Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 10:37
Kapalıçarşı Pazar günleri niye kapalı?


Bir yabancı arkadaşımı Kapalıçarşıya götürdüğüm gün Kapalıçarşının gerçekten kapalı
oluşunu hiç unutmam. Pazar günleri kapandığını unutmuşum.

Bu bana çok garip geliyor çünkü bütün alışveriş merkezleri pazar günleri açık,
hatta en çok müşteri haftasonlarında geliyor. Peki hangi akla hizmet Kapalıçarşı kapanıyor?

Demek bu sadece bana mantıksız gelmiyormuş, bugün okuduğum bir habere göre,
Başbakan Tayyip Erdoğan Kapalıçarşının pazar günleri açık olması isteğini belirtmiş.
Bu konuda çalışmalar başlamış, ancak bütün esnafların kabul etmesi gerekiyormuş.
Esnafların işine gelmesi lazım diye düşünüyorum ama illa başbakanın girişim yapması
gerektiğine göre demek esnaf bu kadar hevesli değil. Millet zengin.

Neyse, 25 Nisan'da toplanıp konuyu görüşeceklermiş, hadi hayırlısı...


halil.kocatas
10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 12:06

geçenlerde televizyonda röportajı vardı buranın esnafı ile yapılan.Bazı esnaf açılsın derken bazıları da karşıydı.Herhalde toplantıdan sonra kesin bir karar çıkar.Ben açılmasından yanayım çünkü sadece hafta sonları günü birlik istanbul'a gelen turistler var.

Burç

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 13:28

"Açılmasın" diyen esnaf ne gibi bir bahane ile açılmasına karşı çıkıyordu?
Millet para kazanmak istemiyor yahu.ozantugbas
10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 13:41

Aslında eczanelerin haftasonu uyguladığı nöbetçi eczane uygulamasının bir benzeri uygulanabilir Pazar günleri kapalıçarşı'da sırayla belirli dükkanların açık olması bu sayede kapalıçarşı Pazar günleri kapanmamış olur.Gerçi bu uygulamayı sarraflar da yapıyor haftasonu belirli sarraflar açık oluyor nöbet benzeri birşey yani.Tanıdığım bir sarraf arkadaş var haftasonu nöbetlerini dört gözle bekliyor çünkü o günlerde satış grafiği diğer günlere oranla daha fazla oluyormuş doğal olarak.Ama Kapalıçarşı esnafı para kazanmak istemiyorsa hafta içi kazandığımız bize yeter diyorsa orasına da karışılmaz tabii  

İhsan Can İçiuyan

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 15:09

Eğer illaki bir gün kapalı olacaksa mesela pazartesi kapalı olsun, esnaf tatilini o gün yapsın. Veya çarşı açık olursa da isteyen esnaf dükkanını açsın isteyen açmasın. Aslında böyle tarihi bir çarşının her gün açık olması gerekir, dükkanı açmak istemeyen de açmaz olur biter.

Yılmaz Edessa

10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 15:27

Pazar günleri yapacağı iş ve müşteri akınını eminim haftanın 6 günü zor bulur. Paraya ihtiyaçları yok demekki pazar günleri gezilecek çok güzel bir yer olurdu oysaki..halil.kocatas
10 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 15:33

orada çalışan esnaf ve işçilerin yorumları.

Olumsuz bakan bir işçinin yorumu;
Savaş Dalga (İşçi): Açılması taraftarı değiliz. Zaten günde 12 saat çalışıyoruz. Çarşımız da yeterli altyapıya sahip değil. Havalandırma konulması gerekirken, belediye tarihi eser diye çalışma yapmıyor. Kiralar çok yükseldi, 5-6 kişi çalıştırmak gerekiyor bu da bizi güç duruma sokuyor.

Bütün yorumlar;

http://www.birgun.net/bolum-72-haber-38036.html


Necdet Cevahir
10 yıl önce - Prş 12 Nis 2007, 17:54

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artık ticaretin şekli değişti. Artık dükkanımda oturayımda gelen müşteriye aldığım malın üzerine üç beş kuruş koyayım ve satayım devri bitti. Şimdi herkes dünyanın öbür ucundan istediği bir malı bir tıkla ayağına kadar getirtiyor. Anadolu yollarında her sektörün binlerce servis arabası ve kamyonu dolaşıyor ve en uygun şart ve vadelerle müşterinin hizmetine odaklanmış durumda. Zaten bugün Anadolu'da bir çok kent belli sektörlerin merkez piyasası olarak gelişti, büyüdü ve kabına sığamaz duruma geldi. Çevre illerden de artık İstanbul yerine bu komşu illere gitmek daha cazip duruma geldi. Artık Anadolu müşterisi İstanbul'a eskisi gibi gelmiyor. Bütün mal ve hizmetler zaten ayağına kadar gelirken böyle bir şeyede pek gereksinimi kalmıyor. Bizim onlarca yıldır Türkiye'nin toptan alışveriş merkezi diye bildiğimiz Eminönü, Tahtakale, Mercan, Sultanhamam ve diğer yakın semtler gitgide eski cazibesini yitiriyor ve toptancı esnaf artık İkitelli, İstoç gibi merkezlere taşınıyor. Gerçi orada da sorunlar bitmiyor tabii. Ama söz konusu başlık Kapalıçarşı olunca fazla uzağa gitmeyelim. Çalışmaya, üretmeye ve satmaya bu kadar ihtiyaç olan bir zamanda Kapalıçarşı'nın ve tabiiki Mısır Çarşısı'nın Pazar günleride açılması neredeyse kaçınılmaz olmuştur. Ayrıca bu çarşıları besleyen demin bahsettiğimiz semtlerdeki esnaflarda açık olmak zorunda kalacaklardır ki buda diğer bir unsurdur. Çünkü tek başına Kapalıçarşı'nın açık olması yetmez. Çarşıyı besleyen diğer yan kollarında açık olması gerekir. Şimdi hal böyleyken zaten ister istemez neredeyse sadece perakende satışlarla ayakta kalmaya çalışan esnaf bence bu karara sevinmeli, daha fazla iş ve ciro hevesiyle bu karara uymalıdır. Kiraların ve diğer giderlerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda yılda 52 iş günü daha fazla çalışmak bence biraz olsun esnafı rahatlatacaktır. İnsanların en doğal ihtiyacı olan dinlenme ve tatil işi ise artık günümüzde hiç sorun değildir. Bütün büyük firmalar bu dengeyi gayet güzel ayarlayabiliyorlarsa esnaf ve tüccarda halledebilir. Güzel bir iş bölümüyle herkes dinleneceği günleri belli bir düzen içersinde sıraya koyarak halledebilir. Bu hiç sorun değildir. Bence karar olumludur ve süratle hayata geçirilmesi gerekir. Herkese hayırlı işler dilerim..

AgaH
10 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 14:28

Kapalıçarşı'nın alışveriş için pazar günleri de açık kalmasını isteyen Başaran Ulusoy’a itiraz eden çarşı esnafı ''Çarşı, pazar günü açılmaya karşı'' sloganları attı.

İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın Pazar günleri de açık kaması isteği esnaflar tarfından protesto edildi.

Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Kapalıçarşı esnafı, bu konuda girişimlerde bulunan Başaran Ulusoy’u da protesto etti.
Kapalıçarşı'nın alışveriş için pazar günleri de açık kalmasını isteyen Başaran Ulusoy’a itiraz eden çarşı esnafı, ''Çarşı, pazar günü açılmaya karşı'' sloganları attı.

Kapalıçarşı'nın günümüz rekabet koşullarına uyum sağlayabilmesi ve 546 yıldır devam ettirdiği geleneği koruyabilmesi için yapılması gerekenler, yöneticiler ile çarşı esnafının katıldığı toplantıda ele alındı.

Tarihi çarşıdaki toplantıya, AKP İstanbul Milletvekili ve İstanbul 2010 Danışma Kurulu Başkanı Egemen Bağış, İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Eminönü Kaymakamı Sabit Kaya, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat katıldı. Kapalıçarşı'nın pazar günleri açılıp açılmayacağı konusunun da tartışıldığı toplantıda, çarşı esnafı ''Çarşı, pazar günü açılmaya karşı'' sloganları attı.

Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Taşbaşı, Kapalıçarşı'nın ciddi sorunları olduğunu belirterek, Valilik olarak yapılması gereken düzenlemeler için çarşı esnafının alacağı ortak kararları destekleyeceklerini ve çarşının güvenliği konusunda her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ise Kapalıçarşı'daki sokakların her geçen yıl biraz daha çöktüğünü, çarşının da bugün değil ama belki 20 yıl sonra çökme tehlikesi olduğunu kaydetti. Er, 5366 sayılı yasa çerçevesine aldıkları kararlar doğrultusunda Kapalıçarşı'yı ve etrafındaki hanları yenileme bölgesi ilan ettiklerini anlattı. Projeyle ilgili olarak belediyenin menfaat elde ettiği yolundaki eleştirilere ilişkin olarak da Er, ''Kimse burada menfaat elde etme derdinde değil. Kapalıçarşı'yı kurtaracağız. Tek derdimiz bu'' şeklinde konuştu.

Toplantıda TÜRSAB Başkanı Ulusoy konuşurken esnaf itirazlarda bulunarak ''Çarşı, pazar günü açılmaya karşı'' sloganları attı.

turizmgazetesi.com


Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cum 27 Nis 2007, 02:32

Alıntı:
"Açılmasın" diyen esnaf ne gibi bir bahane ile açılmasına karşı çıkıyordu?
Millet para kazanmak istemiyor yahu.

Üstü örtülü rekabet olsa gerek... Bu esnafın bir kısmı, diğerlerine nazaran daha ehl-i keyif muhakkak... Pazar günleri gezip tozmak hevesindeler. Ama gezip tozmaktansa çalışmayı yeğleyen bir aktif grup da var diğer tarafta... Bunlar Pazar günü açınca ilk bahsedilen grup da açmak zorunda kalacaklardır. Yoksa Pazar günü gelen müşterileri kaçırma (daha doğrusu kaptırma ) riski doğacak bu durumda... Ama, bu sefer de Pazar gününün tatil olma özelliğini kaybedecekler.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık hesabı... Kesin çözüm: "Açılmasın diye diretmek!..."

Akın KURTOĞLUsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet