Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 00:40
[İST-B1.98] - İstanbul'da Sis ve Vapurlarİstanbul'u yılda ortalama bir ay boyunca aralıklarla esir alan "Sis", aynı zamanda Boğaziçi'nde ve Marmara'da oluşan doyumsuz güzellikteki manzaralara da fon yapar. Bu nefis manzaraya kenarından köşesinden sızan şehirhatları vapurları ise, olaya çok daha farklı bir boyut getirir.

"İstanbul'da Sis ve Vapurlar", İstanbul'un farklı bir lezzetini yansıtması açısından bağımsız bir başlık olacak kadar özel ve de güzel bir ikilidir...

Akın KURTOĞLU


Okan Türkeş
12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 00:52

Mesela bugün Boğaz'ı basan sis gibi. Vapur seferleri hava açtıktan sonra devam edebildi.


(+)


Faruk Öncan

12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 01:09

Siste görüntü almak son derece zor oluyor.Işık olmadığından renk de olmuyor.Akın hocam beğendi bende tereddütte kaldım.Eksiler fazla olursa sileriz.
Saat: 13:34

 

(+)


 simon

12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 01:43

Dün Karaköy iskelesine vardığım zaman yoğun sis nedeniyle vapur seferlerinin iptal olduğu yönünde bir anons duyunca başta biraz şaşırmıştım. Çünkü Haliç  tarafında durum gayet normaldi ancak Boğaz yönü için aynı şeyi söylemek mümkün değildi. Vapurlarda sis nedeniyle hayat dururken, Tur-Yol motorları aksine vızır vızır çalışıyorlardı. Ancak bugün Üsküdar açıklarında Urfalı Cemal adında Tur-Yol motorunun kosterle çarpışması ne yazık ki üzücü bir durum. Hatta bir ara bu Galata Köprüsünde sis'i seyrederken, bu motorun köprünün altından çıkıp Üsküdar yönüne doğru gittiğini görmüştüm. Meğerse bir kaza öncesine tanık olmuşum. Ama motor Sarayburnunu geçtikten sonra kayboldu.

İşte sisli İstanbul ve de vapurlarından iki görünüm.


(+)

Sis'in ara sıra Karaköy'e bastırması iskelede bağlı bulunan vapurun bile biraz kaybolacak derceye geliyordu.


(+)

Galata Köprüsünden sis'e ve Karaköy iskelesine genel bakış.


Burç

12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 10:15

Başka bir başlıkta da bahsedildi mi bilmiyorum ama bir kere de bu başlıkta
anılması yararlı olacak sanırım :

Dünkü siste ölümlü kazaya neden olan Üsküdar motorunun,
izin verilmediği halde sefere çıktığı açıklandı.
Yani  minibüsçü zihniyetin deniz şubesi olan bu motorların da
3-5 kuruş fazla para yapabilmek için her türlü kural ve kanuna
karşı geldiği tekrar ispat edildi. Bunlar bizi insan olarak değil, para olarak
gören grubun üyeleri.

çözüm :
aynen minibüs ve halk otobüslerinde olması gerektiği gibi : toplanan para ortak bölüştürülmeli,
2-3 kişi daha fazla taşımak için insan hayatını tehlikeye atmaları engellenmeli.
Ayrıca çalışan şoför ve kaptanların ulaşım ile yetkili kurum tarafından seçilmesi lazım.gökhan_ist
12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 11:44

deniz araçlarında sise çare devasal sis farlarıyla olur ama bugüne kadar koymayı düşünmemeleri ne garip

burakbecan
12 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 12:48

İşte istanbulda yaşanan tekne kazası ile ilgili detaylar;

İstanbul’da dün sabah saatlerinde başlayan sis öğleye doğru iyice bastırınca, saat 13.20’den itibaren Boğaz trafiği, çift taraflı olarak transit geçişlere kapatıldı. Ancak bu saate kadar Boğaz’a giriş yapmış gemilerin geçişine izin verildiği için “Adil Kaptan” adlı kum kosteri yoluna devam etti. Bu sırada şehir hatlarının vapur seferlerinin iptal edilmesine rağmen, Turyol Kooperatifi bünyesinde çalışan “Urfalı Cemal” isimli yolcu motoru da Eminönü’nden müşterilerini almış Üsküdar’a doğru yol alıyordu. Saat 14.42’de motor tam Kız Kulesi’ne yaklaşmıştı ki, göz gözü görmeyen sis yüzünden kum kosteriyle çarpıştı.

Yolcular yuvarlandı
Yolcular şiddetli bir sarsıntıyla yerlerinden yuvarlandı. 39 yaşındaki Koray İlhan Yarış, kafasını yerdeki demir kazığa çarparak olay yerinde hayatını kaybetti. Çeşitli yerlerinden yaralanan 40 yolcu ise Üsküdar İskelesi’nden ambulanslarla Haydarpaşa Numune, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Şifa Hastanesi ve Özel Medipol Hastanesi’ne götürüldü. Tedavi altına alınan yaralılardan birinin durumu ağır.

’Koster bize çarptı’
Kaza sırasında motorun dümeninde birinci kaptan Sedat Sarıibrahimoğlu’nun değil, yardımcı kaptan Şafak Bulut’un olduğu öğrenildi. “Urfalı Cemal” isimli yolcu motorunun yetkilileri, kendilerinin değil, kosterin motora çarptığını iddia etti.

’Sisten önce yola çıktı’
Şehir hatları vapurlarının Boğaz seferleri iptal ettirildiği halde seferlerine devam eden Turizm ve Yolcu Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi (TURYOL) kazayla ilgili bir açıklama yaptı: “Urfalı Cemal adlı vapurumuz sefere çıktığında, sis trafiği engelleyecek düzeyde değildi. Rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyordu. Kazanın gerçekleştiği anda ise sis artık iyice bastırmış olduğu için biz diğer seferleri durdurmuştuk. Urfalı Cemal de seferini bitirdikten sonra bir daha gitmeyecekti. Ama maalesef o talihsiz kaza meydana geldi.”

BİR YOLCU DÜŞTÜ, TAYFA ATLADI
Çarpışmanın şiddetiyle motordan bir yolcu denize düştü. Yolcunun düştüğünü gören tayfalardan biri de onu kurtarmak için denize atladı. Yolcu ve tayfa, kazadan 11 dakika sonra olay yerine gelen Kıyı Emniyeti’ne ait bot tarafından kurtarıldı.

‘Sürtününce böyle oluyorsa’
Yetkililer kazayı çarpışma değil, ’sürtünme’ olarak tanımlıyor. Kostere ’sürtünen’ yolcu motorunun burnu paramparça oldu. “Urfalı Cemal” kazadan sonra Üsküdar sahiline çekildi. “Adil Kaptan” adlı kum kosteri ise soruşturma yapılmak üzere Kumkapı’ya demirletildi.

3 kişiye bir can simidi
Yara almadan kurtulan yolculardan Mehmet Aydın ise “Büyük bir panik vardı. Herkes sağa sola koşuşturmaya başladı. Teknedeki can simitlerini almak istedik ama yetmedi. 3 kişiye ancak 1 simit düştü” dedi.

YARALILARDAN BİRİ AĞIR
Kazada yaralanan 40 kişi, Anadolu Yakası’ndaki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu açıklandı.

YAKINLARI SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ
Kazada ölen 39 yaşındaki Koray İlhan Yarış’ın yakınları acı haberle yıkıldı. Hastaneye akın eden Yarış Ailesi, şokun etkisiyle hastaneyi birbirine kattı.

YOLCULAR CAN PAZARINI ANLATTI

Sağa sola Savrulduk

* Zeki Aydın: “Çarpmayla birlikte sağa sola savrulduk. O sırada bir kişi kafasını direğe çarparak yere yığıldı. İnsanlar, panikle dışarıya doğru koşuştururken yaralıları ezip geçtiler.”

Ayakta çok yolcu vardı

* Mehmet Gökçeler: “Hava çok sisliydi. Diğer gemiyi son anda fark ettik. Öyle tahmin ediyorum ki motorda 600-700 kişi vardı. Ayakta çok yolcu vardı.”

İnsanlar birbirini ezdi

* Halil Sağlık: “Kaza sırasında teknenin ortalarındaydım. Çarpma anıyla birlikte kendimi bir anda arkalarda buldum. Kalktığımda teknede panik vardı. İnsanlar birbirini ezdi.”

Kosteri son anda gördük

* Turan Yıldırım: “Çok yoğun sis vardı. Burnumuzun ucunu göremiyorduk. Koster bize yandan çarpacaktı. Ancak, kaptan son anda tekneyi çevirdi.”

Kazadan sonra urfalı cemal isimli tekne KAYNAK:spothaber.com ve gunes.com

NOT:Fotoğraflar gazetelerin internet sitelerinden indirilme olduğundan kalitesiz.Kusura bakmayın!amfibyum
12 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 23:40
kıyıda sisvapurdan sis ve kıyısimon

12 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 23:58(+)


Himmet Sempatik
12 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 14:27

07 Nisan 2007 günü Galata Köprüsü üzerinden Boğaz girişi


(+)
(+)


Karaköy İskelesi tarafından Haliç ve tarihi yarımada


(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM