Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
simon

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 21:17
[İST-B1.101] - Rumelikavağı Vapuru da İsim Değiştiren Vapurlar Kervanına mı Katılıyor?

"Rumelikavağı" Vapuru da İsim Değiştiren Vapurlar Kervanına mı Katılıyor?

Sevgili dostlar öncelikle son zamanlarda vapurlarda moda olan isim değiştirmede Rumelikavağı vapuruda acaba zincirin bir halkasımı olacak. Bugün Sirkecide bu vapuru görürken baş ve kıç taraflarında Rumelikavağı adının bulunduğu kısmın kazılmış olarak gördüm. Na zaman bir vapurun ismi değiştirilse hep böyle yapıldığını gördüm. Gördüklerimin arasında Bahçekapı'nın Emin Kul olması, Şehit Sami Akbulut vapurunun İstanbul-9 olması, ancak Şehit Sami Akbulut isminin kaybolmaması için Sarayburnu adının kurban verilmesi vapurlardaki ad değiştirmede tuz biber olmuştur. Şimdi acaba Rumelikavağı adı başka bir isme kurban mı verilecek? Bu en kısa zamanda anlaşılacaktır. Ancak İDO öncesi döneminde'de Yani TDİ zamanında bu moda vardı. Mesela en son örneği deminde yazdığım gibi Bahçekapı'nın Emin Kul olması TDİ'nin son icraatıdır. Daha'da geriye özellikle TDİ dönemine dönecek olursak isimleri değişmiş vapurların neredeyse listenecek kadar çok olması dikkatimde kaçmayacak bir unsur.

İlk olarak;

1996 yılında Bayraklı vapurunun adı Nurettin Alptoğan olarak değiştirilmişti,
1999 yılında Kardeşi Karşıyaka'nın adı İ. Hakkı Durusu olarak değiştirilmişti.
Buraya kadar bu isim değişikliklerini bir nebzede mantıklı karşılayabilirim. Çünkü Bayraklı ve Karşıyaka İzmir'de oldukları ve İstanbulda'da böyle yerler olmadıkları içindir.

Ancak;
- 1999 yılında İnciburnu vapurunun o yıl kaybettiğimiz sanatçı Barış Manço'nun adının ile değiştirilmesi,
- 2001 yılında Kilyos III vapurunun adı, Kaptan Gündüz Aybay Olarak değiştirilmesi,
- 2002 yılında Sedefadası vapurunun O yol kaybettiğimiz yerbilimci Prof Dr Aykut Barka ile değiştirilmesi,
- 2003 yılında Bostancı vapurunun adı Ahmet H. Yıldırım olarak değiştirlmesi.
- 2004 yılında ise son olarak Bahçekapı'nın Emin Kul olması;

TDİ zamanında 1996 yılından 2004'e kadar uzanan isim değişikliği listesidir. Ancak İstanbul'da bulunan yer isimlerinin bir kişi ismi ile değiştirilmesinin mantıksızca geldiğini başka başlıklarda'da yazmıştım. Bu gidişle İstanbul'da yer ismi taşıyacak bir vapur kalmayacağa benziyor. Yöneticilerin orjinallik anlayışı bu olsa gerek.

(+)

(+)

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 22:09

Sakın Rumelikavağı'na da, şu anda boşta kalan "Sarayburnu" ismi verilecek olmasın?

Akın KURTOĞLU

cenkince

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 22:11

Simon çok haklı,

Tarihe mal olmuş gemilerimizin isimlerini kapalı kapıların ardında üç beş kişilik komisyonlarda değiştirmek ne demek oluyor?  

O gemilerin herbirine milyonlarca insan binmiş suya indirildiklerinden bugüne...

Popülist zihniyetin mahsulü olan bu kolaycılığı eminönünde ur gibi duran ve birer başıboşluk abidesi durumundaki iskelelerini yenileyerek yerine getirsin TDİ veya yeni adıyla İDO....

Serhat Küçüközler
12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 23:22

Evet Rumelikavağı'na  "Sarayburnu" adını verecekler.Sonra boşta kalan Rumelikavağı adını da İstanbul-9'a verecekler.İstanbul-9 adı da yeni yapılacaklardan birine verilecek.Böylece döngü tamamlanmış olacak. Şaka bir yana görüntülerin başka bir açıklaması yok herhalde.İsmi değişecek bu vapurun.İster TDİ. yapmış olsun geçmişte, ister İDO yapsın günümüzde bu iş artık can sıkıcı bir hal almaya başladı.Ne düşündüklerini anlamak güç!
Aklıma geldi şimdi bize süpriz yapıp Eser Tutel'in ismini vermiş olmasınlar sakın?Olmaz değil mi öyle bir şey, yapmazlar...

tarkan arslan

12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 00:00

böyle şey olmaz değişicekse deniz otobüslerini değiştirsinler yeditepe mesela hızır reis bilmem  kaç
bana göre bacadan direkliler bana göre eski adlarıyla daha güzeldi

Serhat Küçüközler
12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 00:16

O da doğru olmaz bence.Hiçbirinin adı değişmesin.Gerek yok.Milyonlarca dolar yatırım yapılıp yeni vapurlar, deniz otobüsleri, feribotlar alınıyor.Madem gemilerde yaşatmak istenilen isimler var onca yeni gemi gelecek onlara verilsin.Toplamda 20 tane olacağı söylenen yeni şehirhatları vapuru var.Şimdilik dört tane yeni araba vapuru var.Haziranda gelecek yeni deniz otobüleri var.Pendik-Yalova hattına gelecek feribotlar var.Var da var.

Hakan Even
12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 09:41

Rumeli kavağı gemisinin yeni adı Zübeyde Hanım bilginize.

Rifat Behar
12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 10:49

Lütfen vapurlarin adini değiştirmeyin. Çok istiyorsaniz bu isimleri yeni vapurlara verirsiniz. Bunu idrak etmek çok mu zor? Senin adini 50 yaşinda iken değiştirsem hoşuna gider mi?

Süha
12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 12:17

Bende hala şu isim degiştirme mantıgını anlayamadım degiştirip güncel mi tutumak istiyorlar yoksa kafamız karışsın diye mi yapıyorlar anlamadım hala   Bunca yeni gemi alınıyor ve yeni isimler veriliyor ve ya silinenler ne olcak ?? Hiç degiştirmesinler yeni alınacak gemilere versinler isimleri.  

kaptan muammer
12 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 14:52

Bu mantığı anlamak mümkün değil.Her gemi orjinal ismiyle inşa edilir onunla anılır ,yaşlanır hatırlanır.İstanbullunun zihnini ve sabrını zorlamasınlar   Vapurlarımızı takip edemez olduk.
Bu isim değiştirme işinin sonu yok.Her seferinde ülkemize mal olmuş önemli ve değerli insanları kaybettikçe bu insanların isimlerini vapurlarımıza koyma işi devam ettiği taktirde sonunda isimini değistirecek vapurda bulamayacaklar
O zaman ne yapacaklar üzerinden 3-5 yıl geçince şahıs isimli geminin ismini yeni vefat edenin ismiyle mi değiştirecekler?
Vapurlarımızı yaz-boz tahtasına çeviren onların isimlerini sürekli değiştirerek İstanbul ve vapur sevdalılarını üzen bu zihniyeti kınıyorum.

Saygılarımla

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM