Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara adı nereden geliyor ?
Sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
korgun

7 yıl önce - Prş 29 Mar 2007, 14:04
Ankara adı nereden geliyor ?

Ankara adıyla ilgili olarak “kaynaklara dayalı” kesin bir tespit yoktur. Bununla beraber bazı eskiçağ efsaneleri ve rivayetler şehrin adının geldiği noktayla ilgili fikir vermektedir.
Bu efsanelerden birine göre Frigya Kralı Midas’ın bir deniz çapası [Anker] bulduğu yerde bu şehri ilk defa kurmasıyla şehir de adını Anker kelimesi olarak almıştır. Grek müverrihi Pausanıas, söz konusu çapanın kendi zamanında (M.Ö II. Yüzyıl) Jupiter mabedinde muhafaza edildiğini yazmaktadır. Roma hakimiyeti dönemine ait bazı sikke ve madalyonlarda gemi çapasının Ankara şehrinin arması gibi kullanıldığı görülmektedir. Bu tarihi görüşlerin yanı sıra şehrin adının Grekçe Agheridha (koruk) , Anguri (salatalık) kelimesiyle ilgili olduğu söylenmektedir.

(+)

Şehrin adıyla ilgili en yaygın ve kabul gören kanaatlerden biri de; Frigçe “Ankas” kelimesidir. Karışık anlamına gelen bu kelimeye “kayalık, dar boğaz” manaları da verilmektedir. Bir vadi yanında kurulmuş olan Ankara şehrinin fiziki görünümü bu adlandırmaya uygun düşmektedir.
İlkçağda Anadolu’da ilk güçlü devleti kuran Hititlerin Orta Anadolu’da kurdukları “Ankuwa” şehrinin de şimdiki Ankara şehrinin yerinde kurulmuş olabileceği mümkündür. Dolayısıyla Ankara ismine yakın fonetiğin Hititler döneminde de varlığı dikkat çekicidir.
Türk-İslam kaynaklarında şehrin adı Farsça “Engü” (üzüm) kelimesine bağlanmış bir başka deyişle, şehir kalesinin “angarya” ile yaptırıldığı için şehre böyle bir ad verildiği ifade edilmektedir. Eski Arap coğrafyacıları da ekseriyetle şehirden Ankara olarak söz etmektedirler.
Selçuklular döneminde şehrin adı Engürü, Enguriye, Engure ve Ankara olarak geçmektedir. Aynı döneme ait Batılı kaynaklarda Angora, Angurie şeklinde geçer. Osmanlı kaynaklarında ise; Engürü ve Ankara ismi kullanılmıştır.

Kaptan-ıDeryaİbrahimPaşa

7 yıl önce - Cum 30 Mar 2007, 08:43

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yenisey-Angara

ilgisi olabilir mi?

AbidinT
7 yıl önce - Cmt 28 Nis 2007, 00:10

Ankara isminin kökeni:

Ancyra-Sebaste-engürü(üzüm)-engüre-engüriye-anhira-ankura-angura-angora-Ankara olarak değişime uğramıştır

Kaynak=Antik Şehirler-Nedret Bayraktar

uğurkoç

7 yıl önce - Cmt 28 Nis 2007, 16:28

İsmin kökeni çok muamma değimiş te, Son günlerde dükkanlarına Ancyra gibi adlar vermenin marifet sayılmasından hoşlanmıyorum.

Biz 1000 yıldan beri kesintisiz bu topraklardaysak ve daha öncede defalarca gelmişsek, kendi verdiğimiz isme güvenmeli onu desteklemeliyiz.

Yavuz Erel
7 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 14:27

Bugünki adı yerine sanki o başkalarının medeniyetindeki adı daha makbulmüş gibi eski adlarıyla söylenmesini bende yanlış buluyorum.
Engürü adını taşıyan bir çok dernek ve dükkana rastladım. Bu memleketin adı Ankara ise ve başkent olma şerefini bu adla kazanmışsa , başka ismlerle telaffuz edilmesinin gayesi nedir acaba?
İstanbula Constantinapol denince nasıl rahatsız oluyorsak , Ankaralılarda ANKARA ismine sahip çıkarak bu tür adlandırmalara pirim vermemeli.
Tarihe saygılıyız ve bugüne gelinen süreçte söylenen her ismede saygılıyız ama bence Ankara adı en güzeli.

Yiğit cas
7 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 15:36

Alıntı:
İsmin kökeni çok muamma değimiş te, Son günlerde dükkanlarına Ancyra gibi adlar vermenin marifet sayılmasından hoşlanmıyorum.

Günümüzde şehir olan Ankara'dan bahsedildiği sürece Ankara'dan başka bir isim kullanılması saçma. Ama bence insanların dükkanına veya başka yere böyle adlar vermesi ya da bu adların anılıyor olması Ankara'nın tarihinin varolduğu bilincini uyandırıyor. Maalesef Ankara'nın kelime kökenini bilmeyen milyonlarca Ankaralı var, belki bir yerde Engürü, Ancyra görür de merak eder araştırırlar. Julianus Sütunu'nun, Roma Hamamı'nın farkında olmayan Ankaralılar var. Şehre sahip çıkmak tüm kültürel mirasını kabul ederek olur, silip atarak değil.

Alıntı:
Biz 1000 yıldan beri kesintisiz bu topraklardaysak ve daha öncede defalarca gelmişsek, kendi verdiğimiz isme güvenmeli onu desteklemeliyiz.

Ben kimsenin Ankara ismine bir güvensizliği ya da tepkisi olduğunu sanmıyorum ama 1000 yıldır burdayız diye Ankara'nın eski isimlerini yok saymak da abes bence...

Alıntı:
İstanbula Constantinapol denince nasıl rahatsız oluyorsak , Ankaralılarda ANKARA ismine sahip çıkarak bu tür adlandırmalara pirim vermemeli.

Kimse Ankara'yı Ancyra diye çağırmıyor benim bildiğim, öyle bir durum olsa herkes karşı çıkar. Burda adam oturmuş Kuruyemişçisine Engürü adını vermiş, ki Ankara öncesi isimlerin hiçbiri de Konstantinapol kadar zıtlaşmaya sebep olacak rahatsız edici isimler değildir.

uğurkoç

7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 02:11

Alıntı:

Ben kimsenin Ankara ismine bir güvensizliği ya da tepkisi olduğunu sanmıyorum ama 1000 yıldır burdayız diye Ankara'nın eski isimlerini yok saymak da abes bence...

İnsanların Ankara adına tepkisi nerden olacak, öle bişey de yok kullandığım cümlede.Sadece özenti davranışlarla dükkan adları Ancyraya dönüşüyor, yaranmak için yabancılara.ben bundan rahatsızım.

Aynı şey Aşk yerine Ashk,
Pabuç yerine Pabuch gibi kelimelerdede var.

Alıntı:

Kimse Ankara'yı Ancyra diye çağırmıyor benim bildiğim, öyle bir durum olsa herkes karşı çıkar. Burda adam oturmuş Kuruyemişçisine Engürü adını vermiş, ki Ankara öncesi isimlerin hiçbiri de Konstantinapol kadar zıtlaşmaya sebep olacak rahatsız edici isimler değildir.

Biz kendi kültürümüzle verdiğimiz bir isme sahip çıkmazsak ikinci Konsantinapol vakası yaşarız. kaldı ki burası Türkiyenin başkenti. Kendinden olanı vermelerinde sakınca yok Engürü gibi.

Burda benim bahsettiğim bunu bir üstünlük, yaranma vesilesi olarak görenlerdi.

Bu sayfada başlığı açan kişi tarihi bir bilgi veriyor.buna bişey denemez elbette.

Ama son dönemde görülen Aşk yerine Ashk , Pabuçistan yerine Pabuchistan,
Ankara yerine Ancyra bunlarla bir şey elde etmeye çalışıyolar.İyi yaptıklarını sanıyorlar. Yani yabancıya yaranma konusu mevcut.

Bir yere benim diyebilmek için orda iziniz damganız olması gerekir.Bunun ilk adımıda adını sizin koymanızdır. Kendi koyduğunuz isme sahip çıkıp desteklemezseniz, Baklava, Hacıvat karagöz gibi soradan sahip çıkarlar.

Hiç kimseye İStanbul , Boğaziçi dediretemediğiniz gibi Ankara dedirtemezsiniz.

Dünyanın her yerinde Ankara geçeceğine Ancyra diye geçer.

Uludağa Uludağ dedirtemezsiniz eski adıyla Keşiştepe derler.

Bir yere ad koymak bir iktidar güç simgesidir.

Kaldı ki değil ad ,Yunanistanda Atinada Cami yok, yapılanı yıkmışlar oysaki bir dünya Türk müslüman var.
Eskiye dair bir iz , eskiyi hatırlatan bişey kalmasın diye.

Bursada eski surlar onarılıyor Romadan kalan sonra Osmanlının kullandığı surlar,
şehrin eski adının Prusa olduğunuda cümle alem bilir ama kimse
Prusa diye isim koymaz dükkanına.

En basit Örnekle , Bir ev Satın Alınca zile kendi adınızı yazarsınız, eskiden kimin evi olduğu belli olsun diye , zilde eski adı bırakmazsınız, yoksa orda sizin oturduğunuz bilinmez yada kabul edilmez o evin sizin eviniz olduğu.

safakis
7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 02:44

Atina'da modern demokrasi döneminde kasti cami yıkılması bir olay diye duymadım, ama varolan camileri müze olarak kullanıyorlar... Şehrin merkezinin biraz dışında bir cami yapılıyor şu an. Çünkü çoğu Afrikalı göçmen yaklaşık 200 bin yabancı var Atina'da... Buralar New York gibi oldu

Yiğit cas
7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 04:49

Alıntı:
İnsanların Ankara adına tepkisi nerden olacak, öle bişey de yok kullandığım cümlede.Sadece özenti davranışlarla dükkan adları Ancyraya dönüşüyor, yaranmak için yabancılara.ben bundan rahatsızım.

Bu isim değiştirmelerle hangi yabancılara yaranılacaktır? Şehrin adını değiştirip de yabacılara böyle söylense anlarım ama yapılan tek şey üç-beş dükkanın isminde kullanılmasıdır.

Alıntı:
Aynı şey Aşk yerine Ashk,
Pabuç yerine Pabuch gibi kelimelerdede var.

Bu Ancyra ya da Engürü kullanımı ile aynı statüde değil pek, bu isimler Ankara'nın zengin tarihinin mirasıdır. Söyledikleriniz ise yozlaşmış Türkçe anlayışına örnekler.

Alıntı:
Biz kendi kültürümüzle verdiğimiz bir isme sahip çıkmazsak ikinci Konsantinapol vakası yaşarız. kaldı ki burası Türkiyenin başkenti. Kendinden olanı vermelerinde sakınca yok Engürü gibi.

Burda benim bahsettiğim bunu bir üstünlük, yaranma vesilesi olarak görenlerdi.

Ancyra adını biri uluslararası mecralarda anarsa o zaman yanlıştır. Ama üstünlük olarak Ancyra isminin kullanılmasına hiç denk gelmedim, kullanan insanlar ancak Ankara'nın eski isimlerinin varolduğu bilincinde olduklarından bir farklılık yaratmak için kullanmışlardır. Kime yaranacak zaten bu insanlar, bu isimleri kullanarak ne fayda elde etmişler?

"Kendi kültürümüzle koyduğumuz ismin" eski isimlere ne kadar benzediği dikkatinizi çekmiştir sanırım. "Bura artık benim buraya format atalım sıfırdan başlayalım" diyememişiz demek ki eskilerinin yerine Türklerin ağzının döndüğü bir isim koymuşuz. Çoğu Anadolu ilinin ismine bakarsanız benzer örnekler görerek ne kadar kendi kültürümüze ait şehir isimlerine sahip olduğumuzu görebilirsiniz.

Alıntı:
Ankara yerine Ancyra bunlarla bir şey elde etmeye çalışıyolar.İyi yaptıklarını sanıyorlar. Yani yabancıya yaranma konusu mevcut.

Yabancı Türkiye'deki dükkanı görecek de mi bu adamlar yabancılara yaranacak? Ancyra'nın gerçekten Ankara'nın eski ismi olduğu bilincinde mi her yabancı? Hadi bilincinde "Aa bak ne kadar modern" ya da "Aaa eski ismi yazmışlar ben burdan alışveriş yapayım" mı diyecekler? Mantığı yok...

Alıntı:
Hiç kimseye İStanbul , Boğaziçi dediretemediğiniz gibi Ankara dedirtemezsiniz.

Dünyanın her yerinde Ankara geçeceğine Ancyra diye geçer.

İnsanlara zorla bunu söyleyeceksin diyemezsiniz. Resmi yazışmalarda her zaman kendi koyduğunuz adı kullanırsınız. O zaman biz de "Marseille" gibi Türkçe yazımı ve okunuşu zor olan bir ismi kabul edelim ve kolayca Marsilya demektense adamların Fransa'da varlıklarını kanıtlamalarına saygı duyalım. Ama bizde de yok o saygı, varsa yoksa dilimizin döndüğü gibi London'a Londra, Firenze'ye Floransa diyoruz (ironidir).

Biraz rasyonel olalım lütfen...

uğurkoç

7 yıl önce - Sal 01 May 2007, 14:54

Alıntı:
İnsanlara zorla bunu söyleyeceksin diyemezsiniz. Resmi yazışmalarda her zaman kendi koyduğunuz adı kullanırsınız. O zaman biz de "Marseille" gibi Türkçe yazımı ve okunuşu zor olan bir ismi kabul edelim ve kolayca Marsilya demektense adamların Fransa'da varlıklarını kanıtlamalarına saygı duyalım. Ama bizde de yok o saygı, varsa yoksa dilimizin döndüğü gibi London'a Londra, Firenze'ye Floransa diyoruz

Çokta güzel söyletiriz. Eskiden tarih kitaplarında Habeşistan diye bir ülkeden bahsedilirdi, İtalyan İşgalinden sonra Artık Habeşistan adıyla gelen mektupların yazışmaların geri çevrileceği bütün dünyaya ilan edildikten sonra artık herkes Etiyopya adını kullanıyor onların istediklerini.

İsmi kendi dilimzi döndüğünce telaffuz etmek başkadır, başkalarına yaranmak için onların hoşlanacakları biçimde eski adları kullanmak başkadır. Bu bir bilinçtir.sonuçta bizden önceki kültüre bağlı insanlar muhatap olduklarınız.

Sizde yazınızda bahsetmişsiniz bu tüccarlar kime yaranacak ,ellerine ne geçecek diye,
yukarda anlattığım bilinç olmadığından , bundan medet umuyorlar, öye bir hava yaratılıyorki, bu isimleri kullanınca herkes onun dükkanına akın edecek aferin Hüsamettin bizi sevindirdin diyecek.

Olayın mantıksılığı benim hoşuma gitmeyen , oluşturulan atmosfer insanları böyle mantıksızlığa sevkediyor,

Hak iddia ettirecek yada onlarda böyle bir heves oluşturacak hareketlerden çekinilmeli bence.

Yoksa batılı muhataplarınız tarafından Anadolunun sahibi değil, oranın işgalcisi muamelesi görürsünüz.

Bu kültürden kalanları saygıyla müzelerde vslerde sergilemek,onları restore etmek başka şey,
başkalarını iştahlandırmak başka şey.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet