Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Halide

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:31
FOTOŞOP: bir aldatmaca/göz boyama mı, fotoğrafçılık için gerekli bir unsur mu?

Günümüzde fotoşop*, biz istesek de istemesek de hayatımıza şu veya bu şekilde girmiş durumda. Kendimiz kullanmasak bile etrafımızda fotoşop vb. programlarla daha çarpıcı hale getirilmiş bir sürü fotoğraf, poster, afiş gibi görsel çalışmalar görmekteyiz.

Güzel ülkemizin tanıtımını amaçlayan sitemize de her gün yüzlerce fotoğraf yüklenmekte. Kimisi onlarca WOW alıyor, kimisi kalitesiz bulunduğu için siliniyor. Acaba sitemizin binlerce üyesi fotoşopa nasıl bakıyor?
Size göre fotoşop fotoğrafları gerçeklikten uzaklaştırıp insanları aldatıyor mu yoksa bir makyaj gibi fotoğrafta zaten var olan bir güzelliği daha mı ön plana çıkarıyor?

Benim kafam karışmış durumda Bazen gerekli olduğu düşünüyorum, öbür gün "çok da gerekli değil" diye düşünüyorum   Bakalım sonunda neye karar vereceğim

NOT: Gerekli görülürse oylama haline getirilebilir.

*   Burada "Fotoşop" sözcüğü "Fotoşop ve vb. programlar" anlamında kullanılmıştır. En bilineni fotoşop olduğu için bir genelleme yaptım.

deniz kaplan

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:40
photoshoq hakkında

İşim gereği yaklaşık 8 yıldır photoshop kullanıyorum. bu tür programlar basım yayım sektöründe çalışanlar için vazgeçilmezlerin başında geliyor. Ancak iş fotoğrafçılığa ve çekilen fotoğrafların sergilenmesinde photoshop desteği almaya gelince bence konuyu iki açıdan ele almak lazım. Eğer sanatsal anlamda fotoğraf işiyle uğraşılıyorsa bu tür programlardan destek almak çok doğru değil, ancak iş tanıtım amacıylaysa kesinlikle photoshop en büyük yardımcımız.

Burç

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:42

Aslında tüm dijital fotoğraflar fotoşoplu. Daha makinenin içindeyken bile JPG formatına çevirmek
ve netleştirmek için grafik programı kullanılıyor.
Makineden çıktıktan sonra netleştirirsen "hile" yapmış oluyorsan, makinenin içinde de aynısı var.

Daha sonra siteye yüklemek için küçültmek gerekiyor. Al bir fotoşop daha.
Siteye yükleyince üstüne wowTURKEY yazılıyor : fotoşop...
Panorama yapmak gerekiyor : fotoşop..
Sağdaki çöp bidonunu kes : fotoşop..
Bundan kurtuluş yok.

Bir de arka plana gökyüzü eklemek, ön plana olmayan bir insan eklemek,
renkleri değiştirmek ve benzeri müdahaleler var.
Bunları eğer fark ettirmeden yapabiliyorsan, oh ne ala.
Ama bakınca hemen sırıtıyorsa, işte bu fotoğrafı mahvediyor bence.

_serhat

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:46

Bana göre ikiside güzel , ancak biri makyajlı diğeri makyajsız. Makyaj fazla kaçarsa doğal güzelliği de silip götürüyor diye düşünüyorum.Yani azı karar çoğu zarar.

CAN
10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:58

Son yıllardaki tüm iyi fotoğraf makinesi markalarının içerisinde ciddi ciddi çalışan belli bir ölçekten sonrasına yardımda kolaylık getiren, fotoğraf editör programları yüklü olduğunu biliyorum.Bunları nette gezerken yabancı yayımları okuyan herkes biliyor,gizli kaçak değil.
Hani bazı isimler var ülkemizde ve dünyanın belli yerlerinde.Meslekleri sunuculuk,mankenlik,sanatçı,patron işadamı....  sonradan fotoğrafçı olmuştur ve çektiği fotoğraflar çok güzeldir,her yerde büyük billboard'lar ile ödüllendirilir.
Aslında o bireylerin "Ara Güler tadındaki" düşünce yapılarındaki fotoğrafçılık özü olmadığını,bu makinelerin çok ciddi yatırımlar ile aldıkları için onlardan faydalanmaları olarak görüyorum.Bu benim şahsi fikrim elbette.Çok amatör bir makine ile o görüşü yakalayabilirler mi? bilemiyorum ama ben yine de gördüğüm bir kaç tane bu konuda çekimler için Kübaya,Pasifik adalarına giden moda fotoğrafçılığı yaptığını sananların aslında sadece makinenin gücü ile yaptığına inanmaktayım.

Burada fotoşop benzeri programların aslında grafik tasarımı ve benzeri tasarıma dayanan mesleklerden ekmek yiyenlerin editoryal yardımları almak için kullandıkları sürece sorun olmayacağına inananlardanım.Açıkcası benim çektiğim fotoğrafların renk ayarlarını düzeltmem ve sitede paylaşmamın belki sakıncası yok,lakin yarışmalarda bile karşılaştığım fotoşop etkisi bazen aşırıya kaçabiliyor.

Ayrıca biz sadece bu programların editöryal kısmı ile ilgiliyiz.Örnek linkte adam sıfırdan oturup bir resmi ne hale getirdiğini siz görün.Düzeltme değil,sıfırdan yaptıkları çok gerçekçi olmuş.

http://www.wade.pwp.blueyonder.co.uk/tutorial1.htm

İsmail Erdoğan
10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 14:07

Kendi adıma fotoğrafla oynamayı, onu olduğundan farklı bir biçime getirmeyi doğru bulmuyorum.
Direk var, olmadı sil; insan var, olmaz sil;bulut yok, olmaz bulut ilave et. Bunlar bana , kimse alınmasın; sahtekarlık gibi geliyor.
Fotoğraf düzeltmesi adına tek yaptığım şey, kenarlardan kesme ile eğer eğik çekilmiş ise düzeltmedir.
Bu düzeltmelerin olayı olduğundan farklı göstermeyeceği kesindir.
"Fotoğraf Düzeltmesi" adı üstünde gerçeğin istendiği biçime getirilmesi, yani kısaca bir saptırmaca ve bir aldatmacadır.
Doğru bulmuyorum.

kemalsoylemez

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 14:09

Aşağıda bir fotoğrafımın orijinal ve fotoşap müdahalesi ile değişmiş halleri var.
Yaptığım şey sadece renk, ışık-gölge, keskinlik ayarlarını değiştirmek ve gereksiz kısımları kesmek.
Sonradan ilave edilen birşey yok.

(+)

(+)

Sizce bu yapılmamalı mı?

(Aldattığım arkadaşlardan özür dilerim.)

Nusret Bey

10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 14:16

Öncelikle uygulamanın adını okunduğu gibi fotoşop olarak kullanan arkadaşlarımıa teşekkür ediyorum. Madem kullanıyoruz bari Türkçe okunuşu ile yazmada fayda var.

Fotoşop uygulansın mı ?
Uygulanmasın mı ?

Çıplak çekilmiş bir fotoğrafı olduğu gibi yayınlayamayız. Neden mi? Bazen görüntüye istemediğimiz nesneler veya canlılar girebiliyor. (Sitemizdeki bazı fotoğraflarda, dalgaların kıyıya vurduğu pet ve diğer kirlilik gibi) Doğallığını fazla bozmadan, renk uyumu sırıtmadan yapılan düzeltme ve düzenlemeler iyidir.

Kapadokya bölgemizde çekeceğiniz her karede çoğunlukla ya elektrik direk ve telleri, yada reklam veya ilan panolarını göreceksiniz. Bunlar fotoğrafta çirkin gözükmekte.  Uygun makyaj güzelleştirir.  

Mehmet F.
10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 14:25

Grafik düzenleme programları ile bir fotoğrafın üzerinde oynanmasının bence eğer fotoğrafa harici ve aldatıcı bir eklenti yapılması durumunda sakıncası olur.

Bunun dışında renkleri canlandırmak, fotoğrafı aydınlatmak, keskinliğini ve netliğini düzeltmek gibi işlemler için kullanılmasının gerekliliğini Kemal Söylemez üstadın verdiği örnekte görebilirsiniz.

Atilla DÜNDAR
10 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 14:35

Fotoğraf çekme konusunda ve teknik bilgilerini profesyonelce kullanma konusunda kendimi oldukça yetersiz bulmamla beraber, fotoğrafların bu sitede kullanım amacının da Türkiye'nin her bir köşesini tanıtmak, bakanların da "wow" diyebilecek kadar lezzet almalarını sağlamak olduğunun farkındayım. Yukarıda belirtilen haklı mesajlar içerisinde de geçen bazı ufak detayları da bu düşünce sınırları içerisinde değerlendirmemiz gerekiyor. Fotoğraflanan kare oldukça güzel ve tanıtım amacına uygun bir kare olmasına rağmen, o an için kare içerisine giren ve görüntüde kirlilik oluşumuna sebep olan nesneler fotoğrafın güzelliğini ve bakanların bu kirlilikten dolayı yanlış değerlendirmelerini sağlayacaksa, fotoşop kullanımı yanlış olmamalı. Her çektiğim fotoğrafı yeni ve hevesli duygularla ve hatalarla dolu kareler olarak yükleme hissini yavaş yavaş üzerimden atmaya ve yüklenmesi gerekenlerin beğeniye hitap etmesini sağlaması açısından da fotoşop öğrenmeye ve kullanım alışkanlığı kazanmaya gayret sarf ediyorum. Bunun bir aldatmaca olarak kullanılacağını düşünmemekteyim. Çünkü, baktığım fotoğrafta bir gökyüzünde hep aynı şekilde bulut görüyorsam bu şekillerin beni aldatmasına zaten izin de vermem mümkün değil. Ama gayet güzel bir yerin fotoğrafını da karanlık, flu ve net olmayan bir şekliyle görmeyi de istemem.

Sonuç olarak, her fotoğraf çekenin fotoğraf üzerinde gerçek anlamını kaybettirmeyecek derecede fotoşop uygulaması yapmasının bir aldatmaca, bir göz boyama olmayacağını, aksine tanıtımın esas olduğu bu ortamda zorunlu bir gereklilik olduğu kanısındayım.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET