Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk Öncan

12 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 14:44
Fotoğraflara verilen dostluk puanlarının zararları

Konuya nasıl başlayacağımı yanlış anlaşılmadan derdimi nasıl anlatacağımı uzun süre düşündüm.Ben bir fotoğraf sanatçısı değilim sadece güzel fotoğraf çekmeye çalışan bir amatörüm.Fotoğrafçılıkta birinci kural ışık tır.Işık olmadan kim, hangi fotoğraf makinesiyle,hangi manzarayı çekerse çeksin güzel sonuç alamaz.Bakıyorum siteye yüklenen birsürü fotoğrafda hava karanlık,netlikyok,kontrast yok,ufuk çizgisi yamuk,ya sarı ya mavi renk hakim.Tam anlamıyla eksiyi hakeden fotoğraflarda da 'beğendim' puanları var.Dostluklarımız eğer vereceğimiz sadece artı puanlara bağlıysa ki zannetmiyorum, bu puanlarla  farkında olmadan o arkadaşımıza zarar verdiğimizi bilmemiz gerekir.Kötü bir fotoğrafı çeken arkadaşın sırtını sıvazlarsak hem onun siteye kötü fotoğraflar yüklemeye devam etmesini sağlarız, hemde doğruyu öğrenmesini engelleriz.Hiç kimsenin böyle bir düşüncede olmadığını biliyorum ama sonuçlarının böyle olduğunu bilelim.Bence kötü bir fotoğrafa eksi vermek,güzel bir foto yada  artı vermek bu sitedeki ülkesini ve fotoğrafçılığı seven herkesin borcudur.Bazende bunun tam tersini görüyoruz.Pırıl pırıl bir manzara,fotoğraf kalitesi çok kötü diye eksi verilmiş.(benim fotoğrafım değil) Bir kişiye kızgınlığımız olabilir,onun düşüncelerini beğenmiyor olabiliriz.En azından o fotonun artık bizlere ait olduğunu düşünüp,güzel bir fotoya da hakkını verebiliriz.Bazi arkadaşlarımızda artı puanlarda cimri eksilerde cömert davranıyorlar.Artı ve eksiler, kimse önemli değil demesin bence çok çok önemli.Ama adaletli olmak şartıyla.Tabii aramızda güzel fotoğraf ile kötü fotoğrafı ayırt etme bilgisinden yoksun arkadaşlarda olacaktır.Kimse annesinin karnında öğrenmedi.
        Ayrıca puan verirken bulunduğumuz şehri ön planda tutmak gibi bir zorunluluğumuzda yok.Kırklareli de bizim Ardahan da.
        Işıktan yoksun,yamuk,kirli,silik,net olmayan tüm fotolara eksi vereceğimi (kime ait olduğuna bakmadan)ve bunu yaparkende öncelikli olarak fotoyu yükleyen arkadaşımızı sonra siteni geleceğini düşündüğümü bildiririm.Kimse beni arkadan vurmakla suçlamasın.Hatta benim verdiğim puanlarıda site yönetimi isterse herkesin görmesine açabilir.Şeffaf ve adil olmamızda bir zarar yok.
Amaç hem güzel fotoğraflar çekmesini öğrenmek hemde siteyi kötü fotoğraflarımızdan temizlemek olmalıdır.
        Sabırsızlığınızı anlıyorum, bekleyiniz güzel havaların gelmesine az kaldı.Kimsenin zorlamalı  fotoğraf yüklemesine yada sayılarla yarış etmesine gerek yok.Site hepimizin.
        Kimseyi üzmediğimi,yazdıklarımında hiç olmassa bazı kardeşlerime yararlı olacağını umuyorum.
Saygı ve sevgilerimle

En son Faruk Öncan tarafından Prş 15 Mar 2007, 17:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Tunc

12 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 15:54

Ozaman Bir Onerim Olacak,

Guzel Fikirlerinize katkida bulunmak istiyorum, Yesil ve Kirmizi Arasi Sadece Resimler icin Kullanilan Elestiri Niteliginde Oylama Olsun. (Hata Duzeltmesi icin O Kisiye Imkan verilsin) Resmi Yukleyen Bu Renkli Ikaz ile Uyarida bulunabilir, Buna Ragmen Duzeltme yapilmadi ise Eksi Puan Verilir. Bu Puanlamada, Isik yetersiz, Ufuk cizgisi, yamuk resim v.s. Gerci Sizler daha iyisini bilirsiniz.. 5-6 Temel madde olabilir, Buna Gore Hem Resmi Ceken Hatasini Duzeltir, Hemde Bizler Birseyler Ogreniriz, Bundan Sonraki Yukleyecegimiz Resimlere Daha Bir Dikkat ederiz..

Sevgilerimle..

mehmet emin

12 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 16:14

Alıntı:
(Hata Duzeltmesi icin O Kisiye imkân verilsin) Resmi Yukleyen Bu Renkli Ikaz ile Uyarida bulunabilir, Buna Ragmen Duzeltme yapilmadi ise Eksi Puan Verilir.

bende bunu ne zamandır düşünüyordum fakat belirtecek müsait ortam olmadığından yazamamıştım, başlığı açan arkadaşıma teşekkür ederim bunun için, eksi puan verilmeden önce hatanın düzeltilmesi için bir uyarı yapılması ve böylece hata yapan arkadaşımızın eksi puanlarının artması suretiyle puan verme hakkının elinden alınmaması için son bir şans verilmesini sadece fotoğraflar için değil yorumlar içinde geçerli olmasını isterdim, veya beş kırmızı yıldızın bir eksi olması gibi.

sabahattin kayış

12 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 17:12

Alıntı:
(Hata Duzeltmesi icin O Kisiye imkân verilsin) Resmi Yukleyen Bu Renkli Ikaz ile Uyarida bulunabilir, Buna Ragmen Duzeltme yapilmadi ise Eksi Puan Verilir. Bu Puanlamada, Isik yetersiz, Ufuk cizgisi, yamuk resim v.s. Gerci Sizler daha iyisini bilirsiniz.. 5-6 Temel madde olabilir, Buna Gore Hem Resmi Ceken Hatasini Duzeltir, Hemde Bizler Birseyler Ogreniriz, Bundan Sonraki Yukleyecegimiz Resimlere Daha Bir Dikkat ederiz..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=34462& ...highlight=

Yukarıda linkini verdiğim başlığı bu amaçla açmıştım fakat doğru anlaşılamadı.. Bazı üyelerimiz doğru olarak kullanıyor, bu başlığı şikayet başlığı veya öneri sayfası gibi algılayanlar bile oldu..

Önceki mesajları okumakta her zaman yarar var,

Faruk Ağabey'in açmış olduğu bu başlık gerçekten yerinde dilek ve temennilerine katılıyorum,

İşte bu dilek ve temennilerden de fotoğraf konusunda bir çok ders çıkartabilecek ve fotoğrafı görsel güzellikten çok sanatsal değeriyle anlayıp, anlatabilecek insanlar çıkacaktır.

En son sabahattin kayış tarafından Prş 15 Mar 2007, 18:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kemalsoylemez

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 00:16

Sevgili Faruk Öncan üstadımız söyleyecek fazla bir söz bırakmamış. Yazdıklarının altına imzamı atarım.
Kötü fotoğrafların eksi puanla eleştirilmesi gerektiğine sonuna kadar katılıyorum.
Ama bazı arkadaşlarımızın puanlama hakkını kullanırken yaptıkları bazı hatalar var;
bazı noktalarda daha insaflı ve dikkatli puan vermemiz gerekiyor.

- Henüz birkaç fotoğraf yükleyen, siteye alışmaya çalışan arkadaşlara eksi puan vermek yerine özel mesajla yaptığı hatayı anlatmak daha faydalıdır. Hem sitemize, hem arkadaşımıza... Sonuçta nasıl olsa kötü fotoğraflar silinecektir.

- Karanlık fotoğraflara eksi puan verelim diyoruz ama bundan 4 yıl önce yüklenmiş fotoğrafları araştırıp karanlık olanlara eksi puan vermenin alemi yok.

- Eşimizin dostumuzun çektiği kötü fotoğraflara müspet puanlar verirsek, onlar yaptıkları işin destek görmesinden güç alarak aynı şekilde devam ederler. Büyük ihtimalle iyi birşey yaptıklarını zannederler. İyi bir dost hatalarımızı da gösterebilendir.

- Sitede samimi olduğunuz kişiler size yükledikleri fotoğrafların linkini gönderip göz kırpabilirler. Bu durumda yapılabilecek en güzel şey aşağıdaki linki gönderip göz kırpmaktır.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=35279  

Bu konuda bir başlık açtığı ve konuyu her zamanki hassasiyet ve nezaketiyle dile getirdiği için Faruk Öncan üstadımıza tekrar teşekkürler.

Mustafa Topsakal

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 00:48

herkes aynı dertten müzdaripmiş meğer,sadece dile getirilememiş,bu konuda Faruk abime teşekkür ediyorum.bir fikir olarak:fotoğrafların altına yazılan isimler hemen gözükmese gibi...tam sistemin nasıl işlediğini bilmediğim için aklıma gelen bu fikir belki biraz isnadsız oldu.ikaz olayına karşıyım.ikaz alacağını düşünürsen biraz daha rahat yükleme olur.. onun için önce göze hitap etsin sonra puanı verelim daha sonra ismini görelim derim.

göçmen
12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 01:09

Faruk üstat gercekten cok güzel bir noktaya deginmis. Birsey itiraf edeyim; ben bugün bu yaziyi okuduktan sonra  puan verdigim mesajlar kismina girip yaklasik 10 artimi geri aldim.

Sonucta en cok arti alana ödül falan verilmiyor(Akin abinin puanlara yazik oluyor )  Mesajlara verilen puanlarla övgüye deger fotograflar(bazen mesajlar da) digerleri arasindan siyrilsin.

Söyle bir önerim var; üyelerin profilinde "kendisine en cok arti puan veren üyenin kac puan verdigi" kismini ekleyebiliriz. Hatta "kendisine en cok eksi puan veren üyenin kac puan verdigi" de buna dahil edilebilinir. Böylece üyenin dostluk ya da düsmanlik puanlariyla iliskisi saptanabilir.

örnegin ;
göçmen'e sadece bir üye tarafindan +50 puan verilmis
göçmen'e sadece bir üye tarafindan -20 puan verilmis  

Üyenin aldigi toplam puan, sadece bir üyeden aldigi puanla birlikte sergilendiginde güzel bir karsilastirma olur kanisindayim.

ultrhasan42

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 01:37

ben de diğer arkadaşalara tamamen katılıyorum uyarmaksızın verilen eksi puanlar biraz sorgusuz infaz gibi oluyor ayrıca siteye yeni üye olan üyeler için de vazgeçme unsuru olabiliyor

Oktay Kasman

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 02:33

Sn.Faruk Öncan diyor ki
Alıntı:
Ben bir fotoğraf sanatçısı değilim sadece güzel fotoğraf çekmeye çalışan bir amatörüm.

Ben de yukarıdaki tarife katılıyorum.Her çıktığım geziden 600 ile 1000 arası fotoğraf ile dönerim.Detay Fotoğrafları çekmeye meraklıyım.Yani manzara gibi görsel yanı fazla olmayan fakat ilginç olan detayları fotoğraflarım.Otobüs bilet makinaları,durak levhaları,rıhtımdaki boş masalar veya bir camii minaresi gibi. Sitemizde almış olduğum (-) puanların büyük bölümü de fotoğraflardan olmuştur.Mesela yazdığınız bir mesajı desteklemek amacı ile koyduğunuz ve hiç bir sanatsal iddianızın olmadığı Fotoğraflara bile (-) puan verilebiliyor.Bu yüzden de fazla Fotoğraf yüklememeye çalışıyorum.Ayrıca Sn.Faruk beyin bahsettiği gibi sempati veya antipati dolayısı ile verilen puanlara önlem olmak üzere bazı alternatifler düşünülebilir.Mesela;Site içinde üyeler arasından seçilecek Fotoğraf dalında uzman kişilerden başka üyelerin Fotoğraflara puan verememesi,veya Sn.Saffetum un mesajında önerdiği gibi (-) puan alan fotoğrafa silinmesi için ikazda bulunulması gibi.Bir de şöyle düşünmek gerekir.Sitemiz bir Fotoğraf Sanat sitesi değildir.Buraya konulan her fotoğraf çoğunlukla amatör bir emek sonucudur.Fotoğrafı koyan üye de herhangi bir görüntüyü diğer üyelerle paylaşmak amacı ile koymuştur.Herhangi bir sanatsal iddiası da yoktur.Bu durumda (-) puan vererek bu üyelerin şevkini kırmak da pek uygun bir davranış olmamaktadır.

Tunc

12 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 02:41

Oktay bey demiski,
Alıntı:
Sitemizde almış olduğum (-) puanların büyük bölümü de fotoğraflardan olmuştur.Mesela yazdığınız bir mesajı desteklemek amacı ile koyduğunuz ve hiç bir sanatsal iddianızın olmadığı Fotoğraflara bile (-) puan verilebiliyor

Sanirim Butur uygulamalar icin, Tugrasiz resim yukleme secenegimiz var, Boyle yukleme yapilirsa daha uygun olabilir..

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET