Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bursaray'a Günün Her Saati Güvenlik Kaygısı Taşımadan Binebiliyor musunuz?
Kesinlikle günün her saati (geceleri dahil) son derece rahatlıkla seyahat edebiliyorum 64.2%  64.2%  [43]
Geceleri belli bir saatten sonra Bursaray'da huzursuz oluyorum 23.9%  23.9%  [16]
Gündüzleri kalabalıkta daha huzursuz oluyorum, geceleri kalabalık değilken daha huzurlu bir seyahat gerçekleştiriyorum 1.5%  1.5%  [1]
Bursaray'da her zaman huzursuz seyahat ediyorum 9.0%  9.0%  [6]
Güvenlik kaygısı duyduğum için Bursaray'ı kesinlikle kullanmıyorum, alternatif araçları tercih ediyorum 1.5%  1.5%  [1]
Toplam Oy : 67

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 05:09
BUR » B1.23. Bursaray ve Güvenlik

Bu başlık altında, Bursaray'da belli bir saatten sonra sağlanan güvenliğin yeterince tatmin olup olmadığını tartışacağız. İstanbul, İzmir, Ankara gibi diğer büyükşehirlerde raylı sistemler, diğer toplu taşıma araçlarına nazaran daha bir sıkı kontrol edilirler ve insanlar aileleriyle son sefere dahi rahatlıkla binerler (Bilhassa İstanbul için söylüyorum, diğer şehirler hakkında ayrıntılı bilgim yok). Aynı durum Bursaray için de geçerli midir? Bursaray'a günün her saati rahatlıkla, güvenlik kaygısı olmadan, tek ya da ailecek her istasyondan binebiliyor musunuz? Bursaray'ın güvenliği, yeterli huzur ortamını sağlıyor mu?

Akın KURTOĞLU

ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 08:22

Okumadan oy kullanırsan böyle olur.  Her zaman kelimesini görünce hemen atladım. Meğer huzursuzmuş. Her zaman huzursuz olan benim. Aslında 1.şıkkı tercih edecektim.

kıvanç

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 10:12

Alıntı:
Okumadan oy kullanırsan böyle olur.   Her zaman kelimesini görünce hemen atladım. Meğer huzursuzmuş. Her zaman huzursuz olan benim. Aslında 1.şıkkı tercih edecektim.

bende dedim kim bu acaba

ben herzaman rahat seyahat ediyorum ama rahatsız olan bayan arkadaşlarım var..yeraltı istasyonlarında ışık gerçekten yetersiz.akşamlarıda biraz tenha olduğu için bi tehlike olmasa bile kötü hisler veriyor(muş)

semihfidan
15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 12:47

Alıntı:
ben herzaman rahat seyahat ediyorum ama rahatsız olan bayan arkadaşlarım var..yeraltı istasyonlarında ışık gerçekten yetersiz.akşamlarıda biraz tenha olduğu için bi tehlike olmasa bile kötü hisler veriyor(muş)

Arkadaşımızında dediği gibi ışıklandırma konusu yeraltı istasyonların büyük bir sorun. Belediye inşallah en kısa zamanda bu sorunun çözümü için adım atar.

İstasyonlara kamera konacak

Birkaç gündür yer üstü istasyonlarındaki yapılan bir çalışma dikkatimi çekti. En son bursarayı kullandığında yer üstü istasyonlarının orta bölümdeki saatin her iki yanına doğu ve batı yönüne bakacak  toplam 2 çift kamera aparatlarının konulduğunu gördüm. Yeraltı istasyonlarında bulunan kameraların yer üstü istasyonlarada konmasıyla bursarayın güvenliğini ilersi için arttırack önlemlerden biri bence...

ersindonmez

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 13:58

İstasyonlarda be yolculuk sırasında tek başına iken pek fazla huzursuzluk duymuyorum ama yanımda bi bayan arkadaşım varsa onun huzursuz olması benide etkiliyo doğrusu.

turker ustun

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 14:43

Bu konuda en güvenilir birisi bursaray ama çıkışların o kadarda güenilir olduğunu sanmıyorum. Bence istasyon çıkışlarınada kamera sistemi kurulması gerekmektedir...

enes gürses

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 15:40

Ben günün her saatinde huzurlu seyahat edebiliyorum.Ama Metro tünelleri ve tünel çıkışlarındaki merdivenlerde ışık çok yetersiz gerçekten.Çokmu zor ışıklandırmayı kuvvetlendirmek.Asansörleri kameralarla izliyorlar(büyük ihtimalle ihtiyacı olmayanları izlemek için)Bu kameraları insanların güvenliği içinde kullansak güzel olurdu.

Salih Kuş

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 20:37

Yaklaşık iki yıl önce merinos istasyonu yakınlarında bir şahısın üzerinde bomba patlaması ile istasyonlar ne kadar güvenli sorusu akla gelmiş ve güvenlik önlemleri arttırılmıştı.Bu olayın olduğu günlerde istasyon turnikelerinde vatandaşlar ve yanlarındaki çantalar metal dedektörler ile aranıyordu.Ancak bir kaç hafta sonra sadece çantalar aranmaya başlandı daha sonrada bu uygulama tamamen kalktı.benim aklıma şöyle bir soru geliyor.güvenlik önlemlerinin tam anlamıyla uygulanması için illa ki kötü bir olayın olması mı gerekiyor?

Burada şöyle bir durumunda göz önünde bulundurulması gerekitiğini biliyorum.eğer bu şekilde her girenin üzeri aranırsa vatandaşların huzursuz olabileceği konusu. Aslında bu çok ince bir nokta.Şahsen ben bursarayı kullandığımda etrafımdaki insanlara dikkat ediyorum.Yanımdakinin çantasında patlayıcı olmadığının garantisini bana kim verebilir? bu başlığın vasıtasıyla şu sorunun cevabınıda merak ediyorum.Yüksek güvenlik önlemleri huzursuzluk yaratır mı ? gerekli mi? yoksa illa herhangi bir olaydan sonra onbeş günlük mü uygulanması gerekiyor?

Saygılarımla..

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 22:27

Yüksek güvenlik önlemlerinin her bursaray kullanılmasında uygulanması yolcuları sıkabilir ancak yine de belli oranda ve ciddi bir şekilde,fazla zaman almayacak bir güvenlik uygulamasının gerekli olduğuna inanıyorum.Allah korusun bir terörist bir gün içeride bomba patlatır ve yüzlerce kişinin ölümüne sebep olursa bunun hesabını kimse veremez.

Salih Kuş

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 22:33

İşte bu sebebten dolayı bence güvenlik önlemleri ciddi anlamda gözden geçirilmeli. Bugün elini kolunu sallayan herkes Bursaray istasyonlarına rahatlıkla girebiliyor.Özellikle akşam iş çıkışı saatlerinde olabilecek bir eylem tam anlamıyla facia ile sonuçlanabilir.

Saygılarımla..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara