Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
huseyinbilik
11 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 22:31
Niğde - Hüdavent Hatun Türbesi


Hüdavent Hatun Türbesİ


(+)


Niğde’de Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Türbe, Selçuklu Sultanı IV. Rükneddin Kılıçarslan’ın kızı Hüdavent Hatun adına -Anadolu’daki İlhanlı egemenliği sırasında-  1312 yılında yaptırılmıştır.

Türbe yaklaşık 80cm. yüksekliğinde sekizgen tabanlı, taban ile gövde arası bir sıra mukarnas sıralı, sekizgen gövdeli ve on altıgen başlıklıdır.  

İki taraflı, üç basamaklı merdivenle ulaşılabilen giriş portali, Türbe’nin doğu cephesindedir. Kapının her iki yanında yer alan üzeri geometrik motiflerle süslü sütun ve başlığı yüksek kabartma olarak yapılmıştır. Aynı tipteki sütunlar gövdenin her köşesinde de yer alır. Üst kısımlarda sekizgen gövde dışa doğru kırıklık yaparak ikiye bölünmüş; böylece sekizgen plan on altıgene dönüştürülmüştür.  
Türbe’de yüksek ve alçak kabartma olarak yapılmış, arslan, çift başlı kartal, karışık varlıklar ve bitkisel motiflerin arasına gizlenmiş insan tasvirleri dikkati çekmektedir.  

Türbedeki dört arslan tasvirinden ikisi güneybatı cephesinde, yüksek kabartmalı, simetrik, arka ayakları üzerine oturur vaziyette; diğer ikisi ise batı cephesinde, alçak kabartmalı, birbirlerinin aksi yönde yürür durumdadır.

Çift başlı kartal kabartması türbenin batı tarafında çatıya geçişi sağlayan tambur kısmındaki kemerli niş içine yapılmıştır. Kanat uçlarının ejder biçiminde olması tipik Selçuklu stili özelliğidir.

Dört karışık varlık ise, ikisi türbenin güneybatı cephesindeki pencere kemerinin üstüne, diğer ikisi ise kuzey cephesindeki pencere üzerine birbirlerine simetrik olarak yerleştirilmiştir. Başları insan gövdeleri ise kuş biçiminde işlenmiştir.

Bu motifler Orta Asya Şaman inançlarına göre yeraltı ve gökyüzü yolculuğunda insanlara refakat eden kuş şeklinde koruyucu yaratıklardır.
Kaynak:capadociaonline.com
 

(+)

 

(+)


 

(+)


 

(+)(+) 

(+)

(+)
nerminkumbar

nerminkumbar

11 yıl önce - Cum 28 Eyl 2007, 23:17(+) Niğde-Hüdavent Hatun Türbesİ
nerminkumbar

11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 14:25(+) Niğde-Hüdavent Hatun Türbesİ


nerminkumbar

11 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 23:04(+) Niğde-Hüdavent Hatun Türbesi
(+) Niğde-Hüdavent Hatun Türbesi Çay Bahçesinden...
(+) Niğde-Hüdavent Hatun Türbesi
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler