Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri'de ne nerede yenir, nereye gidilir?
123 ... 474849   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Muammer Budak

9 yıl önce - Prş 29 Mar 2007, 20:42
Kayseri'de ne nerede yenir, nereye gidilir?
Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Prş 29 Mar 2007, 22:28

Alıntı:
ALADAĞLAR, HACER ORMANI, YEDİGÖLLER
                   Aladağ, Yedigöller dağ turizminin önde gelen bölgelerinden biri. Birinci sınıf, uzun gövdeli Karaçam ağaçlarından oluşan ''Hacer Ormanıyla'' süslü Aladağlar Milli Parkında 100'den fazla göl ve birçok şelale bulunuyor. Deniz seviyesinden 2000 m. yükseklikteki yörede Yedigöller ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülüyor. Aladağlar'a yürüyerek çıkış dört, iniş iki saat sürse de Yedigöller ve Şelale çevresinde kamp yapan birçok gezgine rastlanıyor. Kayseri ili Yahyalı ilçesine 76 km. mesafede Kapuzbaşı Köyü yakınlarında 7 şelale olarak bulunan Kapuzbaşı Şelaleler bölgesi doğal sit alanı... Kayalar arasında yer yer 70 m. yükseklikten coşkuyla akıp çevreye uçuşan su zerrecikleriyle serinlik saçan görkemli şelale Aladağ ve Aksu çayı sularıyla birlikte Zamantı Irmağına karışarak Seyhan Nehrine akıyor. Şelale dökülüşü sırasında çıkardığı ürpertici sesler ve görüntüsü nedeniyle ziyaretçilerini etkileyip beyin yorgunluğu ve düşüncelerden çarçabuk kurtararak, şaşkınlık içinde bırakıyor. Dağcılık, avcılık, akarsu balıkçılığı için uygun ortamların bulunduğu bölgede Yahyalıya bağlı 3 km. uzaklıkta Yeşilköy ve 10 km. uzaklıkta Derebağ Şelaleleri bulunuyor.
NASIL GİDİLİR?
Kayseri’den Yahyalı'ya gelenleri Kapuzbaşı için hiç de kolay olmayan toprak, inişli, çıkışlı, virajlı, zor koşullarda açılmış bir güzergah bekliyor. Zaman alan yolculuk sonrası ulaşılan Milli Parktaki güzellikler, her şeyi unutturup gitmeye değer sözünü doğruluyor. Buradan hareketle Aladağlara çıkmak, irili ufaklı gölleri görmek isteyenler Aladağ Milli Parkı içinden rehberlik hizmeti alabilirler.
NE YENİR?
Kapuzbaşı Şelaleler Bölgesinde yemek yenecek bazı kır lokantaları ve kafeler var. Şelale suyunun oluşturduğu nehir kıyısında kurulu ağaç evler ve masalar kamp alanlarında odun ateşinde pişirilmiş pul biber soslu, süper lezzetli doğal alabalıkları yufka ekmek ve bahçeden henüz koparılmış domateslerden yapılan salatayı yeme imkanınız var.
Kayseri'den geçiyorsanız şehir merkezindeki İskender kebapçısında yoğurtlu, tereyağlı İskender kebabının yanı sıra buğusu, kokusu, dumanı üzerinde fırında pişirilmiş kağıtta pastırma bir başka denemeye değer yöresel tatlardan.

NEREDE KALINIR?
Kapuzbaşı Şelaleleri nehir kenarında bazı ağaç evler var. (Robinson hayatı severlere) ve organize turlarla şelale yakınına veya Aladağ yedi göllere çadırlarla gelip kamp kurmak, uyku tulumunda yatmak da mümkün. Doğal bal, keçi peyniri, köy yumurtası, bahçe domatesi, yufka ekmekli sabah kahvaltısı ise özlenen lezzette.


Şelalere gidiş zamanı da yaklaşıyor. Orada güzel bir alabalık yemeyi isterdim doğrusu. Kısmet.


Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Pts 02 Nis 2007, 01:28Muammer Budak

9 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 15:45seronline

9 yıl önce - Çrş 18 Nis 2007, 17:00red_blade
9 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 20:45serkansarikurt
9 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:01eda_korkmaz
9 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:24Gökhan Erdoğan

9 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 14:48

Alıntı:
Talas da çok güzel şelaleli bir yer var.Şuan oranın ismini hatırlayamadım


http://wowturkey.com/t.php?p=/tr128/Gokhan_Erdoga ...htalas.jpg

linkte çektiğim bi fotoğrafı var sitede.Gerçekten gerek manzarası gerekse temiz havasıyla gerçekten güzel bir mekan.


Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Cmt 26 May 2007, 17:26cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 474849   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET