Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
EnderYıldırım
13 yıl önce - Sal 17 Nis 2007, 23:22
İzmir Üniversitesi


Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından, İzmir Üniversitesi adında bir vakıf üniversitesi kuruluyor. Üniversite, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Konservatuvar ve Meslek Yüksekokulundan oluşacak.
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, vakıf üniversitesi kurulması için yasa tasarısını kabul etmiş. İzmir için güzel bir haber daha!
Konuyla ilgili geçen ayın başında çıkmış bir yazı:
Alıntı:
İzmir Üniversitesi geliyor

Eğitimin duayenlerinden Necdet Doğanata'nın "İzmir Üniversitesi" projesi hayata geçmek üzere. YÖK'ten sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu da Doğanata'nın üniversite başvurusunu kabul etti. Komisyonun kabul ettiği yasa tasarısı önümüzdeki günlerde genel kurulda görüşülecek. Tasarının yasalaşması ve Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla prosedür tamamlanacak, İzmir'in 6. üniversitesi, 3. vakıf üniversitesi doğumunu tamamlayacak.
Tanımayanlara tanıtalım Doğanata'yı. Fatih Koleji'nin ve Fatih dersanelerinin sahibi. Ayrıca elektronik fabrikası ve su ürünleri çiftliği var.
Benim duyduğum ve bildiğim Necdet Bey, 10-15 yıldır üniversite hayaliyle yaşıyor. Ve artık hayali gerçekleşmek üzere.

PROF. BAŞVURULARI
"İzmir Üniversitesi"nde başlangıçta fen, edebiyat, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik mimarlık fakülteleri ile su ürünleri fakültesi ve konservatuvar yer alacak. Gelecekte Seferihisar veya Menemen dolaylarında 300-400 dönümlük kampus düşleniyor.
Necdet Hoca ile dün konuştum, öğretim üyesi sıkıntısı yaşamayacaklarını, kendileriyle çalışmak için Türkiye'den, ABD'deki Türk prof'lardan başvuru aldıklarını belirtti. Anlaşmalar için hukuki şahsiyet kazanacakları günü bekliyorlar. Bu süreç gecikirse önümüzdeki ders yılında eğitime başlama kararını bir sonraki yıla erteleyecekler.

TATIŞLAR BEKLİYOR
Eğitimin bir başka duayeni Bahattin Tatış'ın üniversite başvurusu ise sırada bekliyor. Özel Türk Koleji'ni ülke çapında marka yapan Bahattin Tatış, 1967-1971 yılları arasındaki özel üniversite deneyimini tekrarlamaya hazırlanıyor. Tatış'ın Yakındoğu Yüksek Okulları çatısı altında faaliyet gösteren İktisadi ve İdari Bilimler, Eczacılık, Dişçilik ve Kimya Mühendisliği yüksek okulları bugünkü 9 Eylül Hastanesi'nin bulunduğu alanda 4 yıl faaliyet gösterdikten sonra devletleştirilmişti.
Kısa dönemde son derece başarılı mezunlar veren Bahattin Tatış'ın üniversite sevdası hiç bitmedi. 88 yaşındaki Tatış, bayrağı kendisinden devralan oğlu Oğuz Tatış aracılığıyla üniversite kurmak için başvuruda bulundu.

İHTİYAÇ ÇOK
Oğuz Tatış, "Gözümüz YÖK'te ve TBMM'de. İzmir'in yeni üniversitelere ihtiyacı var. Pek çok branş açık. İzmirli gençlerin dışarıdaki özel üniversitelere gitmelerinin maliyeti yükseldi. Kaldı ki aileler de dışarı giden çocukları için güvenlik açısından endişe duyuyor. Kıbrıs'taki gelişmeler ile Kıbrıs üniversiteleri zayıfladı. İzmir daha birkaç üniversiteyi daha kaldırır. İTK'nın 57 yıllık deneyimi ile açacağı üniversite eğitim kalitesi açısından önemli bir fark yaratacaktı" diyor.


http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/03/01/index.php ...m=yazarlar


Ayhan
13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 01:36

Eski bir haber bu. Zaten kaç yıldır hep kuruldu kurulacak deniyor ama bir türlü kurulamadı.

"İzmir Üniversitesi" adıyla devlet üniversitesi kurulsaydı daha güzel olurdu.

"Doğanata" ya da "Batı Üniversitesi" yapsalar ya isimlerini  


H.ANIL

13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 12:25

Cok dogru sadece Izmir universitesi olmamali ismi ,oyle bir universite olursa devlet universitesi olur.Yada giderler buyuksehire isim kullanim hakkini verirler.Sonuc olarak Izmir ismi bir marka ve herkes keyfince kullanamaz.Yoksa Izmir gazozuda cikar bunun Izmir deterjanida.Bence olmaz baska isim bulsunlar.

En son H.ANIL tarafından Çrş 18 Nis 2007, 18:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Armağan Örki
13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 12:31

Bence adı değil sorun. 9 Eylül ve Ege ismimizi gururla temsil etse de, dediğiniz gibi bir devlet üniversitesi olsaydı daha iyi olurdu. Ayrıca yalnız "İzmir" biraz sade kalıyor...
Açmayı planladıkları fakülteler çok yerinde olmuş; ama aynı zamanda iş sahaları ortaya çıkmadıktan sonra, üniversite açmak, hele ki paralı üniversite açmak, yalnız cep düşünme işi gibi geliyor... Gene de bu üniversite isabet olmuş...  


busegül

13 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 12:41

İzmir adına çok sevinirim.Özel ,vakıf veya devlet okulu hiç farketmiyor önemli olan Yurda ilim irfan yuvası kazandırılması.Keşke İzmirde bir üniversiteler şehri olabilse...Yurtdışına öğrenci yollayacağımıza yurt dışından öğrenci alsak...
Adı şu olmuş bu olmuş onunda önemi yuok önemli olan kaliteli ve dünya standartlarında  eğitim vermesi.Hem İzmire hem İzmirlilere hem de yurda faydalı olması dileği ile...sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR