Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İşsizlik sorunu
123 ... 177178179   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Atila
16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 08:31
İşsizlik sorunu

Ekonomideki iyileşme, işsiz sayısını 516 bin kişi azalttı

Ekonomideki iyileşme işsizliği azaltmaya başladı. Yılın ilk yarısında yüzde 12,3 olan işsizlik oranı Irak Savaşı sonrasında ekonominin canlanmaya başlamasıyla yüzde 9,4’lere geriledi. Hükümetin attığı adımların da etkisiyle canlanma eğilimine giren ekonomide çarklar dönmeye başlayınca 516 bin kişi iş buldu. Bu yılın başında 2 milyon 844 bin olan kayıtlı işsiz sayısı yılın 3. çeyreğinde 2 milyon 328 bine geriledi. Türkiye’de toplam istihdamın, bu yıl eylül sonu itibarıyla 22 milyon 411 bin kişi, işsiz sayısının ise 2 milyon 328 bin kişi olarak tahmin edildiği bildirildi.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), temmuz, ağustos, eylül aylarını kapsayan, 2003 yılı “üçüncü dönem’’ Hanehalkı İşgücü Anketi geçici sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye’de toplam işgücüne katılma oranı yüzde 50,5, işsizlik oranı da yüzde 9,4 olarak öngörüldü. Anket sonuçlarına göre, Türkiye’de kurumsal olmayan sivil nüfus, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 88 bin kişilik bir artış ile 69 milyon 613 bin kişi oldu. Kurumsal olmayan sivil nüfus, kentsel ve kırsal yerlere göre incelendiğinde, kentsel yerlerde 1 milyon 82 bin kişilik (42 milyon 268 bin kişi), kırsal yerlerde ise 6 bin kişilik bir artış (27 milyon 345 bin kişi) söz konusu konumda bulunuyor. Türkiye’de kurumsal olmayan sivil nüfusun yüzde 60,7’si kentsel yerlerde yaşıyor. Kurumsal olmayan sivil nüfus; okul, yurt, otel, çocuk yuvası, huzurevi, özel nitelikteki hastane, hapishane, kışla ya da orduevinde ikamet edenler ile yabancı uyruklular dışında kalan nüfusu ifade ediyor.

İşgücünün önemli bir göstergesi olan işgücüne katılma oranı, geçen yılın aynı dönemine göre, gerek Türkiye genelinde, gerekse kent ve kırda azaldı. İşgücüne katılma oranı toplamda yüzde 52,4’ten yüzde 50,5’e, kentsel yerlerde yüzde 45,6’dan yüzde 44,5’e, kırsal yerlerde ise yüzde 63’ten yüzde 59,9’a geriledi. Aynı dönemde, işgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 74,1’den yüzde 72,5’e, kadınlarda yüzde 31,2’den yüzde 28,8’e düştü.

12 milyon kişi sigortasız

Türkiye’de istihdam edilenlerin, Türkiye genelinde yüzde 54,4’ü, kentsel yerlerde yüzde 33,7’si, kırsal yerlerde ise yüzde 76,4’ü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışıyor. Türkiye genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan sayısı ise 12 milyon 189 bin kişi olarak hesaplandı. Toplam istihdam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 422 bin kişilik bir azalışla, 22 milyon 833 binden 22 milyon 411 bin kişiye indi. İstihdam edilenlerin, yüzde 28,7’sini (6 milyon 439 bin kişi) kadınlar oluştururken, kadın istihdamı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 (454 bin kişi) azaldı. Bu da, tarım sektöründe çalışan ücretsiz aile işçilerinin sayısındaki düşüşten kaynaklandı. Türkiye genelinde 12-17 yaş grubunda çalışan çocukların sayısı 948 bin kişi olarak öngörüldü. Aynı yaş grubundaki çocuk istihdamı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,3 (272 bin kişi) azaldı.

Kamu sektöründe istihdam edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 azalışla, 3 milyon 32 bin kişi olarak tahmin edildi.

Kamu sektöründe çalışanların yüzde 74,3’ü kentsel yerlerde bulunnurken, toplam istihdam içinde kamu istihdamının payı geçen yılın eylül ayı sonu itibarıyla yüzde 13,8 iken, 2003 yılının üçüncü döneminde yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde 8 milyon 389 bin kişi tarım sektöründe istihdam edilerken, bunların yüzde 53,8’ini ücretsiz aile işçileri oluşturuyor. Ankara, Zaman

15.11.2003

Mehmet CK
16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 10:55

Bak Atila, 516 000 cok buyuk rakam, bu konuda iyilesme olsa biz de farkederdik... Ama dedigim gibi ben fakedemedim diyorum, insallah ben farkedememisimdir, zaman gercekleri yazmistir.

messiah_haktan

16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 11:49

Alıntı:
Bak Atila, 516 000 cok buyuk rakam, bu konuda iyilesme olsa biz de farkederdik... Ama dedigim gibi ben fakedemedim diyorum, insallah ben farkedememisimdir, zaman gercekleri yazmistir.

Issizligin azalip azalmadigini insan nasil farkeder tekir? Sanaayi gecen seneye oranla baya büyüdü,yeni is olanaklarinin acilmasi cok dogal birsey!

Halil
16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 14:24

Haktancim,,sanayi yeni yatirimlardan cok verimin artmasi ile buyudu..verimin artmasindada yeni teknoloji ve isci cikartma etkili oldu..
Issiz sayisinda esas azalma,,kayit disi ekonomiyi kayit icine cekmek icin, sigortasiz isci calistiran isyerlerini denetimle mumkun oldu sanirim..Gecenlerde antalyada, 300 kisi calisan bir otelin sadece 10 calisaninin sigortali oldugu ortaya cikti..rezaletebaksaniza..

fabrikalarin cogu zaten cok dusuk kapasiteyle calisiyorlardi,krizden cikisla kapasitelerini arttirdilar..Ancak buyumenin uzun surmesi icin cok daha fazla yatirim lazim..Hem yerli,hemde yabanci,,bunun icinde burokrasi denen engelin ortadan kaldirilmasi sart..
Akp bile kabul ediyor burokrasi btagini,,,ama ellerinden oyle kolay kolay birsey gelmiyor..Cunku burokrasiyi kaldirmanin onunde bile burokrasi var ..

Mehmet CK
16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 21:13

Haktan, ben bu gozlemleri, burada yasayan Turkleri yaptigi is basvurulari ve aldiklari cevaba gore yazdim. Simdilik vakif universitelerinden birine bir akademisyen gonderebildik, o kadar.

CAN
15 yıl önce - Çrş 07 Nis 2004, 19:20
Türkiye'de işşiz sayısı :9 milyon

D.İ.E. raporlarına göre Mart ayında Türkiye'deki işşiz sayısı 9 milyon olarak belirlendi.Bu sadece 8 ilde yapılan araştırmalar ile belirtilen rakam 90 milyonluk bir Türkiye için çok değil mi?

Eylem
15 yıl önce - Çrş 07 Nis 2004, 22:24

CAN basında adı geçen 8 ilde işsizlik oranının bundan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. DİE her zaman gerçeği yansıtmamakla suçlanır zaten. Bu konuda da bence gerçekler çok daha acı.

Yusuf
15 yıl önce - Çrş 07 Nis 2004, 23:37

Haberin kaynaginin linkini koyabilirmisiniz cunku
bu biraz abartili geldi bana.

CAN
15 yıl önce - Prş 08 Nis 2004, 17:15

***TGRT HABER ÇARŞAMBA GECE HABERLERİ***

osman_k
15 yıl önce - Prş 08 Nis 2004, 17:20

90 milyon değilde 75 milyon civari bir Türkiye için çok

sayfa 1
123 ... 177178179   sonraki »