Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mehmetkonyar
15 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 01:07
[İST-G1.114] - Denizcilerimiz ve İçimizi Titreten MaceralarıMerhaba arkadaşlar. Ulaşım bölümü altındaki ilk başlığımı da zevk aldığım ve pek çok kişinin de hoşlanacağını umduğum düşüncesiyle açmış bulunuyorum. Aslında bu başlığı açmaktaki cesareti "Yeni gelecek vapurlarımıza verilebilecek isimler" adlı başlıktaki yazıma yaptığı yorumdan ötürü sevgili Akın KURTOĞLU ağabeyimden aldım. Kendisine verdiği cesaretten ötürü teşekkür ederim. Aşağıda okuyacağınız bilgiler elimdeki kitaplardan ve internetten toparlayabildiğim bilgiler olup amatör denizcilik ruhlarıyla içimizi titreten denizcilerimizden birkaçının hayat hikayesidir. Umarım bu başlık sadece bir kaç denizcimizle sınırlı kalmaz ve en az diğer başlıklar kadar popüler olup bizi heyecanlandıran pek çok maceraya tanıklık eder. Okurken hoş dakikalar geçirmeniz dileklerimle...

Mehmet,

Sadun BORO

1928'de İstanbul Erenköy'de doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıl ilk yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1948'de İngiltere'ye gitti. Manchester Üniversitesi'nin Tekstil Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. 1952'de "Ling" adlı 11m.'lik bir yelkenli ile İngiltere'den Karaip Adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, Atlantik aşırı yolculuğu bir İngilizle beraber gerçekleştirdi. O zaman Cumhuriyet Gazetesi'nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında "Bir Hayalin Peşinde" adlı eserinde ele alındı. Bugünkü yelkenlisi 10,5m. boyunda ve keç armalı "Kısmet" 1963'te Salacak'ta, Athar Beşpınar'ın atölyesinde kızağa konuldu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965'te Alman asıllı eşi Oda ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları'nda aldıkları ünlü kedileri "Miço" eşlik etti. Üç yıl süren bu gezinin anılarını önce Hürriyet Gazetesi'ne yazdı; sonra Pupa Yelken adlı eserinde topladı. Boro Ailesi 1977-1979 yılları arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz'le beraber, Karaip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdi. 1980'den beri Bodrum'da yaşayan Sadun BORO, özellikle Gökova, Göçek gibi Güney Ege koylarının korunması için çok çalışmıştır. Boro, gazete ve dergilere yazdığı sayısız yazı ile genç kuşağa deniz ve doğa sevgisini aşılamayı amaç edinmiş, onlara örnek olmuş bir denizcidir.

Kaynak: Kısmet'in Dümen Suyunda / Yazan: Sadun BORO

Osman ATASOY

Osman Atasoy, 1992-1997 yılları arasında "Uzaklar" adlı teknesi ile dünyayı dolaşan Türk denizcidir.

1992’de eşi Zuhal ile beraber 8,5 metrelik yelkenlisi Uzaklar ile İzmir’in Sığacık koyundan yola çıkan Osman Atasoy 40 bin deniz mili yol katettiği deniz seyahatini 1997’de tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Yolculuk sırasında, 1995’de Yeni Zelanda’da kızı Deniz dünyaya geldi. Uzaklar, dünyayı dolaşan ikinci Türk bayraklı tekne ve dünyayı dolaşan en küçük Türk teknesi olmuştur.

Osman Atasoy, seyahatten sonra çeşitli TV kanallarında çalışmıştır. Dünya seyahatinin anılarını "Uzaklar-Atasoylar’ın Dünya Seyahati" adlı kitapta toplamıştır.

Uzaklar yelkenlisini Beşiktaş, İstanbul’daki Deniz Müzesi’ne bağışlayan Atasoy, yapımını Deniz Ticaret Odası’nın üstlendiği "Uzaklar 2" adlı yeni bir yelkenli ile tek başına 2. bir seyahate çıkmayı planlamaktadır.

Ancak 21/02/2007'de Zaman gazetesinde Nuriye AKMAN'ın Osman ATASOY'la yaptığı röportajda ATASOY, askeri müzenin tekneyi "yerimiz yok" diyerek kendisine geri verdiğini ve kendisinin de UZAKLAR'ı Rahmi Koç'a, Koç Müzesi'ne koymak üzere vermek zorunda kaldığını söylüyor. 23/02/2007 itibarı ile UZAKLAR bir atolyede bakıma alınmış durumda ve Koç Müzesi'ne konulmayı bekliyor.

Dünya Seyahati sırasında Atasoyların izlediği rota aşağıdaki gibidir:

Türkiye, Cebelitarık, Kanarya Adaları, Atlantik, Karayipler, Venezüella, Panama Kanalı, Büyük Okyanus,  Galapagos Adaları, Markiz Adaları, Tahiti ,Samua Adaları, Tonga Adaları, Fiji, Avustralya, Endonezya, Singapur, Malezya, Tayland, Hint Okyanusu, Sri Lanka, Yemen, Kızıldeniz, Akdeniz, Kıbrıs, Antalya.

Kaynak: Wikipedia ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Osman_Atasoy )

Özkan GÜLKAYNAK

 

Kayıtsız-III yelken seyrinde

Özkan Gülkaynak Kayıtsız-3 adlı yelkenli teknesiyle günümüzde dünya seyahati yapan bir amatör denizcimizdir. Kendisi bu gezisini şu prensipler çerçevesinde yapmaktadır:

Son derece sıra dışı dizaynı olan küçük, ahşap ve romantik görünümlü bir tekne ile yapılması.

Zaman zaman katılacak misafirler dışında yalnız başına yapılması

Hiçbir elektronik seyir aygıtı kullanılmadan, sekstant, pusula gibi geleneksel aygıtlardan başka hiç bir aygıt kullanılmadan yapılıyor olması.

Denizcilere ve denizciliğe ilgi duyanlara bilimsel olan son derece pratik uygulamaların öğretilmesi.

Özgün denizcilik yöntemleri içermesi.

Dünya turuna İzmir'den açılan Gülkaynak, bugün Atlas Okyanusu'nu aşmış, 20 Mart tarihinde kendisini izleyenlere Panama'yı geçerek 45-50 mil batısındaki Las Perlas adalar grubunun Cantadora Adası'nda olduğu haberini iletmiştir. Ayrıca Gülkaynak haberinde 1 haftalık bir hazırlık yapacağını ve bu hazırlıktan sonra da Pasifiğe yelken açacağını belirtmiştir.

"Dileyenler kendisini aşağıdaki kaynak olarak verdiğim linkten takip edebilirler. Şayet yazısı çok uzun olduğu için buraya koymaya çekindim. "

Özkan Gülkaynak bugüne kadar teknesiyle şu sotayı izlemiştir:

İzmir, Korint, Patras, Sardinya, Palma, Marbella, La Linea, Muhammediye, Kanarya Adaları, Tenerife, Barbados, Bequia, Grenada, Caracoa, Cartegena, Panama, Las Perlas...

Kaynak: www.kayitsiz.com


ANA SAYFA -> ULAŞIM