Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CAN
13 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 16:41
Ödüllü Yarışmalar


Arkadaşlar internet üzerinde gördüğümüz yarışmalar,sergiler,ödüller gibi konuları bu başlık altında toplayalım mı? İlk ilan benden olsun o zaman.Belki de birilerinin hayalini süsleyen bu çekicileri kullanacak TIR şoförlerinin yarışması varmış.Detaylar aşağıda...
SCANIA, AVRUPA’NIN EN İYİ GENÇ TIR SÜRÜCÜSÜNÜ ARIYOR.

Ağır ticari araç  kullanıcılarının yol güvenliği konusundaki bilinç düzeyini artırma amacını taşıyan “Genç Avrupalı Tır Sürücüsü” (GATS 2007) yarışması başlıyor. Türkiye distribütörlüğü Doğuş Otomotiv tarafından yürütülen Scania tarafından düzenlenen yarışmaya Türkiye de dahil olmak üzere 24 ülkeden sürücüler katılacak ve birinci olan sürücü R Serisi bir Scania çekici ile ödüllendirilecek.Scania tarafından Avrupa Birliği ve IRU’nun (Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği) desteği ile 2003 yılında düzenlenmeye başlanan ve 2 yılda bir gerçekleştirilen Genç Avrupalı Tır Sürücüsü (GATS 2007) yarışması için geri sayım başladı. Scania’nın ağır vasıta sektöründe trafik güvenliği konusunda öncü marka olduğunun altını çizen yarışma, Avrupa Komisyonu’nun 2010 yılına kadar trafik kazaları sonucu yaşanan ölümleri yarı yarıya azaltmaya yönelik trafik güvenliği hedefini desteklemek amacıyla düzenleniyor. Bu hedefe giden yolda, sürücülerin genç yaşta eğitilmesinin önemini vurgulayan yarışmaya Avrupa’dan bu yıl 20.000 kişinin üzerinde başvuru bekleniyor. Türk sürücülerin ikinci kez katılacağı yarışma için başvurular 6 Mart - 20 Nisan 2007 tarihleri arasında http://yetd.scania.com/TR/ internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışmaya katılabilmek için 1972 yılında veya daha sonra doğmuş ve geçerli bir ağır ticari araç sürücü belgesine sahip olmak yeterli.

Ağır ticari araç teknolojisi, güvenli ve ekonomik araç kullanımı gibi konulardaki bilgilerinin yanı sıra araç hakimiyeti ve manevra yeteneğinin çok yüksek olduğuna inanan genç Türk sürücülerin ilk etapta internet sitesindeki teorik testleri yanıtlaması gerekiyor. Her ilden bu testlerde en başarılı olan 15 sürücü yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Mayıs ayında Ankara, Samsun, Erzurum, Antakya, İzmir ve İstanbul’da bölge finalleri gerçekleştirilecek. Bölge finallerinde teorik bilgi testlerinin yanı sıra pratik sınavlar da bulunacak. Bu sınavlar öncesinde Scania uzmanları tarafından sürücülere eğitim verilecek. Bölge sınavlarında başarı olan, her ilin 1. ve 2.’si 9 Haziran tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Türkiye finaline katılmaya hak kazanacak. Türkiye finalinde birinci olan sürücü Eylül ayında İsveç’te gerçekleştirilecek olan Genç Avrupalı Tır Sürücüsü 2007 yarışmasında Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanacak. İsveç’teki finalden zaferle ayrılacak sürücü ise evine R Serisi bir Scania çekici ile dönecek. İsveç’te ikinci olan sürücü, bir arkadaşı ile birlikte Valensiya’da gerçekleştirilecek olan 2007 Moto GPDünya Şampiyonası’nda Michelin’in VIP misafiri olacak. Üçüncü ise Ferrari’nin Maranello’daki efsanevi fabrikasını ve buradaki Ferrari tarihi müzesini ziyaret etme şansı yakalayacak.

Genç Avrupalı Tır Sürücüsü yarışması, sadece trafik güvenliğinin geliştirilmesini değil, aynı zamanda yakıt tüketimi ile egzoz emisyonlarının düşürülmesini de destekleyen bir misyona sahip. Bu misyon gereği Scania, ağır ticari araçların küresel ısınmaya etkisinin azaltılması yönünde çalışmalarına devam etmekte olup, bu araçları kullanan sürücüleri de eğitiyor. Ekonomik araç kullanımının bir diğer olumlu etkisi olan taşımacılık sektörünün daha düşük işletme maliyetlerine ulaşabilmesi de Genç Avrupalı Tır Sürücüsü yarışması ile Scania’nın ulaşmayı planladığı hedeflerden biri.


Gülümhan

13 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 17:27
Fotoğraf Yarışması


Herhalde sitemizde bir çok üyenin ilgileneceği yarışma budur...

Vergi kimin için? Ne için ? Konulu fotoğraf yarışması...CAN
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 12:04

“Ruffles ADventure Reklamcılık Yarışması” başlıyor!"

Bu yıl 6. kez düzenlenecek ADventure Reklamcılık Yarışması'nda Ruffles için en yaratıcı fikirler bir araya gelecek. “En’lerin Patates Cipsi Ruffles”ı en iyi anlatan reklam projelerinin büyük bir rekabet içinde olacağı yarışmayı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü organize ediyor. Bölüm ve sınıf ayrımı olmaksızın bütün üniversite öğrencilerine açık olan yarışmada dereceye giren öğrenciler, birbirinden çekici ödüller kazanacaklar. Ruffles’ın reklamcılık ve pazarlama sektörüne ilgi duyan üniversitelilere ve genç fikirlerin yetişmesine olanak sağlamak amacıyla sponsor olduğu “Ruffles ADventure Reklamcılık Yarışması” bu yıl mart ve nisan ayları içerisinde düzenlenecek.
Yarışmaya Nasıl Katılabilirsiniz?
“En’lerin Patates Cipsi Ruffles” ile benzersiz bir reklam macerası yaşamak isteyen üniversiteliler üçer kişilik takımlar oluşturarak 13 Nisan 2007 tarihine kadar www.adventure.org.tr adresinden başvurup, işlerini yollayacaklar.
Her zamankinden daha zorlu geçmesi beklenen “Ruffles ADventure Reklamcılık Yarışması”na bu yıl yeni bir kategorinin eklenmesi heyecanı daha da artıracak. Yarışmaya başvuracak adaylardan, geçmiş senelerden farklı olarak, oluşturdukları reklam kampanyası paralelinde PR stratejisi ve uygulama örneklerini de oluşturmaları beklenecek. Daha sonra genç reklamcılar, www.adventure.org.tr adresinden alacakları bilgiler doğrultusunda hazırlayacakları reklam kampanyalarını, B.Ü. İşletme ve Ekonomi Kulübü’ne iletecekler.
Ön eleme sonucunda finale kalan 10 takım 17 Nisan 2007 tarihinde internet sitesi üzerinden duyurulacak ve 24 - 27 Nisan 2007 tarihlerinde de Boğaziçi Üniversitesi'ne final etabı için davet edilecek.
27 Nisan 2007 Cuma Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşecek büyük final sonrasında da büyük ödülü kazanmaya hak kazanan takımlar belli olacak!
Üretilen projelerde; Ruffles ile gündelik hayatta macera dolu yaşayan, eğlenmeyi bilen ve seven kitleler arasında bir bağ oluşturulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. “Ruffles ADventure Reklamcılık Yarışması”nın birincisi, Avrupa seyahati ve yarışma sponsorları tarafından sağlanan staj olanağının sahibi olacak.


MesutCa
13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 14:58YTONG Stand Tasarım Yarışması
http://www.ytong.com.tr/

Bu yarışma, 2 - 6 Mayıs 2007 tarihlerinde düzenlenecek olan Uluslararası Yapı 2007 İstanbul Fuarı'na katılacak olan Ytong'un, fuar standının oluşturulmasında, Ytong Malzeme ve Elemanlarının ve kurumsal imajının en etkin ve ilgi çekici biçimde sergilendiği, fonksiyonel, özgün ve profesyonel tasarımlar elde etmek ve birinci ödüle değer bulunan tasarımın uygulanması amacı ile düzenlenmiştir. Elde edilecek stand tasarımının aynı yıl içinde başka fuarlara katılırken de kullanılması hedeflenmektedir.

Teslim Tarihi : 26 03 2007

------------------------------------------------------------------------------------Kültürel Mirasın Korunması: 2007 UNESCO Asya-Pasifik Mirası Ödülleri
http://www.unescobkk.org/index.php?id=5480

Bu sene 8.si düzenlenen 2007 Miras Ödülleri programı, Asya-Pasifik bölgesinde özel sektör ya da özel-kamu ortaklığı girişimleriyle değerli miras yapılarının başarılı bir şekilde korunmasına önayak olan uygulamaları tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu konuda 2000 yılından bu yana 23 farklı ülkeden özel konut projelerinden saray komplekslerine kadar geniş bir yelpazeleye yayılan 205 koruma projesi başvurusu alan UNESCO, program kapsamında tanıtılan projelerle Asya-Pasifik bölgelerinde yerel koruma faaliyetlerini de katalize etmekte önemli rol üstlenmektedir. Bu sene düzenlenen 2007 Asya-Pasifik Mirası Ödülleri bu kapsamda en iyi korunmuş, restore edilmiş, 50 yaşının üstünde yerel projeleri beklemektedir.

Teslim Tarihi : 31.03.2007

------------------------------------------------------------------------------------Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi Logo Yarışması
http://www.mimarlarodasiankara.org

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi”nin kurumsal kimliğini oluşturacak Logo/logotype ‘ın elde edilmesi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesinin 2002 yılından başlattığı ÇOCUK VE MİMARLIK çalışmaları mimarlığın kendini var etme sürecinin yeniden kurgulanmasını, toplum ile en temelde iletişime geçme yöntemini ve geleceğin kentlerinin ve kentlilerinin şekillendirilmesini barındırır. Bu çalışmaların sürekliliğinin sağlanması ve katılımcı-özgün-özgür yapısının korunması amacıyla “Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi” kurulmuştur. Yarışma Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılacak Çocuk ve Mimarlık çalışmalarının kurumsal kimliğini oluşturmayı, bu çalışmaların tüm yazışma ve tanıtım ve ürünlerinde kullanılmak üzere, yaratıcı bir konseptin geliştirilmesini amaçlıyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube bünyesinde 2002 yılından itibaren, mimarlık kültürünün çocuklarla buluşması, mimarlığın toplumsallaşması ve çocuklarda mekan, çevre ve kent bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen, Çocuk ve Mimarlık çalışmalarının kurumsal olarak sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla kurulmuş  Ankara Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi’ nin  logosunun elde edilmesidir.

Teslim Tarihi :05.04.2007

------------------------------------------------------------------------------------“Kent Düşleri” 1 “Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi” Ulusal Fikir Yarışması
http://ulucanlar.mimarlarodasiankara.org

Kent Düşleri I Fikir Yarışması kapsamında “Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi” Ulusal Fikir Yarışması TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından düzenlenmekte olup, bu yarışmada;

Ankara kentinde boş olan yapı ve alanlara yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta elde edilmesi, söz konusu alanların kamusal ve kültürel dönüşümünü sağlayarak Ankara’nın yeniden biçimlendirilmesi,
Yarışmaya açılacak alanların yeniden kullanılarak değerlendirilmesi için kamu oyu oluşturulması,
Mimarlık öğrencilerinin kentin kullanılmayan alanlarına ilişkin fikirler üretmelerinin teşvik edilmesi
Kentin tüm aktörlerinin kente yönelik oluşturulacak fikri projelerde ortak katılımının sağlanması,
amaçlanmaktadır.

Teslim Tarihi : 13.04.2007

------------------------------------------------------------------------------------İstanbul Büyükkent Şubesi Şener Özler Mimarlık ve Çocuk Resim Yarışması – I: “Sokaklarımız”
www.mimarist.org

Sokaklar kentle ilk buluştuğumuz yaşam alanlarıdır. Sokaklar, toplumsallaşmaya başladığımız, kendimizi evimiz dışında ilk defa ifade etmeye çalıştığımız, kent yaşamı ile ilk buluştuğumuz alanlardır.

Evimizin kapısını açınca karşımıza çıkan binaları, bahçeleri, komşularımızı, bakkal amcamızı, manavımızı, sokak oyunlarımızı, sokakta koşuşturan insanı, kedi köpeği, diğer varlıkları ve düşlediğimiz sokakları ile algıladığımız günlük yaşamı resim kâğıdına dökmeye ne dersiniz?

İstanbul Büyükkent Şube tarafından iki kategoride düzenlenecek olan resim yarışmasına ilköğretim okulu öğrencileri en çok 2 adet resimle katılabilir. İlk kategori ilköğretim okulu beşinci sınıflar için düzenlenirken ikinci kategori ilköğretim okulu altı, yedi ve sekizinci sınıfların katılımı ile gerçekleştirilecek.

Teslim Tarihi : 13.04.2007

------------------------------------------------------------------------------------Başakşehir Kentsel Tasarım Proje Yarışması
http://www.ibb.gov.tr

Başakşehir Kent Merkezi Yarışması’nın birinci kademesinde yerleşim ana kararları, fiziki kurgu ve örgütlenme boyutları tanımlanacakken ikinci kademede uygulama süreçleri ve ayrıntılı mekânsal tasarımlar geliştirilecek. Yarışmanın birinci kademesinde, İkitelli alt bölgesinde yakın bir gelecekte yaşayacak yaklaşık 700 bin kişinin ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam kapasite ile 320 bine ulaşacak ‘çalışan nüfus’un hizmet ihtiyacını karşılamak, canlı ve çağdaş yaşam kalitesine sahip, kimlikli, çevreye duyarlı bir yerel merkez yaratmak için ikinci kademedeki kentsel tasarım proje yarışmasına altlık oluşturacak ilke, fikir, kavram ve düzenleme yaklaşımların belirlenmesi amaçlanıyor.

1. Aşama Teslim Tarihi: 30 04 2007
2. Aşama Teslim tarihi: 16 07 2007

------------------------------------------------------------------------------------2. Uluslararası Living Steel Sürdürülebilir Konut Tasarım Yarışması
http://www.livingsteel.org

Geçen sene birincisi düzenlenen Uluslararası Living Steel Yarışması’nın ikincisi bu sene benzer kavramlar çerçevesinde düzenleniyor. Çevreye duyarlı sürdürülebilir konut tasarımları üretimine katkıda bulunmayı hedefleyen yarışma UIA ve UNESCO tarafından destekleniyor. Yarışma bu sene İngiltere, Çin ve Brezilya gibi üç farklı bölge için sürdürülebilir konut projeleri üretilmesini ve bu projelerin yarışmada birinci gelecek mimarlık bürosu tarafından uygulanmasını amaçlıyor.

Teslim Tarihi :14.05.2007

------------------------------------------------------------------------------------"H2Ouse - Suda Yaşam": Corus Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması
www.corusconstruction.com/casa

Mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmanın amacı yapılarda çelik kullanımını teşvik ederek çelik kullanımı ile yaratıcı çözümler üretebilmeyi sağlamak. “H2Ouse – Suda Yaşam” olarak belirtilen yarışma temasından hareketle mimarlık öğrencilerinden ‘yükselen su seviyeleri ve sel tehdidi altında nasıl yaşanabileceği’ sorunsalına farklı ve özgün çözümler sunmaları bekleniyor. Tasarlanacak konutun farklı yaş ve yeterlilikteki insanların ulaşabileceği biçimde olması, tahmin edilemeyen su seviyelerinde de varlığını sürdürebilmesi bekleniyor. Bu tür bir yapının afet sonrası için dünyanın herhangi bir bölgesinde kullanılabilme olasılığı da göz önüne alınarak demonte edilebilir ya da yerel malzeme ve işçilik kullanılarak kolayca inşa edilebilir şekilde düşünülmesi isteniyor.

Teslim Tarihi :18.05.2007

------------------------------------------------------------------------------------“Geleceğin Kentleri” IFHP Ranko Radovic Öğrenci Tasarım Yarışması
http://ifhp2007copenhagen.dk/Student%20Competition/

Kent Bölgeleri Bölgesel Kentler teması altında IFHB tarafından düzenlenen yarışma bütün öğrencileri kentin güncel ve global kimliği çerçevesinden kentin geleceğine dair akademik bakış açıları üretmeye çağırıyor.


Teslim Tarihi :31.08.2007


Gülümhan

13 yıl önce - Çrş 14 Mar 2007, 16:01
Bursa Simgesini Arıyor


Daha önce akın arkadaşımızın açmış olduğu bir başlığı burada da paylaşmak istedim. Bursayı temsil eden hediyelik eşya tasarımı yarışması. Son Başvuru 30 Mart... Detaylar aşağıdaki bağlantı adresinde...
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=37139MesutCa
13 yıl önce - Sal 20 Mar 2007, 14:20MOSDER III. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması
http://www.mosder.org.tr/

YARIŞMANIN KONUSU  
III. ULUSAL EV MOBİLYALARI Tasarım Yarışması'nın konusu; günlük yaşamda kullandığımız, aşağıda belirtilen beş kategorideki ev mobilyalarının hafiflik, taşınabilirlik, kolay sökülüp takılabilirlik, yaşam tarzlarına ve koşullarına uygunluk v.b. ilkeler çerçevesinde; yeni ürün  kullanım senaryolarının, yeni tasarım kavramları ve ilkeler ile yeni ürünlerin ortaya konmasıdır.

YARIŞMAYA KATILMA KOŞULLARI  
Yarışmaya, üniversitelerin endüstri ürünleri tasarımı ve iç mimarlık bölümlerinden, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabilirler.

YARIŞMANIN KATEGORİLERİ  
Yarışma beş kategoride düzenlenmektedir.
• Yatak Odası Takımı: Yatak, Dolap, Komodin, Etajer
• Yemek Takımı: Masa, Sandalye, Konsol, Büfe
• Oturma Grubu: Üçlü, İkili ve İki Tekli Koltuk, Sehpa Masası, Kitaplık
• Genç Odası: Ranza, Dolap, Çalışma Masası, Kitaplık
• Kanepe işlevini yerine getiren, çok amaçlı, fonksiyonel nitelik taşıyan mobilya.

ÖDÜLLER

III. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışmasında başarılı olan tasarımlara verilecek ödüller, her kategoride 5 ödül olmak üzere toplam 25 ödülden oluşmaktadır.

Bütün kategorilerde;
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ 6.000,00 YTL MOSDER Başarı Belgesi
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ 4.000,00 YTL MOSDER Başarı Belgesi
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ 2.000,00 YTL MOSDER Başarı Belgesi
2 adet MANSİYON 1.000,00 YTL MOSDER Başarı Belgesi

Tüm kategorilerde birincilik ödülünü kazanan yarışmacılar Nisan 2008'de düzenlenecek olan İtalya Uluslararası Milano Mobilya fuarına götürülecektir.

Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülünü kazanan yarışmacılara MOSDER üye firmalarında staj hakkı tanınacaktır.

Teslim Tarihi :05.06.2007

MOSDER: Türk Mobilya Markalarının ve ürünlerinin olgunlaşmasını ve Dünyaya Açılmasını Sağlamak" hedefi ile 19 Şubat 2003 tarihinde kurulmuş olan Mobilya Sanayicileri Derneği ( MOSDER ), Türkiye' nin önde gelen mobilya sanayicilerinin oluşturduğu bir organizasyondur.


MesutCa
13 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 01:40Uludağ Üniversitesi 5.Kültür Sanat Yarışması
http://www.uludag.edu.tr/

KONU: Tüm alanlar için yarışma konusu "Tükettiğimiz Dünya"dır
- Resim
- Özgün Baskıresim
- Grafik
- Fotoğraf
- Mimarlık
- Öykü

AMAÇ: Yaşanabilir çevre (HABİTAT) kavramı uluslararası toplum içinde önemli bir değer haline gelmiştir. Bu bağlamda, Dünya mirası kabul edilen doğal ve kültürel çevrenin gelecek kuşaklar için özenle korunması gerekmektedir. Nüfus artışı, sanayileşme ve tüketim yarışı gibi tehditler anıtsal ve sivil mimari eserleri, sosyal ve doğal çevreyi hatta soluduğumuz havayı kirletmektedir. "Tükettiğimiz Dünya" başlığı altında düzenlenen bu yarışma ile toplumumuzu bilinçlendirmek amaçlanmaktadır.

KATILIM KOŞULLARI:
Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik (Doktora) öğrencilerine açıktır.

Ödül: 750 YTL
1. MANSİYON: 500 YTL
2. MANSİYON: 250 YTL

Teslim Tarihi: 24.04.2007MesutCa
13 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 18:58

Melli Ödülleri, Endüstriyel Ticaret Merkezi Tasarım Yarışması
http://www.melliaward.com

50 senelik deneyime sahip Melli Industrial Group, Tahran’da Fat’h otoyolu üzerinde gerçekleştirilmesi düşünülen İran Endüstriyel Ticaret Merkezi için uluslararası bir yarışma düzenliyor. Yarışmacılardan tasarlanacak merkezde alışveriş-ofis ve konut kompleksleri oluşturmaları isteniyor. Hem İran’dan hem de dünyanın diğer ülkelerinden mimar ve tasarımcıların katılımına açık olan yarışmaya bireysel ya da grup halinde katılınabiliyor.

Ödüller:
1.Ödül : 16000€
2.Ödül : 12000€
3.Ödül : 8000€
Mansiyonlar (7 adet): 400€

Yarışmaya son kayıt tarihi: 27.03.2007
Teslim Tarihi :11.04.2007


hakantaskiran

13 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 23:46

Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezinde Ödüllü Fotoğraf Yarışması

Konusu           : Fotoğrafta Kadın    

Sponsoru        : Canon

Jüri Üyeleri     :Erdoğan Mebahar  -  Ergüder Tırnova  -  Prof.Dr. Güler Ertan  -   Nadir Ede  -  Doç Dr. Özer Kanburoğlu  -  Turgay Noyan

Yarışma Tarihi:31 Mart 2007 Günü - Başvuru formları Profilo Alışveriş Merkezindeki yarışma standından alınacaktır.Yarışma ödüllüdür.

Ödüller           :

Birinciye  Canon  Eos 350 D  +Çift kişilik Clup Dedemanda tatil konaklama ulaşım


İkinciye  Canon Powershort A630 + Çift kişilik Clup Dedemanda tatil konaklama ulaşım

Üçüncüye Canon Ixus 60 + Çift kişilik Clup Dedemanda tatil konaklama ulaşım


En son hakantaskiran tarafından Prş 22 Mar 2007, 23:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Tarık Aydemir

13 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 23:51(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET