Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Aylin Çelik

11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 00:39

Kıbrıs'a bizim vergilerimizden giden destekleri düşündükçe çıldırasım geliyor. Üniversitedeyken şehir dışından gelmiş olan arkadaşlarımız ucuz olduğu için Eryaman'dan, Batıkent'ten ev tutarken Kıbrıs'tan gelen arkadaşımız Bahçeli'nin her yerini de beğenmeyip "illede 7. cadde olacak" diye tutturmuştu. Türkiye'yi onları Avrupa Birliği'ne girmekten alıkoyan bir ülke gibi görmelerinin yanında, oraya turist olarak ya da iş için giden Türkleri küçümseyen, horlayan tavırları ile nefretimi kazanma yolunda hızla ilerliyorlar. 18-20 yaşına gelmiş her ferdin araç sahibi olduğu bir ülkede bunu sadece turizm geliri ile yapmıyorlar elbette. Başka ne gelirleri var diye sorabilirsiniz. Ben de tam bu soruyu soracaktım sizlere. Ben, benim ve ailemin, hatta doğacak çocuğumun rızkından kesilerek o ülkeye gönderilen paraların tek kuruşunu bile helal etmiyorum. Onlar bir ayağı Kuzey Kıbrıs'ta, bir ayağı Türkiye'de, bir ayağı İngilte'de rahat rahat yaşayıp giderken ben ülkemde canla başla çalışarak sıkıntı çekiyorsam helal etmiyorum. İsteyen etsin kendi payına düşeni.

Aktoprak
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 02:05

Yukarıdaki mesaja aynen katılmakla beraber, Kıbrıstaki Türklerinde bizden çok Avrupa, İngiltere ve en acısı Rum Kesimine daha cok yakınlaştıklarının farkına varmamız gerekiyor. İçlerinde bizi istemiyorlar, 1974 de hayatlarını kurtaran Türk askerine işgalci gözüyle baktıkları yetmiyormuş gibi oradaki askerlik görevlerini yapan kardeslerimize de farklı fiyat uygulaması yapıyorlar, hatta devlet adamları bıraksa coktan rum kesimi ile birleşecekler. Bizde burada kıbrıs kıbrıs diye kendimizi yırtıp duralım bize zarardan başka hiçbir sey vermedıler vermeyecekler de...

En son Aktoprak tarafından Pts 16 Tem 2007, 02:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Öze®
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 02:11

Ne oldu Kıbrıs Türklerine bu öfke niye ?
Sonuna kadar haklıda olsanız, milli birlik ve beraberlik duygularını zedeleyici sözleri mesajlarınıza taşımanızı hiç yakışık bulmadığımı söylemek zorundayım.

Barbaros
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 02:13

İyi kötü pek çok yorum yapılmış. Katıldıklarım da var, tamamen yanlış bulduklarımda. Ben 4. senemi bitiriyorum KKTC'de ve 2 sene daha burdayım. Ne verdik ne aldık meselesine girmeyeceğim sonuçta herşeyi biz verdik, tatışmanın manası yok. He bize ne kadar ağır bir yüktür, değer mi? Bence değer. Ne olursa olsun burası kurulmuş son Türk Devleti. Bu olaya maddi olarak bakmamalıyız. Maneviyatı ön planda bu durumun. Ama Kıbrıslı kardeşlerimiz bunun daha az farkındalar. Özellikle gençler, çünkü henüz bişey kaybetmediler, düşman eline düşmediler. Ben düştüm mü bu duruma? Hayır ama ayrı bir şekilde bunu hissediyorum, bebekliğimden bu yana bu bana işlendi, milliyetçilik kanımda geziyor.

Şöyle bir izlenimim var Kıbrıs'ta son derece fitil olduğum: Burada Kıbrıslılar hiç pis iş diye tabir edilen işleri yapmazlar. Çok az vardır yapan varsa bile. Mesela inşaat işçileri, garsonlar, çöpçüler ne bileyim bu tarz işlerde hep Türkiye'den giden insanlar, öğrenciler çalışır. Bu izlenimime eminim KKTC'de bulunan arkadaşlarım katılacaktır. Asıl fitil olduğum noktaya geliyorum, bir örneğini bizzat gördüm. Bir üniversite öğrencisi ders çıkışı bir barda garsonluk yapar. Barın müşteri yaş ortalaması 17-18'dir en fazla. Bu çoluk çocuk sürüsü içer içer sarhoş olur garibim garsonu döverler. Öyle böyle değil ama. Sonra iş büyür. Yoldan geçen arabalar durur, içinden inenlerde kavgaya dahil olur.

Bu olayı yaşadım, benzerlerini arkadaşlarımdan duydum. Yorumu sizin artık.

En son Barbaros tarafından Pts 16 Tem 2007, 02:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Armağan Örki
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 02:15

Alıntı:
Mesela inşaat işçileri, garsonlar, çöpçüler ne bileyim bu tarz işlerde hep Türkiye'den giden insanlar, öğrenciler çalışır. Bu izlenimime eminim KKTC'de bulunan arkadaşlarım katılacaktır.

Kesinlikle doğru!..

Bir ekleme daha yapayım... Kardeşim diye hitab ettiğim bir Kıbrıslı, şunu kabul etmişti: Bizim içimizde, cebinde parası olmasa bile, komşusuyla s.d.k yarıştırmak için en lüks restoranta giden veya benzine zar zor parası olupta en iyi arabayı alanlar çok fazla... (E bu durumda milliyetçiliği kim savunabilir ki?..)

Kıbrıs'a verdiklerimiz:
Kumarhaneler aracılığı ile turistler...
Üniversiteleri için öğrenciler...
Güvenliği için askerler...
Güçlenmesi için parasal yardımlar...

Bu dört para akımı karşılığında Kıbrıs'tan almakta olduğumuz:
İstenmemek...

Sanırım TSK'nın orada tuttuğu askerler Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'ya kaydırılsa terörün önüne çok daha rahat geçilebilirdi... Aynı zamanda gene bu batasıca ada için harcanan para, askerî modernizasyonlara ve askerî teknolojiye harcansaydı, nasıl Rumlar'ın elinde Ankara'yı vurabilecek füzeler varsa, bizde de olabilirdi...

Sonuçta, adamlar bizim başkenti vurabilecekse, neden orada binlerce askerimiz, hem Türk'ten ve hem de Rum'dan küfür yediği hâlde barınıp Türkler'i korusun ki... Çekilelim... Hava ve deniz sahamızda olacak daralma, bence ekonomik anlamda kalkınmamızdan daha önemsizdir... Kıbrıs için harcanan paralar, yurtiçinde pek çok alanda değerlendirilebilir...

En son Armağan Örki tarafından Pts 16 Tem 2007, 02:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Alperen_dt
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 04:50

Buralarda 100,000 asaga yukari Kibris Turku oldugu soylenir, onlarin arasinda yasayarak durumu degisik pencereden anlatmaya calisacam.
Kibris Turklerin cogu, Turk olmakdan gururlu, Turkiye'ye Anavatan ve KKTC'ye Yavruanavatan olarak gorur, Mehmetcigi ve sehidlere son derece saygili.

Bende degisik yerlerde Kibrisli Turklerin Turkiye Turklerine pek sevmedigimi duydum, kafami hep karistirirdi cunku benim tanidigim Kibris Turkleri hic bir zaman Turkiye Turklere karsi nefret etigini gormedim, hatta aramizda buyuk fark bile yok.
Neyse, arkadaslarimi ve etraftaki Kibris Turkleri uzun zamandir bunun hakkinda konustum, genel olarak sunu fark ettim.
Kibris Turklerin cogu Turkiye Turku son derece kardesce, ayni millete bagli ve yakin goruyor, yani Turkiye Turk oldugu icin onu hakaret filan etmez.
Kibris Turklerin boyle bir yorumu var, Turkiyeden Yozgat, Kayseri, Karaman, Hatay gibi yerlerden gelen aileler, guzel ahlakli efendidir, Kibris halki onlardan rahatsiz degil, cogu onlarla iyi gecinir.

Ama sorun burada! Oraya giden bir suru hapisden cikan, cahil, kendini bilmez pisliklerde gitti, aralarinda'da Pkk'ci boluculerde vardir.
Iste Kibris Turklugu bunlardan dogal olarak rahatsiz! onlar gelip suc isliyor, ahlaksiz davraniyor, kotu islere bulasiyor. Malesef bunlarin sayesinde tum Turkiyenin isimine zarar veriyor.

Kibris zaten kucuk bir yer, nufusu Istanbul gibi sehirde kayip olur, simdi dusunun, eger siz kucuk koyden yada kasabadan olsan birden birede tipsiz, cahil, suc isleyen, aile ortama uygun davranmayan adamlar cevrene pisletmeye baslasa mutlumu olacaksin? oranin yerel halki tabi onlara tepkili olacakdir.

Yani sunu demek istiyorum, eger Turkiye daha fazla bildigimiz efendi Turk aileleri, egitimli insanlar, meslegi olan kisiler gonderseydi bugun Kibris Turklugu Turkiyeye tam olarak hayran olacakdir.

Ayni zamanda sunu soylemek zorundayim. Bazi Kibrisli Turkler var acayip sekilde cahil. Nereli oldugunu soruyorum, "Kibrisliyim" diyor, onu ne Kibrisli, Turkmu Rumusun sorunca, "Kibrisliyim" diyor, yani bunlar kendini Kibrisli bir kavram uydurmuslar. Bu gibi kisiler, ne tarihinden, ne kulturunden, ne kimliginden haberi var, tamamem aptal bir kor cahilidir. Iste bu kendini bilmezlere medya ses veriyor, onlari pompaliyor, destek veriyor, para veriyor, siz Turk degilsiniz Turkler dusmaniniz siz Kibrislisin hepimiz biriz gibi "afyonlarla" beyinlerini yikamaya calisiyorlar.
Ama bunu bilin, o gibi kisilere bir kac saat gercekleri anlatikdan sonra nekadar yanlis oldugunu anliyor. Bunu kendi gozlerimle gordum, kim bilir kac tane Kibris Turkunu aydinlatik, eskiden Kibrisliydi simdi bagra bagra Turk oldugunu soyler.
Bu tip kisiler yanlis yonlendirilmis, ama onlari kayip etmedik, duzeltiriz.

Su anlatigim kesim kucuk bir azinlikdir. Kibris Turklerin cogu onlardanda rahatsiz ve karsi cikiyor, ama onlara ses verilmiyor.

Son zamanlarda cikan yeni medya faaliyetler KKTC'ye daha fazla sahip cikmaya basliyor, su Rumlarla dostluk olacakmis birlesik Kibris olacakmis v.s gibi hikayelerin olmayacagini ve nekadar buyuk yalan oldugunu halk gordu, simdi onlara karsi mucadele etmek icin uygun bir zaman.

http://www.yenicag.com.cy/
http://www.atcanews.org/

M.O.Dikmen
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 13:24

Alıntı:
Kıbrıs'a verdiklerimiz:
Kumarhaneler aracılığı ile turistler...
Üniversiteleri için öğrenciler...
Güvenliği için askerler...
Güçlenmesi için parasal yardımlar...

Sadece bu kadar mı?? CAN verdik, CAN... Bumu bunun karşılığı?? "Görevi için gelenler gideceklermiş de onlar kalacaklarmış mış" diyen beyinsiz partinin beyinsiz yöneticileri... Görevi için oraya gelenler olmasaydı siz büyük ihtimalle uzun yıllar evvel katledilmiş ve rum topraklarında gömülmüş olacaktınız..

İBRAHİM DİLBER
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 14:05
KIBRIS VAZGEÇİLMEZDİR

Öncelikle şunu bilelim. Kıbrıs bizim için vazgeçilmezdir, bizim için adeta bir uçak gemisidir. Kıbrıs'ta katliamlar yapılırken ne pahasına olursa olsun Kıbrıs Barış Harekatı Allah'a şükür zaferle sonuçlandırılmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülkesi ve milletiyle bölgesinde etkin olmak zorundadır. Şu da bir gerçektir ki askeri zaferler ekonomik ve siyasi zaferlerle taçlandırılmak zorundadır. Onun içindir ki başkomutan Atatürk , Kurtuluş Savaşı'ndan sonra zafer sarhoşluğuna kapılmak yerine bu noktaya dikkat çekmiştir.
Yıllar yılı Kıbrıs'ta yanlış politika izlenmiştir. İnsanlara balık tutmasını öğretmek yerine, insanlar hazır balığa alıştırılmıştır. Ayrıca kumarhaneler, kara para vb. pisliklerle ahlak ve maneviyat zaafa uğratılmıştır. Bu günkü durumda bile Rum gençleri papazlar tarafından kışkırtılıp sınırımıza tacizde bulunuyorken ve  Elhamdülillah Mehmetçik göğsünü siper ediyorken "Yeşil Hat parmaklık" demek ne büyük bir gaflettir. Türkiye'den bile zaman zaman çatlak sesler yükseliyor. Efendim Kıbrıs bize yükmüş. Peki o zaman yahudiler niye 5000 yıldır İsrail için çalışıyor? Onlar bıkmadı da biz 30 senede mi bıktık? Türkiye'deki işbirlikçilere sorarsan Kıbrıs bizim için yükmüş KKTC'deki işbirlikçilere sorarsan Türkiye yüzünden AB'ye giremiyorlarmış. Yahu siz hangi milletin, hangi tarihin evladısınız? Aklınızı başınıza alın. AB, daha 10 yıl önce Avrupa'nın ortasındaki Boşnak katliamını bile bıyık altından gülerek seyretti, gelip sana mı elini uzatacak?
Annan Planı bir felakettir. Annan Planı desteklendi de AB çıkıp "Vah vah aslında Türkler çözümden yana ama hep bu Rumlar işi bozuyor. Öyleyse gereğini yapalım" mı dedi? Bu soruyu herkese tek tek soruyorum.

Armağan Örki
11 yıl önce - Cmt 28 Tem 2007, 02:04

Alıntı:
Kıbrıs bizim için vazgeçilmezdir, bizim için adeta bir uçak gemisidir.

Hem de öyle bir vazgeçilir ki, inanamazsınız...

Benim babam çalışsın, bacım çalışsın, bunca adam çalışsın ve vergisini devletine ödesin ve devleti de bu paraları Kıbrıs'a yollasın... Orada Türk Ordusu'ndan da, Türk Bayrağı'ndan da rahatsız olan fırlama da, bu parayla birlikte son model modifiyeli arabasına binip en kılas gece kulübüne gene Türkiye'den gitmiş hayat kadınlarıyla birlikte olsun... İnsanın içi el vermiyor ne yazık ki...

Buradaki işsizler aileleri için bir ekmek çaldığında hapsi bulsun; ama orada işsize para verilsin...

Burada hasta olan vatandaşımız zor şartlar altında bekleşedursun, orada ki sözüm ona soydaşımız hiçbir zorluk çekmeden işlerini halletsin...

Oraya harcanan parayı savunma-saldırı teknolojimize ve gelişmemiş bölgelerimize aktaralım; bakın o zaman iki karışlık adaya gerek duyar mıyız?.. Düşünün ki, bizimkiler ne kadar yiyorsa, orayı yönetenler de geri kalmıyor ve o durumda bile nasıl Lale Devri'ni yaşıyorlar, e hesaplayın giden paraları... O kadar yardım ve desteklere karşın, avucumuz için tuz bile vermiyorlar hatta...  

Bizim şehitlerimiz heryerde var; Kıbrıs'ta yatan şehidimiz var diye oradan çıkmıyorsak, hadi şimdi dünyanın dört bir yanına savaş açalım...

seferoglu

11 yıl önce - Cmt 28 Tem 2007, 10:07

Kıbrıs'a şehitler verdik

Karşılığında nankörlük aldık.Annan planına evet dediler. Türk askerini zaten sevmiyorlar. AB için TR yi satmaya hazırlar.

Günümüzde G.Koreliler 56 yıl geçtiği halde hala desteğimizi unutmazken , kendi soydaşlarımız Rum'un esiri olmak için yanıp tutuşuyor.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET