Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

İstanbul'da Kentiçi Ulaşımda Akbil'le Aktarma Hakkınızı Hangi Sıklıkta Kullanıyorsunuz?
Aktarma hakkımı hergün ve çok sık olarak kullanıyorum (3 ve üzeri) 25.5%  25.5%  [12]
Aktarma hakkımı günde ortalama 1-2 defa kullanıyorum 29.8%  29.8%  [14]
Aktarma hakkımı az kullanıyorum (Haftada 1-3 defa) 25.5%  25.5%  [12]
Aktarma hakkımı genelde hiç kullanmıyorum 12.8%  12.8%  [6]
Böyle bir uygulamadan haberim yok (üstünüze afiyet, biraz safım) 6.4%  6.4%  [3]
Toplam Oy : 47

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 21:04
[İST-G1.113] - Akbil'le Aktarma Hakkınızı Hangi Sıklıkta Kullanıyorsunuz?

İstanbul'da Akbil'le Aktarma Hakkınızı Hangi Sıklıkta Kullanıyorsunuz?

Bu başlık şu meseleyi aydınlatmak için düşünüldü: Hemen hergün hepimiz bir şekilde toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz ve bu bu araçların %70-80 civarında Akbil entegrasyonuna dahil olduğunu düşünürsek, birbirleri arasında belli süreliğine ücretsiz geçiş yapabiliyoruz.

Ekstra durumlar hariç (Pazar gezmeleri, hesapta olmayan bir kentiçi seyahat gibi...), günlük olağan hayat akışında rutin olarak kullanılan toplutaşıma araçlarıyla yapılan seyahatlerde "2. bir ücretsiz aktarma"yı hangi sıklıkta gerçekleştiriyoruz? Bunu ortaya çıkartarak sonuçları analiz ettikten sonra, bu doğrultuda daha farklı düşünce ve öneriler üzerinde yoğunlaşabileceğiz.

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Cmt 14 Nis 2007, 10:49

Aktarma hakkımı hergün ve çok sık olarak kullanıyorum (3 ve üzeri)

şıkkını işareteleyecek üyeler potansiyel mavi kart kullanıcısı değil midirler?

Şahsen çok sık olarak akbil aktarma kullanıyorum; ikamet ve işyerlerimin her ikisinin merkezi semtlerde olmaları sayesinde de günde azami 2 kullanımlık akbil harcıyor, ardından da mutlaka aktarmadan faydalanıyorum.
Hatta ankette son sırada yeralan "üstünüze afiyet, biraz safım" seçeneğinin tam tersini mutlaka deniyor, eğer ihtiyacım yoksa dahi sırf aktarmam boşa gitmesin diye birkaç durak ileri giderek, farklı bir araçla geri dönüyorum ; olur da vakitsizlikten aktarmamı kullanamazsam, içime dert oluyor, gece uyuyamıyorum

UtkU 86
12 yıl önce - Cmt 14 Nis 2007, 17:52

Öğrenciyim ve aylık mavi akbil kullanıyorum.Günde en azından 6 vasıta değiştiriyorum (gidiş-dönüş).Şimdi ben hangi şıkkı işaretlemeliyim?

Ayrıca boş zamanlarımda gezmeyi ve keşfetmeyi çok sevdiğimden hem de aylık akbil kontörü fazla geldiğinden İstanbul'u gezip dört dönüyorum.Hiç işim gücüm hatta alakam bile yokken Leventten Sarıgaziye(sadece bir örnek ) gidebiliyorum.Sırf İETT otobüslerinin güzergahlarını duraklarını ve baş duraklarını öğrenebilmek için. Hiç unutmam aktarma rekorum günde 14 defa inip binmek .Artık kendime nasıl bir keşif planı hazırladıysam İstanbul'daki hemen hemen tüm toplu taşım araçlarına binmek suretiyle bu rekoru kırdım.(otobüs+metro+tramvay+LRT+Vapur)

cihanist
12 yıl önce - Cmt 14 Nis 2007, 21:09

İstanbul'un merkezi semtlerinde oturanlar sanırım aktarma yerine ucuz bileti tercih eder. Çünkü merkezi yerlerden hemen hemen her yere tek vesaitle gidilebiliyor. Şüphesiz ki bu yüksek ücretler İETT'nin işine geliyor. Eyüp'te oturan biri olarak, tek biletle Eminönü'ne gidip, alışverişimi yapıp aktarma hakkımla geri dönüyorum. Bu açıdan işime yarıyor. Bazen de araçlardaki akbil cihazlarındaki saatlerin uyumsuzluğundan solayı aktarmayı bir iki dakikayla kaçırabiliyorum. O zaman kötü oluyor tabi.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 14 Nis 2007, 21:16

Alıntı:
Öğrenciyim ve aylık mavi akbil kullanıyorum.Günde en azından 6 vasıta değiştiriyorum (gidiş-dönüş).Şimdi ben hangi şıkkı işaretlemeliyim?

Anketin ilk şıkkı demiş ki:
Aktarma hakkımı hergün ve çok sık olarak kullanıyorum (3 ve üzeri)

Şayet matematiksel karşılaştırma prensiplerinde son dakikada herhangi bir değişiklik olmadıysa,
6 rakamı yakın zamana kadar 3'ten büyük olarak kabul edilmişti (bir dergide okumuştum ben de, onun yalancısıyım )

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 02:45

ben de ilk şıkkı işaretledim ama bu durum istanbulda olduğum günler için geçerli.
edirnede bu imkanı kullanamıyorum maalesef

Mustafa Noyan

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 19:39

Alıntı:

Alıntı:
Şayet matematiksel karşılaştırma prensiplerinde son dakikada herhangi bir değişiklik olmadıysa,
6 rakamı yakın zamana kadar 3'ten büyük olarak kabul edilmişti  (bir dergide okumuştum ben de, onun yalancısıyım  )

IQ üm 128 olmasına rağmen, ben de geri zekalı sınıfındayım demek ki; çünkü anketin ilk seçeneği beni de düşündürüyor
Anket başlığının velinimeti, okuyucu ve deneklerini eleştirmeden önce,
Soru tom akbil kullanıcıları için mi, yoksa mavi akbil kullanıcıları için mi hazırlanmış; yoksa her ikisi için de geçerli mi?
Aylık veya haftalık mavi akbil kullanılıyorsa, akbilde karşılaştığımız aktarma yazıları bir ölçüt müdür?
Tom akbil kullanıcılarının, (eğer Yılmaz Büktel Ağabey gibi şehirde kısıtlı bir süre bulunmuyorlarsa, ki bu da ortalama değeri kolay değiştirmez) günde ortalama 3 defa aktarma kullanmaları mantıklı mıdır?
Soruları cevaplanmalı; anket düzenleyicinin cevaplarına göre; 1. şık:
"Aktarma hakkımı hergün ve çok sık olarak kullanıyorum (3 ve üzeri)" (Matematikten hiç anlamam; hesap bilmediğim için de 1,25*3*30=112,50 YTL etmesine rağmen; 100 YTL karşılığı aylık mavi akbil edinip, 12,50 YTL tasarruf edip, fazladan 110 kontür kazanmayı akıl edemiyorum)

veya
"mavi akbil kullanıcısıyım, Aktarma hakkımı hergün ve çok sık olarak kullanıyorum (3 ve üzeri)

şeklinde değiştirilebilir diye düşünüyorum.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 19:58

Alıntı:
IQ üm 128 olmasına rağmen, ben de geri zekalı sınıfındayım demek ki; çünkü anketin ilk seçeneği beni de düşündürüyor

Olsun,   biz seni böyle de seviyoruz, üzülme. Allah'ın takdiri!...  

İlk şıktan kastımız; 3 ve daha üzeri aktarma yapılması (dolayısıyla 6 araç ve daha fazlasını değiştirme) üzerine düşünüldü...

İstanbul kentiçi sirkülasyonunda yolcu bazında ağırlıklı olarak; çift gidiş-çift geliş 4 vasıta kullanılıyor çünkü... Bu da 1+1 = 2 aktarma demektir. Bunu aşan aktarmalar (3 ve üzeri) akbilin yoğun olarak kullanıldığına delâlet...

Akın KURTOĞLU

burakerkıral

12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 20:02

Kadıköy'e otobüsle gelip,Beşiktaş vapuruna binip aktarma sayesinde günde gidiş dönüş olarak toplam 2 akbil harcıyorum bu sayede aylık akbil doldurma gerek kalmıyor.

kutlay34
12 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 20:12

Ben çok değişken kullanıyorum... 1 günde 5-6 kere kullandığımı hatırlarım bu hakkımı... Bazen hiç kullanmadığımda oluyor... Kartal'da oturuyorum Maltepe'ye gideceksem(Maltepe'deki işimde kısa ise) genellikle aktarma yöntemini kullanıyorum... İlk binişim o gün seferi daha az otobüse olur, dönüşte ise yoğun hatlardan biri mutlaka gelip aktarma hakkımı kullanıyorum...

ANA SAYFA -> ULAŞIM