Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
macit yünter

11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 00:42
Kıbrıs'a neler verdik ne aldık

Alıntı:
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün konuşmasını bitirmesinin ardından, KKTC'yi Koruma ve Yaşatma Derneği üyesi ve Volkan Gazetesi köşe yazarı Seyyan Uzunoğlu'nun yüksek sesle, "Sayın Gül, referandumdan sonra 'Tüm dünyada KKTC'yi tanıtacağım, bunun için seferber olacağım' demiştiniz. KKTC'yi tanıtmadan hiçbir anlaşma yapamazsınız, boşuna uğraşıyorsunuz" diye bağırması üzerine Gül tekrar kürsüye gelerek, "Senin heyecanını anlıyor, anlayışla karşılıyorum" dedi.

Bu arada diğer bir dernek üyesi Makbule Ötüken ise, "Sen değil, siz deyin" diye karşılık verince Bakan Gül sert bir şekilde, "Hayrola bu tavırlar nereden çıktı, ben anlayamadım. KKTC için anavatandan askerlerimiz geldi. Bu topraklar için ve sizin için şehit oldu. T.C.'de topladığımız vergilerle sizin başınızı dik tutmak için gece gündüz çalışıldı. Dünyanın dört bir tarafını dolaşırken yaptığımız konuşmaların yarısı KKTC'yi anlatmakla geçiyor. Buradaki fert başına geliri 5 bin dolardan 12 bin dolara çıkarmak için gece gündüz desteğimizi verirken, bu tavırlar hiç hoşuma gitmedi" şeklinde konuştu.
Benim yıllardır duyduğum Kıbrıs'taki türklerin sonradan giden türkleri sindiremediği.Bu konu hakkında yapıcı mesaj yazalım.  

Osman Yavuz
11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 00:56

Kibris'ta vaktinde belli bir sure bulundum, 1 yildan birazcik uzunca.
Simdi durum nasildir bilemiyorum.
Fakat orada bulundugum vakitlerde gordugum kadari ile Kibris Turk'leri ne yazik bizleri yani TC Turk'lerini cok fazla umursuyor havalarinda degillerdi. Genel anlamda bir cok seyi de Turkiye'den bekliyorlardi, hala da bekliyorlar.
Her yil TC milyonlarca dolar nakit yardimda bulunuyor Kibris'a. Kibris'lilar ne yapiyor? Portakal bahcelerindeki portakallarin agaclarda curuyup te hasat olmalarini izliyorlar. Bir de marketlerde bakiyorsunuz satilan meyve sebze Turkiye'den geliyor. Neden?
Vaktinde habire elektrik kesintileri olurdu.
Haliyle elektrik santralini Turkiye yaptirmis, ve de santrali calistiracak petrolu de Turkiye yolluyor oldugu icin arada sirada gemi gecikir elektrikler de kesilirdi.
Su etapta bile elektrik beklentilerini yine Turkiye ve de kimi zaman da guney kesimi karsiliyor.
Kibris'li hanim da dunyadan bihaber galiba.
Turkiye degilmiydi gecen F1 Istanbul yarisinda KKTC'yi milyonlarin onunde tanitan temsil eden? Sirf bu yuzden ceza da yemedik mi acaba?

evrenpitrak
11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 01:32

Kıbrıs' a ne verdik?

Milyonlarca dolar yardım yaptık. Şu anda Kıbrıs' ta sanayi yok denecek kadar az. Ağır sanayi bölgesi olarak gösterilen Haspolat mevkiinde bir yapı bloğu fabrikası var gözle görünür olarak. Gerisi araba hurdalığı.

Öğrencilerimizi gönderdik, öğrenciler sayesinde ticaret yapıp para kazanıyorlar. Başka ticaretleri yok sayılır.

Benzin 2 YTL. Asgari ücret ise 850-900YTL. Bunun parası nereden geliyor tahmin edin. (Tahmininizde yanılmıyorsunuz, Türkiye' den geliyor.)

Askerimizi verdik. 74 yılında şehitlerimizi verdik. Şimdi de burada askerimiz hem Kıbrıs' ı koruyor, hem de ticaret hacmi yaratıyor.

Peki ne aldık Kıbrıs' tan?

Soldan direksiyonlu araba ithalatı durduruldu, sadece Japonya ve İngiltere' den araç alacaklar.

Özellikle askeri personeli hiç sevmiyorlar. Birçok Kıbrıs' lı Türkiye' yi işgalci güç olarak görüyor.

Kıbrıs vatandaşları, bir kart çıkartarak (ki bahsettiğim kartı çıkartmak çok kolay) askeri tesislerden faydalanabiliyor, askeri bölgelere rahatça girip çıkabiliyor. Böylece ucuz gıda alışverişi yapabiliyorlar.

Gıda maddelerinin az bir kısmını Türkiye' den alıyorlar, geriye kalanı yabancı ülkelerden geliyor.

Sigara yabancı ülkelerden geliyor. Şu anda içtiğim sigaranın imal yeri Hollanda. Aynı sigara daha kaliteli bir şekilde İzmir Torbalı' da imal ediliyor.

Sonuç:

Türkiye kendi halkına tanımadığı hakları, zenginliği Kıbrıs Türk'ünün ayağına seriyor. Karşılığında gördüğü davranışın tanımını üslubun uygun olmaması nedeniyle telaffuz etmiyorum.

Standart Türkiye Vatandaşı' nın elinde olmayan haklar Kıbrıs Vatandaşı' na veriliyor, yardımlar yapılıyor. Karşılığında ihanet görülüyor, Türkiye ile ticareti kesme arzusu görülüyor.

Bence ne yazık ki Kıbrıs' ta yanlış poltika uygulamış Türkiye. 1974 yılında Türkiye' de 67 il vardı. 68. il olarak Kıbrıs' ı eklemek gerekliymiş. En azından yatırımı yapardık ama karşılığını da vergi, ticaret hacmi, vs. olarak bir miktar alırdık.

Osman Abi' ye Not:
Elektrik kesintileri, voltajdaki oynamalar hala sürüyor. Türkiye' ye döndüğüm zaman yeni pil almama gerekecek bilgisayarıma

Burak Arslan

11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 02:26

Buna benzer bi konu:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=33001 Linkinde Mehmet Uysal'ın son noktayı koymasıyla can vermişti

Yaptığınız iki ülke arasını daha da açmaktan başka bişey değil!!!

Hala farkına varamadınız olaylar sonuçlanınca; vay be, bize napmışlar böyle elimizdeki Kıbrıstanda olduk diyeceksiniz aynen buraya yazıyorum!!!

Bunlar iki ülkenin arasını açmak için özellikle dış kaynaklı medya ve siyasilerin saçmalamalarıyla oluşmuş önyargılardan kaynaklanan sorunlardır...

Bu konunun ömrü umarım fazla olmaz yoksa burda yazacaklarınıza(ki muhtemelen yukarıda verdiğim linkle aynı şeyleri yazacaksınız) vereceğim hiddetli cevaplarla bi ton eksi alıcam gibi gözüküyor...

Kolay gelsin!!!

yusuf35
11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 02:31

Verdiklerimizi yazmışsınız...
Aldıklarımız,Kıbrısta bulunan üst sayesinde Güney Türkiyenin Savunması.Doğu Akdenizin kontrolünün sağlanması.(Ekonomik+Politik)Daha ne olsun.
Nur İçinde Yatsın Şehitlerimiz.

macit yünter

11 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 02:10

Alıntı:
Yaptığınız iki ülke arasını daha da açmaktan başka bişey değil!!!
Ben bu başlığı açarken asla bir polemik yaratmak amacım yoktu.Oradaki bayanların TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin bir bakanına davranışları beni çok üzdüğü için paylaşmak istedim,çünkü Türkiye bunları haketmiyor,biz bu vefasızlığı destek verdiğimiz çoğu yerden görüyoruz,bu yer ve kişileri sizler tahmin ediyorsunuzdur.Benim KKTC'de değişik görevlerde bulunan birçok arkadaşımın anlattıklarından edindiğim bilgilere göre durum böyle.Orada yaşıyan,özellikle genç nesilin geçmişi çok iyi araştırıp bu günlere nasıl gelindiğini öğrenerek, gerekirse fedekarlık yaparak olaylara ve bugüne bakması gerekir.Ama onlar biz rahat ve ekonomik yönden güçlü olalım gerisi bizim için önemli değil derse bence bunada TÜRKİYE izin vermez.Ayrıca ben KKTC'ni ayrı bir ülke olarak görmüyorum.

Burak Arslan

11 yıl önce - Pts 16 Nis 2007, 03:07

Alıntı:
Oradaki bayanların TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nin bir bakanına davranışları beni çok üzdüğü için paylaşmak istedim,çünkü Türkiye bunları haketmiyor,biz bu vefasızlığı destek verdiğimiz çoğu yerden görüyoruz,bu yer ve kişileri sizler tahmin ediyorsunuzdur.

Bu mesaja yazacağım cevabım aynısını şurda yazmıştım tekrar etmeye gerek yok sizler ordan okuyup cevaplayabilirsiniz...
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=452449#452449

Birde ekleyeceklerim var tabi.

Her insan birilerini sevmez. bunun belli bir oranı vardır. mesala burda her 10 insandan 1 i türkiyelileri sevmez... Nedenleri daha çok burda iş yapmak için gelip hırsızlık ve taciz olaylarına karışan bazı doğulu Türk vatandaşlarıdır.

O sevmeyen 10 da 1 de bazılarının destekleriyle hep ön plana çıkmayı başarabiliyor. Ve sanki bunların sayısı dahada çokmuş gibi gözüküyor.

Tabi birde önyargılar ve birbirini doğru tanımamalar da tuzu biberi...

M.O.Dikmen
11 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 04:04

Evet bizler KKTC'yi hiçbir zaman ayrı bir ülke gibi görmedik ama;

Alıntı:
BİZİ YABANCI BİR ORDU GİBİ GÖRENLER VAR..
KKTC TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI KIVRIKOĞLU'NDAN SERT MESAJLAR..

Kıbrıs Türk Barış Kuvveti'ne bağlı Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı, Komando Alayı ve Topçu Alayı'nın sancak devir teslim töreninde bir konuşma yapan KTBK Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu önemli mesajlar verdi.

"Kıbrıs'ın tarihini, özellikle yakın tarihini bilmeyenler, Kıbrıs'taki mevcut olağanüstü koşulları ve Kıbrıs sorununu bir bütün olarak algılayamayanlar ya da tarihe ve içinde bulunduğumuz koşullara, sadece belli bir ideolojinin penceresinden bakabilenler, suni yetki tartışmaları meydana getirmekte, Türkiye'yi Anavatan gibi değil, sıradan komşu bir yabancı ülke, Türk ordusunu, o yabancı ülkenin ordusu gibi görmekte ve Türkiye'ye karşı egemenlik iddialarında bulunmaktadırlar.

Ancak, Kıbrıs gerçeğini çok iyi bilen ve ordusunu bağrından çıkaran KKTC halkının, hiçbir zaman desteğini alamayan, kahraman halkımızın hiçbir kesiminden itibar görmeyen bu kişiler, KTBK Komutanlığı'na veya KTBK Komutanlığı üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dil uzatmayı, belli bir kesime karşı rüştünü ispatlama ve mevzi kazanma yöntemi olarak görmektedirler.

KKTC halkının hedefine ulaşmasına yönelik gayretlerin dışında kalan, adeta Rum propaganda ve politikalarına alet olan ve oldukça marjinal bir grubu temsil eden bu hayalperestleri, dikkat, ibret ve teeşşürle izlemekteyiz.

Unutulmamalıdır ki; Kıbrıs Adası'nın içinden ya da dışından, bilerek veya bilmeyerek, doğrudan ya da dolaylı olarak Rum politikalarına söylem, eylem ve uygulamalarıyla destek veren, katkıda bulunan kişi, kurum, kuruluş ve örgütler, geçmişte olduğu gibi, günümüzde de Türk ulusunun şaşmaz sağduyusu ve Türk askerinin daima hukukun içinde kalan kararlı duruşu karşısında, hüsrana uğramakta ve yok olmaktadır.

Bu kesimlere boşa çaba harcamak yerine, Türkiye'nin ve KKTC'nin güvenliklerini ilgilendiren milli ortak sorunu olan Kıbrıs sorununun, kapsamlı, adil ve kalıcı çözümü yönündeki gayretlerimize katılarak, müşterek enerjimizin yaratacağı sinerjiyi hatırlatmakta yarar görüyorum"

Ancak beni esas kahreden kısım aşağıda yeralan gelişmedir;

Alıntı:
Kıvrıkoğlu, adada misafir olduklarını savunan kesimlere ise, "Öz be öz Türk yurdunda, Türk ordusu misafir değildir. Kalıcı bir anlaşma olana kadar da adada kalacaktır" cevabını vermişti.

Bunun üzerine CTP’nin yayın organı Yeni Düzen gazetesi imzasız okur mektuplarıyla, "Yine de Kıbrıslı Türkler misafirlerine karşı hoşgörülüdür. Görev için birkaç yıllığına adaya gelen kişiler gidecek ama bizler buralarda olacağız" dedi.

Sanıyorum KKTC'de ki vatandaşlarımızın arasına bizdeki DTP'lilerin değişik versiyonlarından karışmış..
Görünen o ki bir temizlik de orada yapılacak..

Sevgiler..

Olgun AKBAL
11 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 05:27

Neler verip, neler aldığımız mı? alamadığımız mı? orasını tam olarak bilemiyorum, ama kesin olan bir şey, tamamen devletimiz tarafından buraya büyük bir pasta dilimi ikram edilmiş. Birazcık olsun sizlere dört yıllık gözlenimlerimi sunayım;  
     Burada yaşayan kıbrıslılar gerçekten çok değişik insanlar, kıbrıslı denince aklınızda, her öğününü zeytin yağı ile tüketen, balıklarla haşır neşir tipik bir akdeniz insanı gelir. Ama ne yazıkki öyle değil. Zenginlik ve modernleşme adına, her evin garajında bir mercedes olması ve kıbrıstaki yada Türkiye'deki üniversitelere gitmeyip ingiltere de öğrenim görmelerinin yanında eskiden kalma çingene adetlerini (aptal ağız şiveleri yada hayatını günübirlik, orta afrika ülkelerindekiler gibi yaşayan, umarsamaz hareketleri) devam ettirmeleri ile beraber ortaya post-modern bir üçüncü dünya vatandaşı profili ortaya çıkmış.
    Sizlere tavsiyem, KKTC adını duyduğunuz vakit yada kıbrıs meselesinin geçtiği muhabetlerden yada söyleşilerden uzak durup, kıbrısta yaşayan Türkiye türklerinin dramını incelemeniz olacaktır. Neden mi? Çünkü bizim gündemimizi o kadar da meşgul etmeye değer olmayan, sizlerin burada yaşamayıpta bilemeyeceği konulardır. Burdaki askeri meseleler ve akdenizin güvenliği vs bunun gibi konular bizlerin anlayamayacağı kadar derin, gizli ve devletin bileceği işlerdir. Bu tip gereksiz siyasi tartışmalar yerine, hayatın realitelerini tartışmak gerektiğine inanıyorum.
    Son olarak eğer tatile ihtiyacınız varsa lütfen buraya gelmeyin, burada kumarhaneden başka bir şey yok! Başka yerleri, eğer imkanınız var ise başka ülkeleri gezmeye çalışın. (Monaco, İspanya, Küba vs) Yani gezmeye bile değecek bir yer değil burası, emin olun bu konuda, dört yıldan beri burada yaşıyorum, gerçekten değmez ve bir sürü paranız boşuna gider. Eğer, ülkemizin doğu bölgelerinden yıllar önce göçüp, kaçak yollardan çuvallarla para kazananlardan iseniz, bir gecede binlerce dolar kaybedecek mevkiniz var ise buraya gelmenizde sakınca yok.

hasan köse
11 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 00:23

Kıbrısta hükümet olanlar'ın bize ve askerimize olan tavırları çok acı verici.
Ancak o hükümetin de iktidara gelmesinde T.C. hükümetinin büyük payı vardır.
Bu tür aşağlayıcı sözleri Sn. DENKTAŞ ve çevresinden duymazdık!

ama onlar 'eski kafalı' olduğu için birileri tarafından tasfiye edildiler..

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET