Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ömer_r

10 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 22:03
İstanbul'da turizm için daha neler yapılmalı?
ömer_r

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 15:44

Alıntı:


İstanbul’un altındaki İstanbul
Konuya öğrencilik yıllarımdan beri, yani neredeyse 15 yıldır aşinayım. Bir gün mutlaka romanını da yazacağım. Biliyorum, yok satacağım. Çünkü aslında gerçek Da Vinci şifresi İstanbul’da ve bunun da çok az kişi farkında. Ama şimdilik lafı fazla uzatmayacağım. TGRT Haber’i tebrik ederek giriyorum konuya. Çünkü bundan 10 küsur sene önce benim de içine girip haberini yaptığım Hipodrom’un dehlizlerine girmişler. Dehlizlerin, tünellerin su basmış kısımlarını görüntüleyebilmek için, yanlarında bir de dalgıç ekibi götürmüşler. Çok da iyi etmişler. Müthiş görüntüler çekmişler. Hipodrom, bugün Sultanahmet Meydanı dediğimiz U şeklinde uzanan dev alanın Bizans dönemindeki adı. Bu 400 metrelik meydanda, 1000 yıl boyunca gladyatör yarışları yapıldı. İstanbul’un 1453’ten önceki sakinleri, en önemli kutlamalarını, en görkemli yarışlarını işte bu meydanda yapardı. Sonraları üst kısımları yıkıldı ama temelleri hâlâ sapasağlamdı.

SANKİ BİR MAĞARA GİBİYDİ
Yıllar önce Sultanahmet Ticaret Lisesi’nin altındaki bir oyuktan girmiştim içeri. Elimde küçük bir fenerle, ilerleyebildiğim kadar gidip, çektiğim fotoğraflarla birlikte yapmıştım haberini. O günlerde muhabir olarak çalıştığım Yeni Yüzyıl gazetesinde yayınlanmıştı. Oldukça da ses çıkartmıştı. Çünkü bina yapmanın yasak olduğu, Sultanahmet gibi 1. derece SİT alanı olan bir yerde, yerin altında muazzam bir tarih vardı. Temizlenip, onarılıp, restore edilse, Sultanahmet en az Ayasofya kadar kıymetli bir tarihi eser daha kazanacaktı. İçine restoranlar, kafeler, dükkanlar yapılacaktı. Türkiye denildiğinde akıllarına ilk olarak Sultanahmet Meydanı gelen turistler, bu dev mekânı görebilmek için ülkemize para akıtacaktı. Ancak TGRT Haber’de, aradan geçen bunca senede hiçbir şey yapılmadığını gördüm. İnanın çok üzüldüm.

DAHA NE BEKLİYORSUNUZ?
Şimdi, 2007 yılında bir kez daha söylüyorum. Roma’daki o ünlü Colosseum’un bir benzeri, Sultanahmet Meydanı’nın altında yatıyor. Gladyatör odalarıyla, hayvanların ahırlarıyla ve yüzlerce yıldır gün ışığına hasret yapılarıyla, akıllara durgunluk verecek bir tarihi eser, kaderine terk edilmiş halde orada bekliyor. Ve bu zenginlik bir türlü ortaya çıkartılmıyor. Anlaşılmaz bir şekilde Türk turizmine kazandırılmıyor. Umarım, TGRT’nin yaptığı haber ve benim yazdığım cümleler birilerini harekete geçirir. Umarım, yok olup gitmiş bir uygarlıktan kalan bu dev tarihi eser, hiç olmazsa bundan sonra değerlendirilir.
emrah basarol

10 yıl önce - Prş 21 Hzr 2007, 18:36Ahmet Bey
7 yıl önce - Pts 17 May 2010, 17:53

Alıntı:
İstanbul'da turizm için daha neler yapılmalı?


Kap kaç müzesi kurulabilinir...


arda erlevi

7 yıl önce - Pts 17 May 2010, 18:16Ahmet Türkoğlu
7 yıl önce - Pts 17 May 2010, 22:13Atila
7 yıl önce - Prş 20 May 2010, 02:30Ahmet Türkoğlu
7 yıl önce - Prş 20 May 2010, 04:07hamdi levent
7 yıl önce - Cum 21 May 2010, 18:15cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet