Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Dicle Vadisi Projesi
123 ... 798081   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet!
11 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 21:30
Diyarbakır - Dicle Vadisi Projesi
Bir rüya gerçekleşiyor

Diyarbakır kendisini gelecek yüzyıla taşıyacak, Dicle Nehri ile kenti barıştıracak dev Dicle Vadisi Projesi ile bir rüyayı gerçekleştiriyor. Dicle Nehri’ni Diyarbakır’la barıştıracak, Dicle Vadisi Proje Yarışması sonuçlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yarışmada ilk üçe giren projeler ile mansiyon alan 5 projeyi tanıtan bir sergi açtı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Zülküf Gülsüm, Dicle Vadisi Projelerinin sergisini törenle açtı. Törende konuşan Baydemir, “Bugün bir rüyanın gerçekleştirilmesinin ilk adımını atmış bulunuyoruz”dedi. Baydemir, vilayet, diğer kamu kuruluşları, üniversite, ilk kademe belediyeleri sivil toplum örgütleri ile Diyarbakır halkının büyük bir projenin gerçekleştirilmesini hayal olmaktan çıkardığını söyledi.  Baydemir, “Eğer el ele verirsek aynı fotoğraf karesi içinde bulunursak inanıyorum ki bu projenin çok kısa bir zaman içerisinde Diyarbakır’da hayat bulmasını sağlayacağız” dedi.

Kent Konseyi oradaydı

Proje sergisine mimar ve mühendis odaları başkanları, İl Kültür Müdürü Songül Göksu, Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kutbettin Arzu, Diyarbakır Kent Konseyi (Kent Danışma Meclisi) bileşenleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Baydemir, proje ile ilgili yaptığı açıklamada bugüne kadar pek çok kez gündeme gelen ancak bir türlü hayat bulamayan Dicle Vadisi Projesi’nin ilk somut adımının atıldığını söyledi.

Dicle Diyarbakır’la barışıyor

“Diyarbakır kent olalı Dicle Nehri ve kent ilişkisinin barışık tutulması ve bu ilişkinin gelecek kuşaklara aktarılması hep istenmiş, ama ne yazık ki bu süreçte aksaklıklar olmuştur” diyen Baydemir, zamanla kent gelişiminin batıya doğru olmasından kaynaklı Dicle ile Diyarbakır’ın birbirinden koptuğunu söyledi. Baydemir şunları kaydetti: “Diyarbakır’a binyıllarca hayat veren Dicle Nehri Diyarbakır’a ve Diyarbakırlıya küsmüştür. Bu küslük ebediyen sürdürülemez, kent ve nehir barışmak, birbirine hayat vermek zorundadır. Bu barış sağlanmak durumundadır. Bu barış yüzyıllardır kentlinin ve kent idarecilerinin hayalidir. Artık o hayale çok yakınız. Bugün barış günüdür. Dicle Nehri uyanıyor. Dicle Nehri Diyarbakır ile barışıyor.”

Göreve geldiklerinden bu yana üzerinde durdukları en önemli konulardan biri Dicle Vadisi’nin düzenlenerek kentli kullanımına açılması olduğunu anlatan Baydemir, “Bunun için ilk olarak 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nı hazırladık” dedi. Ardından bu vadinin nasıl düzenlenebileceğine ve projesinin nasıl elde edilebileceğine dair bir tartışma süreci başlattıklarını ifade eden Baydemir, daha sonra şunları belirtti:

“Bu çabaya başta Valilik, Dicle Üniversitesi, DSİ Bölge Müdürlüğü ve kent dinamiklerinin de katılımıyla büyük heyecan edindik. Dicle Üniversitesi proje sahasındaki arazilerini tahsis edeceğini söyledi. İl Valiliğimizin de desteği ile DSİ Bölge Müdürlüğü su yapılarını yapacağını söyledi. Kent dinamikleri de projenin yarışma metoduyla elde edilmesini önerdi.”

Koruma-kullanım dengesi sağlanıyor

Kenti önümüzdeki yüzyıla taşıyacak bir projenin çok özel olması gerektiğini ifade eden Baydemir bunun için ulusal çapta Diyarbakır Dicle Vadisi Peyzaj Planlama Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması açtıklarını söyledi. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi’nin danışmanlığında gerçekleştirdiklerini ifade eden Baydemir hedeflerini şöyle açıkladı:

“Bu yarışma ile kent ve çevresinde yaşayanların dinlence gereksinmelerinin karşılanması; kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin nitelikli bir biçimde geliştirilmesi; koruma-kullanım dengesini güden en işlevsel, en yenilikçi ve en ekonomik çözümlerin bulunması; vadinin kent yaşamına kazandırılması ve güzel sanatların teşvik edilmesi hedeflendi.”

Bütün potansiyeller harekete geçti

Yarışmada 57 ekibin dosya aldığını, 23 ekibin de proje sunduğunu anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı, “Türkiye’nin bu alanda proje üretebilen bütün potansiyelinin ilgisi çekildi. Ve seçkin bir ekipten oluşan jüri kurulumuz en iyi projeleri seçti. Büyükşehir Belediyemiz deneyim ve birikimini Diyarbakır’a sunmayı arzulayan herkesi kucaklayarak bu projelere büyük bir değer verdi” diye konuştu.

Baydemir, “Bu projenin sahiplenip hayat bulmasıyla bir rüya gerçek olmuş olacak. İnsanlığın ilk yerleşim birimlerinden biri olan Diyarbakır, gelecek nesillere daha yaşanılır bir kent olarak armağan edilecek. Bu kalıcı projenin sahiplenilmesiyle birlikte Diyarbakır; Ortadoğu’nun tarih, kültür, sanat ve turizm merkezi olma yolunda önemli bir mesafe kat etmiş olacak” şeklinde konuştu.

Yarışmanın birincisi

e_MR_e

10 yıl önce - Sal 01 Nis 2008, 05:58

Alıntı:
Dicle Diyarbakır’la barışıyor


Projenin güzelliğini, özelliğini en iyi anlatan cümle..

Fiskaya' dan yeniden suların aktığını hayal etmek bile insanı heyecanlandırıyor gerçekten..


neşetyıldız

10 yıl önce - Sal 01 Nis 2008, 19:40

Dicle Diyarbakır'ın bir nevi denizi olacak üzerinde sandallar ve kayıklar gezecek Diyarbakır için çok güzel bir proje hayırlı olsun.Diyarbakır tarihi binlerce yıllara dayanan köklü şehirlerimizdendir.Diyarbakır dünya mirasının başkentidir.Böyle köklü pğrojeleri bekliyoruz, yatırım cenneti oluyor.serkan turhan
10 yıl önce - Sal 01 Nis 2008, 19:43

Alıntı:
Diyarbakır tarihi binlerce yıllara dayanan köklü şehirlerimizdendir.Diyarbakır dünya mirasının başkentidir

Hatta benim görüşüme göre Diyarbakır, İstanbul'dan sonra tarihi en zengin olan şehrimizdir.


tanmali

9 yıl önce - Pzr 19 Nis 2009, 18:33
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 798081   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler