Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İşsizlik sorunu
« önceki   123 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 178
Cemal özen v9
2 ay önce - Prş 12 Eyl 2019, 19:25

Alıntı:
Şartları oluşan EYT lilerin emekli olması ile işsizlik oranları düşebilir, şayet emekli olurlarsa, çok düşük ücretlerle emekli olacakları için, aç gözlü işverenler tarafından aynı suriyeliler gibi ucuz iş gücü olarak görülecektir.

Şu an işe muhtaç 40 yaş üstü EYT'lileri ucuz işgücü olarak dahi görmeyenler, bu kişiler emekli olunca mı ucuz işgücü olarak görülecekler.

O zaman işveren şu an 40+ yaş EYT'leri ucuz/muhtaç işgücü işe alsın. Ama yapmazlar. Genç Suriyeliler varken neden moron EYT'lileri alsın.

Ayrıca çok düşük emekli maaşına (1500 ün altı mesela) razı yüzbinlerce 40 yaş üstü EYT var.

mursel kasap
2 ay önce - Pts 16 Eyl 2019, 08:39

Her ne olursa olsun ailede olsa çalisiyorsan 1200 tl asgari ücretin altı para almican.Üstelik ben sabahtan akşama kadar tek başıma bu paraya kargo dağıtımı yapıyorum.Tabi bir yandan başka işlere bakmıyor değilim.Kim bu paraya çalisiyor.1200 tl aldığım için kendi mi 2014,2015 döneminde hissediyorum.Ta ki o yıllar asgari ücret 900,1000 tl civariydi.Hadi part time calışırsın bu parayı alırsın.Ama sabahtan akşama kadar bu paraya afedersiniz eşek gibi çalışılmaz akraba bile olsa.

Ahmet Uluçaylı
2 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 01:11

Ülkemizde iş bulamama problemi yaşayan mesleklerden biri de hemşirelik ve yaşlı bakım mezunları.

Almanya'da her iki meslek erbabına acilen ihtiyaç olduğu biliniyor. Öyle ki Alman Sağlık Bakanı ülke ükle gezerek neredeyse işçi dileniyor.

Bu meslek erbabı işsizler için iyi bir fırsat olabilir. Özellikle bekar olanlar Almanya'ya gitmesi daha kolay. Orada oturum almak bu meslekler için kolaylaştırılacakmış.

onur345

2 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 01:29

Alıntı:
Her ne olursa olsun ailede olsa çalisiyorsan 1200 tl asgari ücretin altı para almican.Üstelik ben sabahtan akşama kadar tek başıma bu paraya kargo dağıtımı yapıyorum.Tabi bir yandan başka işlere bakmıyor değilim.Kim bu paraya çalisiyor.

Çalışma dedik kaç kez. Kim aile şirketinde o paraya çalışır. 1200'mü kaldı. Elin adamı 2000 küsür verir. Baban 1200. Peeh.

mursel kasap
2 ay önce - Sal 24 Eyl 2019, 17:42

Onur abi haklısın bende bir taraftan araştırıyorum haber bekliyorum.Zor gerçekten kendi mi enayi gibi hissediyorum.

çetin81
1 ay önce - Sal 15 Ekm 2019, 11:59
Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre temmuz ayında işsizlik oranı 3,1 puanlık artışla yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye'de istihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin düşüşle 28 milyon 517 bin kişi olurken, istihdam oranı da 1,8 puanlık azalışla yüzde 46,4'e geriledi.

Buna göre, istihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1,8 puanlık azalışla yüzde 46,4'e düştü.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 130 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 618 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin yüzde 19,8'i tarım, yüzde 19,6'sı sanayi, yüzde 5,5'i inşaat, yüzde 55,1'i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında tarım ve sanayi sektörlerinin istihdam edilenler içindeki payı 0,1 puan, hizmet sektörünün payı 1,2 puan artarken, inşaat sektörünün payı 1,4 puan azaldı.

İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI DÜŞTÜ

İş gücü, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 317 bin kişi artarak 33 milyon 113 bin kişi olurken, iş gücüne katılma oranı ise 0,2 puan azalarak yüzde 53,8'e geriledi. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre, erkeklerde iş gücüne katılma oranı 0,6 puanlık azalışla yüzde 73,2'ye gerilerken, kadınlarda ise 0,2 puanlık artışla yüzde 34,9'a ulaştı.

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan artarak yüzde 36'ya yükseldi. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan artarak yüzde 23,2 oldu.

MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ İSTİHDAM

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 2 bin kişi artarak 27 milyon 933 bin kişi olarak tahmin edildi. İstihdam oranı 0,1 puan azalarak yüzde 45,5 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme göre 129 bin kişi artarak 4 milyon 677 bin kişi olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı 0,3 puan artarak yüzde 14,3'e yükseldi.

Mevsim etkisinden arındırılmış iş gücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 0,1 puan artarak yüzde 53,1 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 67 bin artarken, sanayi sektöründe 16 bin, inşaat sektöründe 34 bin kişi ve hizmet sektöründe 15 bin kişi azaldı.(NTV)

mursel kasap
1 ay önce - Cmt 26 Ekm 2019, 17:27

Ben bir şey soracağım işsizlikten psikolojisi sinirleri bozulan var mı.Ben çok kötü oldum acayip mutsuzum umutsuzum.Para kazanamamak çalışamamak sinirleri mi bozdu.C,d sınıfı ehliyetim src 2 belgem psikoteknik hepsi var.

onur345

1 ay önce - Cmt 26 Ekm 2019, 17:32

Şükür elin ayağın tutuyor kardeş. Belgelerinin uyduğu bir firma bulana kadar git bir marketde orta reyonluk yap. Şimdilik yani. Masrafların çıkar hiç değilse.

ceyhanlı umut
1 ay önce - Pzr 03 Ksm 2019, 15:03

Alıntı:
"İki sene önce eşim bir iftiraya uğradı. İşinden atıldı ve hapse girdi. Eşyamıza haciz geldi. Ev alıyorduk ödeyemeyince banka el koydu.

Hayatımın en zor zamanlarıydı. O günler gitsin İnşallah bir daha geri gelmesin. Üç yaşından küçük iki çocukla biraz annemlerde biraz kaynanamlarda o kadar çok zor günler geçirdim ki ancak yaşayan bilir.

Altı ay sonra eşim hapisten çıktı. Ben sonuna kadar inanıyorum eşim suçsuz ama kimse inanmadı. Günlerce iş aradı ama maalesef bulamadı. Ev ev üstüne yaşamak sanki bir azap.

Her şeyimiz göze battı. Kaynanamlarda bir süre kaldık ama bize etmediğini bırakmadı. Oysa ben evin bütün işini yapıyor ve harçlığımı çıkarmak için patik örüp internetten satıyordum.
İçtiğimiz çay kahve hatta çocukların sütü bile sorun oldu. Büyük bir kavga sonunda annemlere gittik. Bir süre kalınca bu sefer babam başladı eşime :
_Kızıma torunlarıma bakıyorum bir de sana mı bakacağım diye. Eşim çıktı bende çocukları aldım peşinden gittim. Ucuz bir pansiyon bulduk orada kalıyoruz. Eşim ağlıyarak :
_Ayrılalım dedi, sen ailenin yanına git ben ailemin yanına. Ben çocukların birini alayım sen birini al.
_Hayır dedim, gerekirse dileneceğiz ama ailemizi dağıtmayacağız. Eşimle birbirimize sarılıp ağladık, çocuklar da ağlamaya başladı bizi görünce koro halinde ne kadar ağladık bilmiyorum.
Bütün gece dua ettik eşimle, gözyaşı döktük. Rabbimden bize bir rızık kapısı açması için.

Ertesi gün televizyon açıktı TRT belgeselde bir program çok ilgimizi çekti. Şehirde yaşamaktan usanan bir aile köye yerleşmiş. Sebze ekiyor, hayvan yetiştiriyor. Çok ilgimizi çekti. Pür dikkat izledik. Belgesel bitince eşimle göz göze geldik gülümseyerek
_ Senin de aklından aynı şey mi geçiyor? Dedi.

_Evet dedim. Eşimin dedesinin köyde terkedilmiş evi vardı. Bakımsızlıktan nerdeyse dağ olmuş bağ ve bahçenim içinde, köye uzak bakımsız, terkedilmiş toprak bir ev. Hoş köyde de kimse kalmamış zaten bir kaç yaşlıdan başka. Senede bir iki kere pikniğe giderdik o kadar.

Evi bahçeyi temizledik. Dedenin sepetli motoru biraz tamirden sonra çalıştı. Bahçeyi temizleyip milletin yol kenarlarına çuvalla attığı soğanları, çillenmiş patatesleri ucuza alıp bahçeye diktik. İlk zamanlar evde elektrik bile yoktu. Mum yakıyor ocak yakıp bir şeyler pişiriyorduk. Eşim eski asker olduğu için beki aylarca dağlarda kaldığı için yiyecek bir şeyler buluyordu. Avlanıyor, balık tutuyor, mantar topluyor. Elektrik, su, kira derdi yok. Köy hayatı şehir gibi değil gidip biraz ot topluyorsun sana yemek oluyor, şehirde her şey para.

Daha önce çifçilik yapmadığımız için bilmediklerimizi köyün yaşlılarına sorduk. İnterneten araştırdık. Epey tecrübe edindik.

Tavuk alacak paramız olmadığı için civciv alıp büyüttük. İneğe koyuna gücümüz yetmediği için iki oğlak alıp büyüttük. Üşümesinler diye bebek gibi yanımızda yatırdık bahara kadar. İlk kışımız çok zor geçti.

Şimdi çoğaldılar. Tavuklarımız ve keçilerimiz var. Dolayısıyla yumurtamız sütümüz artık bedava. İnek paramız nerdeyse birikti. En önemlisi kimsenin minneti altında yaşamıyoruz. Ailemiz dağılmadı. Ailelerimizle de barıştık. Evi, bahçeyi hayvanları görünce çok şaşırdılar. Bizi çok takdir ettiler.

Her geçen gün yeni bir kazanç kapısı buluyoruz. Mesela evin önündeki ağaçlara bakıp dibini yapınca, sulayınca meyve vermeye başladı. Koca ağaç karadut vardı. Ben bunu meyve olarak satmak yerine reçel yapıp satmayı düşündüm. Küçük kavanozlara reçel yaptım. Sebzeleri turşu yaptım, domatesleri salça. Fikrim işe yaradı iyi para kazandık. Asma yaprağını salamur yaptım. Hem bozulmuyor hem yıl boyunca satma imkanı var.

O kadar mutluyuz ki. Hayatımız alt üst oldu derken nerden bilirdik altının üstünden güzel olabileceğini. Çözüm aramayıp ayrılsaydık ailemiz parçalanıp gidecekti. Belki birilerine örnek olur diye yazmak istedim. Rızık Allah'tandır ve aramak lazım. Nerede bulunacağını bilemeyiz.

Bu yazıyı okuyun

cemal Reşit
2 hafta önce - Çrş 20 Ksm 2019, 07:22

İşsizlik yok ülkede iş arayanların sayısı arttı.

sayfa 178
« önceki   123 ... 177178179   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET