Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 04:39
BUR » A4.04. Bir Bursa Ulaşım Klasiği: Santral Garaj

Bursa'nın şehirlerarası otobüs ulaşımının bir dönemine damgasını vuran, meşhur; "Santral Garaj" ile ilgili nostaljik fotoğraf, anı ve ve diğer dokümanları burada biriktireceğiz.

Akın KURTOĞLU

Batur

15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 18:24

Alıntı:
"Santral Garaj" fotoğrafları ve/veya bilgileri olanlar varsa, şimdilik buraya iliştirebilirler. Gerekli yoğunluğa ulaşıldığı taktirde; "Bursa'nın Mazide Kalan Otogarı: Santral Garajı" adıyla bağımzıs bir başlığa bölerek taşırız    

Akın KURTOĞLU

Daha önce Bursa Otobüs Terminali başlığına yüklemiş olduğum S.Garaj fotoğrafını buraya aktarıyorum   .

Mehmet Ali Giray
15 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 20:30
Santral Garaj Yıkılıyor. 24/06/2006

(+)

(+)

En son Mehmet Ali Giray tarafından Cum 16 Mar 2007, 20:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Cum 16 Mar 2007, 20:44

Bu da benim e-mail adresime gelen bir fotoğraf. Ben çekmedim (doğal olarak   ) Artık nostaljik oldu.  

Aynısını Bursa grubu içine ilgili bir başlığa da yüklüyorum.

(+)

Burası bu kadar yeşilmiymiş?    

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 17 Mar 2007, 00:02

Alıntı:
Ben çekmedim (doğal olarak   ) Artık nostaljik oldu.

Aslında bu fotograf çok da eski değil.Fotograf büyük bir ihtimalle helikopterden filan çekilmiş olmalı.Çünkü fotografın çekildiği istikamette o kadar yüksek bina yok.İnsanın aklına hemen PTT binası geliyor ama o da bu fotografın yönüne göre ters tarafta kalıyor.Gelelim fotografın çekildiği yılın tahminine.Bir defa alt sınır 1997.Çünkü şehirlerarası otobüs garajı Terminale taşınmış.S.Garaj otopark olarak kullanılıyor.Ayrıca S.Garajın bize bakan yan tarafında 90 numaralı Terminal otobüslerinin durağı ve durakta bekleyen iki terminal otobüsü çok net görünüyor.Bursaray henüz hizmete girmemiş.Çünkü Batı Bölgesi Minibüsleri halen seferdeler.Sağ üst köşedeki camiinin yanındaki alanda batı bölgesi minibüsleri kalkış peronları ve minibüsler çok rahat seçiliyor.Demekki üst sınırımız da Bursaray'ın sefere başladığı yıl olan 2002 senesi.Sol üst köşede dönüş yapan halk otobüsü yanılmıyorsam bir BMC 217C.Bu otobüslerin hizmete giriş yılı 2000 olduğuna göre alt sınırı 2000 yılına kadar yükseltebiliriz.Demekki bu fotograf 2000 yılı ile 2002 yılı arasında çekilmiş.Gölgelerin durumuna ve trafiğin nispeten sakinliğine bakarak fotografın bir hafta içi günde öğlen saatlerinde çekildiğini söylemek mümkün.Çünkü bu bölgede pazar günleri Pazar Pazarı kurulduğundan ortalık ana baba günü gibi olur.Ayrıca yine bu bölgedeki trafik sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun olur.Buradan hareketle fotografa yansıyan nispeten sakinliğe bakarak fotografın haftaiçi bir gün öğlen saatlerinde çekildiği sonucuna varabiliriz.

Batur

15 yıl önce - Cmt 17 Mar 2007, 00:31

Cem abinin bahsettiği gibi fotoğrafın 99-2000 yıllarında çekilme ihtimali yüksek. Bursaray inşaatı henüz fomaraya ulaşmamış ya da inşaat henüz başlamamış. Minibüs duraklarının sağ kısmında tarihe karışan batı minibüsleri aşağıdan yukarıya sıralanmışlar. Garajın sol alt köşesindeki çıkış rampasında da her zamanki gibi ağır ağır hareket eden minibüsler en az 2-3 kırmızı ışıkta beklemek üzere dizilmişler. Çok eski olmayan bu fotoğraf güzel bir nostalji olmuş .

turker ustun

15 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 21:35

senede muhakkak 3 defa yolculuk ederim... aeski garajda çocukluk anılarımla doludur alt katta ki ayak masaj makinelerini ilk defa orda görmüştüm... Üzerlerinde cizgi flim kazakterlerine benzer resimlere de ilgimi çok çekmişti... eski garajda masaj makinelerine binmeden yolculuk etmezdim... Orda bulunan kafkas pastanesinden böğrek alıp kasada bulnan arap kızı mabel sakızını da almayı ihmal etmezdim... otobüslerin kalkarken çıkartığı tı yıs ve yappalıyarak yola çıkması da  çok hoşuma giderdi... Daha aklıma gelmiyen bir suru anım var... Ordan yolculuk edenlerin ne çok anısı vardır...

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 01 Nis 2007, 05:08

Santral Garaj, 70'li yıllarda ve 80'lerde İstanbul Otogarları'ndan (Anadolu ve Trakya) çok daha güzel, derli-toplu ve bir bütünlük arzeden yapıdaydı. O yıllarda garajın zemini paket taşlarla kaplıydı. Aralarda otobüslerin takip edecekleri yolu belirlemek için sarı renkli paket taşlar da kullanılır ve bunlar yön verirlerdi. Garajın doğu cephesi, dışarıdan gelen otobüslerin yanaşarak yolcularını indirdiği alan olarak kullanılırken, batı cephesi; yeni kalkacak olan otobüslerin peronu olarak kullanılırdı. Binanın içi kapalı bir avlu şeklinde düzenlenmişti. Tüm firmaların yazıhaneleri ortaya bakardı. İçi, aklımda kaldığı kadarıyla iki katlıydı. Garajın bir de en alt katı olup, burası çarşı ve tuvaletler olarak düzenlenmişti.

Otobüsler garajdan hareket edince Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne doğru yönelir, aradaki hafif eğimli yoldan  Ankara yoluna çıkar gibi yaparlar, ama çıkmadan daire şeklindeki geçide ulaşarak burayı dönerler ve Yalova yoluna katılırlardı.

Saat başları, 15, 30 ve 45'lerde bütün garajı çınlatan bir zil çalardı ve tüm otobüsler bu zile riayet ederek derhal garajı terkederlerdi. O yılların hâkim otobüsleri; Mercedes-0302'ler ve Magirus-Apollo'lardı.

Akın KURTOĞLU

taner atlı

15 yıl önce - Prş 03 May 2007, 01:03

Kemal Türkmen

14 yıl önce - Cmt 28 Tem 2007, 22:46
santral garaj

Arkadaşlar:
     En çok üzüldüğüm konuların başında gelir,Ülkemizin bazı şehirlerindeki otogarların
yıkılıp yenilerinin yapılması.
     Santral Garaj Camii nin altında bulunan dükkanlarda Türkiye Otobüsçülüğünün temelleri
atıldı belkide,oradaki dostluk,oradaki ticaret ortamı inanınki şimdiki otobüsçülerde yok.
     Herkes birbirine yardım eder,hoş sohbetler edilir ve otobüsten başka birşey tartışılmazdı.
O camiinin avlusunda Kamil Koç,Yılmaz,Dikici v.b farketmez şoför-araç sahibi birlikte çay içer
sohbet ederlerdi.
     Bunun içindirki o yıllarda yolcuda memnundu,şoförde,araç sahibide memnundu.Şimdi
herşey yıkıldı ve asla geri gelmeyecek ne acıdırki.
     Birde Santral Garaj içinde trafiği bayağı etkileyen Motoguzzi Triportörler vardı eşya
taşırlardı hatırlarmısınız?onlar bile özleniyor. Saygılarımla    

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara