Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 10:38
İzmir İlçe Sohbetleri: BUCA

Bu başlık altında Buca ilçesi ile ilgili güzel düşüncelerimizi, anılarımızı yazabiliriz. Ya da belediyenin projeleri, yapılması gerekenler sıralanabilir.

Çocukluğumun bir kısmı Buca-Şirinyer'de geçti benim. (1989-1990) Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'nda okumayı-yazmayı pekiştirdim. O zamanlar Forbes Caddesi trafiğe açıktı, şimdiki gibi modern değildi. Tansaş'ın yanındaki çay bahçesinde oturmak benim için ayrı bir zevkti. Şimdiki Belediye Binası'nın olduğu yerde boş arazi vardı, oralarda misket oynardık.

Şu anda Menderes Caddesi'nde bulunan düğün salonunun yerinde Hayal Açık Hava Sineması vardı. Bizim evin çatısı tam sinema perdesine bakıyordu. Ücretsiz film izlemek ayrı bir zevkti. Bornova'daki Hayat Açık Hava Sineması hariç maalesef İzmir'de öyle sinema kalmadı  

Buca son 18 yılda epey gelişti, benim zamanımda Gölet, Mevlana Heykeli, Yedi Göller yoktu, şimdi ise bunların yanı sıra metro da yapılıyor.

Ama bence hala Buca'nın ciddi yenilenmeye ihtiyacı var. Tabii bunlar zamanla olabilecek şeyler değil.
Size Belediye Başkanı Cemil Şeboy ile ilgili yazıyı aktarayım:
http://www.milliyet.com.tr/2007/03/18/ege/aege.html

Sayın Başkan'dan Buca Eğitim Fakültesi civarında bulunan eski evleri restore edip o sokakları mistik bir havaya dönüştürmesini temenni ediyorum. Orada birkaç bina çok güzel restore edilmiş gerisi de umarım edilir.

berent
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 13:07

Pardon ne metrosu acaba, hiç Buca'ya son zamanlarda gittiniz mi. Benim gördüğüm 150 yillik  eski Buca-Şirinyer hattından artık tren geçmeyeceği ve orasının karayolu olacağı. Şirinyer'de de eski demiryolu hattının bir km'lik bölümünün yer altına alınması. Hangi metrodan bahsediyoruz  ????

Ayhan
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 14:18

Bir hafta bile olmadı gideli.
Aliağa-Menderes'in bir bölümü yer altından geçecek, ayrıca önümüzdeki dönemlerde Üçyol-Buca hattı devreye girebilir. Şirinyer-Buca arasındaki demiryolu, karayolu olmayacak, sadece Yeşildere-Şirinyer arası olacak sanırım.

Bir şekilde Şirinyer trafiğine çözüm bulunmalı, akşam vakitleri trafik felç oluyor maalesef  

Ayhan
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 14:44

demişim ki:
Alıntı:
bunların yanı sıra metro da yapılıyor

Sanırım yanlış anlaşılma olmuş. Şirinyer'den geçen Aliağa-Menderes hattını kastettim.
Umarım önümüzdeki yıllarda mevcut tarihsel dokuya zarar vermeden Buca merkeze Üçyol'a bağlantılı metro hattı yapılır  

Ali Murat Sevi
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 15:57

Aslen Buca'lı olmamakla birlikte, Üniversite'ye girdiğim yıl olan 1994'ten bu yana öğrencilik ve çalışma hayatı dahilinde Buca ile sıkı bir bağlantı içerisindeyim. Buca'nın en hoşuma giden yeri Çakabey İlköğretim Okulu çevresindeki dar ve tarih kokan sokaklardır. Öğle yemeği için indiğimizde hava güzel ise bu sokaklarda yürümek, eski evlere, bahçelerindeki asırlık çam ve sedir ağaçlarına bakmak bana her zaman huzur vermiştir. Öğle yemeği demişken, Uğur Mumcu Caddesi üzerindeki Çapa Lokantası'nı atlamamak gerekir. Her öğlen birbirinden güzel ev yemeklerini ve salataları tadmak ayrı bir keyiftir. Bence (eski) Buca kendisine has bir atmosferi olan çok güzel ve yeşil bir semt.

Bu arada Berent Bey'e sormak isterim: Şu anda maalesef çalışmayan demiryolu hattı ve istasyonun tarihi ile ilgili birkaç sene önce bir hikaye dinlemiştim. Bu hikayeye göre zengin bir levanten tüccarı söz konusu hattı ve istasyonu eşinin ve ailesinin İzmir'e kolayca ulaşımı için yaptırmış. Forumdaki ilgili sayfada buna ilişkin bir bilgiye rastlamadım. Acaba bu hikayenin bir aslı var mıdır?

berent
13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 18:04

Aslı var evet. Fakat sonuçta o hattı 150 yıl milyonlarca İzmir'li kullandı ulaşım için. Ancak sonuçta göçebe ve devşirme kültürümüz galip geldi ve o sevimli demiryolunu geliştirip çift hatlı hale getirmek yerine tarihe havale ettik. Tıpkı Seydiköy ve Bornova hattı gibi. Geçmiş olsun. Mazisi olmayanın geleceği de olmuyor maalesef.

35CEM35

13 yıl önce - Pts 19 Mar 2007, 21:08

Şirinyerde oturuyorum.90lı yıllarda Dokuzçeşmeler'de esnaflık yaptım.Buca'nın sorunlarını yaşayanlardanım.
Yapılan güzellikler için başkana teşekkür ederek başlamak istiyorum.Yedigöller,Gölet,Forbes yüzme havuzu tenis kortları bunlar güzel şeyler.
Ancak...
Aziz Nesin'lik tabir edilen durumlarda o kadar fazlaki......
Belediyenin olduğu yeri bilenler bilir.Tam karşısında otobüs durağı olan kısımları gözünüzün önüne bir getirin.Kaldırımların durumu içler acısı.Belediye başkanının gözünün en önünde olan kaldırımlar ellili yılları yaşıyor.Herbir taşı başka yöne kaymış,eğri büğrümü desem,kırık dökükmü desem bilmiyorum.
Belediyenin olan taraftan girin Forbese doğru.(Migrostan tren yoluna doğru)
313 sokak yani Forbes caddesine gelince yönünüzü Şirinyer merkeze dönerek başlayın yürümeye.
Şimdi dikkat,
Diyelimki tekerlekli sandalye kullanıyorsunuz,
Yada görme engellisiniz ve baston yardımı ile yürüyorsunuz,
Yada elinizde çocuğu ve çanta vs. olan bir annesiniz,
Yada oldukça yaşlı ve yürümekte zorlanıyorsunuz...
Bir dakika............
Hiçbiri değilsiniz hadi...
Ama taş gibi olsanızda,kaldırımlar yürünemeyecek durumda olduğu için caddeden ilerlerken heran bir araba tarafından sandalyeye mahkum bırakılabilirsiniz.
Forbes caddesi gibi merkezi bir yerde kaldırımların en fecii durumdaki semtlerden bile daha kötü durumda olmasının sebebi nedir acaba?

ESHOT a gelince.
Menderese caddesinden geçen birsürü hat var.Forbes kısmına vermişler 2 hat sadece.
(36 GÜMRÜK - BUCA ve 576 HALKAPINAR - BUCAKOOP)
Servisleri sürekli aksayan,duraklarda beklemekten insanı fıtık eden iki tenha hat.
Defalarca mail attım,insanlar sabah akşam menderes caddesine yürüyor otobüslere ulaşmak için diye.Birkaç hat daha verilse sefer sayısı sık olan....
Tınnnnnnn.....
Bütün hatları veriyorlar menderes caddesine,al sana eshottan oluşan dev bir konvoy...

Bu arada,Şirinyer tren istasyonundan itibaren Buca içlerine giden tren yolunu Şeboy cadde yapmak istiyor.
Burası artık metro vs. düşünülmüyor,ilerde olabilecek aşamada yeraltından gidecekmiş.Üstteki raylar yeşil alan diye Şeboy kızarak buranın cadde olmasına çalışıyormuş...

Bilgin Yeşiltepe
13 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 00:58

Buca ve Şirinyer ile ilgili yazılanlara şöyle bir baktım da ortak nokta ulaşım sorunu. Son 5-6 yıldır bu sorun giderek büyümekte hatta işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Çünkü hem Gürçeşme hemde Yağhaneler tarafından tek giriş ve çıkış bulunmakta bu yüzden akış çok zor. Buca'nın yeni yerleşim bölgeleri için (yani Evka Gediz Mh. İzkent Kozağaç ve diğer yerleşimi yoğunlaşan yerler vb..) alternatif yollar olmadığı sürece Menderes cd. yada M.Akif Cd. 'ine başka ne yapılabilir ki? Yolu genişletemezsin yapıları yıkamazsın. Son olacak huzur evinin yanından çevre yoluna bağlantı yapılması planlanmakta o da cezaevinin taşınması ile muhtemel görünmekte. Eskiden hakikatten şirin olan bu yer sorunları giderek büyüyen bir yer halini almaya başladı. Şirinyerin ilk ismi diye sorsam herkez Kızılçullu diyecek ama ben biraz daha geriye gideyim , Kızılçulludan önce buraların adı PARADISO imiş. Sanırım bu gidişle INFERNO olacak.

samet cosqun
12 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 15:35

geceleyin arkadaşlarla menderes caddesindeki lokantalardan birisine gitmek,akşamleyin o dar sokaklardan geçerek eve gelmek,sabahın 6'sında hasanağa parkında koşmak,elektirkler kesildiğinde ya da yağmur yağdığında evde duramamak.öğrenci olarak tanıştığım bucayı çok sevdim.

yalnız benim bir şey dikkatimi çekti ki, buca da geceli gündüzlü devriye gezen polislere çok sık rastlanıyor. ve bu eskiden graffiti atan bir insan olmama rağmen beni çok rahatlatıyor , güven veriyor.bir çok durumda da bana nasıl yardımcı olduklarını gördüm.sırf bunun için gidip teşekkür bile ettim onlara.

beni etkileyen en büyük sorun ise ; sürüler halinde gezen köpekler ve heykel-uğur mumcu caddesi köşesinin iki yönlü ulaşımı sıkıntıya sokması.

Sadık_D
12 yıl önce - Pzr 09 Eyl 2007, 22:36

Bence  Bucamızın  tek büyük  sorunu  var  o da ulaşım ,
Biran önce forbes sevgi yolu  trafiğe  açılmalı  (mahkemelik bi  durum  vardı  galiba ama  sonucu bilmiyorum) ,
Cezaevi  kaldırılarak  arkasından  alternatif  yol  başlatılmalı,menderes  caddesi  üzerinde  nasılki  alsancak sevinç  pastanesi civarlarında  park  yasağı  uygulanıyorsa   burdada  uygulanmalı(özellikle tansaş -belediye  arası  hiç  dikkate  alınmıyor iki şeritli  yol iki  arabanın  orada park etmesiyle teke  düşüyor ) ,
Çevikbir meydanından üçkuyular meydanına kadar gidiş  bölümü sağ  taraf  komple istimlak  edilebilir çift  gidiş  geliş  yapılabilir,
Şirinyer tansaştan  sonra  postahanenin yanındaki  yola  (onat cad.)eskiden  giriş  vardı  bu  yolun kapatılması  çok  ama  çok   yanlış  oldu  .(Bu yolun  açılması  gerekir  azda olsa  rahatlatır)   Alternatif  yol  arıyoruz  ancak  alternatif  yollar kapatılıyor,  
Gürçeşme  yol  ayrımındaki  eroğlu   işmerkezi  karşısındaki  köşedeki  havuz  ben  kendimi  bildim  bileli  bakımsız  içinde  su  yok  burası  yıkılıp  yola  dahil  edilmeli   buradaki  otobüs  durağı  yolu  çok  tıkamakta  bazen  ard arda  gelen  körüklü  otobüsler  dakikalarca  yolcu  alıyor  burası  üç  şeritli  olmak  zorunda  tren  yolundan  sonra  iki  şerite  düşüyor  ama  otobüsler  hiç değilse  beklerken  trafik  aksın,
Şimdilik  aklıma  gelenler  bunlar.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet