Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:13
BUR » C1.09. Yeni Hızlı Feribotlar: 'Osmangazi' ve 'Orhangazi'
Osman Gazi Denize İndi  
12.03.2007 (www.bursa-bld.gov.tr)


Bursa ila İstanbul arasında ‘deniz oto yolu’ kuracak olan hızlı feribot projesinde adım adım mutlu sona yaklaşılıyor. Bursa- İstanbul arasındaki mesafeyi 75 dakikaya indirecek hızlı feribot seferlerinin gerçekleştirileceği Avustralya’da yapımı tamamlanan 88 metrelik, 200 araçlık ve bin 200 yolcu kapasiteli Osman Gazi feribotu törenle denize indirildi.  

 


Avustralya’da inşa edilen ve sefere başladığında Bursa – İstanbul arasını 75 dakikaya indirecek olan Osman Gazi Hızlı Feribotu’nun denize indirilmesi nedeniyle Perth kentinde bir tören düzenlendi. Perth kentinin Fremantle- Henderson bölgesindeki Autsal Ship firmasının tersanesinde gerçekleştirilen törene Türkiye’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Mudanya Belediye Başkanı Erol Demirhisar, Güzelyalı Belediye Başkanı Selçuk Mutlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Farhreddin Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ile Rafet Bozdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İşletme- İştirakler Daire Başkanı Yılmaz Şener ve İDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy ve bir grup gazeteciden oluşan heyet katıldı. Törende, Western Australia Hükümeti temsilcileri ve Cocburn Belediyesi yetkilileri de hazır bulundular.  

 Aborjinler törene renk kattı

Avustralya yerlileri olan Aborjinler’in gerçekleştirdikleri renkli bir gösteri ile başlayan törende konuşan Austsal Ship firması Yönetim Kurulu Başkanı John Rorthwell, toplam tutarı 110 milyon Dolar olan 2 adet 88 metrelik, yüksek süratli gemi siparişinin Kasım 1995 tarihinde verildiğini, bu gemileri üretmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye ve Avustralya arasındaki ticari ilişkilerin gün geçtikçe geliştiğini belirten Rortwell, gemileri şu ana kadar yapılmışların en iyisi olarak nitelendirdi. Covburn Belediyesi Genel Sekreteri Steven Kane ise, iki ülke arasında Çanakkale Savaşı ile başlayan ilişkilerin daha sonra dostluğa ve kardeşliğe dönüştüğünü ve ilerleyen yıllarda artan ticaret hacmi ile daha da geliştiğini kaydetti.  

 


“İstanbul ve Bursa artık daha yakın”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 milyar dolarlık bütçesi ve yaklaşık 40 bin çalışanı ile 15 milyonluk bir kente hizmet verdiğini dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak en önemli yatırımlarının ulaşım alanında olduğunu belirten Bozdoğan, “Bursa da ülkemizin en önemli şehirlerinden biri, İstanbul’a yakın olması nedeniyle İzmit’le birlikte İstanbul’un ikiz kardeşi gibi hareket ediyor” dedi. Bozdoğan, bugüne kadar İstanbul ve Bursa arasında 3 ulaşım aksının bulunduğunu, ancak bunların iki kenti yeterince yakınlaştıramadığını ifade ederek, “İstanbul ve Bursa Büyükşehir belediye başkanlarının gayretleriyle yeni bir ulaşım aksını hizmete sokuyoruz. Artık, İstanbul ve Bursa birbirine daha yakın” şeklinde konuştu. İDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy da, İstanbul ve bağlantılı olduğu bölgeler arasındaki trafik sorununun çözümü için yoğun çaba sarf ettiklerinin, bu amaçla özellikle deniz ulaşımına önem verdiklerinin altını çizdi.  

 


“Bursa’nın sahip olduğu potansiyelini harekete geçiriyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın sahip olduğu potansiyelini yeteri kadar kullanamadığını, bunun gerçekleşmesi amacıyla planladıkları projelerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bursa- İstanbul arasını 75 dakikaya indirecek seferlerin başlamasıyla Bursa’nın önemli kazanımlar elde edeceğinin altını çizen Başkan Şahin, “Arzumuz, ulaşımıyla, çevresiyle, planlamasıyla, kültürel, tarihi, sanatsal ve sosyal açıdan sorunları çözülmüş bir Bursa. Bunun için yıllardır konuşulan projeleri bir bir hayata geçiriyoruz” dedi. Şahin, Autsal Ship firmasının Türkiye için ürettiği gemilerin büyüklüğünün her geçen yıl arttığına işaret ederek, “Gemilerle birlikte iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk bağları da gelişiyor. Projenin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı sayın Başkakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Şahin, törene katılanları Bursa’ya davet etti. Şahin, konuşmasından sonra Austsal Ship firması Yönetim Kurulu Başkanı John Rorthwell’e İznik Çinisi işlemeli bir tabak, Bursa havlusu ve kestane şekeri hediye etti.  


Orhan Gazi’nin yapımı sürüyor

Törene katılanlar, daha sonra aynı tersanede yapımı süren Orhan Gazi gemisinde incelemelerde bulundular. Orhan Gazi gemisiyle ilgili özet bilgilerin alınmasının ardından Başkan Şahin ve beraberindekiler, Osman Gazi Gemisi’ne geçtiler. Osman Gazi gemisi, kaptan köşküne geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin tarafından denize indirildi. Başkan Şahin konuklarla birlikte gemiyle gezinti yaptı. 88 metrelik katamaran sınıfındaki gemi denize indirilmesinin ardından Türkiye’ye yola çıktı. Geminin bir ay sonra Türkiye’de olacağı bildirildi.


Namik CAKAR

15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:35

Türkiye zaten denizlerini hic kullanamıyor! Umarım benzeri projeler artar.

Alıntı:
Avustralya’da inşa edilen ve sefere başladığında Bursa – İstanbul arasını 75 dakikaya indirecek


Ülkemizde niye yapılamıyor anlamıyorum  Bizde teknolojiye yatırım artmalı!!! Kapitalimiz yabancı ülkelere akıp gidiyor.

Ondan sonrada cari acık kapanmıyor diye dövünüyoruz.

Ama deniz taşımacılığını çok olumlu buluyorum.ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:35

Osmangazi gemisinin Avustralya'dan ne şekilde geleceği hakkında bilgisi olan var mı?
(Bir gemiye yüklenerek mi?)


Akın Alan
15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:38

Alıntı:
Osmangazi gemisinin Avustralya'dan ne şekilde geleceği hakkında bilgisi olan var mı?
(Bir gemiye yüklenerek mi?)


Yok kullanılarak gelecek diye biliyorum.Hatta kullanacak kaptanlarda oraya gitmiş diye biliyorum.


ERCAN AKGÜNGÖR

15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:45

Kendi imkanlarıyla geleceğine göre Bursa İstanbul seferlerinde hava koşulları nedeniyle iptaller söz konusu olmayacaktır diye düşünüyorum.oki30
15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 14:59

Kapasite 200 araç olduğuna göre fiyatlar çok fazla olmayacak sanırım. Aksi takdirde tam dolduğunu hiç göremeyiz sanırım. Fiyatları yüksek tutarak yatırım maliyetini çabuk bir şekilde sıfırlamak isteyebilirler. Fakat düşük fiyat politikasıyla sürümden kazanmak daha karlı olacaktır bana göre.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 19:04

Alıntı:
Kapasite 200 araç olduğuna göre fiyatlar çok fazla olmayacak sanırım. Aksi takdirde tam dolduğunu hiç göremeyiz sanırım.


Yok bence ful gider gelir.İstanbul'a gitmek için Yalova-Yenikapı hattını kullanan daha doğrusu kullanmak zorunda olan bir çok Bursalı Güzelyalı hattının açılmasını dört gözle bekliyorlar.Fiyat konusuna gelince umarım nasıl olsa kullanılacak bir hat diye fahiş bir bilet bedeli tespit edilmez.Eğer böyle yapılırsa malesef İDO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi bindikleri dalı kesmii olurlar.

Alıntı:
Osmangazi gemisinin Avustralya'dan ne şekilde geleceği hakkında bilgisi olan var mı?


Evet yüzerek kendileri gelecekler.Tıpkı Adnan Menderes ve Turgut Özel Feribotlarının da kendilerinin geldikleri gibi.Hatta İDO'nun aylık dergilerinden birinde aşağıdaki linkte anlattığım Adnan Menderes feribotu'nun Avustralya'dan İstanbul'a gelirken yolda yaşadıklarını okumuştum.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=419130#419130

Akın'ın yüklediği resimlerden de anlaşıldığı gibi feribotlarımız gerçekten muhteşem.Bursalılar olarak İstanbul yolculuklarımızda bu şahane feribotlardan yararlanacağımız için çok şanslıyız doğrusu.Aman nazar değmesin  ve yeni hat ve feribotlar hem Bursa'ya hem de İstanbul'a hayırlı uğurlu olsun.


ozcan alemdar
15 yıl önce - Pts 12 Mar 2007, 19:12A.Nibal
15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 02:10

Resimlerden anlaşıldığı kadarıyla İDO'nun araçlarından çok daha donanımlı gibi...

Sonunda Bursa İstanbul'la yoru yarıladı... Bilemiyorum ama eğer bu Hızlı Feribot'un otobüs taşıma gibi bir özelliği de varsa; ekspres seferler ile Bursa üzerinden geçen birçok firmanın otobüsleri boş geçmez.


Süha
15 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 03:40

Şimdiden Bursalılara hayırlı uğurlu olsun. Yeni gemilerinizi güle güle kullanın. Feribot yola çıktığına 1 ay sonra burada diyor o zaman 1 ay sonra tek feribotla sefere başlanacak gibime geliyor deneme seferleri falan olur zaten rayına oturtulana kadarda 2.hızlı feribot gelmiş olur. Feribot büyük ihtimalle Yenikapı’ya yanaşacak. Ayrıca yeni deniz otobüslerimizde yolda bana kalırsa Yenikapı iskelesine yeni iskeleler ihtiyaç duyacak gibime geliyor. Hayırlı uğurlu olsun.sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara