Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İşsizlik sorunu
« önceki   123 ... 168169170 ... 176177178   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 169
Kenanwow
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 04:47
Aylık 6 bin TL maaşla eleman bulamıyorlar

Alıntı:
Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, 'Ustalara 6 bin TL maaş veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Gençler meslek lisesinden, üretimden kaçıyor; AVM'de güvenlikçi olmayı tercih ediyor.' dedi.

Haberin Devamı:

http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2862272-a ...lamiyorlar

Özetlemiş.

murad_1299
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 07:03

Tabi o kadar basit yani

5 milyon işsiz var o adam, içeriği koşulları ne olduğu belli olmayan işinde işçi bulamadı diye sorun bu 5 milyon gençte

herkes lisans mezunu olacak diye her sokağa üniversite aç, 25 yaşında mezun olan adama da o saatten sonra bir ustanın emri altında çırak ol de bu kadar basit yani

bi gidin işinize dalga geçmeyin milletle

şu koca devlette biz ne yaptık da genç işsizlik %30 a yaklaştı acaba diye düşünen konuşan bir uzman, bürokrat vs. kişi çıkmadı ya ona yanıyorum,

yazıklar olsun

MYuksel69
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 07:19

Alıntı:
Özetlemiş.

Ruzgar eken firtina bicer. Senelerce calisanlari "calismazsan calisma kapida bir suru issiz var" diye tehdit edenler kendi ayaklarina siktiklarini daha yeni anliyorlar. Geri donus olurmu, hic zannetmiyorum.

UfukRaifoğlu
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 07:59

Bu iş ambalaj sanayicileri derneği başkanını aşar.
Boş boş konuşmasın.
Ustalar 6 bin TL alıyor diyor.
Zaten her işin ustası 6 bin alır.
Kelime oyunları yapmasın.
Avm ler'de güvenlik oluyorlar diyor.
Senin vereceğin işin küçümsedigin işten farkı olacak mı? Kim bilir hangi çalışma şartları var. Kanserojen ortam mı ne olduğu belli değil. Vereceği parada az çok belli. Ama usta olursa hülooo 6 bin TL alırsın, 40 bin veren yerler de varmış vs vs.
Bi geçin bunları.

Özkan_Bayhan

5 ay önce - Sal 21 May 2019, 08:18

Ülkemizin kanayan en büyük yarası diyebilirim işsizlik için. Ben üniversitede yüksek lisansım esnasında işsizlik sorunu üzerine akademik bir çalışma gerçekleştirmiştim. O zaman durumun vahametini çok daha iyi anladım. Mesela şöyle de bir sorun var, ülkemizde devlet memuru olarak herhangi bir kamu kurumunda çalışmak isteyenlerin oranı çok yüksek. Kısaca KPSS olarak bilinen Kamu Personeli Seçme Sınavına katılım çok fazla. Yanılmıyorsam 2018 yılında KPSS'ye 1.235.000 civarında başvuru olmuştu. Devlet memuru olmak tabi ki çok büyük bir avantaj sağlıyor çalışana. Her şeyden önce garanti emeklilik, günü gününe ödenen maaşlar, ikramiyeler, resmi tatiller, hafta sonu tatilleri vesaire böyle konularda devlet memurlarının özel sektör çalışanlarına göre çok önemli artıları var. En basitinden çalışmamda şunu görmüştüm; özel sektör çalışanlarına tatil bile vermiyor. Yapılan çalışmada özel sektörün çoğu alanında (bilhassa alışveriş merkezlerinde çalışan personel) bayramın ikinci gününden hatta kurumsal mağazalarda bayramda dahil işbaşı yapmak zorunda bırakılıyor. Çoğu işyerinde Hafta sonu tatili yok veya sadece pazar günleri tatil ya da pazar günleri bile dönüşümlü olarak çalışmak zorundasınız. Mobilya sektörünü yakından incelediğim çalışmamda özellikle çalışma koşullarının ağrılığı en başat sorundu.

İş bulma sitelerindeki ilanlarda genellikle ofis dışında çalışan iş arkadaşları aranmaktadır. Çalışanlara bu işler tabi düz haliyle gösterilmiyor. Mesela mağaza yahut şirket "Satış sorumlusu" diye bir ilan veriyor. Sanıyorsunuz ki büyük bir şey aslında aradıkları kasiyer. Veya Finansal Danışman, Sigorta Güvence Uzmanı gibi ilanların arkasında yatan şirkete müşteri bulabilecek satış elemanlarıdır. İşsizliğin artmasındaki önemli nedenlerden biri sık sık elaman çıkarmak. Size bir kota veriliyor bu özelliklerde şirkete müşteri kazandırmanız isteniyor bunu yerine getiremediğiniz taktirde kendinizi kapının önünde buluyorsunuz.

İşsizlik sorunun nedenlerinden bir diğeri yine özel sektörün aday kriterlerinde çok uçuk kriterler araması. Mesela çok iyi derecede İngilizce bilmek, Tercihen işletme, iktisat, ekonomi ve finans ağırlıklı bölümlerde yüksek lisans yapmış olmak. Çalışmak istediğiniz sektörle alakalı çeşitli belge ve sertifikalara sahip olmak, iş tecrübesi sahibi olmak. Bu kriterlerin büyük çoğunu adaylar taşımıyor. Özele kabul edilmiyor bu sefer Kamuda çalışmak istiyor ama kamuya alımlar ya çok az ya da ehil olmayan kişiler siyasi yakınlıklarından dolayı devlete yerleştiriliyor. "Torpil" dediğimiz şey devreye giriyor ve liyakat olgusu zedeleniyor. Çünkü işle alakalı atanması gereken kişinin yerine o işten anlamayan kişi/kişiler siyasi torpili sayesinde bir makama yerleştiriliyor. Mevcut iktidarda bunu çok sık görmekteyiz. Kamuya yerleştirilen adaylarda "Liyakat" değil benim tarafım kriteri öne çıkıyor.

Siyasal iktidarlardan öncelikli olarak işsizliğin bitirilmesi (bitirmek biraz zor ama en aza indirgenmesi desek daha doğru olur) beklenir. Günümüzde uygulanan ekonomi politikalarına baktığımızda iktidarın işçiden çok patrona yarayacak hamleler yaptığını görüyoruz. Şu anda ülkemizde konuşulmakta olan Kıdem Tazminatı işçinin, emekçinin kısaca her çalışanın güvencesidir. Siz bu güvenceyi ortadan kaldırırsanız bu kez işverenin eli güçlenecek işten çıkarmalar daha kolay hale gelecek bu da zaten içinden çıkılmaz bir hal alan işsizliği daha da büyütecektir. Bu sebeple Kıdem tazminatının kaldırılmaması gerekmektedir.

İşsizlik konusunda ülkemizde şuan uygulanan bir yanlış politikada işsiz olandan alınan sağlık vergisi. 01.01.2012 tarihinden geçerli olmak üzere akp iktidarı tarafından GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortası devreye sokuldu. Bu işsiz birine her ay asgari ücrete bağlı olarak belirlenen bir tutarda borç çıkarılması demek. Günümüzde bu ücret 80 TL civarında. Yani her işsize ayda 80 TL Genel Sağlık Sigortası borcu çıkarılıyor. GSS prim borcu yılın sonunda (12 ayda) yaklaşık 960 TL oluyor üzerine yıllık ortalama 120 TL civarında faizde ekleniyor. Hastaneye hiç gitmeseniz bile bu borç size yazılıyor. Bugün işsiz insanların en büyük sorunlarından biride bu sağlık borcu. Durumun vahim olan bir diğer yanı Borcu olanın devlet hastanelerinden sağlık hizmeti alamaması. Genel sağlık sigortası kanunun kaldırılması hükümetin atacağı en pozitif adımlardan biri olur ama bu yapılmıyor.

İşsizlik kişiyi sadece fiziki olarak yıpratmaz. Bunun psikolojik sorunları da olur. Belirli bir sürenin sonunda işsiz insanda umutsuzluk, karamsarlık hayattan zevk alamama sorunları baş gösterir. Benim işsiz arkadaşlara naçizane önerim kesinlikle kendinizi durumun vahametine kaptırmayın ve boşlukta hissetmeyin. Bu sorunun üstesinden gelebilecek sağlam adımlar atın. Sadece elinizdeki lisans diplomasını kurtarıcı olarak görmeyin kendinizi her alanda geliştirmeye çalışın. Kendinize artı katkı sağlayacak ne katabilirseniz katmaya çalışın, bu sizin için kar olacaktır.

Gerekli adımların atılması ve işsizliğin en aza indirgenmesi için gerek iktidarın gerekse işverenlerin soruna pozitif katkı sağlayacak hamleler geliştirmesi temennisiyle, Allah, çalışmak istediği halde iş bulamayan tüm işsiz arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

cihan

5 ay önce - Sal 21 May 2019, 14:16

An itibariyle NTV'de Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısı konuşması yayınlanıyor. Neredeyse tamamen işsizlik sorunu üzerine tespitlerden oluşuyor. İzlenilmeli, güzel tespit ve tavsiyeler var.

önery

5 ay önce - Sal 21 May 2019, 14:21

Alıntı:
Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, 'Ustalara 6 bin TL maaş veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Gençler meslek lisesinden, üretimden kaçıyor; AVM'de güvenlikçi olmayı tercih ediyor.' dedi.

böyleleri de ne zaman işsizlik konusu açılsa ortaya çıkar...

sanki 5 milyon işsizin hepsi bu işi yapabilecek. bulamadığım dediğin adam istihdamı iki elin parmağını geçmeyecektir. kalkıp bunu başka yerlere çekerler...

Mert_07
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 14:23

İşsizliğin bir diğer sorunuda artık işverenler bunu koz olarak kullanıp elemanına kötü davranıyor. Adam senin gibi 100 tane var sokakta diyip kendi elemanını eziyor bildiğin.
Elemanın yemek parasını yol parasını vermeyip sadece maaşa talim ediyor.
İşsizlik artıkça bu tür sorunlarda artacak ve kimse sesini çıkaramayacak.
İnsanlar korkuyor sadece maaşa evet diyor.
Sosyal olanakları artık yok veya lütuf olarak sunuyor işverenler.
Çok kötü bir döneme doğru gidiyoruz.

çetin81
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 15:13

İşsiz yurttaş AKP'li belediyenin önünde kendini yaktı

Gaziantep’in AKP’li Şahinbey Belediyesi’nde çok acı bir olay meydana geldi. İş-Kur’da istediğini bulamayan eski hükümlü işsiz vatandaş “hükümlük kadrosundan” AKP'li Şahinbey Belediyesine iş başvurusunda bulundu. İşsiz vatandaş Eyüp Dal, önce olumlu cevap aldığı Şahinbey Belediyesinden daha sonra olumsuz yanıt alınca belediye binası önüne üzerinde döktüğü benzinle kendisini yaktı. Eyüp Dal, ağır yanıklar içerisinde kaldırıldığı yoğun bakım merkezinde ancak 4 gün dayanabildi. Şahinbey Belediyesinden acılı aileye başsağlığı dahi dilenmedi.

KAPIMIZI ÇALIP BİR BAŞSAĞLIĞI BİLE DİLEMEDİLER”

Hakimiyet gazetesinden Bülent Öner’in haberine göre, oğlu Eyüp Dal’ın AKP'li Şahinbey Belediyesi bahçesinde kendisini yakarak yaşamına son vermesiyle birlikte acıların en büyüğünü yaşadıklarını anlatan anne Türkan Dal, ilçe belediyesinden bir tek kişinin bile kendilerine başsağlığı dilemediğini anlattı. “Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülüyor” şeklinde konuşan acılı anne Türkan Dal, gözyaşlarına boğuldu. “Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu. Geçenlerde bir fabrikadan kendisini aradıklarını ve işe başlayacağını gülerek anlatan oğlum daha sonra buradan da ret cevabı almıştı” şeklinde konuşan acılı anne Dal sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Daha sonra İş-Kur üzerinden oğlumu Şahinbey Belediyesine yönlendirmişler. Şahinbey Belediyesinin hükümlü kadrosunda oğlumun işe başlayabileceği dile getirilmiş. Belediye görevlileri oğlumu önce umutlandırarak işe başlayabileceğini söylemişler. Daha sonra ise oğlumun işe alınmayacağı anlatılmış. Bunun üzerine oğlum belediyenin önünde kendisini yaktı. Biz oğlumun iyileşmesi için 4 gün yoğun bakım ünitesinin önünde bekledik. Fakat oğlum uyanmadı. Yüreğimiz yanıyor. Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülürken benim oğlum için bir tek belediye yönetici gelip başsağlığı dilemedi.”

“BENDEN ALDIĞI HARÇLIKLA BENZİN ALMIŞ”

Eyüp Dal’ın kardeşi Mesut Dal, kardeşinin işsiz olduğu için arada sırada kendisinden harçlık aldığını dile getirdi. Olayın yaşandığı gün kardeşinin yine eski model aracı için benzin alacağını söyleyerek kendisinden para istediğini anlatan Mesut Dal şu ifadelere yer verdi;
“Kardeşime harçlığını ben veriyordum. Olayın yaşandığı gün benden aracına benzin almak için para istedi bende verdim. Daha sonra öğle saatlerinde polis beni aradı. Polis kardeşimin kendisini yaktığını ve hastaneye kaldırıldığını dile getirdi. Bende annemleri aradım ve hastaneye gittim. Kardeşim yoğun bakım ünitesinde kendisine gelemedi ve yaşamını yitirdi. Çok üzgünüz. Kardeşimi genç yaşta toprağa verdik.”

murad_1299
5 ay önce - Sal 21 May 2019, 17:18

Kamu Personeli sınavına giren aday sayısı da baya düşmüş, sebebi kamuya alımların azalması ve devletin hemen her yere mülakat koyması olabilir, şimdi de sağlık bakanlığının mülakat koyması gündemde sanırım

ben zamanında çok uyarmıştım yapmayın etmeyin diye, zulümdür bu yapılan, stajlarda bile adam kayırmacılığın döndüğü bir ülke bizimkisi, bunu devletimizin idarecileri de çok iyi biliyordur.

Allah işsizlerin yardımcısı olsun diyebiliyorum sadece

sayfa 169
« önceki   123 ... 168169170 ... 176177178   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET