Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Erzincan Belediye Otobüsleri
1234   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yılmaz büktel

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 12:50

Erzincan, Erzurum yolculuklarımın daimi duraklarından biri, askerliğim sırasında da hiltonvari orduevinde iki gece geçirmişliğim vardır. Deprem sonrası yeni kurulan şehir tıpkı çöl ortasında kurulan Las Vegas gibi,
birbirini dik kesen iki ana caddeden oluşuyordu. fazla yüksek binalar yoktu zaten o yüzden orduevi bana Hilton gibi görünmüştü. Anlattığım 1980lerin başının erzincanı. O zamanlar askeri araç kullandığım ya da yaya olarak dolaştığım için belediye otobüslerini hatırlamıyorum. ama başlığa yükleyeceğim resimler belediye otobüslerinin kırmızı renkli 0302 mersedes olduklarını gösteriyor. İki resimde belediye çarşısı önündeki meydanda çekilmiş. yanlışsam lütfen düzeltin burası o iki ana caddenin kesiştiği meydan mı? çünkü başka erzincan resimlerinde çok daha büyük bir meydan görüyorum. olmazsa otobüsleri göstermese de resmi yüklerim

Image Hosted by ImageShack.us

Yılmaz948

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 13:11

Fotoğraftaki meydan Yılmaz Büktel beyin bahsettiği iki ana yolun keşistiği meydan. Bu kesime "Dörtyol" denilir. Aynı zamanda şehrin merkezidir.Fotoğraf o yıllarda Doğu Anadolunun en lüks Otellerinden birisi olan "Urartu Oteli"nden çekilmiş.Bu otel ve karşısında yeralan iş merkezi depremde tamamen yıkılmıştır.

M.Ali Sade
11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 16:09

Bu meydan aynen duruyor.Hatta depremde yıkılan yeraltı çarşısının yerine de yeni bir yeraltı çarşısı yapılmış.İleriye doğru da  Ermerkez adıyla son yılların modası büyük bir alış-veriş merkezi de yapılmış.

Resimdeki belediye otobüsleri de tahmin ederim duruyor.Çünkü geçen yıl uğradığımda çalışan O302 belediye otobüsleri de görmüştüm.Tabii ayrıntıları Erzincan'lılardan bekliyoruz.

Herkese selamlar...

Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 16:13

Şu an Erzincanda resimde olduğu gibi hiç otobüs kullanılmıyor.Sadece minibüsler var.  Ayrıca şehirin son 15 yılda neredeyse baştan tekrar kurulması ve yapılan yeni binaların kesinlikle depreme dayanıklı olması da takdir edilecek bir husus!!
Ayrıca yılmaz beyin biraz bahsettiği gibi şehir tam bir asker şehri.3.Ordu Komutanlığının burda olması bunun en büyük etkeni.
Dörtyoldaki o resimde bulunan 302 beni bi hayli şaşırttı ve şimdi acaba neden yok otobüs dedirtti.Dahası varsa resimlerin görmek isteriz

Yılmaz948

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 16:40

Meydan aynı meydan da fotoğraf aynı zamanda çekilmemiş tabii.
İlk fotoğrafta Dörtyol'un doğuya açılan kısmı görünüyordu.
Bu fotoğrafta ise Kuzeye giden cadde görünüyor.
Soldaki kiremit çatılı bina belediye idi.Sanırım şimdi müze.
1969 yazında Erzincan'a gitmiştim.O zamanlar yalnızca 4 adet belediye otobüsü olduğunu hatırliyorum.
İkisi kuzey-güney,ikisi de doğu-batı istikametine sefer yapardı.

Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 17:08

Kuzeye giden cadde Ordu Caddesi,Güneye yani İstasyon yönüne giden cadde Aşağı çarşı,Doğu batı doğrultusunda uzanan cadde ise Fevzipaşa caddesidir.Son resimde otobüs Ordu caddesine yöneliyor.Eskiden Belediye binası olan yer ise şuan Belediye Kültür Evi.Önünde tarihte kurulmuş tüm Türk devletlerinin bayrağı,kurucusunun büstü ve çok güzel bir bahçe var şuan.Yazın mükemmel ama kışın kargalardan dolayı girmek biraz cesaret istiyor
Burada ulaşım 6adet özel dolmuş hattında ve yine Belediyenin halk otobüsleriyle(adı otobüs ama hepsi minibüs) yapılıyor.Tabiki bu merkez için geçerli..Mesela yakın ilçelerin belediye otobüsleri var örnek olarak Üzümlü (cimin) vs. bilgilerinize..

Cüneyt_Y
11 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 18:08

Konu Erzincan olunca 1976 yılının sonlarına kadar yaşadığım Erzincan'ı şöyle bir gözümün önünde canlandırdım. Bu güzel kenti o zamanki haliyle, sanki dün ayrılmışım gibi hatırlayabiliyorum.
Sayın Yılmaz948'ın yazdıklarından sonra bana ne kadar söz düşer bilemem tabi, ben onun kadar geriye gidemeyeceğim. Ancak belleğimi ne kadar zorlarsam zorlayayım, gözümün önüne bir tane bile belediye otobüsü gelmiyor.
"Peki kardeşim" diyeceksiniz şimdi, "madem otobüslerle ilgili yazacak bir şeyin yok, bu başlığı neden işgal ediyorsun?" Nedeni de şu, ben otobüsleri hatırlamasam da, otobüs duraklarını çok iyi hatırlıyorum da ondan. Özellikle bir tanesini. Hatırlama nedenim de bence ilginç.
Şimdi durum nedir bilemem ama, o zamanlar kışın ağır geçtiği dönemlerde kentin kenar mahallelerine kurtlar iniyordu ve halka zarar vermemesi için bu kurtlar vuruluyordu. İşte bu vurulan kurtların o zaman belediye, şimdi kültür evi olan binanın yakınındaki otobüs durağında sabah saatlerinde sergilendiğini görmüştüm. Okuduğum İnönü İlkokulu oraya yürüme mesafesinde olduğu için tenefüs aralarında kaçıp kurt görmeye giderdik. Zavallı kurtlar, onlar olmasaydı benim durak falan hatırlayacağım da yoktu.
Kusuruma bakmayın, otobüsleri hatırlayamadım ama Allahtan durağı kurtardım.
Sevgiler.

Yavuz24
10 yıl önce - Sal 25 Arl 2007, 18:57
naçizane

Doğduğum 1979 yılından 92 depremine kadar Erzincan'da ikâmet etmiş, daha sonra da hemen her yıl orayı ziyaret eden birisi olarak yazıyorum.

Öncelikle başlık çok ilginç olmuş Yılmaz Bey'e teşekkürlerimi sunarım. Ben de Cüneyt Bey gibi çocukluk yıllarıma gittim biran. 90-91 senelerinde Anadolu Lisesine giderken kimi zaman Dörtyol'dan o tarafa doğru (Kırklar Tepesi'nin hemen dibiydi okulumuz) bu kırmızı otobüslere bindiğimizi hatırlıyorum. Yine birkaç sene evvel Terzibaba'ya gitmiştim bir ziyaretimde. Sanırım yine böyle bir otobüsleydi. Yine bir on sene öncesine kadar Ekşisu'ya da çalışıyorlardı. Ancak şu an şehir içinde çalışıyorlar mı onu bilemiyorum. Fakat sanırım Cüneyt Bey'in sözünü ettikleri otobüs durağı olacak hâlâ yerinde. Eski belediye binasının az ilerisinde Halitpaşa Caddesi (Sivas'a doğru) üzerinde. Tabii ben kurtları göremedim . Ancak yeri gelmişken söyleyeyim, ben de anneannemden az dinlemedim bu kurt inmelerini. Hatta bizimkilerin kavurmalık aldıkları koyunu boğazlayıp kaçıvermiş bir tanesi, sanırım aynı yıllara rastlıyor.

Bir de haddim olmayarak bir kaç düzeltme yapacağım.

Yılmaz Bey'in yüklediği ilk fotoğrafta arkada görünen bina - Kızılay İşhanı - 92'de ağır hasar gördü ancak yıkılmadı. Üsten iki katı tıraşlandı ve bugün hâlâ hizmet vermektedir.

Yine Belediyenin Yeraltı Çarşısı da 92'de yıkılmadı. Bugünkü çarşı hâlâ aynı çarşıdır. Yalnız çarşının üzerindeki meydanı çevreleyen Urartu Oteli ve diğer binalar yıkılmıştı.

Ayrıca bir de caddelerin isimlerine bir iki düzeltme yapacağım. İlkokulu Erzincan'da okuduğum için bunları hiç unutamam . Kuzey yönünde Işıkpınar'a(Vaskirt) doğru çıkan cadde Ordu Caddesi'dir doğru, ancak güney yönünde istasyona inen cadde 13 Şubat Caddesi. Dörtyoldan doğuya uzanan cadde Fevzipaşa, ancak o cadde dörtyolda bitiyor. Batıya doğru Halitpaşa Caddesi uzanıyor. İlkokulu bu cadde üzerindeki şimdi yerinde yeller esen Cumhuriyet Okulu'nda okumuştum.

Yavuz24
10 yıl önce - Prş 03 Oca 2008, 18:31
Otobüsler

Yılmaz Bey'in uyarısıyla daha önce Erzincan sayfasına yüklediğim fotoğraflardan birinde o kırmızı otobüslerden birinin yakalandığını gördüm. Fotoğrafı buraya da yüklüyorum.

(+)

Fotoğraf yeni sayılır 29 Temmuz 2005 tarihli. Ayrıca yukarıdaki resimde görülen otobüsün olduğu noktadan çekilen başka bir fotoğrafta da yeni mavi otobüslerden biri görülüyor. Bunlar Terzibaba'ya çalışıyor üzerinde yazılana göre.

(+)

Yılmaz Bey'e ilgi ve dikkati için teşekkür ederim. Ben hemen her sene giderim Erzincan'a kim bilir kaç defa gelip geçti o otobüsler önümden . O resme de kaç kere baktım ama bakmak ayrı görmek ayrıymış...

Gökhan AsGül
9 yıl önce - Pzr 16 Ksm 2008, 01:59

(+)

0302 vari kısa otobüs seferde

Otobüsün bütülmüş hali

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM