Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ebru K.Türk
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 17:02
Bursa Yıldırım : Sorunlar, Düşünceler, Öneriler

Hadi bu konuyu da ben ele alayım.  

Yıldırım ilçesi 500.000'i aşan nüfusuyla ve son resmi nüfus sayımında %40lardaki nüfus artış hızıyla tek başına büyükşehir ünvanlı bazı şehirlerimize denktir.

Ben o bölgede yaşayan bazı arkadaşlarım sayesinde sık sık Yıldırım’ın da bazı semtlerine gidip geliyorum. Siteler, Yıldırım Külliyesi ve Emirsultan çevresini tanıyorum diyebilirim. Tabi Yeşil Tübe ve Setbaşını da şehrin merkezinde olmalarından dolayı daha bir biliyorum.   Diğer yerlerini pek bilmem. O yüzden yazdıklarımda eksik ve hatalı şeyler olabilir.

Tıpkı Nilüfer gibi Yıldırım da tüm sosyal ve ticari aktivitelerini Osmangazi'de gideren bir ilçe. Her ne kadar Beyazıt ve Kurtuluş caddeleri çevresi kendi ticari merkezini oluştursa da gördüğüm kadarıyla İncirli-Mesken ve Yüksek İhtisas Hst.-Mesken hattındaki gibi bir ticari oluşumdan farklı değil. Yani işlek ama dar ve çok sorunlu bir cadde boyunca açılan irili ufaklı dükkanlar, marketler ve banka şubelerinden ibaret bu hatlar.  

Oysa Yıldırım Osmangazi'den sonraki en büyük ilçe. Tarihi kökleri de çok eski. Nüfus yoğunluğu ise başlı başına bir hazine sayılır ticari açıdan. Ancak öyle plansız büyümüş ki ne kendi merkezini oturtabilmiş ne de sorunlarını çözebilmiş. Hatta Bursa'nın tarihi merkezi olan Yeşil Türbe, Setbaşı, Emirsultan aksını da Yıldırım ilçesi barındırdığından bu çarpıklık tüm Bursa'yı etkiler durum almış.  

Malesef Yıldırım ilçesi hakkında olumlu konuşulacak pek fazla şey yok. Şehir plancılığı, sosyal hayat, ticari hareketlilik gibi hiç bir konuda yeterliliği yok. Sadece nasıl olmuşsa planlı yapılaşma gösterebilmiş bölgesi Kaplıkaya, Mimarsinan, Siteler, Ertuğrulgazi bölgesi olabilmiş. Bu bölgenin Yıldırım'da varolduğuna bile şaşıyorum emin olun. Yakıştıramadığımdan değil ama o bölge nasıl olup da öyle korunabilmiş ve planlanmış hayret. "İsteyince oluyormuş" lafına mı örnek yoksa "Valla yanlışlıkla planlandık apla, isteyerek olmadı"  lafına mı örnek bilemiyorum.

Kaplıkaya çevresindeki mahalleler nasıl oldu da yağma edilmeden planlandı? Bilenler burada yazarsa çok sevinirim.   Hatta bir adet +puan benden  

Bu bölge Yıldırım'ın en örnek yeri. Kültürmerkezi, planlı ve yeşil sokakları, hastanesi vs.. herşeye sahip. Tek sorunu dağ yamacı olması yüzünden eğimli olması ve malesef kendi başına kalması. Şehrin diğer alanlarından kopuk bir ada gibi. Hem de her bakımdan.

Çok ciddi ve acil olarak bu ilçeye çeki düzen getirilmeli. Ciddi kentsel dönüşümler yapılmalı. Bu kadar büyük bir ilçenin şu ana kadar yaptıklarından çok daha fazlasını yapacak gücü olduğuna inanıyorum ama nedense ortaya çıkanlar az farkla kendinden daha büyük ilçe olan Osmangazi’nin yaptıklarının yarısı bile değil.

[ Yazı uzun olduğundan okunabilirliğini arttırmak için devamını alttaki mesaja ekliyorum.- Ebru K.Türk ]

Batur

13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 17:51

Bir iki tarihi eserin restorasyonunu saymazsak, Yıldırım Belediyesi’nin adından söz ettirecek bir çalışması yok henüz. Tabi bunu söylerken Kaplıkaya Cazibe Merkezi, Emirsultan Meydanı, Akçağlayan Kentsel dönüşümü gibi yayınladığı birçok projeyi, adından söz ettiren çalışmalar olarak saymıyoruz   . Yıldırım çarpık yapılaşmadan kaynaklanan sıkıntılar mı yaşıyor bilemiyorum ama sırtını Uludağ’a dayamış olan Yıldırım’a mevcut durumu hiç yakışmıyor   . Umarım bugün atılan adımlar, uzun vadede düzenli bir Yıldırım’ı oluşturacak adımlar olur da Yıldırım yıllarını boşa geçirmiş olmaz   .

Gökhan Varişler
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 18:47

Ben 2 yıldır gemlikte oturuyorum fakat gemliğe gidene kadarki hayatımda yıldırımda oturdum doğma büyüme  yıldırımlıyım tabiki bu 2 yıllık süredede kopmadım oradan ne olup bitiyor hepsini biliyorum fakat ben biraz farklı açıdan yaklaşmak istiyorum konuya şimdi yıldırım belediye başkanı bir şeyler yapmıyor yapamıyor elle tutulur bir proje dahi gösteremiyor diyoruz ama bu daha öncede böyleydi yani daha önceki yerel yönetimlerde diğer ilçelerimiz bi şeyler yapmaya çalışırken yıldırımda yine bir atak olmuyordu sürekli büyüyor ama plansız projesiz oluyordu bu demek istediğim başka bir sebepmi var yoksa koltuğa oturan başkanlar şansımıza sürekli aynı düşünceylemi oturuyordu koltuklarına bilmiyorum yani hangi etkenlerden dolayı yıldırım bu durumda pek bir düşünce yok kafamda.

Ebru K.Türk
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 18:52

Alıntı:
yıldırım belediye başkanı bir şeyler yapmıyor yapamıyor elle tutulur bir proje dahi gösteremiyor diyoruz ama bu daha öncede böyleydi yani daha önceki yerel yönetimlerde diğer ilçelerimiz bi şeyler yapmaya çalışırken yıldırımda yine bir atak olmuyordu sürekli büyüyor ama plansız projesiz oluyordu

Valla doğru söze ne denir? Gerçekten Yıldırım'da beklentileri karşılayamayan yatırımlar sadece şimdiki döneme özel bir konu değil. Hep böyle olmuş hakikaten. Nedendir ben de bilmiyorum. Oysa ki belediyelerin gelirlerinin çok önemli bir kısmı nüfusuna oranla devletten aldıkları paylardır. Yani bu durumda Osmangazi Belediyesi'nin eline geçen paraya yakın bir geliri var demek oluyor Yıldırımın. Halbuki ortaya çıkanlar hiç bir zaman büyük işler olamamış.

Bilmediğimiz ve ters birşeyler var ama ne? İlçe o kadar büyümesine rağmen tüm dönemlerde yapılanlar hep temel belediyecilik hizmetleri ile sınırlı kalmış. Az sayıda sivri proje üretilmiş ama onlar da pek işe yarar sonuçlar üretememiş. Benim de aklıma takılıyor bu konu.  

SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 20:43

Yanılmıyorsam Yıldırım, Bursa'nın en çok dış göç alan ilçesi konumundadır. Nüfus artış hızı ise Nilüfer'den sonra 2.sıradadır.
Nilüfer'den farklı olarak Yıldırım'a göç edenler genellikle doğudan  ya da daha küçük şehirlerden gelen kişilerden oluşuyor.En çok gecekondu kurulan yerde bu sebepten dolayı Yıldırım olmuştur.Yıldırım'ı bir virüse benzetiyorum,çok hızlı yayılıyor ve kontrol edilemiyor.Bu olumsuzluklar Yıldırım Belediyesi'nin işini zorlaştırıyor,açıkçası kolay bir yer değil.Bunları gören her belediye başkanının iştahı kesiliyor olabilir(hoş hizmet etmek için geliyorlar ama).Çok ciddi şehir planlaması gerekiyor.

Yine de bu saydıklarım belediyenin proje üretmesine doğrudan engel değil diye düşünüyorum.Yıldırım Belediyesi'nin vizyon eksikliği var gibime geliyor.Başkanlar Yıldırım için ufuklarını geniş tutmanın gereğine inanmıyorlar.

Kısacası Yıldırım'ın nüfus ve kültürel yapısı hizmet etmeyi bir nebze zorlaştırsada ben asıl sorunun belediye başkanlarının basiretsizliği olarak görüyorum.

Gökhan Varişler
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 21:39

Tabiki yıldırım çok zor bir bölge özellikle nüfüsunun kültürel zayıflığından dolayı idare edilmesi çok zor olan bir bölge fakat buraya gelen başkanlarımız tüm bu olumsuzlukları bilerek oturmuyorlarmı koltuğa vaatlerde bulunarak gelmiyorlar mı ama hiçbir ilerleme kat ettirmeden yıldırıma gidiyorlar buda insanın düşündürüyor doğrusu.

Batur

13 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 00:25

Alıntı:
Sadece nasıl olmuşsa planlı yapılaşma gösterebilmiş bölgesi Kaplıkaya, Mimarsinan, Siteler, Ertuğrulgazi bölgesi olabilmiş. Bu bölgenin Yıldırım'da varolduğuna bile şaşıyorum emin olun.

Bu yüzden daha çok geçmiş dönemlerin basiretsizliğini yaşıyor Yıldırım. Zamanında Siteler bölgesinde uygulanan imar planlarını, ilçenin büyümesine paralel olarak geniş alanlara yayma başarısını gösterselerdi, bugün Nilüfer kadar planlı bir ilçe olurdu .

A.Nibal
13 yıl önce - Prş 15 Mar 2007, 15:31

Alıntı:
Kaplıkaya çevresindeki mahalleler nasıl oldu da yağma edilmeden planlandı? Bilenler burada yazarsa çok sevinirim.   Hatta bir adet +puan benden  

Aslında cevap basit...
Bugüne kadar (yukarıda da yazıldığı gibi üvey evlat muamelesi görmüş olması) yani:
Geçmiş yönetimlerin kent planlamasında, nüfus artışı ve göç dalgasının arkasından gelmeleri, yetişememeleri...

Bunun en bariz göstergesi 50 yıllık  11 adet mahallenin daha geçen yıl sözde sit alanından çıkartılarak planlanması. Plan olmayıca da insanlar doğal olarak çarpık yapılaşmaya yönelmişlerdir. Kurtbasan mevkii ya da Ankara yolunun altındaki kısımdaki eski yapılaşma içinde daha önceki yıllarda plan yapılmış ve uygulanmış demek gerçekten güç.

Belediye 100 küsür çıkmaz sokak açmış kamulaştırmayla. 15 civarında da kamulaştırma ile okul arsası üretilmiş ve bunun yarısı daha önce hiç lisesi olmayan Ankara Yolu altındaki mahallelerde yapımına başlanan okullar.

Yakın zamanda da Yeşilyayla'daki Türkiye'nin en uzun pazarı kalkıyor. Kapalı pazar yeri inşaatlarına başlanmış.

((Not: Bu yazdıklarımı gazetelerin internet sitelerinden okudum. Enteresan olanı ise belediyenin sitesinde bulamayışım. Haber arşivi bir iki haftalık. Bence belediyenin ilk önce acilen internet sitesini yenilemesi gerek.))

Kısacası geçmişte yapılamayan planlamaların faturası... Yapılan ve yetişilen planlar da Kaplıkaya gibi yerler. İleride bittiğinde  Akçağlayanı da kurtarılan alan olarak hatırlayacağız muhtemelen...

Diğer arkadaşların da dediği gibi daha önce plana kavuşturulamamış Yıldırım gerçekten Bursa'nın en zor yeri olsa gerek. Bu nedenle belediyenin en önemli hizmeti Sevgi Market ve 11 Mahalle'nin plana kavuşmasıdır kanaatimce.

Bilmiyorum Mahalle Konakları'na hiç gittiniz mi ama, şuan içlerinde meslek edindirme vs. kurslar yapılıyor. Alt katında da civar mahallelerin ihtiyacını karşılamaya yönelik deprem depoları, ptt-tahsilat büroları ve muhtarlıklar mevcut. Bence bu haliyle YavuzSelim gibi mahallelere yapılan konaklar zenginler için kıraathanelerden çok başka şeyleri çağrıştırıyor. (tabii YavuzSelim gibi yerlerde zengin bulabilirsen    ) Fırsatınız olursa bir mahalle konağına uğrayın...

Önce planı sonra yapılaşması olan bir ilçe olmadığından Yıldırıma farklı açılardan bakmak gerekir. Nilüfer'de sosyetenin köpekleri için gezdirme parkı iyi bir hizmet olabilir ama; bu tip işler Yıldırım'da soğukta üşüyen bir insana ipekten gömlek vermeye benzer. Yıldırımda insanların işe ihtiyacı var önce. ne de olsa göç bölgesi. Bunu Yıldırım'da oturmayan bilemez...
Ne demiş Cem Yılmaz "Eğitim Şart !.."  

teomann
13 yıl önce - Cmt 24 Mar 2007, 22:48

Yıldırım Bursa'nın en düzensiz ilçesi.Gecekondulaşma inanılmaz boyutlarda ve gecekondular 3-4 katlı çirkin betornameler şeklinde..Yıldırıma göçün en büyük sebebide gecekondulardır..Buraları adeta bir gecekondu tarlası olduğu için biri yıkılsa 2 tanesi yapılmakta...
Yapılması gereken çok büyük projeler hazırlamak ve radikal kararlar almak.Bir kere ruhsatsız binalar derhal yıkılmalı.Ruhsatsız binalar yıkıldığı için kesinlikle para verilmemeli çünkü ruhsatsız bina yapmak suç.Ruhsat verilen gecekondularda yıkılma kapsamına alınmalı.(kent estetiğine aykırı oldukları için).
Heralde böyle bir şey yapılsa Yıldırım'ın % 70'i kentsel dönüşüme tabii olur.

yunusblt
13 yıl önce - Cum 06 Nis 2007, 17:43

selam sevgili arkadaşlar
uzun zamandır bursada bulunamadım.vatani görevimden dolayı. gerçekten bursa çok değişmiş gelince bir yabancılık çektim ben burayı bu şekilde bırakmamıştım gerçekten bu kadar kısa zamanda bu kadar çok faaliyetin aynı anda yapılmaya başlanılması ve bitime yaklaşılmış olması hakikaten beni çok sevindirdi.ben bursanın bu kadar kısa zamanda bu kadar ileri gideceğini tahmin etmemiştim. kendi adıma sevindim biraz sıkıntı çekiliyor fakat her şey daha güzel olacak.sevgilerimle

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet