Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Santral Garaj Kentsel Dönüşüm Projesi
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ebru K.Türk
10 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 17:52
Bursa Santral Garaj Kentsel Dönüşüm Projesi

Bugün uzun zamandır Olay Gazetesinde görmeye açlışık olmadığım güzel bir haber gördüm. Yılmaz İŞEL'in yazsında detaylar mevcut. Ancak ben yine de ilgili kısımları aktarayım önce.  
Alıntı:

İl Koordinasyonu Kurulu`nun önceki gün yapılan toplantısında dikkat çeken noktalardan biri de Vali Nihat Canpolat`ın Kent Meydanı kapsamında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanamamasını gündeme getirmesi oldu.

Canpolat toplantıda `Valilik binasının önü ne zaman açılacak?`sorusunu yönelttiği Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Subaşı`dan kısıtlı imkanlar nedeniyle bu çalışmalara henüz başlanamadığı yanıtını alınca bu konudaki hassasiyetini şu sözlerle ortaya koydu:

`Bu kısmın açılması önemli. Olmazsa Büyükşehir Belediyesi buralarla ilgili yetkisini Osmangazi Belediyesine devretsin. Biz de destek verelim. Bir an önce Valiliğin önü açılsın. Çevredeki binalardan Valilik gözükmüyor.`

Canpolat`ın bu sözleri üzerine dün Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile konuştum.

Altepe`nin ilk sözü `Valimiz bu görüşünü Kent Meydanının temel atma töreni sırasında da söylemişti. O zaman fazla dikkati çekmemişti. Biz de aynı şeyleri istemiştik ama olmadı. Şu ana kadar bizden böyle bir şey istenmedi`oldu.

Sonrasında Altepe böyle bir işbirliğine hazır oldukları mesajını verdi ve şöyle devam etti:

`Biz Bursa ile ilgili, Osmangazi sınırları içindeki her çalışmaya destek veririz. Tabi ki, Valiliğin önünün öyle kalması ve Kent Meydanının eksik kalması doğru değil. Bunların yapılması gerekir. Özellikle böyle bir talep gelir ve bizden destek istenirse elimizden geleni yaparız. Yeter ki, bunu çözelim. Yeter ki Bursa`ya bunu kazandıralım. Biz Kent Meydanı için göreve hazırız. Kent Meydanının hem belediyemizin hem de Valiliğin önünün bir an evvel açılması gerekiyor. Ayrıca bize görev verilirse Kent Meydanı kapsamında yol konusunda da, planlamada da, dönüşümde de tüm gücümüzle çalışırız. Her şeyi seve seve yaparız.`

Ardından şunları ekledi:

`Büyükşehir Belediyesinden bize böyle bir işbirliği daveti gelmemesi halinde Valimizin talebi doğrultusunda bu işlemleri başlatırız. Kent Meydanı kapsamında başlanamayan kentsel dönüşümün yapılması yetkisinin bize verilmesini Büyükşehir Belediyesinden ister, bu başvuruyu yaparız.
Yunuseli`nde, Doğanbey projesinde, Kiremitçi, Kırcaali bölgesinde de aynı şeyleri yaptıkBu bölgelerde kentsel dönüşüm yetkisinin belediyemize verilmesini istedik ve bu çalışmaları gerçekleştirdik.. Büyükşehir Belediye hiç bir sorun çıkarmadan tüm yetkilerini gerekince devrediyor zaten. Kent Meydanı için de böyle bir yetki devrini isteriz. Bir engel yok. Bu yetki verildiği zaman biz de otomatikman işin içine giriyoruz.

Bizim amacımız şehir merkezinin kalkınması, kentsel dönüşümün gerçekleşmesi, kent merkezindeki çöküntü noktalarının ortadan kalkması, Kent Meydanının Avrupa şehri Bursa`ya yakışır hale gelmesi.`

Altepe`ye kentsel dönüşüm için yapılacak kamulaştırmanın güçlü bir finansman kaynağı gerektirdiğini de hatırlattım ve `Finansman bir sorun olabilir mi, yeterli kaynağınız var mı?`diye sordum.

Şu yanıtı verdi:

`Parasal yönden hiç bir engelimiz yok. Hepsi çözülür. Artık bu iş olacaktır inşallah.`

(11-04-2007) YILMAZ İŞEL / Olay Gazetesi

Evet daha önce de ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm yetkisi olmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi bu yetkilerini ilçe belediyelerine devretmişti. Şimdi kendisi daha başka yatırımlara kaynak ayırdığından yeterli maddi imkana sahip değilse yine aynı şekilde yetkilerini Osmangazi Belediyesi'ne devredeceğine inanıyorum. Recep Altepe de bu işi yapabileceklerini söylemiş.

Dilerim ki bir an önce çalışmalar başlasın ve en azından meydan inşaatı bittikten az bir zaman sonra Valilik ile arasındaki alan yok edilsin. Zamanla sıra Osmangazi ile Meydan arasına da muhakkak gelecektir.    

Batur

10 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 20:02

İnşallah lafta kalmaz, en kısa zamanda icraata geçilir. O bölge sanki hep öyle kalacakmış gibi geliyor.    

A.Nibal
10 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 20:43

Bahsi geçen alan anladığım kadarıyla Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıflar Bölge müdürlüğü'nü kapsıyor.

Burası açılırsa zaten Bursaray-Osmangazi İstasyonu'na sıfır konumda olan Vakıflar Bölge Müd. önündeki pafta alan ve belki de benzin istasyonunun olduğu pafta binalardan arınarak meydanla bütünleşmiş olacaktır. Eğer mümkün olursa buradan da benzin istasyonunu kaldırmak gerekli/şehir içi tehlike durumları malum...

Yanlış hatırlamıyorsam o kısımda bir de otel mevcut; bu da kamulaştırma maliyetlerini yukarı çekecektir. Bu nedenle belki sadece otelin aşağısında ve Vakıflar Bölge'yle arasında kalan bir iki katlı yapılaşma ortadan kaldırılır.

Batur

10 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 16:57

Kent meydanıyla Valilik binası arasındaki alanı ve kent meydanı çevresinde mutlaka kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini düşündüğüm yerleri, Ebru’nun yüklemiş olduğu bir fotoğraftan alıntı yaparak işaretledim. Valilikle binası ile meydan arasında kalan 1 numaralı alanın dışında 2,3,4 ve 5 numaralı yerlerde ve 4 ile 5 numaralı yerlerin devamında  kent meydanına yakışmayacak çok sayıda çirkin bina var. Ayrıca fotoğrafta yer almayan PTT binası ile Almira otele kadar uzanan bölgeyi de ele alırsak, hemen hemen kent meydanını dört bir yandan saran çarpık yapılaşmanın bir an önce kent meydanına yakışacak bir şekilde planlanması gerekiyor. Ancak o zaman gerçek bir kent meydanına kavuşmuş oluruz.

Ebru K.Türk
10 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 17:08

Yukarıda 1 Numara ile işaretlenmiş alan aynı zamanda Göçmen Pazarı ! olarak bildiğim alanı da almış içine. Oraya şu anda dokunacaklarını sanmıyorum. Ancak asıl yapılacak olan Darmstad Caddesi girişinin Vakıfbank binasına kadar kaldırılması olacaktır.

Ayrıca yine yukarda Serkan'ın 1 numaralı alana dahil etmediği ancak tam valilik ile meydan inşaatı arasında kalan bir otel var ki orası da muhakkak yok edilmeli. Aksi halde 4 tarafı boş kaldığı halde sivilce gibi orada duracaktır bence. Üstelik bu otel orada bırakılırsa yine meydandan bakınca Valilik binasının görünmesi zorlaşacaktır.  

Geçen gün bir şeyler öğrendim arkadaşımdan. Meğer bu bölgede pek çok bina bundan önceki dönemde zaten Osmangazi Belediyesi mülkiyetine geçmiş. Şu anda oradaki bazı binaların sahipleri kiracı durumundaymış. Eğer doğruysa kalanları da Osmangazi Belediyesi istimlak ederse bence bu bölge tamamen açılabilir. Göçmen Pazarı bölgesi (Osmangazi Belediye Binası ile Meydan arası) ise asla tamamen boş alana dönmeyecek, sadece o binalar yıkılıp yerlerine 1 veya 2 adet yüksek iş merkezi yapılacak. En azından şu anda imar planlarında oraya öngörülen plan böyle.

Ataser
10 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 17:25

Bu görüşlere kesinlikle katılıyorum, eğer bu bölge de düzenlenirse Bursa gerçekten düzenli ve modern bir merkeze sahip olucak. Böylece kentin merkezi de dar, sıkışık ve kentin şuandaki nüfusunu kaldıramayan Heykel bölgesinden bu tarafa kaymış olur. Bursa'da son birkaç yıl içinde takdire şayan bir gelişme var kanaatimce...

Ebru K.Türk
10 yıl önce - Cum 20 Nis 2007, 16:41

Evet arkadaşlar bu konunun da başlığını değiştirdim. Çünkü hem Büyükşehir Belediyesi'nin sitesinde konuyu duyurmuşlar hem de katıldığı programda başkandan bizzat duydum bu bölge hakkında birşeyler yapılacağını.  

İşin güzel tarafı ise benim hiç umutlu olmadığım, hatta yukarıdaki mesajlarda sadece bölgenin az bir kısmını alacağını düşündüğümü belirttiğim görüşlerimi de yalanlayan bir durum ortaya çıktı şimdi. Aman Allah'ım keşke hep böyle konularda yanılan ben olsam.  

Büyükşehir Belediyesi'nin sitesinde yer alan ilgili yazılı haberi paylaşayım.

Alıntı:

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin yıpranmış bakımsız bölgelerde uygulayacakları kentsel yenileme çalışmalarında Barselona modelini örnek aldıklarını belirterek, Santral Garaj’da Kent Meydanı ve Çarşı Projesi’nin de bunun ilk başlangıcı olacağın söyled

“Kent Meydanı ve Çarşı Projesi Santral Garaj’daki değişimin başlangıcı”

Bir işadamının sorusu üzerine, Vilayet ile Osmangazi Belediyesi arasındaki bölgenin açılmasıyla ilgili çalışmalarının da sürdüğünü anlatan Şahin, “Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor. Biz çalışmaya sadece Santral Garaj olarak ele almıyoruz. Çalışmalarımız arasında ayrıca Dericiler Bölgesi ve eski Kent Hali de bulunuyor. Bunların dışında yapı ömrünü kaybetmiş, kentin yıpranmış bakımsız bölgelerinde de yenileme projelerini başlatmayı planlıyoruz. Bu çalışmalarda yapılan yenilemede dünyanın gözde mekanlarından biri haline gelen Barselona’daki modeli örnek aldık. Barselona’da da 10 yıl içinde büyük bir kentsel yenileme oldu. Bursa’da da büyük bir değişime başladık. 3 yıl önceki Bursa ile bugünkü arasında büyük değişim var. Sonuç olarak Santral Garaj’da yapımı devam eden Kent Meydanı ve Çarşı Projesi bu modelin uygulanmasında tetikçi rol üstlenecek” diye konuştu.

“Santral Garaj’ın 2. etap dönüşümü Meclis’e geliyor”

Başkan Şahin, Kent Meydanı Projesi’nin ikinci etabı olarak kabul edilen Çarşamba’daki vilayet binasının önünün açılmasıyla ilgili plan tadilatını yakın zamanda Meclis’e getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Buradaki çalışmaları bölge sakinleriyle birlikte yapacaklarını dile getiren Şahin, “Parasını verir yıkarız anlayışı ile hareket etmeyeceğiz. Projeyi bölge sakinlerinin fikir ve görüşleri doğrultusunda hazırlayıp, onların da içine sinecek şekilde hayata geçireceğiz. İşimiz risk. Rutin çalışmaların yanı sıra riski olan ve zorlu projeleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Artık ne modelini örnek aldı başkan umrumda değil. O bölge modernize edilsin, özellikle birkaç alan da kalkarak biraz daha genişletilsin yetecek bana. O kadar modern ve yarışmayla elde edilmiş bir projenin yanında şimdiki gibi iğrenç binaları görmek istemiyorum. Dilerim işler bitince bölgedeki dilini bile anlamadığım kalabalık da yerini modern bir yaşama bırakmış olur.  

A.Nibal
10 yıl önce - Cum 20 Nis 2007, 22:47

Hazır elleri değmişken Göçmen Pazarı'nı da daha bir modern şekle kavuştursalar. Ben o bölgeden pazarın kalkacağını sanmıyorum ama... Modern görünümlü ya da daha iyisi eski Bursa mimarisine sadık kalınarak çarşıdaki esnaf dükkanlarının toplanacağı bir iş hanı yapılabilir o bölgeye.

SABRİ BİLGİN
10 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 19:07

Bursa'daki kentsel dönüşüm projelerinin planlanması insana memnuniyet veriyor.Kentsel dönüşümlere Santral Garaj'dan başlanması  hem zorunluktu hem de en doğrusutydu.O bölgeye yapılacak kent meydanından sonra çevresinin daha acil bir şekilde ele alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Meydan, yanındaki gecekondumsu binalarla asla ben bir meydanım diyemeyecekti.

Barselona modelinden anladığım kadarıyla kentsel dönüşümler hızlı ve kapsamlı bir şekilde ele alınıyor.Kapsamlı olması da hızlı olması da kentsel dönüşüm için gerekli.Kentsel dönüşümleri de tamamladığımızda Bursa kesinlikle çok muhteşem görünecek.

turker ustun

10 yıl önce - Cum 11 May 2007, 14:35

Bu meydan projesiyle burda bulunan kavşak artık yereli gelmediğini biliyoruz... Acaba burdaki kavşak çalışması  ne zaman başlayacak başlanırsada bursaray yalova yolu etabının yalova çıkışının da hazırlanması gerekir... Bu inşaat bittikten sonra belki kavşak inşaatı da başlar... Saygılarımla...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet