Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AgaH
15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 01:01
[İST-C9.52] - Göztepe-Zincirlikuyu Raylı Sistem Bağlantısı (?)

Raylı Sistemler bülteninin Ocak-Şubat 2007 sayısında şöyle bir şeye rastladım:

(+)

Yazı pek açıklayıcı değil. 3. köprü bağlantısı mı yoksa başka bir bağlantı mı tam anlayamadım.

Daha önceden böyle bir projeye de rastlamadım. Gerçeklik payı nedir o da belli değil. Acaba içinizden bunu duyan var mı?

alikurultay

15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 02:05

Gerçekten de çok ilginç; insan ister istemez soruyor, acaba köprü güzergahını mı ağızlarından kaçırdılar bu şekilde diye. Bu haber 3. köprünün kuzeyde değil birinci köprü yakınlarında planlandığını gösteriyor da olabilir. Bakalım.

Mustafa Yıldırım
15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 03:07

Bence FSM köprüsünün kuzeyinde yapılması planlanan köprüden bir de metro geçirilecek ve bu metro köprüyü geçtikten sonra Avrupa yakasında Zincirlikuyu'ya, Anadolu'da da Göztepeye kadar uzanacak. Yani ben bunu anladım en azından...

Ademv
15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 03:23

Eğer böyle bir düşünce varsa bu metro hattı Üsküdar-Ümraniye ve Kadıköy-Kartal metro hatlarına entegre edilebilir.
Yani Avrupa yakasında Taksim-levent, Anadolu yakasında Üsküdar-Ümraniye ve Kadıköy-Kartal.
Üsküdar-Ümraniye ile de dolaylı olarak Marmaray ile entegre olmuş olur.

Böyle bir çalışma 3. köprüye olan tepkiyi ne kadar azaltır acaba?

Herhalde şöylede bir manzara oluşur; 3. köprü yapılmış ama trafik hala sıkışık, özel araçları ile işlerine gidenler trafikte beklerken yanlarından metro araçları geçip gitmekte...
Tıpkı galata köprüsünün trafiği akmadığında tramvay araçlarının karşı takımın defansında boşluk bulmuş bir ileri uç oyuncusu edası ile süzülüp gitmesi gibi.

tolginho

15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 06:59

Alıntı:
Bence FSM köprüsünün kuzeyinde yapılması planlanan köprüden bir de metro geçirilecek ve bu metro köprüyü geçtikten sonra Avrupa yakasında Zincirlikuyu'ya, Anadolu'da da Göztepeye kadar uzanacak. Yani ben bunu anladım en azından...

FSM nin de kuzeyinde yapılacak bir köprü değil bu. kuzeyde olsa Levent'ten başlardı. İkincisi de FSM civarından Göztepe'ye 20 Km. civarı bir mesafe var ve bu aralığın önemli kısmı ormanlık.

Şayet böyle bir düşünce varsa ve bir köprü yapılması düşünülüyorsa bu köprü 1. köprüye yakın olacaktır. Ancak metinde sözü geçen raylı sistemle metrobüsün ifade edildiğini düşünüyorum.

Tolga KAPROL

Murat Caner
15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 09:53

Lastik tekerli tüp geçit.

Ahmet Tan
15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 13:26

5 yıl sonra Marmarayın devreye gireceğini öngörürsek, İstanbulun güney aksında araçla köprü geçişine alternatif olabilecek bir ulaşım sağlanacak. Ancak sadece bu hat büyük olasılıkla hem çok yoğun (tıklık tıkış vagonlar) olacak, hem de İstanbulun kuzey kesimleri için fazla cazip olmayacaktır. Bu nedenle orta kesimlerden boğazın ikinci defa raylı sistemle geçilmesi şart gibi görünüyor. Umarım bu Zincirlikuyu-Göztepe  raylı sistem bağlantısı  Boğaz köprüsünün hemen yanına yapılacak raylı sistem geçişine izin veren (daha önceleri bizlerin önerdiği) bir ikiz köprü veya boğaz köprüsünün yerine yapılacak raylı sistem geçişli, çift katlı geniş bir köprünün ön habercisidir.
FSM köprüsünün kuzeyine yapılacak 3. köprü hem yeşil alanları katledecek, hem de mesafelerin uzunluğu nedeniyle İstanbul içi trafik sorununa çözüm olmayacaktır. Böyle bir köprüden geçirilecek raylı sistemin kullanımı  da gene seyahat sürelerinin uzunluğu nedeniyle çok sınırlı olacaktır.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 07 Nis 2007, 13:34

Meseleye vâkıf olan arkadaşlardan biri, adıgeçen bu geçişi bir harita üzerinde işaretlerse, konunun hâkimiyeti açısından elimizde iyi bir kılavuz olacaktır.

Akın KURTOĞLU

Mehmet Kasım İyonya
3 yıl önce - Prş 07 Şub 2019, 08:39
YENİ KORİDOR

3 katlı tünel projesi başlığında yayınlanan haritaya göre Göztepe olmasa da Söğütlüçeşme-4.Levent arasında bir metro da düşünüldüğü anlaşılıyor, Küçüksu'dan denizin altına giren hat, Ulus'a çıkıyor, Balmumcu ve Esentepe'den M2'ye paralel gidip ya 4. Levent'e ya da Seyrantepe'ye bağlanacağı anlaşılıyor. İBB'nin Seyrantepe odaklı bir çok etüdü var. Bu da onlardan biri sanırım. Göztepe Ümraniye Metrosu'nu boğaza uzatıp alttan Avrupa'ya bağlasalar güzel olurdu.

ANA SAYFA -> ULAŞIM