Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

MArkalı masaüstü pcmi yoksa toplama masaüstü pcmi???
markalı masaüstü pc 23.6%  23.6%  [21]
Toplama masaüstü pc 76.4%  76.4%  [68]
Toplam Oy : 89

Ömer KUTLU
13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:12
Markalı masaüstü pc mi yoksa toplama masaüstü pc mi???


Peki bilgisayar alırken markalı bir bilgisayar mı yoksa toplama bir bilgisayar mı almak gerek?Eğer bilgisayar alacaksanız bir kaç konuya dikkat edersiniz. Bilgisayarın fiyatı, bilgisayarın özellikleri, satıcının güvenilir olması, ödeme seçenekleri ve garanti kapsamı.

İlk olarak ekonomi ön plana çıkmakta, herkes iyi bir bilgisayar istemekle beraber ucuz olmasını da istemekte. Aynı özelliklere ait iki pc ön plana çıktığında toplama pcler daha ucuz görünüyor. Eğer bilgisayar konusunda bilginiz var ise toplama bir bilgisayar alırsanız daha çok performansı daha ucuza getirmeniz söz konusu olabilir.

İkinci olarak bilgisayar özellikleri konusuna bakalım. Bilgisayar özelliklerini belirlerken marka pc aldığınızda onların kurduğu sistemlerden birini beğenmek zorundasınız. Gerçi bazı ufak tefek değişiklikler isteyebilsenizde sonuçta belli bir kalıba uymak zorundasınız. Toplama bilgisayarlarda ise seçim sanşınız daha fazla, gerek işlemci, gerek anakart, gerek ekran kartı ve diğer bileşenleri özgürce seçebilirsiniz. Bu konuyu bilenler için çok faydalı bir durum. Özgürce seçim yaparak güçlü bir ekran kartına veya güçlü bir işlemciye sahip olmak mümkün yada akıllı bir yatırım ile iyi bir anakart alınabilir.

Ödeme şenekleri açısından marka bilgisayarlar daha avnatajlı görünüyor. Çünkü değişik taksit seçenekleri ve kampanyalar devamlı gündemde. Özellikle beyaz eşya sektöründen tanıdığımız markalar taksit için çok uygun geliyor. Bu açıdan toplama bilgisayar satıcıları fazla etkili görünmüyor. Genel olarak peşin satmak veya az bir vade uygulamak durumundalar. Bunun yanında kredi kartına taksit yapmakla beraber çoğu zaman vade farklı istemek zorunda kalıyorlar.

Garanti ve güven konusunda ise markalı bilgisayarlar önde gibi görünüyor. Çünkü çok sayıda servisi ile bir güven teşkil etmekteler. Peki toplama bilgisayarda durum nasıl? Aslına bakarsanız aldığınız her parça en az iki yıl garanti kapsamında. Yani ekran kartınız arzalandığında markalı bir pc aldığınızda servise götürürsünüz ve garantiden yararlanırsınız. Toplama pc de ise bilgisayarcınıza götürürsünüz ve yine garanti kapsamında değişen bir şey yok gibi görünüyor fakat toplama pc aldığınız yer ne kadar güvenilir. Önemli olan bu. Çünkü bilgisayarı aldığınız firma kapanırsa veya başka bir yere taşınırsanız ürünün garanti işlemleri ile sizin uğraşmanız gerekecektir.

Bu bilgiler size bir bilgi vermek amaçlıdır karar ve sorumluluk size aittir. Tercihi mutlaka siz yapacağınıza göre sorumlulukta size aittir.


Eren Adiloğlu
13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:29

Hem daha ucuza alacağınız ve hemde beklentilerinize uygun olarak çok daha fazla kombinasyonlar oluşturabilme şansına sahip olacağınızdan, bu oylamadaki tercihim kesinlikle toplama masa üstü pc'den yana olacaktır. Çünkü bilinçli bilgisayar kullanıcıları genelde, bilgisayarını oluşturan parçaların markalarını kendileri seçmek ve buna göre bir liste oluşturmak istemektedir. Ayrıca, aldığınız her parça da ayrı olarak garantili olup, teknik destek olarak, markalı bilgisayarları tam olarak yakalamasada, yine de avantajları mevcuttur.Mehmet44
13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:33

Bunu senin ihtiyaçların belirleyecektir.
Bilgisayarı oyun oynamak için mı,müzik dinlemek için mi,işlerini halletmek için mi yoksa sadece internete girmek için mi alacaksın? Ben sadece internete girerim dersen toplamaya gerek yok herhangi bir marka sana kâfi gelecektir,ama hayır ben depo olarak kullanırım diyorsan 180 gb harddiski markalı pclerde kolay kolay bulamayabilirsin.


Fatih Sayar

13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 13:57

Bilgisayar alırken şunu iyi bilmek gerekir:
Marka firmaların satmış olduğu bilgisayarlarla toplama bilgisayarda kullanılan parçalar aynı marka parçalardır. Marka firmalar da sattıkları bilgisayarda kullandıkları parçaları belli dağıtıcı firmadan alır toplama bilgisayar satan bilgisayarcılarda. Garanti şartları aynıdır parçaların. Sadece marka firmalar sattıkları bilgisayarlarda kendi isimlerini kullanmaktadır. Burda önemli olan diğer arkadaşlarda belirtmişler toplama bilgisayarı alacağınız yerin ne derece güvenilir olduğudur. Güvenilir olmaları kadar bilgisayar toplama işinden anlamaları gerekir. Toplama bilgisayarlarda en sık görülen sorun donanım uyuşmazlığından dolayı ortaya çıkan sorunlardır. Bu sorunların ortaya çıkmasında ki birincil faktör ise bilgisayarı toplayan kişinin bu alanda yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmamasıdır. Sistem içindeki bir donanımın yani TV kartı, ekran kartı gibi kullanılan bir parçanın diğer parçalara uyumsuzluk sorunu yaşaması (bu sorunlar ekran kartı ile TV kartının çakışması,işlemcinin anakart ile uyuşmaması veya kullanılan diğer parçalardan birinin anakart ile uyuşmaması gibi) tüm sistemi etkilemekte ve sorunun hemen çözümlenmesini engellemektedir. Sorunu bulmak için birden çok parçanın değişmesi gerekebilir. İşte burada servisin iyi olması, servis çalışanlarının işi iyi bilmesi ve garanti faktörü ortaya çıkmaktadır.  
Markalı bilgisayar fiyat olarak toplama bilgisayardan daha pahalıdır. Halbuki değişen birşey yok markalı bilgisayardada aynı parçalar kullanılıyor, toplama bilgisayardada. Bile bile markaya para ödemeye gerek yok bence. Markalı bilgisayarın satıldığı fiyata ondan daha iyi bir donanıma sahip toplama bilgisayar alabiliriz. Taksit imkanlarına baktığımız zaman şimdi nerdeyse her yer kredi kartına taksit yapıyor, ödemede kolaylık sağlıyor.


denisk
13 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 16:00

Markalı bilgisayar deyinde aklıma iki şey geliyor. ilki bir firmanın bilgisayar parçalarını alıp seri üretim şeklinde bir bilgisayara takıp üzerine kendi markasını takıp piyasaya sürmesi. bu yöntemi uygulayan firmaları seçmek artık bence gerkesizleşti. çünkü marka olmayan ama çok güvenilir bilgisayar toplayan şirketler oluşmaya başladı ayrıca bildiğim kadarıyla böyle bir bilgisayar aldığınızda özelliklerini yükseltmek isterseniz bu işlemi yine bu markaya yaptırmazsanız bilgisayar garanti dışı kalıyor yani hem alırken hemde ilerde fazla para vermiş oluyorsunuz. bu yüzden artık bu tür markalı bilgisayar devrinin kapanmak üzere olduğunu düşünüyorum.

marka bilgisayar diyince aklıma birde mac, ibm gibi markalar geliyor. işte bunlar bence paranız varsa fiyat farkı verip almaya değecek markalar. çünkü bu markaları alırken aynı teknolojiyi almıyorsunuz. bu markalar bilgisayarlarını oluşturan parçalarıda kendileri geliştiriyorlar ve normal bilgisayarlara göre üstünlükleri olabiliyor. mesela mac'lerin multimedya özellikleri çok gelişmiş oluyor, tabi birde windows derdinden kurtulmanın rahatlığını unutmamak lazım.Alper Minaz
13 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 00:47

Ben markalı bir pc aldım. Ancak elbette pc'nin özelliklerini arttırmak istiyorsanız toplama pc daha iyi olabilir. Bilgisayar'ların teknik özelliklerinden anlasam toplama pc'de karar kılardım. Eğer uğraşmak istemiyorsanız markalı alın derim.

ozantugbas
13 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 00:59

Alıntı:
Eğer uğraşmak istemiyorsanız markalı alın derim.

Uğraşılacak bir durum yok günümüzde birçok bilgisayar firmasında kendi seçtiğiniz parçaya göre sistem kurabiliyorsunuz bütçenizle orantılı olarak üstelik makina kurulu halde kapınıza kadar geliyor.Tek uğraştığınız makinanın evde kablolarını takmak o kadar.Bence en mantıklısı bütçeyle orantılı olarak kendi masaüstünüzü kendiniz toplamanızdır.Zevkinize ve bütçenize göre makina toparladığınız gibi ileride sistem yükseltmelerini de alırken hesaplayacağınız için upgrade zamanı fazla bir sorun yaşamamış olursunuz.


Oktay Kasman

13 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 01:05

Alıntı:
Bilgisayar alırken şunu iyi bilmek gerekir:
Marka firmaların satmış olduğu bilgisayarlarla toplama bilgisayarda kullanılan parçalar aynı marka parçalardır. Marka firmalar da sattıkları bilgisayarda kullandıkları parçaları belli dağıtıcı firmadan alır toplama bilgisayar satan bilgisayarcılarda. Garanti şartları aynıdır parçaların. Sadece marka firmalar sattıkları bilgisayarlarda kendi isimlerini kullanmaktadır.

Geriye ne kaldı? Toplamacılar da 1 yıl garanti veriyorlar.Zaten Bilgisayar teknolojileri de her yıl değişiyor.Geçen yıl alınan Bilgisayarlar bu yıl eski teknoloji sayılıyor.Bende Toplama Bilgisayarı tercih eden arkadaşlar gibi düşünüyorum.  


Ahmet Çamlı

13 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 03:19

Toplama bilgisayar her bakımdan daha kullanışlı Fatih arkadaşımız gerçekten çok iyi konuyu özetlemiş. Marka, tüm sisteme garanti verirken; toplama bilgisayarda, Bilgisayarı parçalarını toplayan kişi sisteme garanti vermez. Her parçanın ayrı ayrı garantisi vardır. Örneğin monitorun 2 yıl garantisi varsa CD-ROM'un 1 yıl gibi.  Toplama bilgisayar alacaklara tavsiyem bu işten anlayan birilerine danışmaları. Bu işin sahtekarlığını yapanlar piyasada çok. Ama ben bilgisayardan anlamıyorum güveneceğim, bilgisayar toplatacağım bir kişi veya yer yok diyorsanız. Marka bilgisayar sizin için ideal olabilir. Ama fiyat olarak pahalıdır. Toplama bir bilgisayara çok yüksek özellikleri daha uygun bir fiyata alabilirsiniz.

saadet_mersin

13 yıl önce - Prş 05 Nis 2007, 03:32

Markalı pc ile toplama pc arasındaki terk fark "marka"dır.. Bütün pc'lerin iç donanımı belli başlı firmalardan tedarik edilir, markalı olsun ya da olmasın... Garanti koşulları ise aynıdır(eğer 2.el toplama yapılmamışsa).
Toplama pc'de dikkat etmeniz gereken ise toplanılan parçaların birbirine uyumu... Ve bir de, eğer çözünürlüğü yüksek olan oyunlara meraklıysanız ekran kartının kapasitesini yüksek tutulması.
Ama şu an satılan markalı pc'ler ile toplama pc'ler arasında çok fazla fiyat farkı yok(tabii düşük özelliklerde toplatmayacaksanız)
Her iki pc için iyi bir araştırma yapmalısınız. Özellikle toplama yapmayı düşünüyorsanız mutlaka pc konusunda bilgili bir arkadaşınızı götürün yanınızda  sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET