Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
M.Erdoğan
15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 02:26
Bursa Beyazıt Caddesi: Yıldırım'ın Beceriksizlik Örneği

Yıldırımın en büyük hatalı işlerinden biri beyazıt caddesinin açılışında yaşandı. Bunu çok kafaya takarım ve konu her açıldığında etrafımdaki arkdaşlarıma anlatırım.

Haşim işcan caddesinin devamı olan beyazıt caddesi açılırken çok entrikalar döndü veya bilgisiz insanlar çalıştı. Beyazıt caddesi halbuki ilçenin kalbi olan bir cadde olacağı o zamandan belliydi ama ölü doğdu.Önünde haşim işcan gibi geniş bir bulvar bulunuyor. devamında eğitim caddesi diye bildiğimiz yine geniş bir bulvar varken Beyazıt caddesinde kaldırımlar bile yoktur doğru düzgün.Yıldırım külliyesi ve emirsultan arasında bu iki tarihi yapıyı seyrederek geçecek geniş bir bulvar olabilecekken incirli caddesi yada cumhuriyet caddesi gibi bir cadde açtılar yıldırımda. Bu yüzden bursaray bile gökdereden ankara yoluna inip ankara yolunu daraltmak zorunda kaldı.

Beyazıt caddesini yapanlar büyük yazık ettiler yıldırıma ve bursaya. Şehrin doğrusunu merkeze bağlayan tek alternatif burası olacaktı. Şimdilerde 1*1 olarak iş yapmaya çalışıyor daha 10-15 senelik bu cadde  

Gökhan Varişler
15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 03:12

İncirli caddesinde 10 beyazıt caddesinde 10 sene oturdum. Çok güzel anılarım geçti orada incirlide otururken iyi hatırlıyorum cuma pazarına gitmek için o civardan geçerken tabi yeni açılmaya başlanacaktı o bölge o zamanlar babam hep söylerdi "çok güzel olacak burası açılınca" diye kısmet işte orası açıldı daha ilk asfaltı bile dökülmemişken cadde üzerinde yeni yapılan bir binadan ilk evimizi satın almıştık. İlk zamanlar bize tabi cadde mükemmel geliyordu zamanla binalarla dolmaya başladı ticari önemi artmaya başladı o zaman anladıkki büyük bir yanlışın ortasındayız çünkü çok önemli bir nokta olan beyazıt caddesi yanlış planlama yüzünden sıradan bir cadde olarak kalmıştı.

M.Erdoğan arkadaşıma kesinlikle katılıyorum bu konuda Beyazıt caddesi yanlış plan-preje yüzünden yıldırımın en büyük hatalarından biri olmuştur.

ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 04:02

1994 - 2002 yılları arasında yıldırım belediyesi sınırları içinde oturmuş ve Beyazıt caddesini kullanmış biri olarak, cadde hakkında söylenen sözlere katılıyorum. Hatta Merkezden Yıldırıma gidiş yönünde solda kalan blokların hemen arkasında, caddeye paralel baştan sona kadar devam eden bir sokak var. Bu bölüm sanki özellikle istimlak edilmemiş gibi duruyor. Eğer paralel giden o sokak, cadde yapılırken cadddenin başlangıç yeri olarak kabul edilmiş olsaydı şimdi Beyazıt caddesini tartışmıyor yada Yıldırım sorunları arasında Beyazıt Caddesini konuşmuyor olacaktık.

Bir de Bursaray'ın Beyazıt caddesinin geniş olmamasından dolayı Ankara caddesine alınması var. Bildiğim kadarıyla Bursaray Beyazıt caddesi üzerinden (veya altından) devam etmiş olsaydı Ankara caddesinin altında oturan kişiler Bursarayı kullanmayacak ve Bursaray yolcu kaybına uğracak diye düşünülerek proje Ankara caddesine kaydırıldı. Yani Bursaray'ın Ankara caddesine taşınmasının amacı tamamen yolcu kapasitesini arttırmak için diye biliyorum.

Gökhan Varişler
15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 04:34

Alıntı:
Hatta Merkezden Yıldırıma gidiş yönünde solda kalan blokların hemen arkasında, caddeye paralel baştan sona kadar devam eden bir sokak var. Bu bölüm sanki özellikle istimlak edilmemiş gibi duruyor. Eğer paralel giden o sokak, cadde yapılırken cadddenin başlangıç yeri olarak kabul edilmiş olsaydı şimdi Beyazıt caddesini tartışmıyor yada Yıldırım sorunları arasında Beyazıt Caddesini konuşmuyor olacaktık.

Ercan bey özellikle caddenin başlangıç kısmıyla ilgili bahsetdiğinizi anlayamadım biraz daha açıklayabilirmisiniz acaba.

ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 07:29

Paralel giden sokak Barutluk caddesiymiş (nasıl bir caddeyse). Bu caddeye kadar olan kısımda Beyazıt Caddesi yapımında istimlak edilmiş olsaydı şimdi bu konuyu konuşmuyor olacaktık.
Yıldırım da bu cadde açılırken istimlak işini hangi Belediye yaptıysa (Yıldırım - Büyükşehir) onun bir eksikliğidir. Çünkü (Haşim İşcan - Kemal Bengü - Beyazıt - Kasım Önadım - Eğitim) caddeleri arasında birtek Beyazıt Caddesi çok dar diğerleri olması gereken yada planlanan şekilde.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 15:39

Bu konunun da ciddi olarak ayrı bir şekilde tartışılmasında fayda gördüğümden bunu da Yıldırım'ın sorunları başlığından ayırdım.

Benim'de ilk olarak M.Erdoğan arkadaşımın sayesinde birkaç yıl önce kafaya taktığım sorunuydu burası. Yukarıda dendiği gibi önünde ve arkasında bulunan 30-40m'lik geniş bulvar niteliğindeki caddeler arasında dar bir koridor gibi açılmış. O kadar çok yerden sırıtıyor ki bu caddenin sorunları yaz yaz bitmez. Cadde'de kaldırımlar çok dar ve kullanışsız. Bazı yerlerde 1m'den bile dar kaldırımlar var.  

Caddenin giriş ve çıkışları ile bazı yerlerinde yapılan binalar resmen caddenin üzerine çıkarak yapılmış gibi. Caddedeki kat yüksekliği çok fazla. Yapılan binalar çok çirkin ve tipsiz. Altlarındaki dükkanların çoğu ise malesef doğru düzgün büyüklükte olmadığından kullanışlı değil. Bu sebeple de orada açılan dükkanların tamamına yakını küçük züccaciyeci, market, tesisatçi gibi işler yapıyor. Halbuki bu cadde yeterince geniş ve yapıları daha düzgün olsaydı Yıldırım'ın gezi yolu, çarşısı, bankalarının dolduğu kısaca tam anlamıyla Yıldırım'ın merkezi olabilecek nitelikte bir yer olurdu.

Caddenin şimdiki haliyle ne Yıldırım Külliyesi, ne de Emirsultan kendini gösterebiliyor. Yani o dev tarihi eserler yine kaderine terkedildi, sokak aralarında sıkıştı kaldı.

Eğitim caddesinden Beyazıt Caddesine girişte yol birden bire daralıyor. Çok kötü trafik sıkışıklığı yaratıyor. Sebei ise orada kalan Şaypa Market'in karşısındaki (Barutluk Caddesi tarafıymış) binadan itibaren oluşan daralma. Buranın devamında bu kez de yolun diğer tarafında ciddi bir yola doğru çıkış söz konusu binalardan.

Ramazan ayında bir kez oradan geçmek zorunda kaldım ama canımdan bezdim.   Bindiğim otobüs o caddeyi geçebilmek için tam 15 dakika harcadı. Olacak şey değil. Topu topu 1-1,5 kmlik bir cadde bu sürede geçilemez. Daha ayrıntılı olarak nerelerin sorun yarattığını oradaki arkadaşlarıma danışarak uydu görüntüsünden göstermeye çalışacağım.

Bu caddeye yazık edildiği görüşündeyim ben de. Hem de bu cadde yüzünden tüm Bursa'ya yazık oldu. Ankara yolundan sonra doğu yönündeki tek işe yarar alternatif bu cadde ve devamıydı ama şimdi kalp atardamarlarındaki tıkanık olan kriz yaratma noktasından farklı bir şey değil.

ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 16:41

Beyazıt Caddesini ve hemen arkasındaki Barutluk Caddesini? görmek isteyenler BBB'nin internet sitesindeki kent haritasından görebilirler.

www.bursa-bld.gov.tr

Mert Akgün
14 yıl önce - Pzr 20 Nis 2008, 22:47

babanemin söylediği Doğru Yol Partisinin Eğri Yolu
önceki projelerde cadde 3+3 olcakmış.ortada bursaray. F.S.M. bulvarının gelişmişi yani.tabi neye niyet neye kısmet
ordaki apartmanlardan birinde yaşıyorum.hak sahibi idik.bizim apartmanlarımız geri çekildi.kuzey taraftakı binalar öne geldi.bence sorumluları hakkında işlem yapılmalı

Efe Elaldı

12 yıl önce - Çrş 24 Şub 2010, 01:12

bu caddedeki beton direkler ve teller çok can sıkıyor çok kötü görüntü oluşturuyorlar kaldırımlarda epey eskidi biran önce belediyenin caddeye el atması gerek

alivaroğlu
11 ay önce - Prş 22 Tem 2021, 13:11
hala beyazıt caddesi çok bakımsız :(

yıl olmuş 2021 hala caddede vizyonlu bir iş yapılmadı sadece dönemin başbakanı rte geçerken asfalt döküldü onun dışında beton direkler bakımsız kaldırımlar tek şerit yol say say bitmez bu cadde ile bir an önce ilgilenilmesi lazım

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet