Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Karadeniz Sahil Yolu
sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 42, 43, 44  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
messiah_haktan

9 yıl önce - Pts 21 Şub 2005, 23:27

Isvicrede alplerin incden gecen bir tren tüneli yapiyolrar.Saniim 2 yildir insaat halinde ve 2010 yilina yetisirse büyük bir basari olacak.Ve bu tünelin uzunglugu 52 km filan!Harcanan para hakkinda hic konusmayalim istersen

serdardj

9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 02:08
harikasınız...

sevgili dostlar abiler kardeşler öncelikle bu fikrimi benimle paylaştığınız, olumlu veya olmsuz yorumlarınızı yazdığınız için teşekkür ediyorum... karadeniz sahil yolu evet gerekli bölgenin çıkarları için ancak değişik alternatifler var ve sanki hükümetimiz bu alternatifleri düşünmüyor... ben inşaat mühendisi değilim makine mühendisiyim.. ancak hesap yapabiliyorum ölçüp biçebiliyorum az da olsa... karadeniz sahil yolunun ardeşen geçişini ele alalım.. fırtına köprüsünden çalışmalar başlandı ve denizin doldurulacağı, dönemin çevre bakanı imdat sütlüoğlu tarafınca basın yoluyla açıklandı..fırtına dere ağzından ardeşen ilçe çıkışına kadar dolgu yapılacak denize ve bunun maliyeti ortalama 40.000.000 dolar.. pekala.. 35.000.000 dolar gibi daha az bir meblağ harcanıp dolgu yapılmasa ve o dolgu yerine viyadüg geçirilse olmazmıydı?? o güzelim kumsallar kaybolmasa olmazmıydı... ben bunu doğruluğuna inanıyorum ve inandığım içinde aklıma yüzlerce soru takılıyor... çayeli ilçesinde küçük bir plajı kurtarmak için 70.000.000 dolar harcanıyorda kocaman bir hamidiye plajı için neden alternatifler düşünülmüyor... bazı ilçeler öz evlat ve bazı ilçelerde üvey evlatmı...??? veyaaaa bazı ilçelerin bürokratları varda bazı ilçelerin bürokratları yokmu.... sizce hangisi??? bendim düşüncelerimde bu doğrultuda arkadaşlar... bu arada ben bir tv muhabiriyim isterseniz rize ilçelerinden fotoğraf koyabilirim yaniiii.... hepinize saygılar.. (herşey türkiye için)

(+)

neco
9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 05:34

arkadaşlar sahil yolu ile ilgili serdar arkadaşım "ki kendisi çok yakın bir arkadaşımdır" çok güzel bir iş yapmış... önce oğuzhan arkadaşıma cevap vermeliyim... uzaktan bu işçok kolay gelebiliyor samsun ordu arasının nasıl azaldığını bende biliyorum... bu konu öyleki buraya bir ansiklopedi sığdırabilirm ki yaklaşık bir yıldır bu konuyla yatıp kalkıyorum. ben Artvinden rize'ye yayın yapan gölgesel bir gazetenin genel yayın yönetmeniyim... bo konuya da çok hakimim...
bakınız kısaca özetlemek gerekirse anayasamız ve kıyı kanunları derki "kıyı kenar çizgisi üzerinde hiç bir yapı kurumaz" Çed raporu olmadam hiç bir şey yapılamaz"
şimdi karadenizin elbette yola ihtiyacı var ama bu karadenizin can damarı sahilleri ok etmek anlamına gelmemli. biz diyoruz VAn Yüzüncüyıl Üniversitesi Ulaştırma Ana bilim dalı başkanı Prof. Dr sayın ilyas yılmazer'in hazurladığı ve sahil yoluna oranla 3 kattan fazla ucuz olan proje kullanılsın... ama ne yazıkki AKP iktidarı bunu seçmedi ve yolu sahilden yaptı... samsun ordu arasında yapılan yol sayın ilyas yılamaerin çabaları ile oldu nasıl mı oldu orada da kyıları yok edeceklerdi ama ilyas bey araya girince mücadele edince Boyabat geçişi tünelle yapıldı ve işide ilyaz bey yaptı...karadeniz kimliğinde uzaklaştırılıyor, denizi olmayan bir karadeniz boynu kesilmiş demektir.... bakınız karadenizde balıkçılık bitmiştir, balıkçıların kayıklarını sokacak limanları kalmamıştır.... karadeniz ölüyor kendinize gelin....

serdardj

9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 05:59
...

evet nejdet sende fikirlerini benimle ve arkadaşlarla paylaştığın için teşekkr ediyorum.. ama hala sabit fikirler war. var olan tezleri çürütmeye çalışanlar var. ama hakikat şudur... doğa yok edilemez hiç bir şekilde... doğa insan yapımı değil allah vergisidir... bir kayboldumu bir daha geri gelmez... sahil yolu gereksiz diye kimse hiç bişekilde birşey söyleyemez çünkü gerçekten gerekli ama... önceki mesajlarımda olduğu gibi alternatifler düşünülmelidir... bugün bir miktar paradan kaçarız ama yarın çocuklarımıza ne hesap veririz geleceğe ne bırakabiliriz bunları biraz düşünelim... nejdet dostum yazdığın yazı için tekrar teşekkürler

sipahi
9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 06:11

Her ikinizde sitemize hosgeldiniz,
elestiriler olumlu veya olumsuz burda bitmez daha devam eder arkadaslar. Takdir ederseniz epey üyemiz var genelide belirli dallarda uzman kisilerdir, bir ben haric.
Fakat yazdiginiz cümlelerde Türkce harflerin eksikligini hissediyorum, sitemizde puanlama sistemi mevcuttur. Belki size yeni üye diye puan vermezler ama dikkat edersek wow ahalisi olarak memnun oluruz. Hemde yurt disinda dogmus büyümüs arkadaslarimiza örnek olursunuz. Umarim istediginiz sekilde kamoyu olusturursunuz.

Basarilar.

Oguzhan
9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 23:47

Yol olmadan hic bir yere varilmaz, oldu varin ucuz yatirimlar yapin karadeniz sahil kenarina, yol olmadikdan sonra oraya nasil ulasacaksiniz? Hadi oldu yol'u sahil kenarina yapmasinlar, peki kardesim baska nereye yapacaklar! Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon... hepsi denize sifir. Hem bu sehirleri baglayan yol lagzim diyorsunuz hemde sahil kenarindan olmasin diyorsunuz. Peki bu yollar neden yapiliyor? Mesafeyi kisaltmak icin. Sen tutupda bide bu yolu kara icine cekersen yol uzamis olur ve mesafe kisaltmasinda efektif olmamissin anlamina gelir. Bide zaten bu tartisma anlamsiz. Karadeniz bolgesine yol lagzim, ki karadan gecit yapmak istiyorsan ve bunun biraz efektif olmasini istiyorsan muthis paralar harcaman lagzim, ki o muthis para suan yok. Her dal'a bi koprumu asacaksin, her tepeyi bir tunel ilemi gececeksin, mantikli olalim arkadaslar. Hem baktik dogaya harbi harbi cok zarari oluyor, veya sahil kenarinda turizm lagzim, gider devletten o parceli alir yolunda bi kismini kara'ya ceker. Bir iki yatirim (hotel) icin Samsun ordu arasi 4 saat olmamali! Bir defa karadeniz iklimi sahil kumsal turizmi icin acik bir iklim degil, 1,5 sene onceki yaz karadenizi sel goturmusdu. Yollarin bittiginde Samsun Ordu arasi 2 saat, Ordu Giresin arasi 45 dakika Giresun Trabzon arasi 2,5 saat oluyor, ekonomik avantajlari gorenler vardir herhalde.

Bide tren meselesi. Isvicredeki daglari tirmanan trenlerin ortasinda bir "disli teker" var, raylarin ortasindada bunun ozel ray'i var. Bu trenlerin tirmanabilme gucunu artiriyor.

unals
9 yıl önce - Sal 22 Şub 2005, 23:50

yolun son durumu nedir? nerelerden , hangi guzergahlardan geciyor? Sarp'tan Istanbul'a kadar uzaniyor mu?

serdardj

9 yıl önce - Çrş 23 Şub 2005, 01:46
MERHABALAR..

Öncelikle oğuz arkadaşıma cevap vermek istiyorum. Sevgili oğuz burda bir tartışma ortamı yaratmaya çalışan yok, öncelikle bu yazıyı eklememdeki sebep karadeniz sahil yolu hakkındaki düşüncelerimizi ortaya koymak.Sanırım yazdıklarımızı iyi okumadın. Yol yapılmasın kimse demiyor ordan veya burdan geçsin demiyor, sadece mevcut yapılan yolun daha düşük maliyetlerle.. sahili yok etmeden yapılması, yol tabiki sahilden geçecek ancak, burda bazı kullanılan plajlar onlar yok edilmesin diyoruz, ama ne yazıkki yok ediliyor, oğuz kardeşim diyorsunki daha karadeniz sahilleri turizme açılmadı bu ne demek sevgli arkadaşım? Böyle bir şey olabilirmi? Peki olsun o zaman, türkiyemisin eşsiz güzelliklerini hep gözarde edelim, ve turizm sadece akdeniz sahillerinde kalsın. Böyle bir mantık olamaz sevgili kardeşim!!

Ünal sanada cevap vereyim. Karadeniz sahil yolu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. biraz daha açık konuşmak gerekirse sahil katliamı sürüyor. Ulaştırma bakanımız bir açıklama yaptı ve yolun 2005 sonuna kadar tamamlanacağını belirtti... Y olun durmu bundan ibaret... herkese saygılar...

serdardj

9 yıl önce - Çrş 23 Şub 2005, 01:55

Ünal yol güzergahı samsun ve sarpa arası olacak yol hakkında başka sormak istediğin birşeyler varsa buyur sor.. bu arada yol fotoğrafları ve karadenizin güzel fotoğraflarıda mevcut istersen koyabilirim işte bunlardan bir tanesi...

(+)

unals
9 yıl önce - Çrş 23 Şub 2005, 03:17

Serdar bilgilendirdigin icin tesekkuler, fotograflar da guzel fotograflar...
ben de Kastamonu'lu oldugum icin bu yol haberi ile ozellikle ilgilendim, cunku "Kastamonu'nun sahil ilcelerinden (Catalzeytin, Inebolu, Abana, Bozkurt, Cide) de gececek mi, tam olarak nerelerden gececek" diye merak ediyorum...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET