Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Osmangazi Meydanı (Santral Garaj Kentsel Dönüşüm Projesi)
123 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ebru K.Türk
11 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 17:52
Bursa Osmangazi Meydanı (Santral Garaj Kentsel Dönüşüm Projesi)


Alıntı:

İl Koordinasyonu Kurulu`nun önceki gün yapılan toplantısında dikkat çeken noktalardan biri de Vali Nihat Canpolat`ın Kent Meydanı kapsamında kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanamamasını gündeme getirmesi oldu.

Canpolat toplantıda `Valilik binasının önü ne zaman açılacak?`sorusunu yönelttiği Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Subaşı`dan kısıtlı imkanlar nedeniyle bu çalışmalara henüz başlanamadığı yanıtını alınca bu konudaki hassasiyetini şu sözlerle ortaya koydu:

`Bu kısmın açılması önemli. Olmazsa Büyükşehir Belediyesi buralarla ilgili yetkisini Osmangazi Belediyesine devretsin. Biz de destek verelim. Bir an önce Valiliğin önü açılsın. Çevredeki binalardan Valilik gözükmüyor.`

Canpolat`ın bu sözleri üzerine dün Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile konuştum.

Altepe`nin ilk sözü `Valimiz bu görüşünü Kent Meydanının temel atma töreni sırasında da söylemişti. O zaman fazla dikkati çekmemişti. Biz de aynı şeyleri istemiştik ama olmadı. Şu ana kadar bizden böyle bir şey istenmedi`oldu.

Sonrasında Altepe böyle bir işbirliğine hazır oldukları mesajını verdi ve şöyle devam etti:

`Biz Bursa ile ilgili, Osmangazi sınırları içindeki her çalışmaya destek veririz. Tabi ki, Valiliğin önünün öyle kalması ve Kent Meydanının eksik kalması doğru değil. Bunların yapılması gerekir. Özellikle böyle bir talep gelir ve bizden destek istenirse elimizden geleni yaparız. Yeter ki, bunu çözelim. Yeter ki Bursa`ya bunu kazandıralım. Biz Kent Meydanı için göreve hazırız. Kent Meydanının hem belediyemizin hem de Valiliğin önünün bir an evvel açılması gerekiyor. Ayrıca bize görev verilirse Kent Meydanı kapsamında yol konusunda da, planlamada da, dönüşümde de tüm gücümüzle çalışırız. Her şeyi seve seve yaparız.`

Ardından şunları ekledi:

`Büyükşehir Belediyesinden bize böyle bir işbirliği daveti gelmemesi halinde Valimizin talebi doğrultusunda bu işlemleri başlatırız. Kent Meydanı kapsamında başlanamayan kentsel dönüşümün yapılması yetkisinin bize verilmesini Büyükşehir Belediyesinden ister, bu başvuruyu yaparız.
Yunuseli`nde, Doğanbey projesinde, Kiremitçi, Kırcaali bölgesinde de aynı şeyleri yaptıkBu bölgelerde kentsel dönüşüm yetkisinin belediyemize verilmesini istedik ve bu çalışmaları gerçekleştirdik.. Büyükşehir Belediye hiç bir sorun çıkarmadan tüm yetkilerini gerekince devrediyor zaten. Kent Meydanı için de böyle bir yetki devrini isteriz. Bir engel yok. Bu yetki verildiği zaman biz de otomatikman işin içine giriyoruz.

Bizim amacımız şehir merkezinin kalkınması, kentsel dönüşümün gerçekleşmesi, kent merkezindeki çöküntü noktalarının ortadan kalkması, Kent Meydanının Avrupa şehri Bursa`ya yakışır hale gelmesi.`


Altepe`ye kentsel dönüşüm için yapılacak kamulaştırmanın güçlü bir finansman kaynağı gerektirdiğini de hatırlattım ve `Finansman bir sorun olabilir mi, yeterli kaynağınız var mı?`diye sordum.

Şu yanıtı verdi:

`Parasal yönden hiç bir engelimiz yok. Hepsi çözülür. Artık bu iş olacaktır inşallah.`

(11-04-2007) YILMAZ İŞEL / Olay Gazetesi


Evet daha önce de ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm yetkisi olmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi bu yetkilerini ilçe belediyelerine devretmişti. Şimdi kendisi daha başka yatırımlara kaynak ayırdığından yeterli maddi imkana sahip değilse yine aynı şekilde yetkilerini Osmangazi Belediyesi'ne devredeceğine inanıyorum. Recep Altepe de bu işi yapabileceklerini söylemiş.

Dilerim ki bir an önce çalışmalar başlasın ve en azından meydan inşaatı bittikten az bir zaman sonra Valilik ile arasındaki alan yok edilsin. Zamanla sıra Osmangazi ile Meydan arasına da muhakkak gelecektir.    


Batur

11 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 20:02A.Nibal
11 yıl önce - Çrş 11 Nis 2007, 20:43Batur

11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 16:57Ebru K.Türk
11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 17:08Ataser
11 yıl önce - Pzr 15 Nis 2007, 17:25Ebru K.Türk
11 yıl önce - Cum 20 Nis 2007, 16:41

Alıntı:

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin yıpranmış bakımsız bölgelerde uygulayacakları kentsel yenileme çalışmalarında Barselona modelini örnek aldıklarını belirterek, Santral Garaj’da Kent Meydanı ve Çarşı Projesi’nin de bunun ilk başlangıcı olacağın söyled

“Kent Meydanı ve Çarşı Projesi Santral Garaj’daki değişimin başlangıcı”

Bir işadamının sorusu üzerine, Vilayet ile Osmangazi Belediyesi arasındaki bölgenin açılmasıyla ilgili çalışmalarının da sürdüğünü anlatan Şahin, “Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor. Biz çalışmaya sadece Santral Garaj olarak ele almıyoruz. Çalışmalarımız arasında ayrıca Dericiler Bölgesi ve eski Kent Hali de bulunuyor. Bunların dışında yapı ömrünü kaybetmiş, kentin yıpranmış bakımsız bölgelerinde de yenileme projelerini başlatmayı planlıyoruz. Bu çalışmalarda yapılan yenilemede dünyanın gözde mekanlarından biri haline gelen Barselona’daki modeli örnek aldık. Barselona’da da 10 yıl içinde büyük bir kentsel yenileme oldu. Bursa’da da büyük bir değişime başladık. 3 yıl önceki Bursa ile bugünkü arasında büyük değişim var. Sonuç olarak Santral Garaj’da yapımı devam eden Kent Meydanı ve Çarşı Projesi bu modelin uygulanmasında tetikçi rol üstlenecek” diye konuştu.

“Santral Garaj’ın 2. etap dönüşümü Meclis’e geliyor”

Başkan Şahin, Kent Meydanı Projesi’nin ikinci etabı olarak kabul edilen Çarşamba’daki vilayet binasının önünün açılmasıyla ilgili plan tadilatını yakın zamanda Meclis’e getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Buradaki çalışmaları bölge sakinleriyle birlikte yapacaklarını dile getiren Şahin, “Parasını verir yıkarız anlayışı ile hareket etmeyeceğiz. Projeyi bölge sakinlerinin fikir ve görüşleri doğrultusunda hazırlayıp, onların da içine sinecek şekilde hayata geçireceğiz. İşimiz risk. Rutin çalışmaların yanı sıra riski olan ve zorlu projeleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


Artık ne modelini örnek aldı başkan umrumda değil. O bölge modernize edilsin, özellikle birkaç alan da kalkarak biraz daha genişletilsin yetecek bana. O kadar modern ve yarışmayla elde edilmiş bir projenin yanında şimdiki gibi iğrenç binaları görmek istemiyorum. Dilerim işler bitince bölgedeki dilini bile anlamadığım kalabalık da yerini modern bir yaşama bırakmış olur.  


A.Nibal
11 yıl önce - Cum 20 Nis 2007, 22:47SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Pzr 22 Nis 2007, 19:07turker ustun

11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 14:35sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet