Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burakhan
15 yıl önce - Cmt 31 Mar 2007, 02:20
Şehiriçi Otobüslerinin Yarattığı Görüntü Kirliliği

Türkiye'nin büyük kentlerinde ulaşım sistemleri malesef raylı sistemden değil de genelde karayolu taşımacılığından oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı büyük kentlerimizde inanılmaz bir otobüs trafiği olmaktadır.

Otobüslerin trafiği kalabalıklaştırmasının yanında aslında çok da önemsenmeyen ancak önemsenmesi gereken bir konu var; otobüslerin desenleri ve görüntü kirliliği.

Şehirlerarası otobüsler çeşitli desenlere boyandığı zaman asla gözümüzü yormaz ve görüntü kirliliği oluşturmaz. Çünkü bu otobüsleri ancak otogarlarda görebiliriz. Ancak şehir içi otobüslerin desenlerinin gelişigüzel veya tıpkı bir tablo gibi düşünerek estetik kaygısıyla boyamak iyi bir fikir olmamaktadır.

Özellikle İstanbul ve Ankara'daki otobüslerin desenleri standartlardan uzak karmaşık ve görüntü kirliliği yaratmaktadır.

(EGO)
(EGO)
 (İETT)
(EGO)
 (İETT)

Bu otobüsler park halindeyken elbette ki gözleri fazla rahatsız etmez. Ancak bu araçlar 50-60 km hızla 30 metreye kadar yakınınızdan geçerken gözünüz bu otobüslerin hareketiyle desenleri çok daha karmaşık algılar;

Örnek olarak İETT'nin yeşil otobüslerini gözümüz kabaca 1-2 sn içerisinde şu şekilde algılar.(Bu bir anlık görüntüdür, bir kaç saniye boyunca bu grafiklerin değişik halleri gözümüzün önünden anlamsıca geçecektir.)

İETT'nin turuncu-mavi otobüsleri ise şu şekilde;

EGO'nun son alınan mavi-beyaz renkli otobüslerini ise şu şekilde görürüz;

Görüldüğü gibi sabit dururken güzel göründüğünü sandığımız desenler hareket halindeyken göze çok rahatsız edici gelebilir.

Türkiye'de şu ana kadar yapılmış gözü en az yoran ve en az görüntü kirliliğine yol açan otobüs deseni Beyaz ağırlıklı Kırmızı renklere sahip ve düz olan desendir. Türkiye'de İzmir, Konya gibi bir çok şehirde bu desenli otobüslerden mevcuttur. Fakat sadece Konya'da tüm otobüslerin ve tramvayların rengi standart kırımızı-beyaz'a boyanmıştır.

Bu otobüs İzmir ESHOT filosunda çalışmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi filosunda çalışan Conecto.

Konya Büyükşehir Belediyesi filosunda çalışan Conecto.

Konya Büyükşehir Belediyesi filosunun eskilerinden O302. Ancak o da diğer tüm 0345ler ve Conectolar gibi standart kırmızı-beyaz renklerle yenilenmiştir.

Konya Büyükşehir Belediyesi filosunda 90 lı yıllarda İETT'den getirilmiş olan bir MAN SG 220. Eski turuncu-mavi renklerinden kurtulalı yıllar olmuş.

Bu otobüslerde tek bir çizgide kırımızı ve beyaz kullanıldığından otobüs hareket halindeyken bile basitçe ve değişmeden şu şekil gözünüzde canlanır;

Görüldüğü gibi otobüsün deseni ne kadar şık olursa olsun hareket halindeki otobüsün gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçer. Ve bu geçişi en az hissetmemiz için otobüs alımlarında göze alınması gereken husus desenlerin estetikliği değil, görüntü kirliliğine yol açmaması olmalıdır.

cihanist
15 yıl önce - Cmt 31 Mar 2007, 13:49

Ben bir şey anlamadım. Benim için önemli olan gözümün yorulması değil, tıkış tıkış ve ayakta gittiğim zamanlardaki yorgunluktur. Renk konusunda ise, herkesin zevki farklırdır derim.

gültekin.35
15 yıl önce - Cmt 31 Mar 2007, 13:51

O zaman en kirli görüntüleri reklamlı otobüsler veriyor.

hakan_1970
15 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 16:12

Bence de görüntü kirliliği mevzusu kişiye göre değişir.
İstanbul açısından, en azından aynı marka - model İETT otobüslerinde bir renk ve desen standartı özellikle Mercedes otobüslerde mevcut ve bence hoş.
Benim için aynı marka-model olanların desen ve renklerinin aynı olması yeterli. Reklamlı araçlar ve Kırmızı-Yeşilin hafif farklı ton ve desenlerinde boyanmış otobüsler şehri zenginleştiriyor görüşündeyim.

Enes A.
15 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 17:19

Bence görüntü kirliliği değilde otobüslerin bakımsızlıktan sürekli kirli kalması veya kaplamaların bozulması yıpranması bir sorun olabilir.

alimsad.gökhan
15 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 01:39
Citaro

Yeni alınan citaro otobüsler hiç temizlenmiyor mu?

:BARIŞ:

15 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 15:21

Alıntı:
Yeni alınan citaro otobüsler hiç temizlenmiyor mu?

Konu ile alakasını anlayamadım ama neyse..

Şöyle söyleyim Otobüsün içeriside dışarısıda akşam garajda temizleniyor.

Çağrı Tekin

15 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 20:40

Citarolar ilk geldiklerinde kirliydiler ama şimdi gayet temizler.Dünkü yağmurda pencereki çamurdan dışarısı görülmezken bu sabah otobüs tertemizdi.Bence Citarolar İstanbul'daki en az gözü yoran,bakması,izlemesi en zevkli olan otobüsler.İETT tek renge gidiyor zaten.Yeni alınan tek katlılar hep yeşil olur bundan sonra.Böylece bir renk birliği olurşur.

alimsad.gökhan
15 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 04:05

Alıntı:Konu ile alakasını anlayamadım ama neyse..

konuştugumuz konu "şehir içi otobüslerinin yarattıgı görüntü kirliliği"

Benim Sorduguım Soru:Citarolar hiç temizleniyormu?

Çünkü ben temiz citaro hiç görmedim.ne zaman önümden geçse çamur içinde yada camlarda lekeler.

her aksam temızlenıyor?....her hafta mı?

sonuç olarak kirli otobüste görüntü kirliliği yapar!...

kutlay34
15 yıl önce - Pzr 08 Nis 2007, 04:22

Alıntı:
Alıntı:Konu ile alakasını anlayamadım ama neyse..

konuştugumuz konu "şehir içi otobüslerinin yarattıgı görüntü kirliliği"

Benim Sorduguım Soru:Citarolar hiç temizleniyormu?

Çünkü ben temiz citaro hiç görmedim.ne zaman önümden geçse çamur içinde yada camlarda lekeler.

her aksam temızlenıyor?....her hafta mı?

Bir otobüs pırıl pırıl bir şekilde garajdan çıkıp seferine başlıyor... Sefer sırasında yağmur ya da kar başladı... Yağmur ve kar tabiki leke yapar... Sonuçta ne olur kirlenir tabi...Toz olan yerde tabiki kir ve leke olur... Herhafta temizlenirse gördüğünüzden daha kirli olurdu otobüsler...

İstanbul MAN ve ikaruslardan kurtulduğu zaman artı bundan sonra alacağı tüm otobüsler yeşil renkte olursa fazla gözümüzü tırmalamaz... Şu an ikaruslar rengarenk İstanbul'da Sonuç olarak bu kirlilik mevcut şu an...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM