Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tuna Yersu
12 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 12:40
Türkiye torpil mekanizmasından ne zaman kurtulacak?

Hakeden insanlar yerine torpillilerin alınması hastalığı üniversitelerimize kadar sıçramış durumda..Bu hastalıktan ne zaman kurtulacağız, ne zaman hakeden insanlar hakettiği yerlere gelecek? Sorun nerde?

68 mi büyük 70 mi

Ankara Üniversiteli 8 prof. bu soruya '68' dedi. 70 puan şartına rağmen notu '68' olan profesör kızı Mine'yi kadroya aldı... YÖK soruşturma açtı.

Ayşe Mine Tüzüner, 2002 yılında Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesi'ni 100 üzerinden 68.74 ortalamayla bitirdi. Babası Prof. Dr. Altan Tüzüner gibi akademisyen olmak istedi. Ankara Üniversitesi'ne başvurdu. İlkeler Komisyonu, "Notun en az 70 olmalı. Kabul edemeyiz" dedi.

BAŞVURU KABUL EDİLDİ...
AYŞE Mine yılmadı. 2004'te bir daha başvurdu. Ne olduysa oldu, aynı komisyon başvuruyu kabul etti. Mine kadroya alındı. Konu YÖK'e taşındı. Başkan Teziç, 6 profesör ile Dekan ve Rektör'e "68'i nasıl 70'den büyük saydınız?" soruşturması açtı.

Disiplin soruşturması İşte 68'ci profesörler
İlkeler Komisyonu üyeleri
Prof. Dr. Ramazan Arslan
Prof. Dr. Celal Göle
Prof. Dr. İbrahim Burgu
Prof. Dr. Rıdvan Berber
Prof. Dr İ. Hakkı Ayhan
Prof. Dr. Cemal Aydın
Rektör Prof. Dr. Nusret Aras Dekan Prof. Dr. Nejat Bora Sayan

Profesör torpili 68 + hatır = 70

Profesörün kızı araştırma görevlisi olmak istedi. Ortalaması yetmedi, reddedildi. 2'nci başvuruda, 68 ortalama 70'den büyük kabul edildi.Genç kız göreve başladı. YÖK şaşırdı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altan Tüzüner, Hacettepe Üniversitesi'nden mezun olan kızı Ayşe Mine Tüzüner'in kendisi gibi öğretim görevlisi olmasını istiyordu. Diş Hekimliği'nden 68.74 puanla mezun olan Ayşe Mine Tüzüner, 2002'de Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne araştırma görevlisi olmak için başvuruda bulundu ancak, not ortalaması 70'i tutmadığı için kabul edilmedi. Tüzüner, 2004'te tekrar başvuruda bulundu.

KARARI 6 ÜYE BİRDEN İMZALADI
Ankara Üniversitesi İlkeler Komisyonu, başvuruyu değerlendirdi ve 68.74 puanın 70 puanın üzerinde olduğu sonucuna vardı. Bu ilginç karara 6 profesör imza attı, Tüzüner araştırma görevlisi olarak kabul edildi. Kararın baba Tüzüner'in hatırı ile alındığı ileri sürüldü. Şikayet üzerine YÖK soruşturma başlattı.100'lük sistemdeki 68.74'ün önce harfli sisteme, sonra 4'lük sisteme, tekrar harfli sisteme ve tekrar 100'lük sisteme çevrilerek 70'den büyük olduğunun iddia edildiği anlaşıldı.

Kaynak: http://www.takvim.com.tr/gnc103.html

_serhat

12 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 13:49

Müslüman bir ülkede yaşıyoruz, lafı geldiğinde mangalda kül bırakmayız. Islam ın şartlarını iyi irdeleriz,gerekir ise ince ayarlar da çekeriz. Ancak iş torpil yapmaya veya yaptırmaya gelince elimizden geleni ardına koymaz ,ön safları tercih ederiz. Halbuki kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu unutuveririz.
           Politikacılarımız desen, halkın karşısına geçtiklerinde hepsi birer dürüstlük timsali mubarekler. Ne var ki iş torpile, adam kayırmaya gelince kimse ellerine su dökemez, birinciliği asla kaptırmazlar, işin erbabıdır onlar. Güya bu vatan için çalışırlar, fakat ellerindeki torpil imkanlarını kullanırken devletin edeceği zararı düşünmek bile istemezler. Cocuklarını askere dahi göndermek istemezler, bu konuda ellerinden geleni yaparlar, gönderseler bile torpil mekanizması devreye girer Ahmet ,Mehmet , Mustafa şehitliklerde , onların çocukları ordu evlerinde yan gelip yatarlar. Bu da onları bu Dünya da rahatsız etmez , ama öteki Dünya da ?
             Bu kafaları değiştirmedikçe biz torpil mekanizmasından asla ve asla kurtulamayız!!

Ahmet Çamlı

12 yıl önce - Sal 03 Nis 2007, 14:27

Şunu Kabul etmek gerekir ki torpile hakkımız yendiğinde atıp tutmakta üstümüze yok ama torpil mekanizması kendimiz üzerinde işlediğine nedense sesimiz çıkmıyor. Demek ki sorun bizlerde. Sistemin çarklerını döndüren bizleriz.

denisk
12 yıl önce - Çrş 04 Nis 2007, 00:32

Yalnız şöyle bir durum var Hacettepe Üniversitesinde notlar yüzlük sistemde değil 4 lük sistemde verilir. mezuniyet için gerekli olan 2.00 notunu almak için yüz üzerinden en az 65 almanız gerekir ancak bu dört üzerinden 2 olan notu direk yüzlük sisteme geçirirseniz not ortalamasını 50 olarak bulursunuz ama bu çevirim yanlış olur.  Bu kararı veren kurul iki üniversitenin not sistemleri arasındaki farkı göz önünde bulundurmuş olabilir.

Tankut Tan
11 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 20:23

Kul hakkına önem verilmeyen bir ülkede (halkının yüzde 99'u müslüman olduğu halde), torpil mekanizması hiç bitmez. Torpille haksız kazanç elde etmek büyük bir günahtır. Dini olan bunu düşünsün, dini olmayan da biraz vicdanlı olsun.

orhun başer

11 yıl önce - Pzr 10 Şub 2008, 20:43

Öncelikle torpilin ortadan kalkması için her türlü kamu ve sivil sektördeki hizmetlerin çok iyi bir şekilde yürüyor olması gerekir. Bana göre, maalesef ülkemiz bu gidişle hiçbir zaman torpil mekanizmasından kurtulamayacak. Hatta bunlar güzel günlerimiz. Nüfus daha da çoğalıp ekonomik sorunlar arttıkça torpil de çoğalacak.

Necmettin K.

11 yıl önce - Pts 11 Şub 2008, 00:22

Torpil nedir, ve nasıl bir imkandır?

Bu soruya, ben de dahil önce cevap vermeli ve hastalığın reçetesini sonra sunmalıdır.

İnsanlar yaratılıştan torpilli olabilirler. Evet kazara yazmadım, kısa boyluya göre, uzun boylu, gelişmiş ve sağlıklı insana göre, azgelişmiş ve sağlıksız insan torpil ürünüdür.

Hiç kimse ben akıllıyım diyemez;zira aklı veren allahtır. Akıllı insan ile akılsız insan arasındaki fark, sadece akılsıza hesap sorulmamasındadır.

Çok zeki yaratılan insan torpillidir. Ancak bu torpil olumlu kullanılmadığında tersine işler.

İnsan sağlığının ve kazandığı veya kazanmadan sahip olduğu miras gibi malın vergisini vermelidir. Fakir ve miskinlerle, hasta ve sakatlara verilecek zekat onun malının torpilsiz olmasını sağlar.

Sağlıklı insan, eğer zayıf ve imkansızlara , imkan sağlıyor ve yardım ediyorsa torpili kaldırıyor demektir.

Kısacası, "Ben" ve "Bana" kelimelerini kaldırıp yerine, "siz" ve "size " kelimelerini getirirsek işte ozaman torpili ortadan kaldırmış oluruz.

Kazanacağımızı dağıtacaksak, makamlarımızı daya faydalı kullanacaksak, bizden daha hayırlıya yer göstereceksek o zaman torpile gerek kalmayacaktır. Aksi torpili daha acımasız ve vahşete dönüştürecektir.

Öyleyse biran önce ,"Sizi" , "Biz" yapan insani yani nefsi duyguları yok etmek için akıl direncimizi kullanmalıyız. İrademiz ile nefsimize gem vurmalı ve bu manevi hastalıktan kurtulmalıdır.

mesuttasdelen

11 yıl önce - Pts 11 Şub 2008, 01:40

ilk önce insanlarda gerekli eğitimin olması gerek.Eğitim sadece okul olarak algılanmamalıdır.İnsanların kendilerinide eğiterek olaylara daha geniş açıdan bakmaları gerekir.bu benim memleketlim,bu siyasi görüşümü paylaşan kişi,bu dindar kardeşim,bu laik,bu vatansever.. gibi kutuplaşmalardan kurtulmalı hak eden kimse o kişiler seçilmeli;hangimiz bu kadar objektif olabiliyoruz?

olay sadece makam,mevki ile sırınlı değildir.bu sitedede bunların örneklerini görmek ne yazıkki mümkün,ve bunlar acıda olsa gerçek.bu yazıyı okuyan arkadaşlar bir düşünüp verdikleri puanların hesaplarını vicdanen yapsınlar,bakalım kaçı sınıfı geçebilecek?sırf kendi görüşünden diye gereksiz mesajlara not verenlermi dersiniz yada işine gelmediği için söyledikleri doğru olsa bile kişiyi cezalandırmalar..kısacası torpil hertarafta ama bunu engellemekte bizim elimizde.ne zaman objektif olursak,makam,mevki için(kendi menfaatlerimiz için) başkasının hakkını yemessek,dürüst davranıp hakkımızla iş yaparsak o zaman bu sorunuda çözmüş oluruz.

site hakkındaki düşüncelerim bu bir şikayet degil sadece yorumumdur;ama gelecek her -(eksi)ye saygılıyım oda sizin yorumunuzdur.

sercandemir
11 yıl önce - Pts 11 Şub 2008, 01:55

Devlet içindeki en basit kontejyanlar bile torpil sistemiyle dolduruluyor.Kaliteli elemanlar ve ya bir işte bilgi ve eğitim sahibi personel yerine tamamiyle cahil ve iş üretmeyen kişiler iş yerlerini dolduruyor.Bunun sonucu olarak da devletin organlarında ve özel sektörün işleyeyişinde aksilikler meydana geliyor.Ortaya çıkan işlerde kalitesiz ve dayanıksız oluyor.Torpilcilik ve kayırma anlayışının önüne geçilecek anayasal değişiklikler yapılmalı bence.Örneğin belli bi iş yerinde atamacı rolünde olan kişi çevresinde kişileri atayamamalı.Ya da işe girecek elemanın o iş için yeterliliği ve bilgisi sınanmalı.Basit gibi görünen bu sorun ciddi boyutlara ulaşmakta ve hemen acil bir cözüm yolu bulunmalıdır.Haksızlık sonucu nice kaliteli elemanın yerini cahil ve bilgisiz kişiler kapmıştır.Bu da Türkiye'nin gelişmesine büyük bir engel teşkil etmektedir.

Necmettin K.

11 yıl önce - Pts 11 Şub 2008, 01:59

Bu ülkenin düzelebilmesi için "Eğitim" lazım değil.

Burada eğitime değer vermediğim ifadesi çıkarmayalım, hastaların iyileşmesi için öğretmenden daha çok ,doktora ihtiyacı vardır.

Evet eğitim lazım değil. Çünkü eğitim sistemini kuracak eğitilmiş insanlar ve eğitim işini yapacak objektif, bana görede "emanete sahip çıkacak" eğitim ordusuna ihtiyaç vardır.

Bu istenenlerin hiçbiri eğitim ile olamaz. Asla eğitim ile daha kötü bir mikroptan , daha iyi bir mikrop üretilemez.

Ancak oruç tutularak, yani insanlar kötü bildiklerinden uzaklaşarak çözüm bulabilirler. Yani içindeki benliğin istediğinin tersini yaparak kendini nefsi- ıslah edebilirler.

Sigara ve bağımlılık yapan kötü alışkanlıklar eğitimden ziyade sabır ve irade ile kurtulabilirsiniz. Eğitimle sadece zararlı olduğunu ve yaptığı tahribatı bilebilirsiniz. Ama irade ile terkedebilirsizniz.

Bir yerde sıra var, siz de bu sırayı beklemek istemiyorsunuz, bunu eğitimle değil, terbiye ile çözersiniz.Terbiye bir eğitim değilmidir derseniz, eğitim davranış kazandırma bilgi verme ve kıyaslama işidir. İrade ve muhakeme ise karar niteliğindedir.

Eğitim bir askeri savaş makinasına dönüştürebilir, ama esir aldığı insana , insanca muamele yapmasını ise ona iradesi ve terbiyesi emreder.

Eğitim şeklen ve fiilen vardır. Kalben olanı ise nefis terbiyesidir.İradeyi eğitmenin tek yolu ise kısaca oruç tutmaktır.

Oruç kelimesine kafanızı takmayın, Ramazan orucu ile irade ve sabır orucu aynı maksada hizmet eden ama farklı mecralardır. Yani Müslüman olmayan veya Ramazan orucuna inanmayan da nefis orucu tutabilir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET