gibi yeşillikler arasında yer almaktadır. İlçeye Adapazarı yönünden girişte iki tarafı süsleyen çınar ve akasya ağaçları güzel bir görünüm verir. Kuzeyinde Çamdağı güneyinde Keremali Dağı bulunur. Bu dağlar ormanlık olup; kayın, meşe, ıhlamur, kestane, dışbudak, köknar vb… ağaçlarından oluşur.

       Uludere; ilçenin ortasından geçmekte olup, mesire yeri olarak kullanıma müsaittir.

Ülkemizin her köşesine karayoluyla ulaşım her an mümkün olup nakliyecilikte gelişmiştir. Yurt içi yurt dışı taşımacılığında ilçemizdeki araçların katkısı büyüktür. İlçemizde TIR taşımacılığı hayli ilerlemiştir.

       Hendek halkı önceden tütün rençperliği ile geçinirken, bugün geçiminin büyük bir bölümünü fındık üretimiyle sağlamaktadır. Günlük ihtiyaçlar Salı günleri pazar yeri kurulan yeni Ticaret Merkezi’nden sağlanmaktadır.

       İlçede Sakarya Üniversitesi’ne bağlı olarak Eğitim Fakültesi ile Meslek Yüksek Okulu eğitim vermekte, bu okullarda 5 bin civarında öğrenci öğrenim görmektedir. Öğrencilerin ilçemiz ekonomisine büyük ölçüde katkısı bulunmaktadır. 1999 Marmara ve 12 kasım Düzce depreminden zarar gören İlçemiz gerek sanayi gerekse tarım sektöründe hızlı bir gelişme göstermektedir.Ali Sahin
11 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 19:05

Arkadaki sarı bina Hendek Belediyesi... Onun arkasındaki turuncu bina isa Rasim Paşa Kültür Sitesi.(+)


Fakülteye giden M.Sencer Caddesi caddesi ilçenin en güzel yerlerinden biri...
 

(+)


Hendek Cumhuriyet Meydanı...
 

(+)


Ali Sahin
11 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 19:10

Hendek için çok önemli bir o kadar da acı bir olay Şehit Mahmuy Bey olayı... Mahmut Bey anıtı Hendek Büyük Camii'nin bahçesinde bulunmaktadır. Anıtın üzerinde "Hendek Şehit Mahmut Bey ve arkadaşlarını saygı ile anar. 5 Mayıs 1920" yazıyor.(+)


Hendek Belediyesi resmi sitesinden Mahmut Bey Şehadeti.
http://www.hendek.bel.tr/tr/ctiy.asp?islem=diger& ...mp;page=13
Alıntı:
Hendek ,Cumhuriyet’ten önce Kocaeli Mutasamlığı’na bağlı kaza haline gelmiştir. 1907 yılında belediye kurulmuştur. İlk belediye başkanı Alabacak Mehmet Ağa olmuştur.

Cumhuriyet öncesi 190 – 21 kargaşa döneminde 13 Nisan 1. Düzce ayaklanmasında ilçemiz olumsuz bir isimle tarihe geçmiştir. Geyve’de bulunan 24. Tümen Komutanı Miralay Mahmut Bey, Kurtuluş Savaşı’nda Düzce’de çıkan isyanı bastırmak için bölgeye gönderildi. Mahmut Bey, isyancıların haberci beylerini Hendek’te kabul etti. İsyancılar, su istediklerini ve kendilerini Düzce’de karşılayacaklarını bildirdiler. Bu sözlerin samimiyetine inanan Mahmut Bey ordusu ile Sarıbayırlar mevkiinde pusuya düşürüldü. Mahmut Bey ve 3 arkadaşı şehit edildi. Mahmut Bey ve arkadaşları vurulduktan sonra, Hendek Hükümet Konağı yanındaki caminin bahçesine törenle gömülmüşlerdir.
arif solak

11 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2007, 13:56(+)


oguzhanardahan
11 yıl önce - Cmt 22 Eyl 2007, 00:47
Hendek
(+)

(+)


Hendek Belediye binası(+)


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 323334   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler