Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erkmen se

11 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 01:26
Kentlerimizde Çöp toplama sektörü


Dünyanın hiçbir çağdaş,uygar,ülkesinde ana caddelerde,ana artel ve sokaklarda pislik içinde arabalarla çöp toplayan insanlar göremezsiniz.Bizde görürsünüz,üstelik mikrop saçan arabalarıyla çöp konteynerlerinin yanına yaklaşırlar,büyük bir gürültü ile fütursuzca atılmış çöpleri karıştırarak,plastikleri,tenekeleri,camları ayrıştırarak çöplerin arasından öbür konteynerlere doğru yola devam ederler.
Sorular:
1-Bu ikinci çöp toplama işi artık bir sektör olmuştur.Bu iş yasalmıdır?Yasal değilse yerel yönetimler niçin göz yummaktadırlar?
2-Yerel yönetimler bu pislik deryasının içindeki bu insanların yaptıkları bu işi onaylamaktamıdır?
3-Doktorlar,hekimler, resmi sağlık kuruluşlarının bu çöp toplayıcılarıyla ilgili bir tesbiti bir raporu varmıdır,varsa neler yapılmıştır.?
4-Çöplerin ayrıştırılması bizim bildiğimiz kadarıyla yerel yönetimler kanalıyla yasal olarak yapılmaktadır.Vatandaş için  de cam,kutu tasnifli çöp kutuları yapılmıştı...Artık bu uygulamalardan vazgeçilmişmidir?Yoksa yerel yönetimler bu işin mafyalaşması sonucunda teslim mi olmuştur?
5-Daha bir sürü soru sorabiliriz.Benim merak ettiğim bu çöp toplayan  insanlar bu işten elbette ekmek yiyor.Ama kamu sağlığını tehdit eden bir meslek,"kamu yararınamıdır"?
6-Bu sene çocuklarımız ,hepimiz gripal,virüslü, solunum rahatsızlıklarından,sarılıklardan dökülüyoruz.Sabahın köründe işe giderken bu çöp toplayıcılar ile karşılaşıyoruz,geceleyin de bu çöpleri elleriyle karıştırıp bir de oturup sigaralarını yakıp,karıştırdıkları çöplerin başında keyifle duman  tüttürüyorlar.
Bu iş sizce doğalmıdır,yoksa ben boşuna mı bu konuda başlık açıyorum.?Duyarlılığım gereksizmi?


En son erkmen se tarafından Cum 16 Mar 2007, 15:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


MürselErsagun

11 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 12:14

Belediyelerimizin (birkaçı dışında ki onlar da çok yeni) çöp ayrıştırma sistemleri olmadığı için şehir çöplerinden kağıt, cam, demir, aleminyum gibi bazı maddelerin ilkel metodlarla toplanması bir sektör haline gelmiştir. Gerek çöp alanlarında gerekse şehir merkezlerinde son derece ilkel ve çağdışı görüntülerin sebebi tamamen belediyelerimizdir. Yıllarca belediyelerimiz atık sorunana bir çözüm  bulmamış bunun yerine halkın gözüne hoş gelen şehir içi süslerle uğramışlardır. Atıklarımızda organik madde miktarının diğer gelişmiş ülkelere göre daha fazla olması nedeniyle aslında şanslı sayılırız. Ancak malesef bunu tesisi olan belediyelerimiz de dahil olmak üzere kullanamamaktayız.  Atıklar çok büyük sorun olmakla birlikte düzenli bir alan ve ayrıştırma sistemleri yapıldığı ve iyi işletildiği taktirde ülke ekonomisine çok büyük getiri sağlanabilir. İşe evsel atıkların ayrı ayrı toplanmasından başlanmalı ancak bunun için de halk çok iyi bilgilendirilmelidir.

Atilla DÜNDAR
11 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 13:04

Günümüz, insan emeğini ve gücünü kullanarak ve bu insanlar üzerinden kolay para kazanılacak sektörlerin oluşturulmasına gebe bırakılmış durumdadır. Kent merkezlerindeki sokak ve caddelerde çöp toplama işi de, işte böyle oluşturulmuş bir sektördür. Sektör tabiri yanlış anlaşılmasın, bu işlem belli birkaç illegal (mafya) grup tarafından organize edilmekte ve taşeron olarak da işte o sokaklarda ellerinde dört tekerlekli arabalarla pislik ve mikroplara karşı aldırmadan dolaşan insanlara yaptırılmaktadır.

Genelde de bu toplayıcılar yine bu işi ailelerinin her ferdini kullanarak yapmaktalar. Genellikle kentlerin varoşlarında yaşayan bu insanların kazançlarını da öyle pek küçümsememek gerekir. Yapılan araştırmalar var bu konuda; Örneğin..Radikal Gazetesinde bu konu işlenmiş ve Doç. Dr. Neşe Özgen’in araştırmalarından çıkan çok küçük, ama önemli başlıkları aktarmıştı.

İşte o haberden bir alıntı;

•  "Çöp toplamanın meslek haline geldiği saptandı." (Araştırma Samsun'da ve Denizli'de yapılmış.) Samsun'daki çöplük, toplayıcıların "iştahını kabartacak kadar zengin"miş.
•  Toplayıcıların evleri "çöplerin ayrıştırıldığı mekânlar" haline gelmiş. (Samsun'da 300'e yakın aile geçimini çöpten sağlamaktaymış.)
•  Samsun'daki çöp insanlarının hane başına aylık geliri 200 milyon lirayı geçiyormuş. Denizli'de durumları daha iyi (!): 500 milyon civarı.
•  "Çöp rastgele toplanmıyor. Her kentin ve bölgenin ayrı mafyası var. Bir toplayıcı diğerinin iş sahasına kesinlikle giremiyor."
•  Daha da hazin bir not: "Aileler çocuklarını çöp toplamaya çıkarmıyor ve onlar eğitimlerini sürdürsün istiyor" (Çöpün astım, hepatit, tetanos gibi, yapısal bozukluklara da yol açabilen hastalıklara ve ölümlere sebep olması ihtimalinden çekiniliyor.) Ancak, bu istemek yalnızca sözde kalmakta, araştırma esnasında insanlarla yapılan röportajlarda böyle gösterilmek isteniyor. Sonrası yine aynı…


Ve size aynı haberden bir son cümle: "Bu yolla kentsel hizmet yapan çöp insanları, büyük kentlerde çöpün yeniden kazanım oranını İngiltere'deki oranın üzerine çıkardılar".
Alkışlayalım mı, oturup ağlayalım mı?

Peki yerel yönetimlerin bu iş koluna yaklaşımları ve bakış açıları nasıl? Dersek, belediye zabıtalarının, bu dört tekerlekli çöp arabalarının ve çöp toplayıcıların peşinden koşturmaları pek bitecek gibi gözükmüyor.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET