Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İşsizlik sorunu
« önceki   123 ... 167168169 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 168
Mert_07
7 ay önce - Cum 10 May 2019, 16:00

Ösym'nin yaptığı akıl alır gibi değil. İşsiz umutsuz bir gençten 225 tl almak ne demektir.
Bir öğrencinin giderleri gerçekten 225 tl tutuyormu? Tutuyorsa bu giderlerin arasında ne var?
Bu para kimlerin cebine gidiyor bilmek isteriz ama hiç bir zaman bilemeyeceğiz.
[/quote]

Olgun AKBAL
7 ay önce - Cum 10 May 2019, 16:39

Öncelikle kimse "iş varda beğenmeme" gibi mantık dışı bir yorumla bana cevap vermeye çalışmasın lütfen. Ayrıca,bu işsizlik konusunda lütfen siyaset işin içine girmesin, toplumsal bir mesele yönünden olaya bakmaya çalışmalıyız, çünkü Türkiye'de işsizlik konusu halının altına süpürülemeyecek boyutlara ulaştı artık.

Yaklaşık bir yıldır iş arıyorum, başvurmadığım yer kalmadı, iş yok ! Kuru kuru iş görüşmeleri oluyor sadece, biz sizi ararız şeklinde sonuçlanıyor hep. Sebebi ise, bir nevi ön görüşme gibi düşünebilirsiniz, ayrıca bu tarz firmalar rakip firmalara karşı yalandan da olsa kendi iş potansiyelini ilan sayısı ile göstermek isteyebiliyor. Yapılan bu kuru öngörüşmelerin diğer bir amacı kriz bittiğinde aday veri tabanı oluşturup, adayları tekrar çağırmak için, örneğin seneye kriz biterse eğer, firma seneye sizi arayabiliyor işe almak için.

Özelikle üretim sektörü adeta diken üstünde, kimi zaman fabrika genel müdürleri ile iş görüşmeleri yapıyorum, bizzat onların ağzından duyduklarım; "Kriz olduğu için çoğu üretim yapan firmalar, işe alımları durdurdu neredeyse, hatta işten çıkışlar başladı özellikle emekliliği gelenleri hızlıca işten ayırıyorlarmış"

Bu sayfada sayfalarca bir konuyu tartışıyorsunuz ama gerçekler neyse adam gibi herkes söylesin.
İşsiz kalıpta borcu gırtlağa kadar olanlarımız da var, hiç hoş bir durum değil, işsizlik konusu bir yönünden oldukça duygusal bir konudur, o sebepten kimse bu konuda işsiz kalan birisi ile alay etmesin lütfen.

Misafir 08c

7 ay önce - Cum 10 May 2019, 16:45

sayın Olgun AKBAL
hangi sektörde çalışmak istiyorsunuz . maaş beklentiniz nedir . anketörlük yaparmısınız maaş 2400-3000 arası

Uğuray
site denetçisi
7 ay önce - Cum 10 May 2019, 16:47

Alıntı:
sayın Olgun AKBAL
hangi sektörde çalışmak istiyorsunuz . maaş beklentiniz nedir . anketörlük yaparmısınız maaş 2400-3000 arası
Sayın misafir.
Sitemize üye olursanız daha iyi olur.
Hangi şehirdesiniz.
Belki ben bile yönlendirme yapabilirim.

M Ali Çelik
7 ay önce - Cum 10 May 2019, 16:58

TOBB işsizlik beklentisini % 15 olarak açıkladı.

it308351
7 ay önce - Çrş 15 May 2019, 11:14

Alıntı:
2019/şubay ayı işsizlik oranları açıklandı.

İşsizlik oranı %14,7 seviyesinde gerçekleşti

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile %16,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile %26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile %15,0 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %44,8 oldu

KAPAT [X]
İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 811 bin kişi azalarak 27 milyon 355 bin kişi, istihdam oranı ise 1,8 puanlık azalış ile %44,8 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 296 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 514 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %17,1'i tarım, %19,7'si sanayi, %5,4'ü inşaat, %57,7'si ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,6 puan, sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,3 puan, inşaat sektörünün payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,4 puan arttı.

İşgücüne katılma oranı %52,5 olarak gerçekleşti

İşgücü 2019 yılı Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 564 bin kişi artarak 32 milyon 84 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,3 puanlık artış ile %52,5 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,1 puanlık azalış ile %71,4, kadınlarda ise 0,7 puanlık artışla %34,0 olarak gerçekleşti.

Tacettin Şenel

7 ay önce - Prş 16 May 2019, 14:02

Geçtiğimiz haftalarda genç biriyle konuştum mühendislik okumuş iş bulamamış annesi babası ayrılmış ailesi sahip çıkmamış iş bulamamış şimdi ise geceleri travestilik yapıyormuş Allah yardım etsin bu işsiz kardeşlerimiz geçimlerini nasıl sağlıyorlar çünkü Türkiyede işsizlik oranı yüksek....

Yakup

7 ay önce - Prş 16 May 2019, 14:13

Almanyada issizlik tarihi düsük seviyesinde. 4,3% civarindaydi gibi bir seydi..

Gokhan Bayraktar
7 ay önce - Prş 16 May 2019, 14:37

Alıntı:
Geçtiğimiz haftalarda genç biriyle konuştum mühendislik okumuş iş bulamamış annesi babası ayrılmış ailesi sahip çıkmamış iş bulamamış şimdi ise geceleri travestilik yapıyormuş

Travestiler, geyler hep seni buluyor nedense Ne kadar anin var bunlarla ilgili. Bilmiyorum ama ne bileyim dikkat et

Ruşen B
7 ay önce - Prş 16 May 2019, 14:38

Alıntı:
Almanyada issizlik tarihi düsük seviyesinde. 4,3% civarindaydi gibi bir seydi..

Göçmenler ile Almanlar arasında bu rakam açısından fark var mı?

sayfa 168
« önceki   123 ... 167168169 ... 177178179   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET