Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yalova - Subaşı


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Barış Yeşil
11 yıl önce - Prş 08 Mar 2007, 22:14
Yalova - Subaşı


YALOVA’NIN SUBAŞI BELDESİ

Belde Yalova-Kocaeli Karayolunun güneyinde,Yalakdere vadisinin batısında bir tepede kurulmuştur. Samanlı Dağlarının eteklerinden inen Yalova’nın Subaşı Beldesi yaklaşık 800 hektarlık bir alanı kapsamaktadır.
Subaşı ismi, burada konaklayan o dönemin “ Subaşı “ denilen Osmanlı Askerlerinden aldığı söylenmektedir. Belde halkının büyük bölümünü 1935 yılında Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımız oluşturmaktadır.  2000 yılı rakamlarıyla beldenin nüfusunun 2277  kişi olarak tespit edilmiştir.17 Ağustos Depreminden sonra 3002 adet Kalıcı Konut  Subaşı Beldesine yapılmıştır.  
Bölgenin geçim kaynağı kültür meyveciliğidir. Bunun yanında örtü altı çiçekçilik,kivi,nektarin,elma en yeni tekniklerle üretilmektedir.  Dünyada ve Ülkemizde yeni –yeni tanınan kivi  Yalova’nın Subaşı Beldesinde  2004 yılı itibariyle 2500 ton kivi üretilmiştir. Bu Türkiye’de üretilen kivinin % 50’ini oluşturmaktadır.  
Beldenin Yalova’ya uzaklığı  21 km’ dir.  
Şu anda verimli tarım alanlarının olduğu topraklarda Tersane yapımı yüzünden Belde Belediyesi ile sorunlar yaşanmaktadır.

 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

 


 
(+)

 

 

(+)
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler