Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
ömer_r

7 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 22:03
İstanbul'da turizm için daha neler yapılmalı?

2010 Avrupa kültür başkenti seçilen İstanbulda daha çok turist çekmek adına birçok çalışma  yapılması lazım.İstanbulda özelikle tarihi yarımadada birçok eksiklik ve çarpıklık  ister istemez insanın gözüne çarpıyor  .
Tamam Sultanahmet ve civarı dünya standartında ama hemen Sultanahmet meydanının arka sokakları ne durumda ,tarihi yapılar etrafı bakımsız hala bir örneğin Kalenderhane gibi dünya mirası bir yapıyı  ve diğerlerini tuvalet bekçileri bekliyor bir turist geldiğinde kötü bakışlar eşliğinde kaçak gibi bakıp uzaklaşılıyor hemen ,mesela Şehzade Mehmet camisindeki Şehzade Mehmet türbesi gibi Mimar sinan şaheseri neden ziyarete kapalı anlaamak zor gerçekten ki buna benzer daha nice türbe ve tarihi binalar ziyarete kapalı ve yıkılmaya yüz tutmuş,Kapalıçarşı ve Tahtakale civarı dar sokakları sanki hala ortaçağı yaşıyor bu ortaçağda değil ayrı bir kültür  oluşmuş adeta buna benzer bir sürü şey sayılabilir daha.

ömer_r

7 yıl önce - Sal 08 May 2007, 15:44

Vatan gazetesi yazarı Memet Güler de benim üstte yazdıklarımdan farklı düşünmüyor,yazısı çok ilginç

Alıntı:

İstanbul’un altındaki İstanbul

Konuya öğrencilik yıllarımdan beri, yani neredeyse 15 yıldır aşinayım. Bir gün mutlaka romanını da yazacağım. Biliyorum, yok satacağım. Çünkü aslında gerçek Da Vinci şifresi İstanbul’da ve bunun da çok az kişi farkında. Ama şimdilik lafı fazla uzatmayacağım. TGRT Haber’i tebrik ederek giriyorum konuya. Çünkü bundan 10 küsur sene önce benim de içine girip haberini yaptığım Hipodrom’un dehlizlerine girmişler. Dehlizlerin, tünellerin su basmış kısımlarını görüntüleyebilmek için, yanlarında bir de dalgıç ekibi götürmüşler. Çok da iyi etmişler. Müthiş görüntüler çekmişler. Hipodrom, bugün Sultanahmet Meydanı dediğimiz U şeklinde uzanan dev alanın Bizans dönemindeki adı. Bu 400 metrelik meydanda, 1000 yıl boyunca gladyatör yarışları yapıldı. İstanbul’un 1453’ten önceki sakinleri, en önemli kutlamalarını, en görkemli yarışlarını işte bu meydanda yapardı. Sonraları üst kısımları yıkıldı ama temelleri hâlâ sapasağlamdı.

SANKİ BİR MAĞARA GİBİYDİ
Yıllar önce Sultanahmet Ticaret Lisesi’nin altındaki bir oyuktan girmiştim içeri. Elimde küçük bir fenerle, ilerleyebildiğim kadar gidip, çektiğim fotoğraflarla birlikte yapmıştım haberini. O günlerde muhabir olarak çalıştığım Yeni Yüzyıl gazetesinde yayınlanmıştı. Oldukça da ses çıkartmıştı. Çünkü bina yapmanın yasak olduğu, Sultanahmet gibi 1. derece SİT alanı olan bir yerde, yerin altında muazzam bir tarih vardı. Temizlenip, onarılıp, restore edilse, Sultanahmet en az Ayasofya kadar kıymetli bir tarihi eser daha kazanacaktı. İçine restoranlar, kafeler, dükkanlar yapılacaktı. Türkiye denildiğinde akıllarına ilk olarak Sultanahmet Meydanı gelen turistler, bu dev mekânı görebilmek için ülkemize para akıtacaktı. Ancak TGRT Haber’de, aradan geçen bunca senede hiçbir şey yapılmadığını gördüm. İnanın çok üzüldüm.

DAHA NE BEKLİYORSUNUZ?
Şimdi, 2007 yılında bir kez daha söylüyorum. Roma’daki o ünlü Colosseum’un bir benzeri, Sultanahmet Meydanı’nın altında yatıyor. Gladyatör odalarıyla, hayvanların ahırlarıyla ve yüzlerce yıldır gün ışığına hasret yapılarıyla, akıllara durgunluk verecek bir tarihi eser, kaderine terk edilmiş halde orada bekliyor. Ve bu zenginlik bir türlü ortaya çıkartılmıyor. Anlaşılmaz bir şekilde Türk turizmine kazandırılmıyor. Umarım, TGRT’nin yaptığı haber ve benim yazdığım cümleler birilerini harekete geçirir. Umarım, yok olup gitmiş bir uygarlıktan kalan bu dev tarihi eser, hiç olmazsa bundan sonra değerlendirilir.

emrah basarol

7 yıl önce - Prş 21 Hzr 2007, 18:36

bizim en buyuk eksikligimiz bu degil mi zaten??kendimizi pazarlayamamak....elimizde istanbul gibi bir kaynak varken,biz hala- istanbulun turist sayısına bakınca- yerimizde sayıyorsak yuh olsun bize... her gectigimde eminönü-özellikle iskeleler ve de alt gecit merdivenleri- pislik icindedir..satıcılar ayrı bir dert.. ve bu ortamda turistler istanbul un guzelliklerini görmeye calısıyor!!bir persembe pazarını ve eminönü bölgesindeki sanayii kaldıramadılar...gedikpaşa gibi bir yerde-bina catılarından marmara manzarası enfestir-ayakkabıcılar varken kapalı carsı cıvarında kuyumcular hem kanalizyonla kenti hem de turizmi zehirlemektedir...sultanehmet in altındaki tarih,yıllardır öylece yatmaktadır..buyuk bizans sarayının kalıntıları ise ne alemdedir,bilinmiyor!! gecen her tramvayın titresiminde ve uzerindeki kacak-yanlıs okumadınız kacak-binaların agırlıgından yerebatan,yerebatmaktadır...bölgedeki ışıklandırma ise,korku filmlerini aratmayacak kalitededir.???ya sırf eminönü bölgesi temizlense, istanbul da turist patlaması olacak,bizlere de,belediyeye de,Türkiye'mize de kazanc kapısı acılacak....ama ben 28 yıllık ömrümde  hiçbir olumlu gelişme görmedim bu bölgede..hani bi laf vardır"bıraktıgım yerde otluyorsun" aynen oyle eminönünün hali..
(aslında konu istanbul geneli icin ama sırf eminönünden yazmısız   )

Ahmet Bey
4 yıl önce - Pts 17 May 2010, 17:53

Alıntı:
İstanbul'da turizm için daha neler yapılmalı?

Kap kaç müzesi kurulabilinir...

arda erlevi

4 yıl önce - Pts 17 May 2010, 18:16

çamlıca tepesi vericilerden temizlenmeli, çamlıca kulesi restorasyondan geçirilerek, atakule gibi turizm amaçlı olarak kulanılmalı, kayışdağına kurulacak olan 250 m yüksekliğinde çelik kafes bir kule kurulmalı ve tüm tv ile radyo vericileri bu kuleye taşınmalı. endem yayın kuleside bu kuleye entegre olarak çalışmalı.

Ahmet Türkoğlu
4 yıl önce - Pts 17 May 2010, 22:13

Bence Istanbulun turist cekmesi icin yapmasi gereken sadece kendini daha iyi tanitabilmesi, yoksa hic bir eksikligi yok, ama tarihi yarimadayada bir ceki duzen vermek gerek, Suleymaniyenin ve SultanAhmet civarinin hepsi acayip betorname binalardan en kisa zamanda temizlenmesi lazim.

Atila
4 yıl önce - Prş 20 May 2010, 02:30

Metrolar bitirilsin, gecekondular yikilsin, kentsel dönüsüm, ve en önemlisi: Meydanlar meydan olsun - Üsküdar, Aksaray, Beyazit, Sultan Ahmet, Taksim, Kadiköy ve Besiktas meydanlari. Ne oldu bu projelere?

Ahmet Türkoğlu
4 yıl önce - Prş 20 May 2010, 04:07

Gokdelenler yapilsin ama tarihi yarimadinin siluetini bozmayacak bir yere, mesela levent ve otesi. Suleymaniyenin etrafindaki betorname binalar yikilsin, Ayasofyanin etrafindaki betonarme binalar yikilsin, tarihi yarimadaya yeni bir bina yapilacaksa kriterler konulsun ve bu kriterle uymayanlar feci sekilde cezalandirilsin. Taksimdeki cirkin akm ve yari gokdelen yikilsin, yerine eski taksim insa edilsin. Dediklerimin hicbiri imkansiz degil, sadece yurekli adam ve inanc ister. Ondan sonra Istanbulun reklamlari yapilsin, turizm sektorunde calisanlarda guler yuzlu ve insanlara iyi hitab edebilen kisilerden olussun. Ezan sesleri kulagi acitmayacak dereceye dusurulsun, sadece guzel sesli olanlar ezan okuyabilsin, ondan sonra siz gorun Istanbulu ve turistleri.

hamdi levent
4 yıl önce - Cum 21 May 2010, 18:15

denizden hiç bahsedilmemiş plajlar ve beşyıldızlı oteller ve yine sahilde oluşturulacak kent ormanları ile bir anda antalya'yı bile sollar

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet