Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Volkan Sevim
11 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 23:00

Alıntı:
[ bazı kişilerin Ayasofya'nın "cami" olarak sınıflanmasından rahatsızlık duyması nedeni ile, inadına başlığa "camii" kelimesi eklenmiştir. Dolmabahçe sarayına hâlâ "saray" diyorsak, minareleri olan ve ibadete açık olan 500 yıllık camiye de "cami" denilmesi kimseyi rahatsız etmemeli. Rahatsız olanları biraz daha rahatsız etmek amacı ile başlık değiştirildi.    - Burç - Çrş 07 Mar 2007, 19:16 ]

Tarihe dinci/milliyetci at gozlukleri ile baktigimiz surece birbirimizi yemeye devam edecegiz herhalde. Ayasofya'nin minareleri kadar mozaik ikonalari da yerinde, 500 yil cami, 900 yil da kilise olarak kullanilmis ama su an bir muze. Ayasofya'yi tanimlamak muze/cami/kilise demeye gerek yok ki. Ayasofya zaten Ayasofya ve degerinin de islevselligi ile hic ilgisi yok.

Buraya cami denmesinden rahatsiz olanlardan rahatsiz oluyorsaniz Ataturk Ayasofya'nin muzeye cevrilmesini laf olsun diye mi istedi, bir dusunun bakalim.

Burç

11 yıl önce - Çrş 07 Mar 2007, 23:10

sitedeki tüm mesajların Bizanslar, Rumlar ve Constantinopolis ile ilgili.
Bu başlıktan rahatsız olmanı anlıyorum, "dinime küfreden müslüman olsa" diyoruz biz buna...

Volkan Sevim
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 00:56

Burc, ben basliktan degil senin militan tavrindan rahatsiz oldum. Yoksa Ayasofya'ya kimin ne dediginin bir onemi yok.

Mesajlarima gelince: Istanbul'un tarihini ve kulturunu iyi bildigim icin utanmam mi gerekiyor anlamadim. Topu topu dokuz mesaj atmisim zaten. Ben yeni uyeyim, dokuz ornek uzerinden istatistik yapma bence. Hem Roma/Bizans donemini bildigim kadar Osmanli donemini de gayet iyi biliyorum. Yeri gelince o konularda da mesaj atacagim, merak etme.

Ayrica konuyu kisisellestirip mahalle kahvesi duzeyinde tartismazsak hepimiz icin daha hayirli olur. Burada konu kimin Ayasofya'ya ne dedigi degil, tarihe nasil baktigimiz. Italyan mimar D'Aronco'nun yaptigi Karakoy Mescidi'ni ortadan kaldiranlar gibi degil, Ayasofya'daki mozaikleri yok etmeyip uzerini perdeyle/badanayla kapatan Osmanli gibi komplekssiz yaklasalim tarihimize demek istiyorum sadece.
http://www.mehtap.tv/index.php?hbrID=121

En son Volkan Sevim tarafından Prş 08 Mar 2007, 01:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 01:05

Alıntı:
Topu topu dokuz mesaj atmisim zaten. Ben yeni uyeyim

yalan söylüyorsun, daha önce de "bugmenot" kullanıcı ismi ile üye olmuştun.
O hesabınla yazdığın tüm mesajlarda da Bizans "hayranlığı" göze çarpıyor :
http://wowturkey.com/forum/profile.php?mode=viewp ...p;u=147739
hatta Türk bayrağının bile Bizansdan geldiğini iddia etmişsin.

aydın_
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 02:03

Bir cuma gunu cuma namazı vaktinde Sultanahmet civarında olsaydım, ve Ayasofya nın da cami oldugunu varsaysak bile gidip orda namaz kılmazdım.Gider Sultanahmette kılardım. Bırde Ayasofya nın iç duvarlarında ikonalar var, tepemde Hz. isa , meryemana ve havariler varken nasıl namaz kılayım.Kendi odamızda bıle ınsan resmı varsa ustunu kapatıyoruz. İbadet huzur içinde yapılmalı. Madem namaz kılamıyoruz bırakalım müze olsun diye dusunuyorum.
Batı trakyada yunanlılar Turklere ait bır camıyı kılıseye çevirseler yer yerinden oynardı.

En son aydın_ tarafından Prş 08 Mar 2007, 03:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Volkan Cordan

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 02:56

Alıntı:
Bırde Süymanıyenın iç duvarlarında ikonalar var tepemde Hz. isa , meryemana ve havariler varken nasıl namaz kılayım

Vallahi ben Istanbul`da olduğum zaman Süleymaniye`de Cuma namazı kılıyorum! Mimari açıdan en güzel camiilerimizden biridir.

Ikonlar,Hz. Isa, meryemana ve havariler ise "Ayasofya"`dadır!!!

Selamlar

En son Volkan Cordan tarafından Prş 08 Mar 2007, 03:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sabahattin kayış

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 03:09

Alıntı:
Ayasofya'daki mozaikleri yok etmeyip uzerini perdeyle/badanayla kapatan Osmanli gibi komplekssiz yaklasalim tarihimize demek istiyorum sadece.

Bu kompleksten kaynaklanan bir durum değildir, İslamda suret yasak olduğu için Osmanlı bu sanat eserlerini yok etmeyip üzerlerini, eserlere zarar vermeyecek şekilde kapatmışlardır, bugün bir sanat eseri üzerine sıva yapın yarın yeniden kazanamazsınız, o eser değil zarar görmek, kurtarılamaz bile, ecdad herşeyin hesabını kitabını yapıyordu zamanında, Selatin camiilerinin değişecek onarılacak çinilerini bile bir yere sandıklarla gömerek gerekli yerlere de işaretlerini ve nasıl onaracaklarını yazdıkları bir pusula bırakmışlardır.. Sumela manastırında gördüğüm ikonlar üzerinde Türklerden çok yabancı turistlerin isimleri var, ziyaret edenlerin bu noktaya dikkatini çekmek isterim.. Gerçek kompleks ecdadını ve geçmişini kabullenemeyip *jakoben davranışlardır..

[ jakoben isim Fransızca jacobin
1 .   Tepeden inmeci.
]

En son sabahattin kayış tarafından Prş 08 Mar 2007, 03:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

aydın_
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 03:15

Düzeltme Ayasofya yazacagıma, Süleymaniye yazmışım.Yanlış anlaşılmasın.Özür..

sabahattin kayış

11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 03:27

Alıntı:
Bir cuma gunu cuma namazı vaktinde Sultanahmet civarında olsaydım, ve Süleymaniyenin de cami oldugunu varsaysak bile gidip orda namaz kılmazdım.Gider Sultanahmette kılardım. Bırde Süymanıyenın iç duvarlarında ikonalar var tepemde Hz. isa , meryemana ve havariler varken nasıl namaz kılayım.Kendi odamızda bıle ınsan resmı varsa ustunu kapatıyoruz. İbadet huzur içinde yapılmalı. Madem namaz kılamıyoruz bırakalım müze olsun diye dusunuyorum.
Batı trakyada yunanlılar Turklere ait bır camıyı kılıseye çevirseler yer yerinden oynardı.

Evet Cuma günleri Sultanahmet'te çok kere dışarıda Gazete kağıdı üzerinde namaz kıldım, neden bir cami daha varken burada sokakta kılalalım, tamam diğer günler için mekanlar genellikle boş, örneğiniz Cuma günü olduğu için bu cevabı yazıyorum..

Ayasofya bir fethin sembolüdür arkadaşlar, İstanbul'un fethi ne ise ayasofya'nın camii'ye çevrilmesi odur, o zamanlar dinler savaşı vardı.. Haçlılar ve üç hilaller (Hristiyan - Müslüman) savaşları yüzlerce yıl sürdü.. Bütün Avrupa haçlı kıyafetini giyerek sayısız seferler düzenlediler, İslamı top yekün yok etmek için, işte cevap burada, bunun için biz bu zaferi kazandık, haddinizi bilin demek için camiiye çevrilmiştir, bu detayı anlayamayanlar Ayasofyanın Camii olarak kullanılmasından rahatsız oluyorlar..

Ayasofyanın esareti bittiğinde Fatih Sultan Mehmet'in ruhu huzur bulacaktır..

En son sabahattin kayış tarafından Prş 08 Mar 2007, 04:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

aydın_
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 03:41

Mesajınızdan anladıgım kadarıyla kastı asan soylemler var Ne demek avrupanın , batının usagı olmak.Bu tur hakaret dolu cumleler sarfedeceksek ınsanlara hıç mesajlasmasak daha ıyı. Kırıcı olmanın bır anlamı yok.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet