Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:04
Vapurlardan Martılara Simit Atmak Sakıncalı mıdır?

Son günlerde internet ortamında ve bir kısım basın organlarında dolaşan bir geyik mevcut: "Vapurlardan Martılara Simit Atmak Sakıncalı mı?" Gerçekten de martıların doyurulması, aslında onlara zarar vermek midir, yoksa martıların aç bırakılması, daha farklı ve istenmeyen sonuçlara mı yol açar?

Bir İstanbul vapur klâsiği olan; "Martılara simit atmak" alışkanlığı ne derece doğru?

Akın KURTOĞLU

Armağan Örki
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:08

İlginç, hayvanları doyurmanın hayvana veya doğaya nasıl bir zararı olabilir ki?
Pet şişeleri, tekerlekleri ve diğer maddeleri denize atmamıza veya gevreklerin (İstanbul için simit) sağlıksız ortamlarda üretimine mi atıfta bulunmak istiyorlar acaba?..  

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:11

Hayır, asıl mesele şu imiş: Hayvanların aşırı tuzlu simit lokmalarını bir defada yutmaları, ardından da yeterince içme suyu bulamadıkları için şişmeleri...

Akın KURTOĞLU

Armağan Örki
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:16

Akın Abi topu buraya atalım mı?
http://wowturkey.com/forum/profile.php?mode=viewp ...p;u=135528
Afyon'da Veterinerlik okuyor...

Gene de biraz tiye almışlar, sizin İstanbul'da bir adada tavşanlar açlıktan kırılıyordu, onları pek umursayan olmamıştı. Şimdi kuşları doyurmayı kötü gösteriyorlar. Bildiğim kadarıyla İstanbul'da balık durumu pek iç açıcı değil, e ne yesin şimdi bu gariplerim... Bence siz klasiğinizden vazgeçmeyin...  

Süha
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:19

Aslında sakıncalı değil ki biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar yani biz çayımızla simidimizle keyif yaparken oralardaki martıların canı çekecek Yani aslında kendi ellerimizle beslemenin nasıl bir sakıncası olabilir ki tuzlu olabilir ama suyu da denizden içerler. Ama bari o simit atmayı da yasaklamasınlar. Yani o insana hayrı biraz ayrı bir mutluluk veriyor. yani ben öyle duygular yaşadım.

Armağan Örki
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:22

Ama denizde tuzlu...    
İçleri iyice yanmasın...  

Okhan
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:25

Bir martının doğal besin kaynağı simit olmadığına göre bana mantıklı geldi. Hayvanat bahçesinde hayvanlara yiyecek atılması olayı da bununla aynı, onlar için doğal olmayan ,bünyelerinin kaldıramadığı bu yiyecekler nedeniyle hayvanlar hastalanıyorlar, yapılmaması daha doğru.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:31

Alıntı:
Ama denizde tuzlu...    
İçleri iyice yanmasın...  

Martılar oldukça büyük hayvanlardır. Her ne kadar gökte küçük görünseler de... Kanat açıklıkları yer yer 1 metreye ulaşır. Bu hayvanların bir şekilde karınlarının doyurulması gereklidir, aksi taktirde insanlara dahi saldırabilecek derecede saldırgan olabilirler. Bir martı Köprü'den (Eminönü) Kadıköy'e kadar bir şehirhatları vapurunun ardına takılarak çok rahatlıkla 20 dakikalık seferi izleyecek derecede güçlüdür. Normal şartlar altında, kanat çırpışıyla adıgeçen bu iki nokta arasını 4-5 dakikada alabilecek hızlara sahiptirler. Susayan bir martı, rahatlıkla daha önceden mimlediği bir tatlısu kaynağına kadar uçarak suyunu içebilecek derecede akıllı ve enerjiktir... Bundan ötürü, basında savunulan teze katılmıyorum. Kaldı ki, denizden tuttukları (-ki, artık günümüzde Boğaz sularında ne yoğunlukta kaldıkları tartışılır) balıkların etleri de, içinde bulundukları ortamdan dolayı tuzu bir miktar emmiş şekildedirler. Martılar bu balıkları da tuttukları vakit, hatırı sayılır bir tuzu midelerine indirmekteler...

Akın KURTOĞLU

Aras Berkin
12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:39

Akın abi ben de aynen buna katılıyorum çünkü balığın içinde bulunan tuz önemsiz görülüpte simitte çok daha az miktarda bulunan tuz niye zararlı olsunki?

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:43

Denizden balık tutarken, başlarını suya daldırma anında yuttukları tuzlu deniz suyu da cabası...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM