Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Karani Eseroğlu
12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 04:48

Sevgili Üstad'ımız Faruk Bey ve bu başlığa yazan diğer arkadaşlarımız fotoğraflara verilen (+),(-) puanlarla ilgili görüşlerini çok yalın bir şekilde ifade etmişler, katılmamak mümkün değil.
Ben de bir gecede bir üyeden 90 wow puanı alan bir arkadaşınız olarak(   ), wow puanları ile ilgili samimi düşüncelerimi sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum.
Öncelikle herkesin iyi niyetli olduğunu düşünüyorum, ama içimizden bazı arkadaşlarımızın wow puanı olayına duygusal yaklaştıklarını, bazılarının da çok önemsemeden rasgele puan verdiklerini sanıyorum.
Aramızda gerçekten mükemmel fotoğraf çekip yükleyen arkadaşlarımız var, bunları hepimiz tanıyoruz.
Kendimi fotoğrafçılığın henüz (f)sinden (o)suna geçememiş biri olarak kabul ediyorum.
Fotoğraf konusundaki ustalıklarında herkesin hemfikir olduğu arkadaşlarımızın profiline bakınca, wow puanımın onlardan çok fazla olması beni gerçekten rahatsız ediyor, bu işte bir yanlışlık olduğuna ve puan verilen bazı fotoğraflarımın bu puanları hak etmediklerine inanıyorum.
Konuyu genelleyecek olursam; sevip saydığımız dostlarımıza veya kendimize yakın gördüğümüz arkadaşlarımıza dostluk göstergesi olarak, wow puanı yerine üyelere özeldeki kişisel sayfalarımızı kullansak, puanları kişilere değil de gerçekten hakeden fotoğraflara versek ve bu konuda biraz daha seçici olsak, sitemiz ve dostluk adına çok daha doğru ve anlamlı olacaktır diye düşünüyorum.

Kayhan Emekli

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 07:45

İyi de arkadaşlar, siteye ne zaman girsem eksi puanlar neden verilmiş, artılar neden verilmiş diye bakarım. Gördüğüm kadarıyla eksi puanların yüzde doksanı forumlarda veriliyor. Fotoğraflara mümkün olduğu kadar artı verilmeye çalışılıyor intibası var bende. Bunda da bir kötülük göremiyorum. Fotoğraflarını kalitesiz gören arkadaşlarda benim gibi yapar, yüklemez.

Beşyüz tane artısı olupda, tek bir tane eksi alsa bile neden aldığını öğrenmek için yanıp tutuşan üyeler de var. Neden eksi verdiğini arkadaş dayanamayıp açıktan anlatsa da maalesef konu uzayıp gidiyor. Mesela Aydın, Nazilli'de yol kenarındaki alışveriş yapılan mağazalarda olduğu gibi, (linki tam hatırlayamadım özür dilerim.İstenirse de bulurum.)

Bence fotoğraflara verilen puanlamada sıkıntı yok, hepimiz doğarken puan verme veya artı puan alabilme yeteneği ile doğmuyoruz. Puan verebilmek de büyük bir haz olsa gerek. Kolay da alınamıyor. Yüz mesaj sanıldığı kadar da kolay değilmiş. Boş mesaj veya fotoğraflarla değilde, dolu dolu hakederek kazanmak istiyor.

Bir de, konu hep eksi puan şikayeti, artı puan alanlar hallerinden memnun. Birisi çıkıp da bana verdiğiniz yüzlerce artı puandan elli tanesini veya şu kadarını haketmiyorum demiyor. Kimin damarına basılıyorsa, (genelde de eksi almış olan arkadaş oluyor) çıkıp konuşuyor.

Bir mesele varsa, her zaman özelden uyarı almışımdır. Bence bu tür konuların hepsi de site yöneticileri ile özelde rahatlıkla çözülebilir. Bu başlığa mesaj yazan arkadaşların, istisnasız hepsinin muhakkak bi yönetici arkadaşı vardır veya burda edinmiştir (ben hariç).

wowturkey çalışıyor, azcık zamanla herşey halledilir.

Sağlıcakla kalın.

ferhatfahri

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 10:44

Bu başlık altında beyan edilen bütün fikirlere katılmakla beraber ben de nacizane şöyle bir öneri getirmek istiyorum. Tabii ki her zaman tartışarak daha iyiyi, en iyiyi bulma gayreti içerisinde olacağız.

Bir mesaja verilen eksi puanlar belli bir sayıya ulaştığında(Örneğin 5 adet), mesaj sistem tarafından otomatik olarak silinsin. Bu şekilde hem sürekli daha iyiye yöneltmiş olacağız birmizi, hem de sitenin veri tabanı rahatlamış olacak.

Böyle bir uygulama fikirlere sansür olarak algılanabilir, dolayısıyla sadece yüklenen fotoğraflar için geçerli olabilir. Zaten esas hacim tutan da fotoğraflar.

Burç

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 10:48

o mesaja verilen cevaplar havada kalır.
İstediğimi provoke eder, mesajımı da otomatik sildiririm..
En çok da 5 eksi ile kurtulurum.

Bu başlıktaki konu "fotoğraflara verilen dostluk puanları" zaten.
Lütfen "mesajlara verilen eksi puanlar" olayına bir de burada girmeyelim.

Gereksiz artı puanlar ve fotoğraflardan bahsedelim.

Mustafa Topsakal

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 14:36

Bir konu daha eklemek istiyorum:Elinizde eski bir fotoğraf var,bir mekanın 10-15 sene önceki hali.siteye yüklüyorsunuz (bilgi amaçlı olarak,çünkü istesenizde o fotoğrafı o haliyle çekemezsiniz)daha ne olup bittiğine bakmadan  (-) puanı veriyorlar,sorun değil ama bakan kişiye acıyorum,hiç anlamamış demekki,yada gidip o fotoğrafın aynısını çekecek!!!!.Lütfen bu konuyada dikkat edelim.

Burç

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 15:11

Eski fotoğraf yükleyenler genellikle hep sitede var olan fotoğrafları tekrar tekrar siteye yüklüyor.
Önce bir siteyi araştırırsanız göreceksiniz ki eksi puanlar genelde haklı.
Ayrıca eski fotoğrafların ayrı başlıkları var, genelde bu başlığa yüklemeyip, güncel fotoğraflar
başlığına yükleniyor. Buna da dikkat etmeyen gene haklı olarak eksi puan alır.
Bir de cidden kalitesiz fotoğraflar var, eski ama bir değeri yok. Develer falan var, rezalet bir
görünüm, veya 70'lerden kalma dandirik bir kartpostal taranmış.
Bunlar da eksi puanı hak ediyor.

Siz gene en temizi dijital makinenizi alıp bol güneşli güzel bir yeni fotoğrafını çekin,
o eski fotoğraflar bir işe yarasaydı bu siteye gerek bile kalmazdı.

serkanen

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 17:26

Faruk abinin dediklerine katılmamak mümkün değil. Benim bunlara eklemek istediğim birkaç şey var. Üyeler arasında eksi puan almak fazlasıyla moral bozucu bir durum haline gelmiş, kimi zaman eksi puan alan üyeler bir daha fotoğraf yüklemek istemiyorlar. Ben kendi durumumu örnek vereyim; ilk üye olduğum zaman çektiğim her fotoğrafı siteye eklemek istiyordum. Fakat sonraları sitenin en büyük amacı olan Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılması, beni fotoğraf yükleme konusunda daha seçici davranmaya sevk etti. Artık çektiğim yüz fotoğraftan belki en fazla on tanesini siteye yüklüyorum (tabii istediğim güzellikte iseler). Kapalı, sisli, puslu, kısacası kötü havalarda kesinlikle fotoğraf çekmiyorum. Çektiğim fotoğrafları siteye yüklemeden mutlaka çeşitli programlarda düzenliyorum. Bunları anlatmamın sebebi bazı üyeler çektiklerini paylaşmakta çoğu zaman sabırsız davranıyorlar. Sonra da eksi aldıkları zaman hemen şikayet ediyorlar. Burada unutulmaması gereken şey siteye güzel fotoğraflar yükleyen üyeler de en az bu şikayet eden üyeler kadar emek harcıyorlar fotoğraf çekiminden, düzenlemesine kadar. Bu sorunun aşılabilmesi için fotoğraf yükleme konusunda elimizden geldiği kadar seçici davranmalıyız. Burada hepimiz birer amatörüz fakat yine de Faruk abinin dediği gibi ışık, kontrast, tema gibi birkaç temel fotoğraf kuralına uyup, düzenleme programlarını biraz kullanırsak güzel fotoğraflarla siteye katkı verebileceğimize inanıyorum.
Artı puan konusunda benzer kaygıları ben de taşıyorum. Sitede bazı gruplar oluşmuş ve bu grupların içindeki üyeler birbirlerini artı puanlar vererek destekliyor.  Güzel fotoğrafa artı verilmesine sözüm yok, ama sırf arkadaşım diye vasat fotoğrafları da ödüllendirmek puan sistemini amaçsız kılmakta. Aslında tüm bu tartışılan konular sitenin kuralları ve amaçları içinde de anlatılmış ama birkez gündeme getirmekte fayda var.

Baraküda_Turgay

12 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 17:22

Başka bir başlık açıp başlık enflasyonu yaratmamak için yine puanla ilgili farklı bir yönden yaklaşmak istiyorum.
Arkadaşlarımın yukarda söyledikleri olayları hergün yaşamaktayız.Sevdiğimize,köylümüze,hemşehrimize,arkadaşımıza ve hatta bayan üyelere bazen haketmedikleri puanları veriyoruz.
Ama hepimiz biliyoruzki kötü bir fotoğrafa bir dolu puan versek ve wow desekde, ondan daha çok hakeden fotoğraflar gözümüze ve vicdanımıza batmaya devam ediyor...
Zaten arkadaşlarım yukardaki mesajlarında bunlarıda anlatmaya çalışmışlar..

Birde aramızda bazı üyelerimiz varki,yüzlerce wow puanı aldığı halde 1 kişiye dahi wow vermemiş yada o kadar az vermişki...
Hayret doğrusu,bu kadar fotoğraf yükleyen üye arasından wowu hakedecek bir fotoğraf yokmu??Yada bu wow puanı borsada iyi işlem yapıyor,öyle kolay kolay kimseye verilmez de bizmi bilmiyoruz.?
Yani bu profillerden şunumu anlamalıyız.Ben en iyisiyim,bu işi bilirim,kimseye wow vermem,yada öyle kolay wow demem...
Peh,peh...vay be siz neymişsiniz be ....
Valla puan vermeyle ne fakir oluruz,nede zengin...Hak ediyorsa kim olursa olsun vermek bence adil olmaktır..Güzeli takdir etmektir.

Not:teknik bir arızadan dolayı wow veremeyenler,bu söylemin dışındadır...

Elif®
12 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 17:37

Siteyi baştan aşağı incelediğimde kimi zaman (+) haketmiş fotoğrafların hiç ödüllendirilmemiş olduğunu ya da hiç haketmediği halde gayet güzel bir fotoğrafın (-) almış olduğunu görüyorum. Artılar ve eksiler amacına uygun kullanıldığında sitenin kalitesini kesinlikle yükseltmeye müsait bir uygulama. Fakat amacından saptığı anda, kırıcı, üzücü etki yapabiliyor.

--Çok kötü bir resme sırf dostluk var arada diye artı vermek, o kişiyi aynı kötü seviyede resimler çekmeye teşvik,
--Çok güzel bir resme sırf kişisel duygulardan dolayı eksi vermek ya da direk eleştirel yaklaşıp eksi vermek de o kişiyi siteden soğutmakla,
sonuçlanıyor görüşündeyim. Artı ve eksilerde dengeli ve adil davranmak kesinlikle eminim ki site kalitesini daha da ileri seviyeye taşıyacak. Puanlama yapılmadan bir kez daha düşünülürse şayet bu sıkıntı da ortadan büyük ölçüde kalkacaktır kanısını taşıyorum.

Mustafa Topsakal

12 yıl önce - Cum 13 Nis 2007, 19:30

Ben beğendiğim fotoğraflara kimin çektiğine bakmadan wow diyorum,daha sonra kim olduğuna bakıyorum.İnsan ister istemez tanıdığı veya site aracılığıylada görüşsede bir samimiyetten dolayı puan veya wow demek hissi duyuyor.Bazen beğendiğim fotoğraflar bir şahsın 4 yada 5 adet foroğrafı olabiliyor wow dediğim zaman,bir kaç gün içerisinde bakıyorum ki benim wow dediğim şahıs benim fotoğraflara wow demiş...Bu bir kaç kez oldu.Artık kendi fotoğraflarıma bakınca acaba bunları gerçekten beğendilermi diye düşünüyorum.Bir nevi iadei ziyaret.

sayfa 2
« önceki   123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET