Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
bakaydın
11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 12:01

Devlette,kamuda adamcılık alabildiğne yaygın.Bunu üzüntüyle müşahade ediyoruz.Özeldeki adamcılık işe adamı deli edecek tarzda.
İsmini vermeyeceğim ünlü bir banka bir şubesine personel alcak.ilan üzerine belli kriterleri tutturan yirmi kadar genç başvuruyor.İçlerinde bir tanesi o kadar ilerisi için elverişli konumdaki şaşarsınız.yutsışında mastır falan yapıp birsürü bankacılık ihtisas alanlarında dersler alıp kendini geliştirmiş,belgeler almış falan.Ama ilk bakışta sıradan biri alınıyor,bu eleman eleniyor.oysa işin arkasında asıl yatan sebep o aldıkları bayanın babasının şirketlerive birsürü çalışanı maaşlarını ve birsürü para olayını o bankayla özel anlaşarak (ve kızını o bankaya katarak) bu işi tepeden hallediyor.
Yine özel bir tekstil firmasına başvuran,daha önce bu alanda ihracat müdürlüğü sıfatıyla çalışmış,iki dil bilen kuzenime müşteri profilin ne?diye soruyorlar direkt.yani A firmasından b firmasına geçmenin yolu A firmasındayken çalıştığın müşterileri de senine beraber b firmasına taşımanmış...İşte bu mantıkla birbirinin elemnını çalan nice şirketler batmadı mı sanki?

özelde bunlar oluyorsa kamuda,devlette bu işler gırla.
adamcılık almış başını gidiyor.dayısı olan işini görüyor.sade vatandaş diliyle kuş tutsa kimseye yaranamıyor,işi görülmüyor.AKp biz farklıyız deyince en çok bu adamcılıktan bıkan sade kesim umutlanmıştı ama gördü ki bunlar da öncekiler gibi heryere kendi adamlarını koyuyorlar.neymiş,Bunlar farklıymış.Bu ülke torpil mekanizmasından bu kadar iddialı bir AK parti gibi iktidarla da kurtulamıyor ki nasıl kurtulsun?belli bir kuşak önce erimeli.belki 40 yıl sonra aşarız tüm bunları

Engin

11 yıl önce - Cmt 04 Tem 2009, 12:16

bence torpilden rahatsız olanlar da kendi işleri için torpil aramaktan vazgeçtiği gün kurtulur

buğrahan kağan
10 yıl önce - Pzr 20 Hzr 2010, 00:39

Alıntı:
Türkiye torpil mekanizmasından ne zaman kurtulacak?

Belki biraz karamsar bir bakış olacak ama hiçbir zaman.Çünkü kimse bize gel sana torpil yapayım demez,sonuçta bu torpil denen şey insanların haksız talepleriyle oluyor.

Ayrıca ben,su faturasını öderken bile torpil yaptırmaya çalışan kişiler biliyorum.Adam para öderken bile torpil peşinde koşuyor.Hakkına riayet konusunda bu kadar aciz ve bencil insanlarla dolu bir ülkede torpil biter mi?

ahmet icem
5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 21:00

kurban gelir payın yoktur
haftan yoktur ayın yoktur
ankara'da dayın yoktur
mamudo kurban niye doğdun?

ahmet icem
5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 21:03

Mülakat sistemi kalkmadığı sürece torpil sistemi bu ülkeden kalkmaz.. hiçkimse hakkettiğini yaşamıyor. torpilsiz bir ülke için mülakat kaldırılmalıdır.. mülakat demek üstü kapalı torpil demektir adamını al demektir.

Burç

5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 21:07

Yurtdışında da mülakat var. Konuşmadan işe alacak halleri yok ya.

Cemil TAN
5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 21:20

O mülakat denilen şey sadece formaliteden ibaret. (Sadece devlet kurumları için.)
Şayet devletle herhangi bir şekilde işiniz varsa bu kesinlikle torpil sistemiyle alakalıdır..
Yani bir şekilde torpiliniz yoksa mülakat falan hikaye..
Ancak özel sektörde durum biraz farklı..
Çünki özel sektör tamamen işine yarayacak veya işini gördürebilecek insanları seçer..

Misafir fef

5 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 23:17

Torpil sisteminin çok gerilerde kaldığına inanıyorum.
Torpil sisteminde, kişinin niteliği değil TORPİL'in kendisi önemli idi.
Şimdi, ötekilerden olma, yeterli.
İHL diploması en büyük bonservis.

ahmet icem
5 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2014, 04:24

Yurt dışında da mülakat var diyen arkadaş ora ile Türkiye'deki mülakat sistemini aynı görüyorsan diyecek birsey bulamıyorum sana zaten.. Bartın YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ(MIS) mezunuyum.. devlette girmek istediğim bütün kurumlarda mülakatlarda torpille bizzat göz göre göre karşılaştım. Keşke görmeseydim de biraz ümidim kalsaydı..

Misafir 063

5 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2014, 04:33

Yönetim Bilişim Sistemleri ABD de en iyi bölümler arasında seçildi ülkemizde malesef bu alan itibarsızlaştırıldı. Yazılımla Yönetimin birleştiği işi devlet kadroları bilgisayarla alakalı olmayan bölüm mezunlarını halk eğitim merkezlerinden bilgisayar sertifikası almaları şartıyla 4 yıl boyunca bilgisayar eğitimi görmüş alanlarla aynı koşullara sahip tutuyor. Sistem baştan bozuk nitelikten çok dayı tanıdık rüşvet aranıyor..

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET