Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 22:25
[İST-C6.32] - Sonunda Metroyu da Reklama Kurban Vermeyi Becerdik

Bugün her zamanki gibi metroya binecektim. Taksim'de metro bekliyorum. Ama o da ne ? Perona her zamankiş gibi metalik renkli metro değil de kıpkırmızı boyanmış bir araç geldi. Önce afalladım. Bir an aklımdan yeni metro araçları alınacaktı acaba onlar mı gelmiş gibi gerçekle alakası olamayacak bir düşünce geldi. Sonra "OOOOOOOOH BE"yi gördüm. Tüm kapıların üzerinde yazıyordu. Kendimi toparladıktan sonra olayın mahiyeti bütün çıplaklığı ile ortaya çıktı. Metroya AVEA reklamı alınmış, tüm araçlar tepeden tırnağa kırmızı renkle kaplanmıştı. İçimden metroyu da reklamlara kurban verdik diye geçirdim. Bu sayede metromuz da kişiliğini , kimliğini yitirme yoluna girmiş oluyor. Kadıköy-Moda tramvayı ile başlamıştı, demek ki sıra metroya da gelecekmiş.

Bugün kıpkırmızı OOOHH BE sloganlı Zortea reklamı yarın, zurzuvi renkli bilmem ne reklamı. Peronun birine kırmızı metro geliyor, diğer taraftan yaklaşan metroda kahverengi renkli zortella ÇİKİLATASI tanıtılıyor.

Bir süre sonra hepsi de midemi bulandıran milyon / milyar $$lik şirketlerin reklamları ile kaplı rengarenk boyanmış tramvaylar, otobüsler, tramvaylar, deniz otobüsleri sokaklarımızı denizlerimizi arşınlayacak. Biz de bu boyaların arasından acaba filo nosu kaç veya acaba bu ikarus mu yoksa mercedes mi diye altındaki aracın ne olduğunu bulmaya çalışacağız. Beyler yapmayın etmeyin. Bunlar şehirlerin simgesidir. Londra kırmızı renkli iki katlı otobüsleri ile tanınır, bu renk bunlarla özdeşleşmiştir, kimse de bu rengi para için reklamcılara satmayı düşünmez. Aracın tamamını başka bir renge boyamaz. Bu herşeyden önce o kurumun kendi kurumsal kimliğini bozar. Her kurumun bir kurumsal kimliği, rengi, logosu, sloganı vs vardır. Siz renginizi satarsanız bindiğiniz dalı kesmiş, oluşturmaya çalıştığınız imajı zedelemiş olursunuz.
Bu işe yol yakınken dur denmesini istiyorum. Reklamlardan da reklamcılardan da NEFRET ediyorum. Hepimiz İstanbul'un ulaşım araçlarına gönülden bağlıyız, bunların orijinal renklerine yapılan bu tecavüz bana büyük bir üzüntü veriyor. Umarım yanlış farkedilir ve çabuk düzeltilir.

Enes A.
15 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 22:55

reklamlı metro araçlarının resimleri var mı elinizde?

hturann
15 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 22:59

Londra'da da var, hatta gelinen semte göre reklam değişiyor;

fatihhayri

15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 12:41

Bence metro reklamları çok güzel bir düşünce ve çok hoş olmuş.

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 12:43

Reklama kurban da denilebilir ama PARA da lazım.Metronun kişiliğine zarar verme ihtimali de var tabi.

AVEA çok iyi para vermiş olmalı....

Hala seferde mi reklamlı şekilde ?

halil.kocatas
15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 12:58

bence de güzel bir gelişme olmuş.Metro işletmeciliği çok pahalı bir iş umarım bir nebze faydası olmuştur.
Bu arada bu sabah metrodaydım, bindiğim araçta reklam  yoktu.

Kemal Çevik
15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 13:57
Reklam ve toplu taşıma

Arkadaşlar,
Sevgili Rifat,

Bu birçok yerde yapılan bir uygulama, geçenlerde Paris'lilerin sızlanması üzerine  RATP kaplama reklam alınan otobüslerle ilgili yaptığı açıklamada, gelirin otobüsün bir yıl  boyunca tüm sevislerini ağzına kadar tek biletle (1,40 avro) dolu olarak yapmasına karşı geldiğini, eğer sayın yolcularının bu zahmeti göze alırlarsa reklamdan vazgeçebileceğini belirtti. Sızlanmalar en az düzeye indi, hatta ardı kesildi.

Ben de bilete, karta daha fazla ödemektense üstü reklamlı otobüse, trene binmeyi tercih ederim.

Kemal ÇEVİK

Erkin Kurhan
15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 14:50

Avea'nın reklam kampanyası ile ilgili olarak 23 mart tarihinde basına gönderdiği açıklamanın tam metni aşağıda. Avea'dan bu kampanya ile ilgili sormamı istediğiniz başka bilgiler varsa yazarsanız basın danışmanından cevaplarını almaya çalışırım.

Havada, karada, denizde Avea

Avea havaya, denizlere ve karaya damgasını vuruyor

GSM sektöründe pazarlama alanında da yenilikçi projelere imza atan Avea, uçak ve İETT araçlarını reklam karakterleri ile giydirmesinin ardından şimdi de metro ve gemileri reklam karakterleri “gibigibiler” ile süslüyor

Türkiye’nin dinamik GSM operatörü Avea, yenilikçi fikirleriyle pazarlama alanında da ilklere imza atıyor: Ekim 2006’da göklerde yaptığı işbirliğinin ardından bu yıl da farklı mecralarda tüketicilerle buluşmak için yeni işbirliklerine imza atıyor: Karada İstanbul Ulaşım AŞ, denizde ise İstanbullines ile anlaşan Avea, metro ve denizde de farklılık yaratacak projeleri hayata geçiriyor.

İstanbul Ulaşım AŞ ile gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde Taksim – Levent hattında hizmet veren metro, Avea’nın reklam karakterleri gibigibilerle süsleniyor. Denizde ise Harem – Bandırma arasında tır ve otobüs taşıyan Marmara-N isimli İstanbullines firmasının gemisi Avea ile renkleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avea CEO’su Cüneyt Türktan; “Bu projemiz ile bugüne kadar akıllara gelmeyeni düşünerek, şimdiye kadar yapılmamış bir projeyi hayata geçirdik. Avea’nın pazarlama alanındaki başarısı, herkesin yaptığından farklı olarak daha önce keşfedilmemiş alanlarda projeler gerçekleştirmek. Avea olarak ürün ve hizmetlerimizde olduğu kadar pazarlama ve tanıtım alanında yaptığımız yenilikler, imza attığımız öncü projeler ile de markamızı farklılaştırıyoruz. Bu projelerimizden biri de uçak, gemi, İETT araçları ve metroyu Avea renkleri ile donatmak. Bir başka deyişle; Avea’nın havada, karada ve denizde abonelerine en iyi hizmet kalitesini sunduğunu geniş kitleler ile paylaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Aşağıdaki fotoğraf da yine basına servis edilen fotoğraf.

(+)

[/img]

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 15:01

Metronun rutubet kapmasından dolayı garip bir renk aldğını ve nasıl temizlenirse temizlensin pasının gitmediğini kendi aramıza konuşmuştuk.

AVEA boya yapınca vagonlar yenilenmiş gibi olmuş.

Bence başarılı bir reklam uygulaması.

En son Mehmet Kasım tarafından Pts 26 Mar 2007, 15:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

15 yıl önce - Pts 26 Mar 2007, 15:45

Kesinlikle eski halinden daha güzel olmuş, iyi bir fikir..
Ancak otobüsler gibi camları da kaplamaya başlarlarsa o zaman iyi küfür ederim işte.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM