Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
karaca26
16 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2003, 22:27
Üniversiteler - Profesör Sayıları - Yayın Sayıları

Arkadaslar aranizda Turkiyedeki Universitelerde kac tane profesor oldugunu ve yapilan yayin sayilarini, profesorlerin yillar itibariyle uluslarasi jurnal'lerde cikan yayin sayilari ve yayin konularinin dagilimini arti endustri iliskileri ve uretime yonelik yaptigi katkilari gosteren istatistiklere nasil ulasabilecegimi bilen varmi?

Yada Ar-Ge yatirimlari(Ozel ve Universite) ve direk indirek getirilerini sayisallastiran arastirmalar varmi? Universitelerimzdeki arastirmalarin Ozel Sektor ve Devlet finansmani oranlari ve Devlet tarafindan tesvik edilen projelerin fizibilite calismalarini kimin yaptigi...

---Muassir Medeniyet Seviyesine Cikmamiz Icin (Daha dogrusu memleketin ayaga kalkmasi icin) icin Bilimlerin ve Teknolojinin Ar-Ge' nin Halkimizin bellegine yerlesmesi, agzina Fenerbahce-Galatasaray gibi sakiz olmasi lazimken bu istatistikler Turkiyede tutulmuyor demeyinde...

Mehmet CK
16 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 21:16

Sience Citation Index uzerinden bir arastirma yapiver.

İ.Osmanoğlu
9 yıl önce - Prş 25 Mar 2010, 16:23

Alıntı:
Üniversitelerin 2008 bilimsel yayın sayıları belli oldu
Üniversitelerin

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), 2008 yılında en çok bilimsel yayın yapan üniversiteler ile öğretim üyesi başına düşen yayın oranını belirledi.

YÖK’ten alınan bilgiye göre, 2007 yılında olduğu gibi 2008’de de bilimsel yayın sıralamasında İstanbul Üniversitesi, öğretim üyesi başına düşen yayın oranına göre ise TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ilk sırada yer aldı. ‘Tam makale’ler dikkate alınarak yapılan sıralamaya 114 üniversite dahil edildi. Öğretim üyesi sayısı, ÖSYM’nin 2007-2008 yılı Yükseköğretim İstatistikleri kitabından alınarak belirlendi.

Üniversitelerdeki bilimsel yayın sayıları sıralamasında İstanbul Üniversitesi bin 270 bilimsel yayın ile ilk sırada yer alırken, bunu bin 197 yayın ile Hacettepe Üniversitesi ve bin 183 yayın ile Ankara Üniversitesi izledi.

Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısında ise ilk sıraları genellikle vakıf ve yeni kurulan üniversiteler aldı. Birinci sırada TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yer alırken, ikinci sırada Bozok Üniversitesi, üçüncü sırada ise Aksaray Üniversitesi bulunuyor.

Bilimsel yayın sayılarına göre yapılan sıralamada, hiç yayını bulunmayan üniversiteler arasında ise Ağrı İbrahim Çeçen, Bingöl, Bitlis Eren, İstanbul Arel, Karabük, Karamanoğlu Mehmet Bey, Mardin Artuklu üniversiteleri bulunuyor. Muş Alparslan Üniversitesi 1, Mimar Sinan, İstanbul Aydın, Çağ, Batman üniversiteleri 2, Kara Harp Okulu, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ise 3 bilimsel yayına sahip. Ağrı İbrahim Çeçen, Bingöl, Bitlis Eren, İstanbul Arel, Karabük, Karamanoğlu, ve Mardin Artuklu üniversiteleri öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında da son sırada yer alıyor.

2010 yılında sonuç değişmiş midir acaba?

Erkut T

9 yıl önce - Prş 25 Mar 2010, 16:45

Alıntı:
2010 yılında sonuç değişmiş midir acaba?

2010'un daha Mart'ındayız. Sabredin de adamlar yayınlarını yapsın, ondan sonra sonuçları alırsınız

2008 sonuçlarını görmek isteyenler bu linkten bakabilirler: http://www.yok.gov.tr/content/view/320/118/lang,tr_TR/

Bu arada Muş Üniversitesinde 2008 yılında sadece 1 öğretim üyesi varmış. (O da 1 yayın yapınca kişi başına düşen yayın sayısında bayağı yukarıda Muş Üniversitesi )

Figen
site denetçisi

9 yıl önce - Prş 25 Mar 2010, 16:46

Bu konuda sıralamaların hangi kriterlere göre yapıldığını açıklayan bir yazı var.
Alıntı:
Halen dünyada ilgi gören sıralama sistemlerinde, sübjektif olan kişi görüşlerine yüksek oranda yer verilmesi (US News, Times gibi ), ağırlıklı olarak yayın sayısına dayanan sistemler (Leiden), belirli sayının altında yayını olan üniversitelerin sıralamaya sokulmadığı sistemler (Jiao Tong ve Leiden ) ve bilimsel üretkenliği yeterince temsil etmediği söylenen sistemler (Webometrics) eleştirilmektedir. Diğer yandan açık kaynaklardan, güvenilir ve objektif kriterlerin kulanılması daha az eleştiri almaktadır. ISI ve Google Scholar gibi uluslararası açık kaynaklar ile YÖK ve ÖSYM gibi ulusal kurumların yayınladığı veriler kullanılarak geliştirdiğimiz yeni sıralama sistemi her üniversitenin kendi pozisyonu hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olma amacını gütmektedir. Her üniversitenin eksiklerini görüp kendini geliştirerek belirli bir süre içinde dünya ve Avrupa sıralamalarında çok daha üst sıralara yükselebileceğine inanıyoruz. Beş on yıllık üniversitelerin elbette elli yıllık üniversiteler düzeyine çıkması için zaman ve çaba gerekir. Halen Türk üniversitelerinin dünyadaki yeri pek çok Avrupa üniversitesinden daha iyidir. Üniversitelerimiz tüm maddi sıkıntılara karşın beklenenin çok üstünde uluslararası başarı kazanmışlardır. Bizim geliştirdiğimiz sistemin amacı kesinlikle iyiler kötüler gibi bir ayırım gütmemektedir. Amaç sadece bu kriterlere göre eksikleri görüp, arzu edenlerin önlem almasına yardımcı olmaktır. Gelecek öneri ve eleştirilere göre düzeltmeler yapılarak sistem sürekli geliştirilebilecektir. Halen Türk üniversiteleri YÖK tarafından iki farklı kritere göre sıralanıyor. YÖK her yıl üniversitelerimizi “Toplam Yayın Sayısı’na” ve “Kişi Başına Düşen Yayın Sayısı’na” göre sıralamaktadır. Bu amaçla YÖK’ün iki kriterine aşağıda verilen 7 yeni kriter eklenerek toplam 9 kritere göre üniversitelerimizi sıralayan çalışmamız 3 Ağustos 2009 da yayınlanmıştı. Ancak o tarihte YÖK henüz 2008 yılı yayın sayılarını ilan etmediği için 2007 yayın sayıları kullanılmıştı. Bu çalışmada YÖK tarafından yeni ilan edilen 2008 yayın sayıları ve kişi başına düşen yayın sayıları ile güncellenen sıralama listeleri yeniden düzenlenmiştir. Diğer veriler (7 kriter için) daha öncekilerle aynıdır. Bu sıralamada her kriter için listenin en üstündeki üniversiteye 100 puan diğerlerine de orantılı puan verilmiştir. Bu dokuz kriter aşağıda sıralanmaktadır;
1) Toplam yayın sayısı (araştırma)-YÖK (2008 yılı için yayınlandı)
2) Kişi başına düşen yayın sayısı (araştırma)- YÖK (2008 yılı için yayınlandı)
3) 2000-2008 arasında çıkan yayınlara 2008’de yapılmış toplam atıf sayısı (araştırma)-ISI
4) 2000-2008 arasında çıkan yayınlara 2008’de yapılmış kişi başına düşen atıf sayısı (araştırma)-ISI ve YÖK
5) 2000-2008 arası yapılan toplam yayın konferans ve atıf sayısı(araştırma) Google Scholar (GS)
6) 2000-2008 arasında öğretim üyesi başına düşen yayın, tebliğ ve atıf sayısı (araştırma) - GS ve YÖK
7) Toplam doktora öğrenci sayısı (eğitim-araştırma)- ÖSYM
8) Doktora öğrencilerinin toplam öğrenciye oranı (eğitim-araştırma)- ÖSYM
9) Öğretim üyesi başına düşen öğreci sayısı (eğitim)- YÖK ve ÖSYM

Toplam yayın sayısının sayıca büyük üniversitelerin lehine olduğu düşünülebilir. Ancak o kurumlar da dünya bilimine ülkemiz adına daha çok katkı yapmaktadır ve bu katkıları nedeniyle puan almalıdır. Kişi başına yayın ise, sayıca küçük olsa bile kişi başına üretkenliği fazla olan üniversitelerin bu başarılarının değerlendirilmesi ve motivasyon için gereklidir. Böylece bir yandan büyük üniversiteler toplam üretkenlikten dolayı yüksek puan alırken küçük kurumlar da verimleri yüksek ise fazla puan alabilirler. Performansın sürekliliği 5 ve 6 ile güncelliği ise 1 ve 2 ile ölçülmektedir. Ayrıca SCI, SSCI ve AHCI’ indekslerine giren dergilerde yayını az olan ancak konferans ağırlıklı bilimsel çalışması olan üniversitelerin bu çabasının da değerlendirilmesi için 5. ve 6. kriterlerinin eklenmesi gerekmektedir.
Yukarda verilen dokuz kritere göre dört ayrı sıralama yapılmıştır. Bu sıralamalar YÖK’ün web sayfasındaki 2008 toplam yayın sıralamasında isimleri verilen 114 üniversiteyi kapsamaktadır. 2000 yılından önce kurulmuş olan 73 üniversite kendi içinde ve 2000’den sonra kurulan 41 yeni üniversite de kendi içinde sıralanmıştır. Daha önceki sıralamamız için gelen önerilerden biri tıp fakültesi olanların ve olmayanların ayrılması idi. Bu nedenle tıp fakültesi olanlar ve olmayanlar da kendi içlerinde ayrıca sıralanmıştır. Daha önce sıralama tablolarında yalnızca toplam puan görülebiliyor ancak detaylar için ek tabloların incelenmesi gerekiyordu. Bu sıralamada toplam puanlarla birlikte yayın punları (toplam yayın puanı + kişi başı yayın puanı), atıf puanları (toplam atıf puanı + kişibaşı atıf puanı), Google Scholar puanları ( Google Scholar tarama sonucu puanı + kişi başına düşen G.S. tarama sonucu puanı), doktora öğrencisi puanları (toplam doktora öğrenci sayısı puanı + doktora öğrenci yüzdesi puanı), öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı puanları da her tabloda yer almaktadır.
Tablolardaki tüm veriler herkesin ulaşabileceği verilerdir ve hatalı rakamlar tesbit edildikçe teknik ekip tarafından belirli aralıklarla düzeltilecektir. Dört üniversite için Google Scholar ve ISI verileri arasında uyumsuzluk tesbit edilmiştir bir sonraki sıralamada bu sorunu çözülmesi için önlemler alınmaktadır. Uyumsuzluklar genellikle üniversite isimlerinin bazı yayınlarda farklı kullanılmasından kaynaklanabilmektedir. Bu ve benzeri uyumsuzluklar tesbit edildikçe nedenleri araştırılarak düzeltmeler yapılacaktır. Bu çalışmada, Danışma Kurulu’muzda yer alan Prof.Dr. Nusret Aras, Prof.Dr. Tunçalp Özgen, Prof.Dr. Engin Ataç, Prof.Dr. Ülkü Bayındır, Prof.Dr. Attila Aşkar ve Prof.Dr. Yaşar Sütbeyaz’a ve verileri toplayan teknik ekibe başkanlık yapan Prof.Dr. Bilgehan Ögel’e, teknik ekipte görev yapan Nergis Gürel, Rafet Çevik ve Başak Öztürk’e teşekkürlerimizi sunarız. Ağustos ayında yayınlanan sıralama ile ilgili öneri ve eleştiriler için teşekkür ederiz. Bu çalışmamızın türk üniversitelerinin dünya ve Avrupa sıralarında daha iyi yerlere çıkmasına katkıda bulunmasını diliyoruz.
Prof.Dr. Ural Akbulut
ODTÜ Kimya Bölümü

Bu da en son yapılan araştırma sonuçların tümü

Cemoli D18
5 yıl önce - Çrş 19 Mar 2014, 22:04

SIRALAMADA ESAS ALINAN KRİTERLER
Üniversitelerin sıralamasında bilimsel döküman sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, yapılan atıf sayısı, öğrenci sayısı, akademisyen başına düşen öğrenci sayısı gibi kriterler esas alınıyor.

İLK 20'DE YER ALAN ÜNİVERSİTELER
URAP 2013 Türkiye sıralamasında ilk 20 içerisinde yer alan üniversiteler şöyle;

1. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 808.59
2. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 799.11
3. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 740.66
4. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 734.94
5. EGE ÜNİVERSİTESİ 732.50
6. ANKARA ÜNİVERSİTESİ 726.37
7. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ 721.51
8. GAZİ ÜNİVERSİTESİ 699.97
9. GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ 686.14
10. SABANCI ÜNİVERSİTESİ 676.10
11. İ.D. BİLKENT ÜNİVERSİTESİ 671.79
12. İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ 670.84
13. KOÇ ÜNİVERSİTESİ 644.15
14. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ 620.30
15. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ 617.71
16. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ 617.18
17. GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ 614.97
18. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ 595.00
19. TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ 589.94
20. FATİH ÜNİVERSİTESİ 580.51

BAŞARI SIRALAMASI DÜŞÜK OLAN ÜNİVERSİTELER
Başarı sıralaması düşük olan üniversiteler ise şöyle;

77 ORDU ÜNİVERSİTESİ
78 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ
79 GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 150 - 199
80 KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
81 TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ
82 ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
83 HİTİT ÜNİVERSİTESİ
84 SİİRT ÜNİVERSİTESİ
85 YALOVA ÜNİVERSİTESİ
86 HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ
87 IĞDIR ÜNİVERSİTESİ
88 BİLECİK ÜNİVERSİTESİ 100 - 149
89 KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
90 UŞAK ÜNİVERSİTESİ
91 BAYBURT ÜNİVERSİTESİ
92 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
93 KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ
94 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ
95 ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ
96 MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

http://www.ensonhaber.com/turkiyenin-en-basarili- ...03-19.html

Hayret Çankırı yok ya da değerlendirmeye mi alınmamış ?

ziya_tk

5 yıl önce - Pzr 20 Nis 2014, 19:20

TÜİK verilerine göre Yükseköğretim kurumlarında kendi biriminde görevli toplam öğretim elemanı, profesör ve doçent sayıları.

(+)

Ahmet Uluçaylı
5 ay önce - Sal 06 Ağu 2019, 22:28

İLLERIN ÜNİVERSITE ÖĞRENCİSİ SAYILARI

https://twitter.com/DrDataStats/Reklam_link/1158734758 ...87649?s=19

Aliyev1999
5 ay önce - Çrş 07 Ağu 2019, 01:15

O listeye sadece örgün olanlar dahil değil mi

Aliyev1999
5 ay önce - Çrş 07 Ağu 2019, 01:28

Paylastigin listede eskisehir yok
Yoksa öğrenci şehri dediğimiz eskisehirin öğrencileri hep aof mü