Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İşsizlik sorunu
« önceki   123 ... 169170171 ... 176177178   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 170
Yakup

4 ay önce - Sal 21 May 2019, 22:33

Son 3 secimde Herkes personel ve isci alimi alacagini söylüyor.

Ne hikmetse issizlik hep artiyor..

Yakup

4 ay önce - Prş 23 May 2019, 15:22

Son dakika: Bakan Albayrak yeni destek paketini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "3 kamu bankamızın katılımıyla bu yıl sonuna kadar 30 milyar lira finansman sağlamış olacağız" dedi.

Alıntı:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'İVME Finansman Paketi'ni açıkladı.
Bakan Albayrak'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:
İvme Finansman Paketi 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek.
Kredi paketi ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat döviz gelir potansiyeli yüksek olan sektörlere yönelik olacak.
Yerli üretim kabiliyetimiz güçlenecek. Türk sanayinin teknik alt yapısının daha ileri götürülmesi sağlanacaktır.

İvme paketi ile stratejik ürünlerin ihracatı öne çıkarılacak.

30 MİLYAR LİRA FİNANSMAN SAĞLANACAK
3 kamu bankamızın (Ziraat, VakıfBank, Halkbank) katılımıyla bu yıl sonuna kadar 30 milyar lira finansman sağlamış olacağız.
Yatırım kredileri 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 10 yıl olacak.
Azami kredi tutarı 150 milyon liraya kadar olacak.
TARIM SEKTÖRÜ DESTEKLENECEK ANA SEKTÖRLERDEN OLACAK
Hammade-ara malı, makine ile birlikte tarım sektörü de desteklenecek ana sektörlerden olacak.
Tarım sektöründe seracılıkta sağlanacak kredilerin vadesi işletme kredilerinde 14 ay, yatırım kredilerinde 84 ay olarak belirlendi.
Tarım sektöründe diğer sağlanacak kredilerin vadesi işletme kredilerinde 12 ay, yatırım kredilerinde 60 ay olarak belirlendi.
Tüm kredi paketlerinde 2 farklı faiz seçeneği sunacağız.
Bankacılık sektörü açısından da çok faydalı bir finansman ürünü ortaya çıkardık.
TARİHİMİZİN EN YÜKSEK CARİ FAZLASI
Cari dengedeki başarılı performansın sürmesiyle birlikte hazirandan itibaren cari fazla verileceğini öngörüyoruz.

İlk kez cari fazla dönemine haziran ayı itibarıyla gelmiş olacağız.
Bu ivme devam ederse 70'li yıllardan bugüne kadar tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz yıl olacak.
Yılın ikinci yarısından itibaren çok net bir şekilde dengelenmeyi göreceğiz.
2019 yılını bütçe anlamında daha rahat yöneteceğiz.
Türk lirasına karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek.
İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık.
İlk çeyrekten itibaren çeyrek bazlı resesyon süreci geride kalacak.
İkinci yarıdan itibaren büyüme tarafında daha pozitif ivmeyi görmeye başlayacağız.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

S-400'lerin gelmesiyle birlikte olusacak kur krizine ne kadar haziriz diye kimse sormuyor bakana..

Issizlikte en kötüyü geride biraktik diyor… TÜIK'e göre rakam 14,4%di..

Ben Albayrak'a inanmiyorum…

söyledigi hersey, bir sonraki döneme atiyor cok ilgin…

Bu böyle 4 sene mi sürecek acaba?

Yakup

4 ay önce - Pts 27 May 2019, 14:51

Tekstilkent'te 15 bin kişiye istihdam sağlanacak

26 Mayıs 2019 Pazar 11:23 - Son Güncelleme 26 Mayıs 2019 Pazar 11:28

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen "Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi" projesiyle Van'da 50 tekstil fabrikası kurulacak ve 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Alıntı:

Van'da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen "Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi" projesinde imar çalışmalarına başlandı.
Van'da ekonomik canlılığı artırmak ve işsizlik sorununu çözmek amacıyla Van-Hakkari kara yolunda 300 dönüm alana kurulan Tekstilkent'te doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.
DAKA, bunun üzerine yeni yatırımcıların yer talebini karşılamak amacıyla Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 5. etapta 100 hektarlık alana Tekstil Organize Sanayi Bölgesi kurulması için hazırladığı projeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sundu.
Bakanlık, onay verdiği proje için Van'a 16 milyon lira kaynak gönderdi.
100 hektarlık alana kurulacak yeni Tekstilkent için imar çalışmalarını başlatan DAKA, bir ay içinde ihale sürecini tamamlayarak firmalara yer tahsisi yapmayı hedefliyor.
Tekstilkent ve OSB'de ihtiyaç duyulacak malzemelerin satışının yapıldığı iş yerleri, kafe, restoran, kreş, OSB'deki firmalara hizmet verecek resmi kurum ve kuruluşların ofisleri ile yaklaşık 50 fabrika binasının bulunacağı projeyle Van'da yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, yatırım yapmak için yer talebinde bulunan birçok yatırımcının talebine kayıtsız kalmayarak Tekstil OSB projesini hazırladıklarını söyledi.
Bunun için Van Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 100 hektarlık alanın "Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB" projesi için hazırlandığını kaydeden Güray, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katıldığı törenle projenin sözleşmesini imzaladıklarını belirtti.
Yer tahsisi için imar çalışması yapılıyor
Proje için gerekli olan kaynağın hesaplarına aktarıldığını ve alanda imar çalışmalarının yürütüldüğünü ifade eden Güray, imar tamamlandıktan sonra ihale sürecini tamamlayıp firmalara yer tahsisi yapacaklarını aktardı.
Yatırım için yer tahsisi bekleyen birçok firmanın bulunduğunu vurgulayan Güray, şöyle devam etti:
"Geçen hafta 250 kişi ile üretime başlayan bir firmamıza yer olmadığı için OSB'de boş fabrika binası kiralandı. Şu anda bizden yatırım yapmak için yer bekleyen, mevcut üretim yeri yetmediği için yeni yer talebinde bulunan firmalar var. Bizim en kısa zamanda projeyi tamamlayarak yatırımcılara tahsis etmemizi bekliyorlar. 100 hektarlık alanda oluşturacağımız 70 parseli planladığımız gibi firmalara tahsis ettiğimizde 15 bin civarında istihdama ulaşmasını bekliyoruz. Yatırımcılar OSB'de yatırım yapacağı için 6. bölge teşviklerinden de yararlanabilecekler."

Hakkari yolundaki Tekstilkent'in yüzde 100 doluluğa ulaştığını ve Türkiye'nin birçok yerinde örnek gösterildiğini belirten Güray, yeni proje ile Van'ın bölgede tekstil üssü olabileceğini dile getirdi.
"Uzak Doğu ile rekabet açısından önemli"
Türkiye'nin dünyada tekstil sektörüne yön veren ülkelerden biri olduğunun altını çizen Güray, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bir Uzak Doğu gerçeği var, bununla rekabet edebilmek tamamen maliyete bağlı. Tekstil, emek yoğun bir sektör. Bu anlamda 6. bölge teşvikleri yatırımcılara can suyu oldu. Maliyetleri düşürmek için firmalardan bölgemize yoğun ilgi var. Önümüzdeki yıllarda bu talebin artacağına inanıyorum. Ülkemizin dövizle ilgili yaşadığı gelişmeler ekonomide negatif görünse de ihracat yapan firmalar için pozitif. Bunun başında tekstil geliyor. Bütün piyasalarda yaşanan durgunluğa rağmen Tekstilkent'te yoğunluk devam ediyor. Bunun bölgemize fayda sağlayacağına inanıyorum."

KAYNAK: TRT.NET.TR

Her paylastigim "istihdam" haberinde 5bin, 10bin, 20bin vs. rakamlardan bahsediliyor..

Ama issizlik rakamlar hep artiyor maalesef..

Burada ben kacak iscilerin kullanildigini düsünerek istastik rakamlara girmiyor"

Yani issiz olan kayit kisiler is bulamazken, kayit olmayan "kisiler" is buluyor. Ve onlarda Daha ucuza calistiriliyorlar… Bu da is verenin sucu!

TunaKarahan
4 ay önce - Çrş 05 Hzr 2019, 09:42

Ne Eğitimde Ne İşteler: Çoğunluğu Kadın 1,3 Milyon Genç Ne Yapıyor?

Eğitim ve istihdam ülkemizin başlıca problemleri arasında yer almaya devam ediyor. Son hazırlanan rapora göre, Türkiye’de ne eğitimde ne de istihdamda olan genç sayısı 1,3 milyona ulaşmış durumda.

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan rapor 15-19 yaş aralığındaki gençlerin 2012-2017 yılları arasındaki eğitim ve istihdam durumunu mercek altına aldı.

Raporda genç kadın ve genç erkeklerin aynı anda eğitim ve istihdam dışında kalanların oranının OECD ortalamasının çok üzerinde seyrettiği kaydedildi.

Yüzde 11,9 olan OECD ortalamasına karşılık Türkiye’de 2017 yılında genç işsizliği yüzde 20,6 idi.

Buna göre, Türkiye’de 2017 yılı itibariyle 7 genç erkekten biri ve 4 genç kadından biri ne istihdamda ne de eğitimde.

Bunların yaklaşık 720 bini ilköğretim mezunuyken, 560 bini ise lise mezunu olarak eğitimden uzaklaşmış.

Dünya ve Türkiye ekonomisinde aşağı yönlü bir kırılmanın yaşandığı 2017 yılında yarım milyon kadar genç, daha önce çalışmasına rağmen iş gücünden çıkmış. Dershane veya bir kursa devam eden ise yaklaşık 385.000 genç var.

mburuk
4 ay önce - Prş 06 Hzr 2019, 16:38

Alıntı:
Her paylastigim "istihdam" haberinde 5bin, 10bin, 20bin vs. rakamlardan bahsediliyor..

Ama issizlik rakamlar hep artiyor maalesef..

Burada ben kacak iscilerin kullanildigini düsünerek istastik rakamlara girmiyor"

Paylaştığın başka bir haber geldi aklıma, İstanbul havalimanına alınacak personel sayısı hakkında bir haber vardı sanırım. Aynı haber'den 2 gün önce kapanan Atatürk havalimanında çalışan binlerce kişinin işine son verildiğine dair resmi açıklama haberini paylaşmıştım da nedense silmişti birileri.

Neyse konuya dönecek olursak, istihdam haberleri hep bol keseden sallamayı seviyorlar, birde mesela verdiğin son haber diyor ki Van'da tekstil fabrikaları kurulacak. İyi güzel hoşta bu fabrikalar zaten üretim yapan fabrikaların taşınması için mi kurulacak yoksa yeni yeni şirketler sıfırdan mı bu işe girecek, bu konularda bilgi yok. Maalesef bu haberler pek bir anlam taşımıyorlar, propaganda'dan öteye gitmiyorlar.

Yakup

4 ay önce - Sal 11 Hzr 2019, 10:08

Alıntı:

Neyse konuya dönecek olursak, istihdam haberleri hep bol keseden sallamayı seviyorlar

Tam da sizin dediginiz gibi olmaya devam ediyor..

Alıntı:

Bakan Kurum: 'Sıfır Atık Projesiyle yıllık 20 milyar lira tasarruf öngörüyoruz'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sıfır Atık Projesi kapsamında yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamayı öngörüyoruz." dedi.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Sifir artikta cok gerideyiz maalesef…

Yakup

4 ay önce - Prş 13 Hzr 2019, 18:42

Verilen rakamlar Dogru olsun inanki Türkiyede issiz kalmaz..

Yakup

4 ay önce - Cmt 15 Hzr 2019, 11:35

Ve hala her yerde işsiz ve boş gezen insanlar var..

Yakup

3 ay önce - Pts 17 Hzr 2019, 10:06

Almanyada issizlik rakami 3’lerde..

Murat cyln
3 ay önce - Pts 17 Hzr 2019, 10:13

türkiyede işsizlik oranlarının yüksek olmasının çeşitli nedenleri var.
bunlar:
gerçekten işsiz olanlar.
kayıt dışı çalışanlar.
normalde çalışmayacak kişinin TYÇP kapsamında çalışmak için iş-kur'a kayıt yaptrırması
bayanların çalışma hayatına daha fazla girmesi.

sayfa 170
« önceki   123 ... 169170171 ... 176177178   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET