Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 13:30
Airbus-380 İstanbul Ziyareti [1 Nisan Şakası]


Airbus 380 İstanbul Ziyareti

Üyelerimize müjdeli bir haber vermek istiyoruz. Dünya çapında devam eden tanıtım programı kapsamında Airbus 380 12. ziyaretini İstanbul’a yapacaktır.

Airbus 380 13-14 Nisan 2007 tarihinde 2 gün süreyle İstanbul’da Atatürk havalimanı park alanının özel olarak ayrılan bölümünde görücüye çıkacaktır.(+)Ücretsiz olacak ziyaretler wowturkey üyeleri gibi tüm halkımıza açık olacak ve 10:30-17:00 arasında yapılacaktır. (Ancak izdihamı önlemek için bilahare ilan edilecek yerlerden fiş alınacak, ziyaretler ancak bu fişle yapılacaktır). Atatürk havalimanı seminer salonunda 14 Nisan 2007 saat 14:00 –16:00 arasında uçağı tanıtmak üzere görsel bir sunum da yapılacaktır. Bu sunumda Airbus’un tarihi hakkında kısa bilgiler verildikten sonra Airbus 380 modelinin tarihi, tasarımı, tasarımı sırasında yaşanan güçlükler, uçağın fiziksel özellikleri, parçalarının imalatı, montajı, testlerin yapılması vb konularda genel bilgiler verilecektir.

 

(+) 

(+) 


 

(+)İlk iki gün yapılacak ziyaretten sonra 3. gün (15 Nisan 2007) Fransa Toulousse’de bulunan Airbus Industrie montaj fabrikasına günübirlik bir gezi tertiplenmiştir. Bu programa ülkemizin hava ulaşımı camiasından 220 kişilik seçkin bir ziyaretçi kitlesinin katılımı öngörülmektedir. Bunların arasında Ulaştırma bakanlığı, DHMİ, TAV, THY, Onur Air gibi resmi ve özel kuruluşların seçkin yetkilileri olduğu kadar az sayıda sivil toplum örgütlerinden üyeler olacaktır. Bu sivil toplum örgütleri arasında wowturkey için de 6 kişilik bir kontenjan tespit edilmiştir. Bu özel amaçlı ziyaret için resmi kimlik kartı (sürücü belgesi veya nüfus hüviyet cüzdanı) ve 1 adet vesikalık fotoğraf ve savcılıktan temiz kağıdı yeterli olacak, pasaport veya vize gerekmeyecektir. (Pasaportu olan katılımcıların yanlarında pasaport getirmeleri tercih sebebidir).

Fransa’ya yapılacak ziyaretin programı şöyledir:

06:30 Atatürk Havalimanı C terminali önünde kurulacak özel kontuarda buluşma, form doldurulması (getirilen fotoğraflar burada kullanılacaktır), kimlik kontrolleri, gezi hakkında yazılı bilgiler ve uyarılar içeren broşürlerin ve boarding (uçağa biniş) kartlarının dağıtılması
07:30 Uçağa biniş ve hareket
08:00 Kahvaltı ikramı, uçağın katlarının gezilmesi ve çeşitli sürprizler
09:20 (Türkiye saatiyle 10:20) Toulosse’e varış, istirahat
10:00 Briefing ve tasarım ve çeşitli test atölyelerinin gezilmesi
12:30 Öğle yemeği ve istirahat
13:30 Montaj hangarlarının ve Emirates havayollarına teslim edilecek uçağın gezilmesi
16:00 Ziyaret sonu, hatıra fotoğrafı çekimi, uçağa biniş ve İstanbul’a hareket
19:00 (yerel saat) İstanbul Atatürk havalimanına varış 


 


 


 

(+)Notlar:

1- Atatürk havalimanındaki toplanma sırasında işlemlerin çabuk yürümesi bakımından  geziye katılacakların dışında katılım olmaması istenmektedir. (uğurlama vb gibi nedenlerle)
2- Katılımcıların yanlarında 5 kg’i geçmemek üzere 1 adet el çantası getirmelerine izin verilmiştir.  
3- Uçağa biniş sırasında güvenlik nedeniyle arama yapılacağından şüphe uyandıracak maddelerin getirilmesi gecikmelere sebebiyet verilmemesi açısından istenmemektedir. (Sıvı içecekler, lens solüsyonu, vb)
4- Program boyunca her türlü tütün mamülünün kullanılması kesinlikle yasak olacaktır.
5- Program boyunca gruptan ayrılılmaması, rehberlerin yönlendirmelerine göre hareket edilmesi gerektiği önemle belirtilmiştir.
6- Fotoğraf makinası ve/veya kamera getirmek serbest olacaktır. Ziyaret sırasında fabrikanın birtakım alanlarında görüntü alımı konusunda bazı kısıtlamalar getirileceğinden bu konudaki uyarılara kesinlikle uyulması gerektiği bildirilmiştir.
7- Tüm katılımcılara ziyaret hitamında Airbus 380 albümü ve sertifika dağıtılacaktır.
8- Tüm gezi ve ikramlar ücretsizdir. Fabrikanın girişinde bulunan souvenir shop’dan ücreti mukabilinde hediyelik eşya temin etme imkanı olacaktır.

Wowturkey katılımcı listesi 11 Nisan 2007 tarihine kadar kesinleştirilip Airbus Industrie Türkiye temsilciliğine bildirilecek olup üyelerinin seçim şekli ve bunun sonucunda geziye katılacak isimlerin belirlenmesi üzerimizde ciddi bir stres kaynağı olarak kendini göstermiş, seçim şekli ve kriterleri üzerinde henüz tam bir uzlaşıya varılamamıştır. Bu konu belirginlik kazanınca yeni bir duyuru yapılacaktır. Ziyaret sırasında verilecek briefinglerin sadece İngilizce olarak yapılacağı bildirildiğinden yabancı dil bilen ve havacılığa gönül vermiş üyelerimize öncelik verilmesi ilk anda akla gelen seçim kriteri olarak göze çarpmaktadır. Bu geziye katılıp bu heyecana ortak olmayı isteyen üylerimizin sağlık durumlarından, özellikle de kalplerinin bu heyecanı kaldıracağından emin olmaları gerekir. Şu aşamada ziyarete talip olan üyelerimizin tarafımıza mesaj göndermemesi rica olunur. Bunun dışındaki sorular için mesaj gönderilebilir.


Saygılarımızla


adnanu
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 19:11

rıfat   bey   öncelikle   çok   teşekkürler
İstanbul   ziyareti   ile  ilgili   bir  program
var  mı
kolay   gelsin...............................................


Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 19:34

Havalimanın şehre nispi uzaklığını dikkate alarak otobüs kaldırmayı düşünüyoruz. Bilgi kesinleşince burada yayınlarız.

Uğur1
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 19:43

Herhangi bir vatandaş olarak da bu uçağı gezme şansımız var mıdır acaba? Halka açık olacak denilmiş ama ordaki kasıt herkes mi? Fişlerin dağıtılacağı söyleniyor.. Bu fişleri nerden temin edebiliriz?

saimsecgen
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 19:51

bu uçaklar çok harika çok lükscenkince

15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 20:22

Daha önceleri A380'in Atatürk Hava Limanının pistine inemeyeceğinden bahsedilmişti. Bir de sanıyorum körüklere yanaşma konusunda yetersizlik vardı.

Demek ki bu konular aşılabiliyor....sevindirici.


Sinan Karagözoğlu
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 21:03
Airbus 380 Atatürk Hava Limanına inebilirmi


440 tonluk kalkış ağırlığı olan 747-8 inebiliyorsa, 590 ton kalkış ağırlığı olan A380 de inebilirmi. bence iner arkadaşlar.

Mahmut
15 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 21:11

Bir havacılık forumunda okumuştum 747 lerin inebileceği her piste inebilirmiş .

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cmt 31 Mar 2007, 20:23

Alıntı:
Bu sivil toplum örgütleri arasında wowturkey için de 6 kişilik bir kontenjan tespit edilmiştir. Bu özel amaçlı ziyaret için resmi kimlik kartı (sürücü belgesi veya nüfus hüviyet cüzdanı) ve 1 adet vesikalık fotoğraf ve savcılıktan temiz kağıdı yeterli olacak, pasaport veya vize gerekmeyecektir. (Pasaportu olan katılımcıların yanlarında pasaport getirmeleri tercih sebebidir).

Bu kontenjanın belirlenmesi kim(ler) tarafından yapılacaktır? Siteiçinde mi bir seçim sözkonusu, yoksa firma tarafından belirlenecek isimler mi katılımcılığa hak kazanacaklardır? (En basitinden, benim pasaportum yok )

Akın KURTOĞLU


cenkince

15 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 01:00

Acaba bu uçak ilk defa Atatürk Havalimanı pistine teker koyacağı için havacılık teamüllerinden olan iki su kaynağı arasından geçirilecek mi?

Bilindiği üzere yeni alınan bir uçak için piste teker koyduğu anda karşılıklı iki adet itfaiyenin su sıkarak oluşturduğu çemberden geçmesi adettendir.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM