Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Celep

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:03
[İST-A2.17] - İn Otobüsten Aşağıya!

Bugün Posta Gazetesinde A.Yavuz Kocaömer'in engellilerle ilgili bir haberini okudum haber özetle şöyle:
Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamakta olan bir engelli kardeşimiz yirmi gün önce annesiyle birlikte Bahçeşehir-Taksim hattında özel halk otobüsüne biniyor,orta kapıdan geçerek yandaki boşluğa duruyor.İki dakika sonra muavin gelerek sandalyeyi katlayarak koltuğa geçmelerini söylüyor.Engelli kardeşimizde % 95 engelli olduğunu belirterek mümkün olmayacağını söylüyor.
  Otobüs bir sonraki durağa geldiğinde yine muavin gelerek "Otobüsten inin çünkü yolcularımı rahatsız ediyorsun"diyor.Otobüste bulunan yolculardan gazeteci bir vatandaşın itirazı sonucu otobüsten atılmaktan kurtuluyor.Ayakta tıka basa otobüsü dolduran kişiler tekerlekli sandalyede birini görünce yolcuların rahatını düşünmeye başlıyor.
   Engelli kardeşimiz bunun bir ayrımcılık olduğunu kendisinin insan yerine koyulmadığını ve her otobüs bekleyişinde yine atılma korkusuyla beklediğini söylüyor.
Bu haberi okuyunca böyle davrananların daha çok engelli olduğunu düşündüm.Kendinizi bu kardeşimizin yerine koyup düşünmenizi istiyorum.

En son Mustafa Celep tarafından Pts 26 Mar 2007, 20:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Rifat Behar
12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:10

O maganda muavini bulup bir güzel sopa çekmek lazım.

Cem Telgeren
12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:12

Aynı haberi ben de okudum.Ama böyle bir olayın gerçekten olduğuna ben pek inanmadım.Yazılanlar bana abartılı hatta abartıdan da öte uydurma gibi geldi.Türk insanı duygusaldır,engellilere karşı da her zaman nazik ve yardımseverdir.Ben hiçbir insanın engelli bir vatandaşa bu kadar iğrenç bir şekilde davranacağını hiç sanmıyorum.Tekrar söyleyeyim ben bu haber için Özel Halk Otobüsleriyle ilgili bir derdi olan bir gazetecinin intikam almak için hayalinden böyle bir haber  uydurduğuna inanıyorum ya da inanmak istiyorum.

Sinan Doğan

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:13

Yazıyı yazan kişi Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının kurucusu ve Engelli sporlarına inanılmaz katkı yapan bir abimizdir. Bahsi geçen konunun Özel halk otobüslerinden birinde yaşanmasına ise hiç şaşırmadım. Gözünü para hırsı bürümüş ve bir yolcu fazla ile gelecek 1.3 Ytl için her türlü çılgınlığı yapmaya hazır olan bu camiadaki kişilerin insanca bir davranış sergilemesi şaşırtıcı olurdu doğrusu

Mustafa Celep

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:29

Alıntı:
Tekrar söyleyeyim ben bu haber için Özel Halk Otobüsleriyle ilgili bir derdi olan bir gazetecinin intikam almak için hayalinden böyle bir haber  uydurduğuna inanıyorum ya da inanmak istiyorum.

Olayın günü,saati,otobüsün plakası ve hat numarası bile açık açık belirtilmiş.Uydurma olsa bu kadar açık olarak suçlama yapılmazdı diye düşünüyorum.

altan yüksel
12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 20:50

engelliler belki ölene dek iyileşmiyeceklerini biliyorlar,fakat ya bizler yarın engelli olamıyacağımızı garanti edebilirmiyiz.olaya bu pencereden bakarsak zaten böyle eşekliklerde yapmayız değilmi?
saygılar

Mustafa Kumbar

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 21:16

Kapitalizmin esiri olmuş bir kişinin yaptıklarını affetmek mümkün değil.
Günümüzde buna benzer olayları fazlası ile yaşamaktayız...

Bu olayda bahsi geçen engelli kardeşimize Allah uzun ömür versin , metanetli olduğundan ve duyarlı vatandaşlarımız sayesinde kurtulmuş belkide...

Çözümü çok basit , ispatlanmış ve şahitlerin huzurunda tecelli etmiş bu olay sonunda tüm yetki belgelerini iptal edeceksiniz

Ben bir yetkili olsam bununlada yetinmem sınır dışı uygularım  

Mustafa Kumbar

Serap_dly

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 21:23

Üzgünümki öyle dengesizler heryerde çıkabiliyor.(Öylelerine insanlıktan çıktıkları için "dengesiz" diyorum kusura bakmayın).
Bu şekilde tatsız olaylara malesef ki şahit olabiliyoruz.
Ama gördüğüm güzellikler hali hazırda insan olduğumuzu göstermekte. En azından benim bindiğim hatlarda. Kör, sakat, yaşlı veya çocuğu olan yolcularımıza yer veren ve saygı gösterenler de azınlıkta değil çok şükür.
Birgün bu tarz şeylerin bizimde başımıza gelebileceğini unutmamak lazım....

cuneyt45

12 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 21:43

olayın yeri,zamanı,otobüsün plakası vs gibi bilgiler olmasaydı kesinlikle inanmazdım,bir insan para için nasıl bu kadar alçalabiliyor anlayamıyorum

cihanist
12 yıl önce - Sal 27 Mar 2007, 00:01

Alıntı:
olayın yeri,zamanı,otobüsün plakası vs gibi bilgiler olmasaydı kesinlikle inanmazdım,bir insan para için nasıl bu kadar alçalabiliyor anlayamıyorum

Olayın yeri, zamanı, otobüs plakası vs. bilgiler olmasa da kesinlikle inanırdım. Halk otobüsçülerinin hepsi böyle değildir ama böyle olanlar çok. Hem hiç bir engelli böyle bir şey uydurmaz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM