Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
m.yolaşan

15 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 21:44
[İST-A1.122] - Alternatif Enerji Seçenekli OtobüslerGüneş enerjisiyle çalışan otobüs geliyor
     Meksika’da bir firma, güneş enerjisiyle çalışan, 25 ila 40 yolcu kapasiteli ve saatte 80 km hız yapabilecek bir otobüs geliştiriyor.
     Meksika’nın kuzeyindeki Monterrey’de kurulu MEN şirketinin başkanı Gustavo Putz, güneş enerjisi ile çalışan otobüsü geliştirme çalışmalarının maliyetinin 45 milyon dolar civarında olduğunu belirterek, "Çok deneme yaptık. Şu an 25 ton civarında bir ağırlığa sahip, ancak daha fazla batarya koymalıyız" dedi.
     Güneş enerjisiyle çalışan otobüsün çatısında 26 metre güneş paneli bulunduğunu belirten Putz, bu güneş panellerinin otobüsü hareket ettirmeye yetecek güç ürettiğini, ancak şimdi otobüsü özellikle yokuş aşağı nasıl frenleyebileceklerini ya da durdurabileceklerini bulmaları gerektiğini söyledi.
     Putz, "Şu anda otomobil endüstrisi için güneş uygulamaları sınırlı, ancak dünyanın bu en ileri teknolojisi, bataryaların tek bir dolumuyla 500 kilometrelik bir menzil sağlıyor" diye konuştu.
     Geliştirilmekte olan otobüslerin televizyonu, tuvaleti ve kliması bulunuyor.

Alıntı. Milliyet haber servisi.


Ademv
15 yıl önce - Cmt 14 Nis 2007, 17:02

Güneş enerjisi ile çalışan otobüse bol güneşli günler...
Şaka bir yana petrol gibi kaynakların tükeneceği düşünüldüğünde bunlar çok güzel çalışmalar. Keşke insan oğlu silahlanmaya harcadığı para ve iş gücünü bu tür çalışmalara harcasa.


ANA SAYFA -> ULAŞIM